VERONA İZLENİM & ROTALAR & REHBER

 

MÜZİĞİN KUTSADIĞI MASAL ŞEHİR

 

Verona, Roma, ortaçağ ve Rönesans mimari izleri taşıyan, ufacık şiir gibi bir şehir. Her yıl opera ve klasik müzik tutkunları Haziran – Ağustos arasında ünlü tarihi Verona Arena’sında gerçekleşen Uluslararası Opera Festivali için Verona’da yerini alıyor. Verona’nın tarihi şehir bölümü, kıvrıla kıvrıla akan Adige nehrinin çevrelediği bir adacıkta yer alıyor, çoğu düz ayak olan şehir rahatlıkla 2 günde keşfedilebiliyor.

 

İtalya’nın en güzel şaraplarından olan Amarone della Valpolicella’nın üretildiği Veneto bölgesinin Venedik’ten sonra en çok ziyaret edilen ikinci şehri Verona, Shakespeare’in ünlü romantik oyunu olan Romeo ve Juliet efsanesinin kahramanı Juliet’in evi ve mezarına ev sahipliği yapıyor.

 

Verona ufak bir şehir olmasına rağmen İtalya’nın en nezih, varlıkı ve yeşil şehirlerinden birisi. Yoğun bir yerleşim bögesi olmasına rağmen antik şehir bölgesinin her köşesinde ağaçlar, bitkiler ve çiçeklere rastlıyorsunuz, sokaklar bakımlı, zarif ve sportmen insanlar ile dolu. Sabaha ve akşamüstü hekes koşu veya bisiklet yapıyor, köpeklerini gezdiriyor.

 

 

24 SAAT’TE VERONA KEŞİFLERİ

Sabah erkenden Castelvecchio Kalesi ve Müzesini ziyaret ettikten sonra Ponte Scaligero köprüsünden geçerek nehir boyu yürüyerek Vittoria ve Garibaldi Köprüleri üzerinden şehrin manzaralarını izlemek, Duomo kilisesini ziyaret edip, ardınan Ponte Pietra köprüsünden karşıya geçip, San Pietra Kalesinin meydanına15 dakikalık bir tırmanış ile ulaşabilirsiniz. Tepedeki meydanda harika manzaralar eşliğinde  soluklandıktan sonra ister tepede yine manzaralara nazır yer alan Teodoricore kafede ister nehir kıyısında San Pietro Kalesi ve Pietro köprüsü manzaralı Al Ponte kafede kahve keyfi yapabilirsiniz. Ardından daracık ortaçağ sokaklarına dalarak, kemerli taş binaların, antik ahşap kapıların, duvarlardan ve cam içlerinden sarkan rengarenk sardunya ve yaseminlerin tadını çıkartabilirsiniz. Kaybolsanız da hiç önemli değil, tüm yollar arenaya çıkıyor, ya da en azından mutlaka arena okları ile yönlendirmeler mevcut.  Arena’nın yer aldığı Piazza Bra’ya ulaştığınızda şehrin kalbindesiniz. Burada bir kahve molası veya öğle yemeği yemediyseniz yemek molası verebilirsiniz.  Ardından trafiğe kapalı Vicollo tre Marchetti ve devamındaki Via Mazzini caddeleri en ünlü alışveriş caddeleri, sağı sollu tüm İtalyan ve dünya markalarını bulabilirsiniz. Bu caddeden kısa sürede ve hasarsız çıkmak pek mümkün değil.  Ardından Capello caddesi üzerinde sağa dönerek Juliet’in efsanevi evi Casa Giulietta’yı ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra Verona’nın en güzel meydanları olan Piazza Erbe ve Piazza dei Signori’yi ziyaret edip, bir dondurma ve kahve molası verebilirsiniz.  Piazza Erbe’nin kenarında yer alan Torre dei Lamberti’ye çıkıp 360 derece şehir manzaralarını izledikten sonra Ponte Nuovo köprüsünden geçip, şehrin nehir boyu uzanan yemyeşil manzarasını ve de tepelerde kalem selviler ile çevrilmiş manastır ve mezarlık manzaralarını izleyebilirsiniz.

 

Akşam için hazırlık vakti, otelinizde günün yorgunluğunu bir duş ile atıp ferahladıktan sonra şık giysilerinizi kuşanıp 19:30  gibi akşam yemeği için restorana gidebilirsiniz, ardından 21:15’de (Ağustos’ta 21:00’de) Arena’da opera için yerinizi almış olmanız gerekiyor. Genellikle operalar geceyarısı 1 gibi bitiyor, ve hala sokaklarda birçok insan keyifle dolaşıyor, opera sonrası kafeler atıştırmalık lezzetler ve aperatifler sunuyor. Anlayacağınız Verona pek uyumuyor. Verona’nın  genç, bohem  ve burjuvalarının takıldığı trendy bölgeler ise Borgo Trento ve Torricelle mahalleleri.

 

 

VERONA ROTALARI

 • Arena di Verona: Bu güne kadar en iyi korunmuş Roma Tiyatrosu olan Arena di Verona hala 20,000 seyirciyi misafir edebiliyor. M.Ö. 30- MS arasında uçuk pembe mermerden yapılmış tiyatro şehrin tam göbeğinde yer alıyor.  Antik Roma anfi-planlı gösteri merkezi olan Arena, İtalya’nın üçüncü büyüklük arenası (1. Roma- Kolezium, 2. Kapua arenası). Dışarıdan 139’a 110 metre, içeriden 73’e 44 metre ölçülerindeki oval yapının üç katlı dış duvarları zaman içinde tamamen yıkılmış, şu anda görülen iki katlı dış duvarlar orijinal yapının iç duvarları. Bu gösterişli tarihi yapı yıl boyunca opera, konser, tiyatro, bale ve performans gösterilerine ev sahipliği yapıyor. Uluslararası Opera Festivali ise Temmuz ve Ağustos ayları arasında.
 • Efsanevi Juliet’in evi Casa di Giulietta, ve de Romeo ile aşkının şahidi meşhur balkonu Balcone di Giulietta’yı her yıl bir milyondan fazla kişi ziyaret ediyor. Juliet’e dileklerini iletmek isteyen aşıklar evin duvarlarına aşk mektuplarını sıkıştırıyorlar, ferforje demirli kapılara kırmızı ve pembe kilitler takıyorlar, ve de şasn getirmesi içinJuliet’in  heykeline dokunuyorlar. San Francesco al Corso manastır’ı içinde yer alan Juilet’in mezarı (La Tomba di Giulietta)da sık ziyaret edilen yerlerden birisi.
 • 9 – 12. yy’lar arasında inşaa edilen Basilica San Zeno Maggiore en eski Roma kilise mimari örneklerinden birisi.
 • Lamberti Kulesi ve Maffei Sarayı’nın ortasında yer alan Piazza delle Erbe en güzel İtalyan meydanlarından birisi.
 • Diğer görülmeye değer yerler: M.Ö. 1. Yüzyıla ait nehrin kıyısında yer alan Roma tiyatrosu Teatro Romano di Verona, Porta Leon su kapısı ve Arco di Gavi zafer takı, diğer Roma dönemi yapıları olan taş duvarlı köprü Ponte di Pietra, antik şehrin kutsal yoluna açılan şehir sur kapısı Porta Borsari, Santa Apostoli Kilisesi, Orta Çağ yapıları olan San Zeno Maggiore ve San Lorenzo Basilikaları, Verona Katedrali Duomo, Santa Maria Antica kilisesi, Castelvecchio kalesi ve döneminin en uzun tuğla kemerli köprüsü Ponte Scaligero.
 • Manzara noktaları: San Pietro köprüsünü geçip, karşısındaki tepede yer alan Castel San Pietro’ya 15 dakikalık bir tırmanıştan sonra Adige nehri tarafından çevrelenmiş Verona nehrinin panaromik manzaraları ayaklarınızın altında. Bir başka manzara noktası ise Piazza Erbe’nin kenarında yer alan Torre dei Lamberti. 360 derece şehir manzaraları sunan 84 metre yüksekliğindeki 12.yydan kalma bu çan kulesine, 368 basamak veya hızlı bir asansör ile çıkılabiliyor.
 • MüzelerMuseo Castelvecchio: 1154-1356 arasında inşaa edilen bir kalede yer alan müzede İtalyan sanatçılarına ait 400’den fazla tablo ve heykel sergileniyor. & Museo Civico di Storia Naturale: Batı Avrupa’nın en önemli doğa tarihi müzeleri arasında yer alan bu müze çok değerli fosil ve arkeolojik kalıntıları sergiliyor.
 • Şehir Dışı Rotalar:
 • Garda Gölü: Garda Gölü kıyısında Verona’ya yarım saat uzaklıkta yer alan antik Sirmione kasabası, gölün üzerindeki adacıkta  Ortaçağ kalesi ve Roma kalıntıları ile sürreal bir görünüme sahip. Sirmione’de birkaç gece konaklayarak otellerin teraslarından göle girebilir, tekne seferleri ile Garda gölünün üzerindeki diğer adacıkları ve sahil köylerini keşfedebilirsiniz
 • Soave şarap bölgesi turu yaparak, İtalya’nın en güzel beyaz şaraplarından birisi olan Soave’nin çeşitlerini tadabilirsiniz (Soave Classico, Soave Superiore, Recioto di Soave)
 • Valpolicella şarap bölgesi turu yaparak, İtalya’nın en güzel kırmızı şaraplarından birisi olan Valpolicella’nın çeşitlerini tadabilirsiniz (Valpolicella Classico, Amarone di Valpolicella, Ripasso di Valpolicella, Recioto di Valpolicella)
 • Ayrıca dağlarda peynir turu, Valpantena vadisinde zeytin yağı turu, 17.yy’dan kalma pirinç tarlaları turu ve Borghetto’da nehir değirmenleri ve tortellini turu yapabilirsiniz.

 

 

VERONA REHBERİ

OTELLER

TOP 3 OTEL 

 • HOTEL GABBİA D’ORO Corso Porta Borsari 4A
 • HOTEL COLOMBA D’ORO, Via Carlo Cattaneo, 10
 • HOTEL BOLOGNA,  Piazza Scalette Rubiani, 3

 

 

BÜYÜK VE KLASİK OTELLER
DUE TORRI HOTEL BAGLIONI Piazza S. Anastasia 4
HOTEL GABBİA D’ORO Corso Porta Borsari 4A
HOTEL COLOMBA D’ORO, Via Carlo Cattaneo, 10

PALAZZO VICTORIA, Via Adua, 8

GRAND HOTEL, Corso Porta Nuova

 

ORTA FİYATLI OTELLER

HOTEL BOLOGNA,  Piazza Scalette Rubiani, 3

SOGNO DI GIULIETTA, 23 Via Cappello

HOTEL EUROPA, Via Roma, 8

 

B&B ve UYGUN FİYATLI OTELLER

B&B Nino Martini, Via Nino Bixio 23
B&B Alla Cattedrale, Via Duomo 7
B&B Lo Stregatto, Via Cantarane 22/a
B&B Ponte Manin, Via D Manin 9
B&B all’Opera, Via Alberto Mario 11/a
Design Rooms, Via Patuzzi 1
La Tana, Via Volto Cittadella 8
Casa Coloniale, Via Cairoli 6
Casa e Natura, Via San Nazaro 49
Residenza Muro Padri 8, Via Muro Padri 8
Hotel Trieste, 57 Corso Porta Nuova
Hotel Aurora, Piazza delle Erbe
Hotel Torcolo, Vicolo Listone, 3

 

VERONA YAKINLARINDA DOĞANIN İÇİNDE YER ALAN BUTİK VE TASARIM OTELLER
BYBLOS ART HOTEL VILLA AMISTÀ 78 Via Cedrare (Verona’ya 10 km uzaklıkta)
DELSER MANOR HOUSE HOTEL, 14 B Srada dei Monti (Verona’ya 5 km uzaklıkta)
HOTEL VILLA DEL QUAR, 12 Via Quar(Verona’ya 7 km uzaklıkta)
MOD 05 LIVING HOTEL, Castelnuovo del Garda, (Verona’ya 16 km uzaklıkta)
VILLA CORDEVIGO WINE RELAIS, Cavaion Veronese, (Verona’ya 18 km uzaklıkta)
PRINCIPE DI LAZISE WELLNESS HOTEL & SPA, Lazise (Verona’ya 20 km uzaklıkta)
HOTEL MADRIGALE, Garda Gölü (Verona’ya 25 km uzaklıkta)
TOBAGO, Garda Gölü (Verona’ya 26 km uzaklıkta)

 

 

 

 

RESTORANLAR

KAFE & KAHVE ADRESLERİ

Terrazza Bar Al Ponte / nehir kenarı sardunyalar ile bezenmiş balkonda San Pietro Kalesi ve Pietro köprüsü manzaralı keyifli kafe & bar

Cappa Cafe, Pizzetta Bra Molinari 1/nehir kenarında al pomte de yer yoksa 2. Alternatif

Teodoricore, P.le Castel San Pietro / San Pietro kalesine tırmanıp manzaranın keyfine vardıktan sonra yine manzarnın keyfine varabileceğiniz keyifli bir kahve molası yeri

Aquila Nera Cafe, Galleria Pellicciai 2 / Hafif atıştırmalıklar, kahve ve aperatifer sunan bu gözde kafe her daim kalabalık

Oberdan Cafe, Via G. Oberdan 18 /Modern ve trendy kafe hafif lezzetler sunuyor

Grancafe Excesior, Via Giuseppe Mazzini, 6/Modern ve trendy kafe hafif lezzetler sunuyor

Caffe Mattei, 6 Vicolo Crocini / Juliet’in balkonun hemen yakınlarında yer alan kafe

Duchi Cafe & Bar, Via Monte Amiata, 1 / Ufacık kahve ve aperatif barı ayakta bir ‘tek’ atmak için ideal

 

ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ

Tapasotto, Galleria Pelliciai, 12 / İspanyol mutfağı ve Tapas mezeleri

Cortefarina, Corte Farina, 4 / Modern İtalyan mutfağı

Pizzeria Du De Cope, Galleria Pellicciai, 10 / Pizza + Salata

Pizzeria Vesuvio, Rigaste San Zeno, 41 / Pizza

Teodoricore, P.le Castel San Pietro

Casa Mazzanti, Piazza dell’Erbe / Ünlü meydanda gün boyu akan yaşamı için ideal bir lokanta.

 

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

Şık ve Gurme Restoranlar

Antica Torretta, Piazza Broilo, 1 (Şık ortamda leziz İtalyan lezzetleri)

Ristorante Torcolo, Via Carlo Cattaneo, 11 (iç mekanı şık, bahçesi keyifli İtalyan restoranı)

Ristorante Rubiani, Piazzetta Scalette Rubiani, 3 (Opera öncesi ideal bir restoran, leziz deniz mahsülleri)

Arche, Via Arche Scaligere 6 /1879’dan beri hizmet veren Arche Verona’nın en iyi geleneksel deniz mahsülleri restoranarından birisi

Ristorante 12 Apostoli, Vicolo Corticella San Marco / 250 yıldır hizmet veren Verona’nın en eski, en ünlü ve en pahalı restoranı, deniz mahsülleri sunuyor.

Ristorante Greppia, 3 Vicolo Samaritana / Lokal lezzetler sunan şık restoran

 

Modern & Trendy Restoranlar

Tapasotto, Galleria Pelliciai, 12 / İspanyol mutfağı ve Tapas mezeleri

Cortefarina, Corte Farina, 4 / Modern İtalyan mutfağı

Oberdan Cafe, Via G. Oberdan 18

 

Rahat ve Samimi Restoranlar

Pizzeria Du De Cope, Galleria Pellicciai, 10

Il Desco, Via Dietro San. Sebastiano 7 / Rahat samimi restoran deniz mahsülleri ve yaratıcı İtalyan lezzetleri sunuyor.

L’oste Scuro Vicolo, San Silvestro 10 / Rahat sammimi leziz İtalyan restoranı

Trattoria Rosa, 21 Via Brennero

Ristorante Maffei, 38 Piazza Erbe / Veneto mutfağı

Antica Bottega del Vino, Via Scudo di Francia 3 / İtalyan şarapları ve lezzetleri

Osteria del Bugiardo, Corso Porta Borsari 17 / Tipik Osteria

Osteria del Duca, Via Arche Scaligeri 2/ Tipik Osteria

Osteria Giulietta e Romeo, Corso Sant’Anastasia, 27/ Tipik Osteria

Osteria Monte Baldo, Via Rosa 12 / Tipik Osteria

Osteria Sottoriva, Via Sottoriva 9/A / Tipik Osteria

 

 

 

BARLAR

Casa Mazzanti, Piazza dell’Erbe

Scio Rum, Via Sant’Alessio, 46

Café Via Roma 33, Via Roma 33

Bardolino Wine Bar, Bardolino

Paparazzi Bar, Lazise

 

 

 

KULÜPLER

Bodeguita del Medio, Via Leoncino

Queen, Via Bertoni

Piper Club, Torricelle

Hollywood Club, Bardolino

Orange Club, Bardolino

 

 

 

ŞARAP, PROSECCO ve GRAPPA

Valpolicella, Amarone, Soave ve Bardolino şarapları, köpüklü şarap Prosecco ve digestif Grappa, Veneto bölgesinin bağlarına özgü ünlü içecekler. Villa Novare Bertani ise Veneto bölgesinin en güzel şaraplarını tadabileceğiniz Verona’ya 90 km uzaklıktaki bir şarapevi.

 

 

VERONA TAKVİMİ

Her yıl Temmuz-Ağustos arasında gerçekleşen Uluslararası Opera Festivali haricinde Verona’da; Nisan ayında 5 gün boyunca İtalya’nın en büyük şarap fuarı Vinitaly, Haziran-Ağustos arasında Teatro Romano’da Shakespeare Festivali, Kasım ayında At Fuarı olan Verona Fiera Cavalli gerçekleşiyor. Aralık ve Ocak’da Arena’da Christmas kutlamaları kapsamında dünyanın her yerinden gelen heykelcikler sergileniyor.

 

 

ALIŞVERİŞ

Arena’yı Piazza delle Erbe’ye bağlayan sokak Via Mazzini ve de Piazza’nın günyedoğusunda Juliet’in evini geçince karşınıza çıkan Via Cappello Gucci ve Fiorucci gibi en gözde markaların yer aldığı caddeler. Ayrıca Corso Borsari ve Corso Sant’Anastasia enteresan antikaların ve lokal butiklerin yer aldığı caddeler.

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir