HAMBURG İZLENİM & ROTALAR & REHBER

Hamburg: Aşklar gökyüzünde başlar, yeryüzünde yaşanır…

 

Hamburg’da en yakın arkadaşımın nikah törenine katıldığım sırada, nikah memuresinin bu güzel sözleri, benim için şehrin de sembolü haline geldi. 20 yıl önce ilk kez gittiğim Hamburg’u bu sefer çok daha özel ve anlamlı bir vesile ile ziyaret ettim. Ve gerçekten fark ettim ki, Hamburg yeryüzünde masalsı bir aşk yaşamak için ideal bir şehir.

 

Daha havalimanından çıkar çıkmaz sizi kartpostal güzelliği ile şaşırtıyor Hamburg. Yemyeşil ağaçların, rengarenk çiçeklerin içinde neredeyse kaybolmuş iki katlı tuğla evleri, dimdik inen kiremit çatıları, balkonlar ve camlarından fışkıran çiçekleri ile Hansel ve Gretel masalındaymışsınız hissi yaratıyor.

 

Şehrin içine doğru yol aldığınızda, her köşesinin ne kadar zarif ve estetik olduğunu görüyorsunuz; nehirlerin kenarına sıralanmış art-nouveau binalar, nehir boyunca ağaçların altında ilerleyen bisiklet ve yürüyüş yolları, gölün etrafında yer alan kafeler ve oturma köşeleri, gölde süzülen yelkenliler, sokaklarda yürüyen bakımlı ve zarif insanlar, hepsi şiirsel güzellikte…

 

Sanki Hamburg’lular şehrin her santimetre karesinin hakkını vermişler, değerini bilmişler ve hoşluklar ile bezemişler. Tüm meydanlar, caddeler, ara sokaklar, göl ve nehir kenarları, tüm evler ve arabalar bu kadar mı temiz, zevkli ve bakımlı olur? Gözü bozan tek bir mimari yapı ve anlamsız tek çivi yok. Nostaljik binalar ile cam ve metal ağırlıklı modern ve çağdaş mimari örnekleri birbirini gölgelemeyecek şekilde güzelce harmanlanmış. Son derece düzgün tasarımlara sahip tabelalar, reklam alanları, metro durağı girişleri ise bu uyuma saygı gösterir şekilde yerleştirilmiş. Gölü kendine merkez alan şehrin dört bir yanına nefes alma ve spor alanları serpiştirilmiş. Özellikle gölün etrafını dolaşan koşu yolu tüm dünyadan birçok maratoncuyu Hamburg’a çekiyor. ‘İşte insana saygılı medeni bir şehir planlamacılığı böyle olur’ dedirtiyor Hamburg insana!

 

 

Elbe ve Alster nehirleri arasında ye alan Hamburg Almanya’nın ikinci büyük şehri. Dünyanın önde gelen metropollerinden biri olmasına rağmen Hamburg, parkları ile yemyeşil ve içinden geçen nehir kanalları ile tıpkı Amsterdam, Stockholm ve Venedik gibi suyla içiçe masalsı bir güzelliğe sahip.

Almanya’nın en zengin nüfuslu kenti olmasının yanı sıra, Avrupa’nın en büyük tersanesi ve Almanya’nın en büyük limanı da yine bu şehirde yer alıyor. İşin şaşırtıcı yanı ise denize 100 kilomtere uzaklıkta olmasına ragmen, kanalları sayesinde her gün onlarca seyahat ve yük gemisini ağırlayan bir liman kenti olmayı başarması.  Ancak büyük bir tersane & liman metropolü olması şehri kaotik veya karmaşık hale getirmemiş, çevrili olduğu nehirler ve kanallar sayesinde şehir suyun huzurunu taşıyor. Kanallar üzerinde yer alan 2500 köprü ise şehre romantizm katıyor. Evet gerçekten 2500 köprü var Hamburg’da, ve bu sayı Venedik ve Amsterdam’daki köprü sayısından daha fazla.

Birçok dünyaca ünlü sanatçı ve tasarımcı yetiştiren Hamburg, Almanya’nın medya dünyasının da merkezi. Dünyaca ve yurt çapında önemli birçok yayın buradan doğuyor. Gastronomi’de de iddialı Hamburg, Almanya’nın en fazla Michelin yıldızlı restoranı bu şehirde. Mimari açıdan da çok yaratıcı bir çehreye sahip şehir. 19. yy’ın ortalarında şehri yakıp yıkan ‘Büyük Yangın’ ve 2. Dünya Savaşındaki bombalamalar sonucu neredeyse yeniden kurulan genç şehir, daha çok art nouveau ve modern binalara ev sahipliği yapıyor. Avrupa’nın en geniş kentsel dönüşüm projesi olan Hafencity ise şehre çok daha dinamik bir karakter kazandırdı. Tamamlandığında 155 hektarlık alanı kapsayacak Hafencity’nin gururu ise Elbphilharmonie konser salonu olacak. Takma ismi Elphi olan bu ultra modern bina, dünyaca ünlü mimarlık & tasarım ofisi Herzog & de Meuron imzası taşıyor. Elbe nehri kıyısında dev bir buz kütlesini andıracak şekilde yükselen Elphi 2016’da tamamlanacak, ve 110 metre yüksekliği ile Hamburg’un tek yüksek binası olacak.

Sonuçta Hamburg; estetik doku, doğal güzellikler, yaratıcı atmosfer ve yaşam kalitesinin kusursuz bir uyum ile bir araya geldiği bir şehir. Mimari ve doğal güzelliklerinin ve medeni insanlarının yanı sıra, benim için artık duygusal bir öneme de sahip Hamburg. Çok özel dostlarımın büyülü düğün seremonisine ev sahipliği yaparak, kalbimde taht kurdu …

 

 

 

 

HAMBURG ROTALARI

Şehir Merkezi
İhtişamlı ve görkemli Hamburg Belediye binası (Rathaus), Rönesans stili ön cepheleri ile etkileyici Senato ve Parlemento binalarının önündeki meydan şehrin güven sembolü, ve merkezi. Şehrin keşfe başlamak için en doğru nokta. Meydanın yakınlarında Hamburg’un en önemli kilisesi olan St. Michaelis yer alıyor. 17. yüzyıldan kalma Barok bir mücevher olan kilisenin kulesi inanılmaz şehir, kanal ve göl manzaraları sunuyor. Kilisenin altın sarısı ve beyaz iç dekoru ise bir kraliyet düğün pastasını andırıyor.

Kiliseyi gezdikten sonra Yeni Duvar (Neuer Wall) tarafına geçip, Neuer Wall, Jungfernstieg ve Gänsemarkt arasında oluşan yürüyüş ve alışveriş sevenler için adeta bir cennet olan Altın Üçgen’in keşfetmek mümkün. Alsterarkaden, Venedik stili kemerli bir alışveriş çarşısı, geniş bir kanal çevresinde dükkanlar ve kafeler yer alıyor. Mönckebergstrasse ve Spitaler Strasse üzerinde alışveriş merkezleri, dünya markalarının mağazaları ve küçük tasarım butikleri ile çok keyifli. Eppendorf ise şehrin şık butiklerle dolu bir başka caddesi. Schanzenviertel ve Marktstrasse genç tasarımcıların butikleriyle dolu. Neuer Wall bölgesi ise lüks alışverişin adresi. Dünyanın en ünlü tasarımcıların mağazaları için 1846’dan kalma Mellinpassage binasında tavan resimleri görülmeye değer. Hamburg’da çok az sayıda yer alan Barok binalardan birisi olan 1712’dan kalma Görtz Sarayı (Görtz Palace) ise hemen yanında. Ardından şehrin en kalabalık caddelerinden birisi olan Poststrasse üzerinde yürürken dikkatinizi ilk çekecek binalardan birisi eski Posta Ofisi binası. Bu dev tuğla yapı orjinal kulesi ile gerçekten etkileyici. Hamburg’da hava nasıl olursa olsun alışveriş keyifli sürebilsin diye binaları ve dar sokakları birbirine bağlayan ‘Passagen’ isimli pasajlar yaratmışlar. Bugün yağmur yağsa bile Gänsemarkt’a kadar ıslanmadan dolaşmak mümkün. Poststrasse üzerinde yer alan Galleria siyah beyaz modern bir şık bir pasaj. Ardından 1905’lerden kalma harika bir tarihi binada yer alan Kaufmannshaus, cam tavanlı avlusu ile keyifli bir kahve molası durağı. Nehir kenarında alışveriş ve kahve keyfi için ise Bleichenhof pasajı en gözde pasajlardan birisi. Neuer Gänsemarkt pasajının mottosu ise Yeme & İçme!

 

Hafencity

Eski Elbe tünelinden geçtikten sonra karşınıza Hamburg’un liman bölgesi olan Hafencity çıkıyor, bu bölge şehrin yeni gözdesi. 1800’lerin ortalarında bölge kalabalık ve kirlilik ve arkasından vuran kolera salgını sonrası terkedilmiş olan bölgelerin daracık sokaklarında bir yanda yarı ahşap yarı kagir küçükcük işçi kulübeleri diğer yanda tüccarların barok evleri yükselirmiş. Şimdi ise renove edilen tarihi binaları ve Speicherstadt (antrepo) bölgesinde yükselen tarçın renkli gotik binaları ile Hamburg’un yeni yaşam, iş ve kültür merkezi haline gelmiş. Eski kazan dairesi binası şık bir kafeye dönüştürülmüş. hem konserlere, hem de sergilere ev sahipliği yapan Kunstkompanie bölge sakinlerinin geliştirdiği bir kültürel girişim. Hafencity’de camdan yapılmış bir gemiyi andıran Unilever binası ve en batı noktasında yer alan dalgalı cam bina Oval Am Kaiserkai gibi çağdaş mimarinin orjinal ve çılgın örneklerine rastlıyorsunuz. Tarihi ve modern dokuyu birleştiren Elbe Filarmonik Orkestrası Salonu, Hamburg Akvaryumu, spor kulüpleri, park alanları ve alışveriş merkezleri ile cıvıl cıvıl ve canlı bir yaşam merkezi haline geldi. Hafencity’deki başka bir meraklı yolcu durağı ise Miniatur Wunderland minyatür dünyası. Muhteşem modellerden oluşan 6.500 m2’lik dünyada fantastik şehir Harz, Alpler, Avusturya, Hamburg, Amerika, İskandinavya, İsviçre ve Knuffingen Havalimanı bölümleri var, İtalya, Fransa ve İngiltere ise önümüzdeki yıllarda eklenecek yeni bölümler.

 

 

Diğer Hamburg Rotaları

  • Hauptbahnhof ve Deichtorstrasse arasında sayısız müze ve sanat galerisi bulunuyor.
  • Şehrin doğal güzelliklerini keşfetmek için ise Inner Alster Gölü boyunca yürüyüş yapmak, kanalların arasında tekne turu yapmak, Binnenalster gölünün kıyısında soluklanmak ve bir kahve molası vermek çok keyifli. Hagenbecks Tierpark’ta ise Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi bulunuyor. Ayrıca Lokstedter Strasse’de yer alan Troparium’da yapay yağmur altında gezebilirsiniz. Grosse Elbestr. ve St. Pauli Landungsbrücken arasında yer alan Açıkhava Altona Balık Pazarı ise canlı lokal yaşamı görmek için görülmeye değer.
  • Yaz aylarında nehir kıyılarında yer alan plajlar, restoran ve kafeleri ile cıvıl cıvıl olan Hamburg’un keyfine doyum olmuyor. Özellikle sıcak günlerde nehir boyunca Strand Pauli gibi kafe/club tarzı mekanlar gençlerin uğrak yerleri arasında.
  • Bir zamanların gözde uğrak yeri, simdi ise daha cok ‘kırmızı bölge- redlight district’diye anılan Repperbahn ise tam bir kültür karmaşası. Almanya’nın en cok azınlık nüfüsuna sahip Hamburg’un tüm farklı kesimlerini burada görebilirsiniz.  Sabaha kadar uyumayan bu cadde görülmeye değer. Yan sokaklarına dalıp herhangi bir bara kendinizi atabilirsiniz. Ama lüks bir şey beklemeyin. Hatta bazı sokakalara kadınların girmesi bile yasak.
  • Sehrin entellektüel semti ise Schanze. Yaratıcı gençlerin ve bohem burjuvaların yaşadığı Schanze’de her yer café ve barlar ile cıvıl cıvıl…
  • Hamburg’un meşhur balıkpazarı Fishmarkt sabahın erken saatlerinde balıkçılar ve restorancılar ile dolup taşıyor. Eğer meraklıysanız Pazar sabah 6:00-11:00 arası ziyaret edip, günlük taze balıklardan hazırlanan salamura ringa, gümüşbalığı, tütsülenmiş yılan balığı ve kızartılmış balık çorbası gibi yerel lezzetleri tadabilirsiniz.

 

  • Nasıl Gidilir?

Lufthansa Hava Yolları ile 173 USD’den başlayan fiyatlar ile İstanbul-Hamburg uçuşları hakkında bilgi almak için:  www.lufthansa.com/fly/ucuz_ucuslar-istanbul-hamburg

 

MÜZELER ve PARKLAR
Höburger Kunsthalle, Glockengießerwall 1
MGK Museum für Kunst und Gewerbe, Steintorplatz
Bucerius Kunst Forum, Rathausmarkt 2
Deichtorhallen, Deichtorstraße 1–2
Ernst – Barlach Haus, Baron-Voght-Straße 50a
Hamburger Kunstverein, Klosterwall 23
Sammlung Falkenberg , Wilstorfer Str. 71
Kunstkompanie, Am Sandtorkai 56, Hafencity
Maritime Museum, Koreastrasse 1, Hafencity
Dialogue in the Dark, Alter Wandrahm 4, Hafencity
Erotic Art Museum, Bernhard-Nocht Strasse 69
Troparium, Lokstedter Str.
Miniatur Wunderland, Kehrwieder 2-4
St. Michaelis Church, Englische Planke 1

 

 

OTELLER

Butik ve Tasarım Oteller
The George Hotel Hamburg, Barcastrasse 3 / Şehrin en ‘cool’ butik oteli
Henri Hotel, Bugenhagenstr 21 / Şehrin en merkezi konumunda, retro tasarımlar ile çok keyifli bir atmosphere sahip sade, uygun fiyatlı ‘yeni nesil’ otel.
East Hotel, Simon von Utrecht 31 / Şehrin en merkezi bölgesi St. Paul’ün kalbinde yer alan butik otel çok keyifli bir spa’ya ve de şık & trendy bir restorana ev sahipliği yapıyor.

25hours Hotel Hamburg No.1, Paul-Dessau-Strasse 2 / Hafencity’deki kız kardeşinin başarısından sonar şehir merkezinde de açılan 25hrs otel modern ve retro stili harmanlayan tasarımı keyifli ve rahat bir otel.
25hours Hotel Hafencity, Überseeallee 5 / Hafencity’de Elbe nehrine yürüme mesafesinde retro stilde dekore edilmiş 28 odalı tasarım otel.

Superbude St. Pauli, St. Georg
SIDE Hotel, Drehbahn 49, Alster Lake
Hotel Abtei, Abteistrasse 14
Gastwerk Hotel, Beim Alten Gastwerk 3, Daimler Street, Ottensen
Superbude St. Pauli, Schanzenviertel
Garden Hotel, Magdalenenstrasse 60

 

Büyük ve Şık Oteller
Fairmont Hotel Vier Jahreszeiten, Neuer Jungfernstieg 9-14
Kempinski Atlantic St. Georg. Hauptbahnhof, An der Alster 72-79
Park Hyatt Hamburg, Bugenhagenstrasse 8
Hotel Louis C. Jacob, Elbchaussee 401-403 / Elbe nehrinın kıyısında 18. yüzyıldan kalma tarihi binada yer alan otel, 66 oda ve 18 suiti ile Hamburg’un en şık ve zarif oteli. Asalet ve zerafet simgesi olan otel dünya çapında ünlü olan birçok sanatçı, yazar ve sosyelitin özel davetlerine, nikah törenlerine ve kutlamalarına ev sahipliği yapıyor.  Otelin restoranı Jacob’s ise, 2 Michelin yıldızlı şef Thomas Martin’in Fransız ve Alman esintileri taşıyan gurme lezzetlerini sunuyor. (Şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta)

Renaissance Hotel Hamburg, Große Bleichen,

Mövenpick Hotel Hamburg, Sternschanze 6, Schanzenviertel
Marriott Hotel Hamburg, ABC-Straße 52
Sofitel Hamburg Alter Wall, Alter Wall 40
Hotel Hafen Hamburg, Seewartenstrasse 9

 

 

 

 

RESTORANLAR

Bir liman sehri olan Hamburg’da ağrılıklı olarak deniz ürünleri restoranların menüsünde ön plana çıkıyor. Hamburg’da mutlaka ıstakoz, sushi veya kuzey denizi karidesi’nin tadına bakın. Genel olarak Hamburg’da dışarıda kahvaltı kültürü zayıf, bu sebeple brunch beklentilerinizi düşürün. Pazar günleri şehir tam bir uykuda, alışveriş adreslerinin tümü kapalı, restoranların ise yarısı kapalı. Mutlaka gitmeden önceden kontrol edin. Pazar açık olanlar ise bu sefer pazartesileri kapalı.

 

 

Kahvaltı & Brunch & Kahve Adresleri

Klippkroog, Große Bergstraße 255, Altona / Hamburg’un en gözde kahvaltı & brunch adresi olan Klippkroog, peynir ve şarküteri, reçel ve ekmek içeren küçük ve büyük kahvaltı tabaklarının yanı sıra, organic yumurta spesiyalleri de sunuyor. Kavanoz içinde frenk soğanı ve gelen iki haşlanmış yumurta Eier im Glas, istediğiniz malzeme ile istediğiniz şekilde karıştırılıp kızarmış ekmek üzerinde domatesli salsa sosu ile servis ediliyor. Karamelize fındık ve ceviz, ev yapımı reçel ile servis edilen French toast Arme Ritter ve Hamburg’da gerçek bir odun fırını olan Der Holzofenbäcker’den gelen ekşi mayalı taze günlük ekmekler bir harika.

Elbgold, Lagerstraße 34c / Yeni nesil kahvecilerin Hamburg temsilcisi Ebgold da mükemmel kahvelerin yanı sıra ciabatta, baget ekmeği ve bagel sandöviçler, meyveli turta, tart ve cheesecake gibi günlük tatlılar sunuluyor.

Café Paris, Rathausstr. 4, Altstadt / Keyifli bir brunch adresi arıyorsanız, yumurta, Croque Madame ve Croque Monsieur tostlar, croissant, baguette, peynir ve reçeller, taze meyve suları gibi klasik Fransız kahvaltı lezzetleri ile Café Paris ideal.

Petit Café, Hegestr. 29, Eppendorf / Lokaller arasında çok popüler çok şeker bir mahalle kafesi.

 

 

 

Kafe & Pastaneler

Café Schmidt, tarçınlı ve tereyağlı tatlı Franzbrötchen’in en iyisini tadabileceğiniz pastane/ Beselerplatz 10, Othmarschen & Schulterblatt 73, Sternschanze & Friedrichsberger Str. 66, Barmbek

Cafe Gnosa, Lange Reihe 93
Cafe Condi, Neuer Jungfernstieg 9
Cafe Paris, Rathausstrasse 4
Cafe Meysel, Milchstr. 23
Cafe Lindtner, Eppendorfer Landstrasse 88
Cafe Literaturhaus, Schwanenwik 38

 

Öğle Yemeği Adresleri

Café Paris Bel Etage, Rathausstr. 4, Altstadt / Hamburg’un tarihi belediye binasına nazır manzaralı restoran Fransız bistro lezzetleri sunuyor.

Alex im Alsterpavillon, Jungfernstieg 54, Alsterpavillon /Suyun kenarında gençlerin buluşma noktası olan harika bir atmosfere sahip bu bistro & diner, ferah ve keyifli bir konumda nefis lezzetler sunuyor. Ancak servis konusunda epey şikayet eden var, beklemeyi biraz göze almak lazım.

Alster Cliff, Fahrdamm 13, Alster gölü kıyısında en güzel konumda yer alan bu dev kafe bahar ve yaz günlerinde bir kahve & içki molası, ya da çocuklu aileler için yemek molası için ideal. Ancak bekleme süreleri uzun ve fiyatlandırma epey yüksek.

Grill & Green, Bleichenbrücke 9

Kaiserwetter, Bleichenbrücke 11
Die Herrren Simpel, Schulterblatt 75
Oberhafen-Kantine, Stockmeyer Strasse 39, Hafen City / Hamburg spesiyalleri
Fleur de Piment, Eppendorfer Baum 34
Lago Bay, Große Elbstraße 150
Bodo’s Bootssteeg, Harvestehuder Weg 1b
Feinkost Delicatessen, Am Kaiserkai 27, Hafencity
Hamburg City Beach Club, Van-der-Smissen-Straße 4
Strand Pauli Beach Club, Hafenstrasse 89
Messmer Momentum Tea Emporium, Am Kaiserkai 10, Hafencity
Kräuterhaus Tea House, Lange Reihe 70

 
 
 
Akşam Yemeği Adresleri

Trendy Restoranlar
Die Bullerei, Lagerstrasse 34 b , Schanze / Rahat ve çocuksu tavırları ve yenilikçi mutfağı ile Almanya’nın Jamie Oliver’ı olarak ünlenen Tim Mälzer, eski bir depodan dönüştürülmüş, endüstriyel dokunu çağdaş mimari ile buluştuğu şık ve ferah restoranında, hayal gücünü zorlayan yaratıcı lezzetler ve sürprizler ile dolu bir deneyim sunuyor. Bullerei şüphesiz kentin en gözde & trendy gurme adresi.

Henssler&Henssler, Grosse Elbstarasse 160 / Sushi ve Deniz Mahsülleri
Nido, Cremon 35-36 / Nehir kıyısında yer alan trendy restoran alışılmadık bir mutfak karmasına sahip, Japon ve Avusturya mutfağının en güzel lezzetlerini sunuyor.

Restaurant Einstein, Osterstraße 45 / Hamburg’un gözde bistrosu

East Hamburg, Simon von Utrecht Strasse 31 / Avrupa ve Asya füzyon lezzetleri
Nil, Neuer Pferdemarkt 6 / Leziz Avrupa mutfağı

Tsao Yang, An der Alster 72 / Çin mutfağı
Chilli Club Sandtorkai, Am Sandtorkai 54, Hafen City / Asya lezzetleri
Au Quai, Grosse Elbstrasse 145 / liman bölgesinde yer alan Au Quai, Akdeniz kezzetleri sunan trendy bir restoran, bar ve kulüp
Die Bank, Hohe Bleichen 17 / Trendy restoran Alman ve Avrupa lezzetleri sunuyor
Da Caio, George Hotel / İtalyan restoranı
Tai Tan, Am Kaiserkai 1 / Thai mutfağı

Tarantalla, Stephansplatz 10 / Et ve balık bir arada

Cox, Lange Reihe 68 / Fransız Brasserie atmosferinde gurme Alman lezzetleri

Matsumi, Colonnaden 96/ Japon mutfağı

 

Gurme Restoranlar
Die Bullerei, Lagerstrasse 34 b , Schanze / Rahat ve çocuksu tavırları ve yenilikçi mutfağı ile Almanya’nın Jamie Oliver’ı olarak ünlenen Tim Mälzer, eski bir depodan dönüştürülmüş şık ve ferah restoranında hayal gücünü zorlayan yaratıcı lezzetler ve sürprizler ile dolu bir deneyim sunuyor. Bullerei şüphesiz kentin en gözde gurme adresi.

Cölln’s, Brodschrangen 1-5 / Deniz mahsülleri ve istiridye barı ile ünlü geleneksel gurme restoran
Le Ciel, An der Alster 52-56 / Fransız şef Michael Rostang’ın çağdaş Fransız lezzetleri
Jacob’s Restaurant, Hotel Louis C. Jacob, 401–403 Elbchaussee, Nienstedten / Merkeze 20 dakika uzaklıktaki Jacob’s nehir kenarındaki büyülü lokasyonu ve Michelin yıldızlı şefin özel lezzetleri ile romantik ve harika bir gurme durak. Pişmiş elma ve brioche ile servis edilen ördek ciğeri yahnisi muhteşem.
Restaurant Calla, Heiligengeistbrücke 4 / şef Alfred Schreiber’in Avrupa ve Asya füzyon lezzetleri

Le Canard, Elbchaussee 139 / Michelin yıldızlı restorının yıldız şefi bir Türk

Carls an der Elbphilharmonie, Elbchaussee 401-403 Hafencity/ Hamburg liman bölgesi Hafencity’de yer alan restoran & Fransız brasseri lezzetleri ile Hamburg klasiklerini harmanlayan bir menu sunuyor.
Restaurant Schauermann, 136-138 Hafenstrass / Mükemmel uluslararası lezzetler

 

Rahat ve Samimi Restoranlar
Freudenhaus, Hein-Hoyerstr. 7-9, St.Paul / Sıcak ve davetkar ortamında yerel et lezzetleri sunan samimi ve rahat restoran.  

Nagel, Kirchenallee 57 /  Rahat ve samimi bodega ve birahane atmosferinde geleneksel Alman mutfağının lezzetli örnekleri

Hofbräuhaus, Esplanade 6/ Geleneksel birhane atmosferinde Alman mutfağından güzel örnekler.
Casse Croute, Büschstraße 2 / Bistro
Cuneo, Davidstr. 11 / İtalyan
Kajüte SB 12, Strandweg 79, Blankenese / Et
Meatery, Drehbahn 49 / Et
L’Europeo, Osdorfer Weg 27 , Klein Flottbek / İtalyan
Casa di Roma, Lange Reihe 76 / İtalyan
Lutter & Wegner Restaurant, Grosse Elbstrasse 49
Fillet of Soul, Deichtorstrasse 2
Strandpauli, Hafenstraße 89

 

 

BARLAR
20Up Skybar, Empire Riverside Hotel, Bernhard-Nocht-Strasse 97
East, East Hotel, Simon-von-Utrecht-Strasse 31, St. Pauli
Le Lion, Rathausstrasse 3
Mandalay Neuer Pferdemarkt, Schanze 13
Bar Rossi , Max- Brauer- Allee 279
Au Quai Bar, Große Elbstraße 145 b–d
Die Bank, Hohe Bleichen 17
Mojo Caz Kulübü, reeperbahn 1
3-Zimmer-Wohnung, Talstrasse 22, St. Pauli
A Mora, Am der Alster 72
Layback, Lange Reihe 113
Bar Hamburg, Rautenbergstraße 6-8
Cıu’die Bar, Ballindamm 14-15
Bereuther, Klosterallee 100
Christiansen’s, Am Pinnasberg 60 (St. Pauli)
Alpha Noble Ice Bar, Neumühlen 11

 

 

KULÜPLER
Golden Cut, Holzdamm 61
Golden Pudel Club, Fischmarkt 27, St. Pauli
Byblos Night, Mönckebergstraße 7
Uebel&Gefahrlich, Feldstrasse 66
Moondoo, Reeperbahn 136
Grüner Jager, Neuer Pferdemarkt 36, Schanze
China Lounge, Nobistor 14
Angie’s, Spielbudenplatz 27-28
Club La Nuit, Grosse Elbstrasse 145

Gece hayatı genelde Fishmarkt’da son buluyor. Sabaha karşı açılan bu pazar yerinde sabah saat 5-6 arası gece kulüplerinden çıkmış insanları balık ekmek yereken bulabilirsiniz.

 

 

ALIŞVERİŞ
Alışveriş Caddesi: Neuer Wall
Pasajlar: Alsterarkaden: Alsterarkaden 21,

Konsept Dükkan: Studio 06 Grosse Elbstrasse 68
Konsept Dükkan: Kuball & Kempe, Alter Fischmarkt 11
Konsept Dükkan: Sleeping Dogs, Grosse Elbstrasse 68
Konsept Dükkan: Craft2eu , Eppendorfer Weg 231
Konsept Dükkan: Urban Outfitters, Gaensemarkt 45
Alışveriş Merkezi: Alsterhaus,Jungferstieg 16
Alışveriş Merkezi: Kaufrausch , Isestrasse 74
Giyim: Etage Eins, Stilwerk, 4th Floor
Giyim: Hermes , Neuer Wall 40
Giyim: Ermenegildo Zegna , Neuer Wall 44
Giyim: Jil Sander , Neuer Wall 43
Giyim: Marc Cain , Neuer Wall 52
Giyim: Ladage&Oelke,Neuer Wall 11
Giyim: Unger , Neuer Wall 35
Giyim: Burberry, Grosse Bleichen 21
Giyim: Prada , Hohe Bleichen 36
Giyim: Bagger&Gehring , Grosse Bleichen 21
Giyim: Petra Teufel , Hohe Bleichen 13
Giyim: Brunello Cucinelli, Hohe Bleichen 17
Giyim: Linette , Hohe Bleichen 17 & Eppendorfer Baum 19
Giyim: Elke Walter, Eppendorfer Weg 235
Giyim: Werkhaus, Eppendorfer Markplatz 2 & Lange Reihe 57-59 & Grosse Elbstrasse 146
Giyim: The Human Empire, Schulterblatt 132
Butik: Hut Up , Eppendorfer Weg 259
Butik: Anti Haas , Eppendorfer Landstrasse 60
Butik: Dressmaker , Eppendorfer Landstrasse 26
Butik: Souk , Eppendorfer Landstrasse 129
Vintage: Secondella , Hohe Bleichen 5
Vintage: Fifty:fifty, Blankeneser Bahnhofstrasse 151
Çanta: Gucci , Neuer Wall 34
Çanta: Louis Vuitton , Neuer Wall 37
Akseusar: Montblanc , Neuer Wall 18
Aksesuar: Freitag , Klosterwall 9
Ev tasarım: Stilwerk, Grosse Elbstrasse, 68
Konsept Dükkan: Stilwerk Limeted Edition Design Gallery, Stilwerk, 7th Floor, 68 Grpsse Elbstrasse

Ev Tasarım: Habitat , Neuer Wall 54
Ev Tasarım: Muji , Grosse Bleichen 31
Ev tasarım: Flamant , Hohe Bleichen 24
Mutfak Eşyaları: Tide Treibholz & Feinkost Rothestrasse 53
Gurme: Claus Kröger Grosse Bergstrasse 241
Gurme: Kräuterhaus, Lange Reihe 70
Kitapçı: Bücher Thiede Lange Reihe 54
Pazar: The Fabrik, Barnerstrasse 36, Altona & Ottensen

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval
Not: Sevgili dostlarım Selin Billi Mallinson ve Robert Mallinson’a katkıları için teşekkürler 🙂

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir