VALENSİYA İZLENİM & ROTALAR & REHBER

 

İspanyanın doğu sahillerinde yer alan verimli topraklarında yetişen portakalları, pirinçleri ve de dünyanın en lezzetli ‘paella’ları ünlü Valensiya, son 10 yıla kadar İspanya’nın uyuyan güzeli idi. Ancak şehir ardı ardına inşaa edilen cesur ve sıradışı çağdaş mimaride projeleri ile büyük bir dönüşüm yaşayarak, Avrupa’nın en hızlı gelişen şehirlerinin başında yerleşti. İspanya’nın üçüncü büyük kenti olan Valensiya, gelenekselin ve modernin oldukça güzel harmanlandığı bir şehir haline geldi.

İlk yerleşimin 2000 yıl önce Yunanlılara ait olduğu Valensiya, ardından Kartacalılar ve Vizigotlar tarafından işgal edilmiş; ve de sırasıyla Romalılar, Araplar ve en sonunda Hıristiyanlar’a tarafından yönetilmiş. 15 ve 16.yy’larda ticaretin merkezlerinden birisi haline gelen Valensiya, en ihtişamlı dönemini bu dönemde yaşamış, bugün eski şehirde yer alan tarihi binalar o günlerin ihtişamını ve zenginliğini yansıtıyor.

 

2007’de Valensiya, ünlü mimar Santiago Calatrava’nın tasarımı olan, içerisinde bir yat limanı, müze, planetaryum, akvaryum, opera binası ve oteller, barlar, restoranlar ile sıralanmış sahil şeridi bulunan, bembeyaz ve ışıltılı Ciudad de las Artes y las Ciencias – Sanat ve Bilim Şehri projesi ile buluştu. Sanat ve Bilim Şehri, 2007’de America’s Cup’a ev sahipliği yapmasının ardından, 2008’den beri Formula 1’in bir ayağını kapmayı başardı. Bu gelişmeler ile çağdaş bir görünüm de kazanan Valensiya, bugüne kadar ev sahipliği yaptığı kültürlerel zenginlikleri, sanat birikimini ve tarihsel dokusunu ustaca korumayı ve sergilemeyi başarıyor. Valensiya, bir yandan geçmişine ve geleneklerine gururla sahip çıkan, diğer yandan son derece modern bir Avrupa’lı bir kimlik taşıyor.

Santiago Calatrava, Jean Nouvel ve Frank Gehry gibi modern mimarinin ustalarını yetiştiren Valensiya’da, tarihi ve çağdaş mimarinin en çarpıcı ve sıradışı örneklerini görmek mümkün.

Dünyanın paella uzmanı olan Valensiya, sadece bu yemeğin üstün örneklerini tatmak için bile bir ziyareti hak ediyor.

VALENSİYA ROTALARI

 • Iglesia Catedral-Basílica Metropolitana de la Valencia: Eski şehirde yer alan Valenciya Katedrali, tam Romanesk, Gotik ve Barok bir cümbüş. 13yy’da eski bir cami’nin yerine inşaa edilen bu alışılmadık katedral aynı anda birçok farklı mimari stili barındırıyor. Binanın dış cephesi, özellikle Gotik heykelcikler ile süslenmiş dev kapı Puerta de los Apóstoles ve 14.yy gül pencereler ile çoğunlukla Gotik izler taşıyor. Ancak binanın ana girişindeki kapı tam bir Barok örneği, ayrıca binanın devamında yer alan açık kemerler ise Romanesk ‘Colosseum’ mimarisini yansıtıyor. Ağılıklı Gotik izler taşıyan iç mekanı ise, kutsal kase ve San Francesco Şapeline bulunan 2 adet Goya resimleri gibi dini ve sanatsal hazinelere ev sahipliği yapıyor. 207 merdiven ile tırmanılabilinen sekizgen kule La Miguelete ise, katedral üzerinden şehrin her yerine saçılmış mavi damlı kiliselerinin muhteşem manzalararını sunuyor. Müzede yer alan 2300 kg. ağırlığındaki altın, gümüş ve diğer mücevherlerden yapılmış İsa’nın bedenini temsil eden güneş ikonu festival günlerinde eski şehrin caddelerinde törenler ile taşınıyor. Ayrıca her perşembe, geleneksel kıyafetler içindeki erkekler katedralin hemen dışında Apostles kapısında toplanıyor ve “Tribunal de las Aguas” isimli geleneksel bir kutlama yapıyor.
 • Mercado Central de Valencia: Art nouveau ve Arap füzyon mimarisinde Mercado binası, dışındaki görkemli Endülüs çinileri, içeride yer alan yüksek tavanlı cam ve metal konstrüksüyon sebze meyve salonu ile çok etkilyeci. Pazar renkleri, kokuları, enejisi, ritmi ve lezzetleri ile tüm algılarınızı coşturuyor.
 • La Lonja: Mercado’nun tam karşı köşesinde yer alan 15yy’dan kalma ipek ticaret pazarı olarak inşa edilen La Lonja ise Gotik mimarinin bir başyapıtı. Mermer kolonların üzerinde yükselen tavanları 15 ve 16.yy’larda ticaretin gücü ve zenginliğini sembolize ediyor. Bugün La Lonja binası Unesco kültür mirasları arasında yer alıyor.
 • Barrio del Carmen: Eski şehrin kuzeyinde yer alan Barrio del Carmen ise ortaçağ konakları, butikleri, galerileri, kafe, bar ve restoranları ile çok keyifli bir yürüyüş rotası. Bu gölgede yer alan Instituto Valencia d’Arte Modern – IVAM modern sanat müzesi, modern resimler, enstelasyonlar, fotoğraflar ile antik taşlar ve heykeller alışılmadık şekilde buluşturuyor. Ferah ve geniş mekanında yaratıcı bir sergi deneyimi sunuyor. Tüm gün boyunca canlı ve kalabalık olan Barrio del Carmen, gündüz vakti Plaza Tossal meydanında yer alan birbirinden şirin kafelerde oturup gelen geçen halkı izlemek, akşam ise birbirinden güzel lezzetler sunan restoranlarda yemek yiyip, barlarda eğlenmek için ideal.
 • Antiguo cauce del rio Turia: 1957’de Valenciya’da yaşanılan bir sel felaketi sonucu, Turia nehrinin yönünün başka bir yöne çevrilmesine karar verilmiş. Başlangıçta belediye şehrin tam merkezinde yer alan nehir yatağına ise otoyol yapmaya karar vermiş. Halkın şiddetli protestoları sonucu nehir yatağı Turia Bahçeleri’ne dönüştürülmüş. Bugün şehrin akciğeri niteliğini taşıyan bu palmiyeler, çam ağaçları, zakkumlar ve Akdeniz bitkileri ile dolu geniş bahçeler, tertemiz havası ile şehirlilerin yürüyüş, piknik, spor, keyif ve ferahlama merkezi.
 • Museo de Bellas Artes de Valencia: Yakın zaman önce restore edilmiş bir 17. yüzyıl binasında bulunan Museo de Bellas Artes, İspanya’nın en önemli müzelerinden biridir. Museo de Bellas Artes, Goya portrelerinin ve Velázquez self-portrait’lerin olduğu, 15. yüzyıl pirmitiflerine dair oldukça sağlam bir koleksiyona sahip. (Calle de San Pio V 1683)
 • Museo Nacional De Ceramica:  yüzyıl Palacio del Marqués de Dos Aguas’ın içinde yer alan müzede, kolay kolay bu kadar ayrıntılısına rastlayamayacağınız bir mermer fasat koleksiyonu mevcut. Valenciya’da üretilen seramik ürünlerin bulunduğu sergide ise, tüm dünya seramiklerinden örnekler görmek mümkün.
 • Museo Fallero: Her yıl Mart ayında düzenlenen ve Valensiya’nın en önemli festivali olan Les Fallas’da, ünlülerin ve politikacıların kartonpiyerden ve köpüklerden yapılmış dev heykelleri sokaklarda gezdiriliyor. Yapılan heykeller gösterinin son günün de büyük bir ateş ile yakılıyor. Museo Fallero bu heykellere ev sahipliği yapıyor.
 • El Cabanyal: Valenciya’nın Cabanyal bölgesi yer alan eski balıkçı meydanı El Cabanyal, art-nouveau stilin mücevheri olarak koruma altında. El Canyamelar, El Cabanyal ve Cap de França arasındaki mahalleler’de yürürken rastlayacağınız Art nouveau, Barok, ve hatta art deco’ya varan izler taşıyan binalar, mimarileri ve süslemeleri ile adeta bir açık hava müzesi. Özellikle Carrer Barraca üzerindeki evler, Carrer Progrès (No 262 ve 279) ve Carrer Padre Luís Navarro (No 309) binaları renkli çinileri ve balkon süslemeleri ile görülmeye değer. Cabanyal sahilinde ise yanyana yer alan sazdan yapılmış dik çatıları ile eski balıkçı ‘barracas’ kulübelerinden bazılarını görmek mümkün.
 • The City of Arts and Sciences: Kültürel aktiviteleri olduğu bu futuristik kompleks, büyük beyaz sırt çıkıntısı ve su yolu ile Atlantisi andırıyor. Aslında bu yapıda üç ayrı bina mevcut. The Prìncipe FelipeScience Museum, insan vücudunu araştırıyor; Evren ve fizik kanunlarını özellikle çocukların seveceği çekici ve eğlenceli bir hale getirerek ziyaretçilerini ağırlıyor. El Palau de les Arts, opera binası ise bir yandan uzay çağı deniz aracını diğer yandan savaşçı miğferini andıran bir tasarım taşıyor. Sene boyunca dünyaca önemli opera ve konserlere ev sahipliği yapıyor. The Hemisfèric’de; planetaryum, Imax sinema ve laserium sistemi ile kendinizi muhteşem bir ses ve görüntü dünyasında bulabilirsiniz. Oceanographic, en sıcağında en soğuğuna kadar tüm deniz dünyasını gözlerinizin önüne seriyor. 42 milyon metreküp suyu ile devasa akvaryumda, su dünyasına ait her türlü canlıyı sanki yanınızdaymışcasına görebiliyorsunuz.

 

 • Bioparc: Valenciya’nın 2008’de açılan hayvanat bahçesi Bioparc, aslında bir ekoloji merkezi, Muhteşem bir peyzaj düzenlemesi hayvanları kafesler yerine doğal ortamlarında görmek mümkün. Savannah, Equatorial Africa ve Madagascar bölümleri de bulunan Bioparc egzotik bir deneyim sunuyor.
 • Valensiya Plajları:  Playa de la Malvarrosa, Playa de las Arenas, Playa El Saler.

 

 

VALENSİYA YAKINLARINDA KEŞİFLER

 • Albufera Doğal Parkı: Valencia’nın yarım saat güneyinde yer alan Albufera Doğal Parkı, pirinç tarlaları ve denizin arasında, Turia ve Júcar nehirlerinin arasında yer alan bir deniz suyu lagunu. Doğal koruma altında olan bu harika gölet hem göçmen kuşların uğrak yeri hem de etrafında yer alan balıkçı kasabası civarında Avrupa’nın en iyi pirinçleri yetişiyor. Ayrıca Albufera ‘paella’nın doğduğu asıl kasaba. Paella’nın en güzelini bu kasabada yemek mümkün. Özellikle pirinç tarlalarının ortasında eski bir çiftlik evinde bir aile işletmesi olan La Matandeta (Carretera Alfafar-El Saler), kerpiç duvarları ve ekinlerin kalın sapları ile örtülmüş çatısı ile aslında Valensiya mutfağının müzesi niteliğinde. Restoran Valenciya’nın en lezziz Paella’larını yapmak ile meşhur. Kendi yetiştirdiği malzemeler ile taptaze ve yöresel başka lezzetler de sunan restoranda, “doxtina” isimli, soğuk ve zeytinyağı ile servis edilen küçük midyeler de favoriler arasında.
 • Sierra Natura: Enguera kasabası yakınlarında yer alan Sierra Natura, Akdeniz dağlarının eteklerinde, berrak su kaynaklarının yer aldığı çam ormanlarının ortasında, taptaze ve tertemiz havada, harika bir doğa yürüyüş rotası sunuyor

.

VALENSİYA TAKVİMİ

 • Las Fallas: Mart ayında 3 hafta süren Las Fallas ayinleri, kutlamaların, geçit törenlerinin, çarpıcı havai fişek gösterilerinin ve paella ziyafetlerinin yaşandığı, çocuk, yaşlı, kadın erkek tüm Valenciya’lıların, tüm işletmelerin zamanı unutup kendilerini kaybettikleri neşeli bir şölene dönüşüyor. Gündüz ve gece süren kutlamalarda, kağıttan kendi yaptıkları ünlülerin ve politikacılın dev kuklarını alaylar halinde tüm eski şehrin caddelerinde geçit törenleri ile taşıyarak dolaştıran halk, son gece Gran Crema isimli bir seremoni ile, havai fişekler ile doldurulmuş kuklaları ateşe veriyor, ve inanılmaz renkli, ateşli, gümbürtülü bir final yaşanıyor.
 • La Tomatina: Ağustos ayının son Çarşamba’sında La Tomatina festivali Valenciya bölgesinin Bunol kasabasında gerçekleşiyor. Biribirine domates fırlatan coşkulu kalabalıklara ev sahipliği yapan Bunuol kasabasında her yer kırmızıya boyanıyor. Sabah 10 palo jabón etkinlikleri ile başlayan festivalde, yağlanmış bir direğin tepesindeki jambona ulaşmak için tırmanmaya çalışan kişileri, çılgın şarkılar ve danslar ile teşvik etmeye çalışan halkın üzerine evlerden sular dökülüyor. 11’de ise domates savaşının sinyali veriliyor, ve kasabayı tam bir kaos kaplıyor, bir sürü kamyon Plaza del Pueblo meydanına kasalarındaki domatesleri döküyor, ve halk domatesleri önce ayakları ile eziyor ve daha sonra birbirine fırlatıyor. Şehrin ana meydanı ve ara sokaklardan domates suları nehir gibi akıyor.
 • Internacional de Benicàssim: Valenciya’ya 87 km uzaklıkta yer alan Benicasim kasabası, Temmuz ayında üç gün boyunca İspanya’nın en önemli rock festivali olan Internacional de Benicàssim’e ev sahipliği yapıyor. Festivale Prodigy, Elbow, TV on the Radio ve PiL gibi rock müziğinin önemli grupları katılıyor.

 

VALENSİYA REHBERİ

OTELLER

Butik & Tasarım Oteller
Hospes Palau de la Mar, Birbirine bitişik iki 19. yüzyıl malikanesinin müthiş bir renovasyonla hayata kazandırılmasıyla beş yıldızlı bir otele dönüşen mekanda, aslına sadık kalınarak bırakılan görkemli mermer antrelerden geçerek, eski çağ ihtişamlarına ait ahşap merdivenlerle çıkılan modern ve konforlu odalar yaratılmış. Antika banyo küvetleri ve ferah odaları Valensiya’nın kalabalık ve turistik sokaklarından kaçmak için bir sığınak adeta. Otelin spa’sı ise hamam, sauna ve masaj odaları ile bu konforu tamamlıyor. Navarro Reverter, 14
Petit Palace Germanias, Evcil hayvan dostu olması, ücretsiz bisiklet ve Ipad hizmeti gibi özellikleri ile öne çıkan otel, 19. yüzyıla sahip bir ön cepheye sahip. Şehrin restoran ve alışveriş olanaklarıyla çevrili merkezi bir bölgesinde olması konaklanabilecek iyi alternatifler arasında olmasını sağlıyor. Sueca, 14
Hotel Ad Hoc Monumental, Şehrin tarihi merkezinde yer alan ve her birinde antika eşyalar kullanılarak farklı döşenmiş odalara sahip otel, pek çok tarihi yere ve müzeye yürüme mesafesinde bulunuyor. Evcil hayvan dostu otel aynı zamanda Valensiya Turizm ve Ticaret Odası tarafından da ödüle layık görülmüş. Pek çok kişi tarafından romantik bir otel olarak değerlenmdirilen Ad Hoc Monumental’in restoranı Boix Quatre’de taze ve günlük ürünlerle hazırlanan yemekleri deneyebilirsiniz. Ad Hoc otel grubu ayrıca Ad Hoc Parque Golf ve Ad Hoc Carmen adı altında oldukça çarpıcı otellere de sahip. Calle Boix, 4
Hotel Neptuno, Valensiya Plajı’nda konumlanan Hotel Neptuno, hem deniz ve plaj hayatını sevenler hem de iş seyahati için şehri ziyaret edenlere uygun olanaklar sunan bir otel. Otelin dış cephesi modernist Miami havası taşırken etrafı şelalelerle sarılmış çarpıcı bir asansörün yer aldığı iç cephesi ise tam anlamıyla İspanyol tarzı bir stile sahip. Ortak alanlarda yerel ressamların tablolarına yer verilen otel, Valensiya’da keyifli adresler arasında. Paseo de Neptuno, 2
SH Ingles, Renove edilmiş zarif bir 18. yüzyıl binasını mesken tutan otel, lüks markalarla dolu alışveriş caddesi Poeta Querol’ün üzerinde ve Valensiya Katedrali’ne çok yakın mesafede yer alıyor. Bir zamanlar Cardona Dük’ünün Sarayı olan otel, aydınlık ve zarif döşenmiş odaları, Akdeniz lezzetleri sunan restoranı ve terasıyla şık ve aynı zamanda görkemli bir alternatif. Marques dos Aguas 6
Casual Hotel, Sinemaseverler buraya bayılacaklar. Filmlerin temasına göre dekore edilmiş ve ünlü filmlerden sahnelerin duvarlarını süslediği odalar, oldukça renkli ve ilgi çekici. Pop art bir havaya sahip olan oda alternatifleri de bulunan otel, eğlenceli bir konaklama adresi. Ayrıca konumunun da oldukça merkezi olduğunu belirtmekte fayda var. Convento San Francisco, 7

Diğer Alternatifler
Chill Art Hotel Jardin Botanico, Doctor Peset Cervera, 6
El Coso, Paseo Neptuno, 12
Caro Hotel, Almirante, 14
Hotel de la Playa, Paseo Colon, 1
Hotel San Lorenzo, Calle San Lorenzo, 2
Hotel Medium Valencia, General Urrutia, 48
Hotel Dimar, Gran Via Marques del Turia, 80

 

Büyük Oteller
Barcelo Valencia, Santiago Calatrava’nın City of Arts and Sciences kompleksine bakan siyah- beyaz renklerin ve yalın bir dekorasyonun hakim olduğu 187 odalı otel, modern ve sade bir konaklama tercih edenleri oldukça memnun edecek nitelikte. Spa’sında uygulanan masaj ve terapiler ise bu sadeliği adeta tamamlıyor. Avenida de Francia, 11
Hotel Las Arenas Balneario Resort, Malvarrosa plajına hakim bir noktada çiçeklerle dolu büyük bir bahçeye sahip otel, geniş lobisi, restoranı ve İtalyan mermeriyle döşenmiş görkemli ortak alanlarıyla İspanyol zenginliğinin güzel bir temsili. 1898’den beri her sene kendini yenileyerek ve klasik cazibesinden de birşey kaybetmeyerek konuklarını ağırlıyor. Şehir merkezi yerine deniz kenarında kalmak ve gün batımında havuz başında içkilerini yudumlamak isteyenler için eşsiz bir seçim. Eugenia Vines, 22-24
Silken Puerta, 157 odalı otelin ön yüzü dahi mimar Javier Mariscal’ın elinden çıkma geleneksel çizgilere sahip. Fonksiyonel, rahat ve stil sahibi bir konaklama vadeden otel, City of Arts kompleksiyle tarihi merkezin tam ortasında konumlanıyor. Otelin içinde akşamları tapas ve kokteyllerin sunulduğu keyif veren bir kafe & bar da mevcut. Cardenal Benlloch, 28
Westin Valencia, İkonik ve modern bir binada hizmet veren Westin Valencia, art deco stil odalara ve tropikal bir bahçe atmosferi verilerek düzenlenmiş bir avluya bakıyor. 850 metrekarelik alanıyla şehrin en iddialı spa’larından birine sahip. Keyifli barı, restoranı ve huzur dolu bahçesi ile Valensiya’nın gözde konaklama adresleri arasında yer alıyor. Amadeo de Saboya, 16
Ayre Hotel Astoria Palace, Tarihi merkezin kalbinde kalmak ve her yere yakın olmak isteyenler için ideal bir alternatif olan otel, bu merkezi konumuna karşın sessiz sakin bir konaklama vadediyor. 204 odalı otel, misafirlerine her ne kadar çok iddialı bir konaklama sunmuyor olsa da geniş odaları ve 9. katta yer alan şehir manzarasına sahip kahvaltı salonu ile tatmin edici özellikler sunuyor. Plaza Rodrigo Botet, 5
Melia Plaza, Şehrin ünlü meydanı Ayuntamiento’nun bir köşesini mesken tutan erken 20. yüzyıl binasına kurulmuş otel, merkezi konumu ve şehrin kalbindeki terasıyla klasik bir İspanyol zincir oteli. Plaza del Ayuntamiento, 4
Las Arenas Balneario Resort, Las Arenas plajında konumlanan otel, muhteşem bir konuma sahip. Plaj ve denizin verdiği ferahlığa uygun pastel tonlarda döşenmiş odaları, spa’sı ve havuzları ile hem şehri keşfetmek hem de dinlenmek isteyen misafirleri ağırlıyor. Eugenia Vines, 22-24

Diğer Alternatifler
SH Valencia Palace, Paseo de la Alameda, 32
Hotel Astoria Palace, Plaza de Rodrigo Bolet, 5
AC Hotel Colon Valencia by Marriott, Calle Colon, 6
Catalonia Excelsior, Barcelonina, 5
Sorolla Centro, Convento Santa Clara, 5
Vincci Lys, Martinez Cubells, 5
NH Ciudad de Valencia, Avenida del Puerto, 214
Senator Parque Central Hotel, Plaza Manuel Sanc his Guarner
Hotel Conqueridor, Cervantes, 9
Confortel Aqua 4, Luis Garcia Berlanga, 19
Zenit Valencia, Bailen, 8
Primus Valencia, Menorca, 22

 

Uygun Fiyatlı Oteller
Hotel Ad Hoc Monumental Hotel, Calle Boix, 4
Hotel Der Carmen, Blanquerias, 11
Pio XII Apartments, Avenida Pixo XII, 11
Hotel Alcazar, Mossen Femades, 11
Expo Hotel, Avenida Pio XII, 4

 

 

 

RESTORANLAR

Kahvaltı ve Brunch Adresleri
La Mas Bonita, Ferah atmosferi, plajın özgürlük hissi veren havası, mavi-beyaz dekorasyonu ile sabaha başlanacak en güzel adreslerinden. Passeig Maritim de la Patacona, 11
Panaria, Calle Convento Santa Clara, 12
Le Petite Brioche, Calle Sorni, 28
Pasteleria Dulce de Leche, Calle Jesus, 69-71
La Boba y el Gato Rancio, Calle Cuba, 59
La Fornarina, Carrer de Ciscar, 44

 

Atıştırmalıklar
Empanada Böreği
Pasteleria Horno Garcia, 6 Avda, del Regne de Valencia
Geleneksel lezzetler
Carosel, Calle Taulla de Canvis 6,
Paella & Tapas
L’Hamadriada, Plaza Vicente Iborra, Tapas
Lokallerin Favorisi
La Utielana, Plaza del Picadero de Dos Aguas

 

Tapas Barlar
La Salvaora, El Carmen’in daracık Clatrava sokağı üzerindeki La Salvaora, dışarıdan izbe bir taverna gibi görünebilir. Ancak içeride siyah beyaz flamenkocu fotoğraflarıyla süslü bembeyaz duvarlar, tertemiz tahta masalar, sandalyeler, aydınlık bir atmosfer ve dinamik bir servis ekibi sizi bekliyor. Şehirde adım başı karşınıza çıkan ve belli bir standardın üzerinde lezzetler sunan tapas barlar arasında şüphesiz en iyisi burası. 19, Calle Calatrava
Bodega Casa Montaña, Calle José Benlliure, 69
El Cabanyal, Carrer de la Reina, 128
Bar Pilar, Calle de Moro Zeit 13, Tapas
Casa Guillermo, Carrer Progrès, 15
Bodega La Pascuala, Carrer Eugènia Viñes, 177

Paella Restoranları
L’Estimat, Playa de las Arenas isimli plajın tam karşısında Valensiya’nın en meşhur paella restoranı yer alıyor. Mavi, beyaz ve sarı renklerle bezeli çini duvarları, beyaz örtülü masaları ve İngilizce konusunda zayıf ama ilgili servis ekibiyle L’Estimat köklü bir İspanyol restoranı havasını gururla taşıyor. Her ne kadar çoğunluk deniz mahsüllü paella’yı tercih etse de, tavşanlı ya da ‘paella Valenciana’ olarak geçen salyangozlu paella’yı da deneyebilirsiniz. 16, Avenida de Neptuno
La Pepica, Hotel Neptuno’nun hemen dibindeki restoran tıpkı birkaç dükkan ötedeki L’Estimat gibi paella konusunda iddialı. Avenida de Neptuno, 6
Casa Roberto, (Otantik paella’nın adresi)Calle Maestro Gazalbo, 19
El Rall, Calle Tundidores, 2
Casa Carmina, Calle Embarcadero 4, El Saler
L’Establiment, Camino del Estell s/n, El Palmar
La Genuina, Carrera del Riu 283, Pinedo
La Rosa, Avenida Neptuno 70, Malvarrosa
Casa Salvador, L’Estany de Cullera, Cullera
Venta Pilar, Avenida Pérez Galdos 5, Bunol
Paco Gandia, Calle San Francisco 2, Pinoso, Alicante
Darsena Restaurant Marina Deportiva, Muelle de Levante 6, Puerto de Alicante

 

Akşamüzeri İçkisi
Horchateria
Horchateria De Santa Catalina, “Horchata”, chufa’nın (yerbademi) çekilerek un haline getirilmesi sonrasında su ve şekerle birlikte hazırlanan Valensiya’nın ünlü bir içeceği. Uzun bardaklarda servis edilen horchata, pipetle içiliyor. Valenciya’ya kadar gitmişken Horchata’yı en iyi adresinde denemekte fayda var. Yanında yine lokal bir tatlı olan farton’u da deneyebilirsiniz. Plaza Santa Catalina, 6
Horchateria El Siglo, Horchata ya da orxata, kahverengi minik taneli yer bademinin susam tohumu, arpa ve pirinçle karıştırılmasıyla elde edilen Valencia’ya has kıvamlı bir içecek. Horchata dükkanlarına her yerde rastlayabilirsiniz. Ancak en iyilerinden biri 1836 yılından beri bu içeceği satan Horchateria El Siglo. 11, Plaza Santa Catalina

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

Trendy & Şık Adresler
Riff, Şehrin modern kısmındaki favori mekan Riff, birbirinden zarif kumaş paravanlarla bölünmüş masalarıyla huzur veren beyaz bir ortam sunuyor. Alman asıllı şef Bernd Knöller, mutfakla meşgul olmadığı zamanlar restoranın içinde dolaşarak misafirleriyle sohbet ediyor, gerektiğinde portakal çiçekli, deniz salyangozlu ızgara levrek gibi lezzetlerin bulunduğu menünün tercümanlığını üstleniyor. Yedi parçalık tadım menüsü her yerde kolay kolay bulamayacağınız lezzetlerden oluşuyor. Restoranda ayrıca yemek atölyeleri de düzenleniyor. 18, Carrer Conde Altea
La Sucursal, Eski şehirde, Valencia Modern Sanat Enstitüsü’nün birinci katında kurulmuş, bir Michelin yıldızlı restoran, şık ve loş yemek odasında biri ‘Yeni Akdeniz Mutfağı’, diğeri ‘Geleneksel’ olarak isimlendirilmiş iki menü sunuyor. Genç Valencia’lı şef Jorge Breton’un iddialı tadım menüsü kaşif ruhlu gurmeler için ideal. Geleneksel menüde paella’nın müthiş bir versiyonu olan deniz tarağı ve ahtapot carpaccio soslu kremalı pilav veya bölgenin yerel balığı deniz levreğinde rezene ve midyeli balık çorbası gibi yaratıcı yemekler bulabilirsiniz. 118, Carrer Guillem de Castro
El Alto de Colon, 1900’lerin başında inşa edilmiş çarşı Mercado Colon’un üst katında göz alıcı mozaiklerle döşeli tavanıyla son derece şık ve zarif restorana, yeşil zeytin soslu ton balığı gibi Akdeniz yemeği düşkünleri rağbet ediyor. Şefin her gün küçük dokunuşlarla değiştirdiği tadım menüsünde, Valensiya’nın güneyindeki Jijona kasabasından gelen kaz ciğeri ve şeftalili püre gibi lokal malzemelerle yapılan tatlar bulunuyor. 19, Carrer Jorge Juan
Vertical Restaurante, Şehrin bir Michelin yıldızlı lokantalarından Vertical, şefi Jorge Andres’in yaratıcı ve leziz yemekleri kadar muhteşem manzarasıyla da insanları çekiyor. Calatrava’nın müthiş yapısı City of Arts and Sciences’a tam tepeden bakan ve özellikle gece aydınlatmalarıyla eşsiz bir manzara sunan restoranda günlük değişen birkaç tadım menüsü bulabilirsiniz. Hotel Comfortel, 19, Calle Luis Garcia
Burdeos in Love, Havalı Valencia’lılar ve turistler şaraplarını Reina Meydanı yakınlarındaki Burdeos in Love’da yudumluyorlar. Modern bir iç tasarım ile Barok parçaların birleştiği sıcak ortamında İrlandalı şef Matthew Calwin ‘croquetas de jamon iberico’ ve enginar kabaklı morina balığı gibi yemeklerinde yerel özelliklerden yararlanmaktan büyük haz duyuyor. 4, Carrer del Mar
Seu Xerea, Iberia ve Akdeniz lezzetlerine odaklanmış minimalist tasarımlı restoran gastronomi sahnesinin cesur oyuncusu. Calle del Conde de Almodovar, 4
Ricard Camarena, Hotel Palacio Marques de Caro içinde yer alan restoranın yapımı esnasında keşfedilen eski şehir Almohad surlarına rastlamışlar ve bu eski duvarları restoranın içinde koruyarak, modern tasarımlar ile buluşturmuşlar. Michelin yıldızlı restoran, deniz mahsülleri sunuyor. Calle Almirante, 14
Alejandro Deltoro, Yaratıcı ve deneysel Akdeniz lezzetleri sunan bu şef restoranı Valensiya’nın en iyi restoranları arasında yer alıyor. Amadeo de Saboya, 15
Navarro, Calle Arzobispo Mayoral, 5
Joaquin Schmidt, Visitacion, 7

 

Rahat ve Samimi Restoranlar
Carosel, Mercado Central ve La Lonja’nın yakınlarında yer alan restoran, açıldığından bu yana şehrin havalı gençlerini kendine çeken samimi ve şirin bir lokanta. Valencia’lı şef Jordi Morera geleneksel mutfağa genç yorumlar katıyor. Haftada bir değişen sebze-balık ağırlıklı lezzetli menüsü zengin çeşitli ve makul fiyatlarda. 6, Taula de Canvis
Bodega La Paz, Katedralin bulunduğu Reina Meydanı yakınlarında antikalarla döşenmiş, loş bir ortam sunan Bodega La Paz, ciddi bir şarap ve içki menüsüne sahip. Zengin tapas listesinden şarapla eşleşecek tabaklar seçebilir ya da dev porsiyonlarda gelen leziz et yemeklerine yönelebilirsiniz. 3, Calle Marquez de Dos Aquas
Restaurante Balansiya, Şehrin İslam geçmişine bir selam gönderen Restaurante Balansiya -şehre Endülüs döneminde Balansiya deniliyordu- Kuzey Afrika lezzetlerini ön plana çıkaran bir lokanta. Arap Endülüs esintili şık ve ferah dekorasyonunda tabule, tajin, kuskus gibi yemekler sunan restoranın menüsünde ayrıca paella ve deniz ürünleri de başı çeken yemekler arasında. Paseo de las Facultades
Bocamada, Et ve balık yemekleri sunan bu hafif karanlık ve dar restoran, Rusaffa bölgesinde yaşayan sanatçı ve öğrencileri kendine çekiyor. Özellikle akşamları mahalle barı olarak sıcak ve hoş bir ortam sunuyor. 4, Denia
La Lola, En iyi paella ve sangria’yı bulabileceğiniz adresler arasında yer alıyor. Valenciya’nın en hip restoranları arasındaki La Lola, yemekten sonra gece kulübüne dönüşüyor. Calle Subida del Toledano
Ca’n Bermell, 17. yüzyıla ait tarihi bir binada yer alan bu restoran lokal lezzetlerde çok iddialı. Calle Santo Tomás, 18
Tridente, Sahilde yer alan Neptuno Ote’lin restoranı deniz mahsülleri ile meşhur. Paseo de Nesptuno, 2
La Cantinella, Tapas, paella derken İtalyan lezzetlerini özlerseniz ya da değişiklik yapmak isterseniz aile işletmesi bu sevimli restoran iyi bir alternatif. Calle Del Pintor Ferrer Calatayud, 10
El Bolon Verde, Calle Mariano Ribera, 33
San Nicolas, Otantik İspanyol yemekleri, Plaza Horno de San Nicolas, 8
Civera Marisquerias, St Mosen Femades, 10
Restaurante La Cepa Vieja, San Vicente, 209
Zas!, Avenida Jacinto Benavente, 27
Jacaranda Sensation Food, (Asya, Akdeniz, Meksika Mutfağı) Carrer de la Corretgeria, 33
Mood Food, (Akdeniz Mutfağı) Calle Comedias, 5

 

Vejetaryen Adresler
Copenhagen, Orjinal lezzetleri ile vejetaryen olmayanlar için de yeterince cazip olan restoran, Valensiya’daki en iyi vejetaryen restoranlardan. Literato Azorin, 8
Fruit and Nut, Sağlıklı bir kahvaltı ya da öğle yemeği için nefis, taptaze meyve suları, kruvasanlar, tost ve bruschetta çeşitleri sunan iyi bir adres. Avda de Francia, 18
Cafe Infinito, Menüsü vejetaryen ağırlıklı ancak İspanyolların jamon’larına da yer var. Dolayısıyla beraber gideceğiniz kişi vejetaryen olmasa bile rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir restoran. Üstelik lezzetleri de oldukça akılda kalan türden. Carre del Poeta Mas i Ros, 35
Verdulito, San Vicente Martir, 26
La Lluna, Calle San Ramon, n023
Ana Eva, Calle Turia, 49

 

BAR VE KULÜPLER
Destino, Paseo Neptuno, 56
Barcode, Calle Almirante Cadarso, 11
Hawaika, Calle del Heroe Romeu, 6
Cafe Sant Jaume, Carrer Cavalleros, 51
Las Animas Puerto, Paseo de Neptuno, El Puerto
Café del Negrito, Plaza del Negrito, 1
The Carmen Sui Generis Club, Caballeros, 38
Café Infanta, Plaza del Tossal, 3
Johnny Maracas, Caballeros, 39
The Café de Las Horas, Conde de Almodóvar
Pepita Pulgarcita, Calle Caballeros
Opera, Avenida Aragón
Electropura, Calle Pintor Salvador Abril, 20
L’umbracle, City of Arts and Sciences, 5, Avenida del Saler

Canlı Müzik
Radio City, Calle Santa Teresa

Kulüp
Ishaya, Gran Via Marqués del Turia
Bounty Valencia, Carrer del Music Jose Iturbi, 4

 

ALIŞVERİŞ
Alışveriş için Gran Vía Marqués del Turía, Calle Colón, Calle Sorní ve Calle Jorge Juan caddelerinde çok şık tasarımcı butikleri ve ev tasarım dükkanları sıra sıra dilizmiş. El Carmen bölgesinde yer alan Calle de Caballeros ise daha genç ve bohem moda tasarımları taşıyan dükkanlar ile dolu.

Alışveriş Merkezi
Mercado de Fuencarral, Avenida de Tirso de Molina
Giyim
Francis Montesinos, Calle Conde Salvatierra, 25
Purificacion Garcia C/Colón, 17
María José Navarro, Pérez Bayer, 11
Antonio Pernas, Jorge Juan, 10
Bimba & Lola, 17, Jorge Juan
Francis Montesinos, 25, Carrer Conde de Salvatierra
Madame Bugalu, 3, Carrer Danzas
Bugalu, 6, Carrer Danzas
Purification Garcia, 17, Calle Colon
Monki, 11, Calle Calatrava
Cactus, 38, Calle de los Derechos
TCN, 49, Cirilo Amoros
Claudie Pierlot, 6, Sorni

Erkek Giyim
Guillermo Miralles, 10, Calle Moratin
Torresgaston, 43, Calle Colon

Kozmetik & Sağlık
Santa Maria Novella, 4, Abadia San Martin
Yerbas Vibas, 3,Calle Musico Peydro

Aksesuar
Nela, Calle San Vicente Mártir, 2
Uno de 50, 3, Jorge Juan
Patos, 12, Carrer Poeta Querol
IDF, 4, Calatrava (Gümüş takılar)

Yelpaze
Abanicos Carbonell Castellón, 21

Ayakkabı
Sonia Serrano Gran Vía Marqués del Turia, 45

Ev Dekor
Zara Home, Calle Jorge Juan, 15
Gnomo, 12, Carrer Denia

Antika
Antonio Perez Sanleon, 5, Carrer Purisima

Kitapçı
Slaughterhouse, 22, Carrer Denia

Sanat Galerisi & Şarap Butiği
Espacio 40, Calle Puerto Rico, 40
Envinarte, 6, Calle Serranos

Vintage
Kauf Vintage, Cadiz 38, Ruzafa

Gurme
Las Anadas de Espana Xátiva, 3
Buono Para Comer, 14, Almirante Cadarso

Jamon Iberico & Şarküteri
Charcuteria Saloz, Mercado Central, Avda Baron de Carcer, 34
Manglano, 5, Mercado de Colon

Peynir
Manglano, Mercado Central, Avda Baron de Carcer, 34

Pazar
Mercado Central, Avda Baron de Carcer, 34
Plaza Redonda
Mercado Colon

 

OTELLER

Butik & Tasarım Oteller
Hospes Palau de la Mar, Birbirine bitişik iki 19. yüzyıl malikanesinin müthiş bir renovasyonla hayata kazandırılmasıyla beş yıldızlı bir otele dönüşen mekanda, aslına sadık kalınarak bırakılan görkemli mermer antrelerden geçerek, eski çağ ihtişamlarına ait ahşap merdivenlerle çıkılan modern ve konforlu odalar yaratılmış. Antika banyo küvetleri ve ferah odaları Valensiya’nın kalabalık ve turistik sokaklarından kaçmak için bir sığınak adeta. Otelin spa’sı ise hamam, sauna ve masaj odaları ile bu konforu tamamlıyor. Navarro Reverter, 14
Petit Palace Germanias, Evcil hayvan dostu olması, ücretsiz bisiklet ve Ipad hizmeti gibi özellikleri ile öne çıkan otel, 19. yüzyıla sahip bir ön cepheye sahip. Şehrin restoran ve alışveriş olanaklarıyla çevrili merkezi bir bölgesinde olması konaklanabilecek iyi alternatifler arasında olmasını sağlıyor. Sueca, 14
Hotel Ad Hoc Monumental, Şehrin tarihi merkezinde yer alan ve her birinde antika eşyalar kullanılarak farklı döşenmiş odalara sahip otel, pek çok tarihi yere ve müzeye yürüme mesafesinde bulunuyor. Evcil hayvan dostu otel aynı zamanda Valensiya Turizm ve Ticaret Odası tarafından da ödüle layık görülmüş. Pek çok kişi tarafından romantik bir otel olarak değerlenmdirilen Ad Hoc Monumental’in restoranı Boix Quatre’de taze ve günlük ürünlerle hazırlanan yemekleri deneyebilirsiniz. Ad Hoc otel grubu ayrıca Ad Hoc Parque Golf ve Ad Hoc Carmen adı altında oldukça çarpıcı otellere de sahip. Calle Boix, 4
Hotel Neptuno, Valensiya Plajı’nda konumlanan Hotel Neptuno, hem deniz ve plaj hayatını sevenler hem de iş seyahati için şehri ziyaret edenlere uygun olanaklar sunan bir otel. Otelin dış cephesi modernist Miami havası taşırken etrafı şelalelerle sarılmış çarpıcı bir asansörün yer aldığı iç cephesi ise tam anlamıyla İspanyol tarzı bir stile sahip. Ortak alanlarda yerel ressamların tablolarına yer verilen otel, Valensiya’da keyifli adresler arasında. Paseo de Neptuno, 2
SH Ingles, Renove edilmiş zarif bir 18. yüzyıl binasını mesken tutan otel, lüks markalarla dolu alışveriş caddesi Poeta Querol’ün üzerinde ve Valensiya Katedrali’ne çok yakın mesafede yer alıyor. Bir zamanlar Cardona Dük’ünün Sarayı olan otel, aydınlık ve zarif döşenmiş odaları, Akdeniz lezzetleri sunan restoranı ve terasıyla şık ve aynı zamanda görkemli bir alternatif. Marques dos Aguas 6
Casual Hotel, Sinemaseverler buraya bayılacaklar. Filmlerin temasına göre dekore edilmiş ve ünlü filmlerden sahnelerin duvarlarını süslediği odalar, oldukça renkli ve ilgi çekici. Pop art bir havaya sahip olan oda alternatifleri de bulunan otel, eğlenceli bir konaklama adresi. Ayrıca konumunun da oldukça merkezi olduğunu belirtmekte fayda var. Convento San Francisco, 7

 

Diğer Alternatifler
Chill Art Hotel Jardin Botanico, Doctor Peset Cervera, 6
El Coso, Paseo Neptuno, 12
Caro Hotel, Almirante, 14
Hotel de la Playa, Paseo Colon, 1
Hotel San Lorenzo, Calle San Lorenzo, 2
Hotel Medium Valencia, General Urrutia, 48
Hotel Dimar, Gran Via Marques del Turia, 80

 

Büyük Oteller
Barcelo Valencia, Santiago Calatrava’nın City of Arts and Sciences kompleksine bakan siyah- beyaz renklerin ve yalın bir dekorasyonun hakim olduğu 187 odalı otel, modern ve sade bir konaklama tercih edenleri oldukça memnun edecek nitelikte. Spa’sında uygulanan masaj ve terapiler ise bu sadeliği adeta tamamlıyor. Avenida de Francia, 11
Hotel Las Arenas Balneario Resort, Malvarrosa plajına hakim bir noktada çiçeklerle dolu büyük bir bahçeye sahip otel, geniş lobisi, restoranı ve İtalyan mermeriyle döşenmiş görkemli ortak alanlarıyla İspanyol zenginliğinin güzel bir temsili. 1898’den beri her sene kendini yenileyerek ve klasik cazibesinden de birşey kaybetmeyerek konuklarını ağırlıyor. Şehir merkezi yerine deniz kenarında kalmak ve gün batımında havuz başında içkilerini yudumlamak isteyenler için eşsiz bir seçim. Eugenia Vines, 22-24
Silken Puerta, 157 odalı otelin ön yüzü dahi mimar Javier Mariscal’ın elinden çıkma geleneksel çizgilere sahip. Fonksiyonel, rahat ve stil sahibi bir konaklama vadeden otel, City of Arts kompleksiyle tarihi merkezin tam ortasında konumlanıyor. Otelin içinde akşamları tapas ve kokteyllerin sunulduğu keyif veren bir kafe & bar da mevcut. Cardenal Benlloch, 28
Westin Valencia, İkonik ve modern bir binada hizmet veren Westin Valencia, art deco stil odalara ve tropikal bir bahçe atmosferi verilerek düzenlenmiş bir avluya bakıyor. 850 metrekarelik alanıyla şehrin en iddialı spa’larından birine sahip. Keyifli barı, restoranı ve huzur dolu bahçesi ile Valensiya’nın gözde konaklama adresleri arasında yer alıyor. Amadeo de Saboya, 16
Ayre Hotel Astoria Palace, Tarihi merkezin kalbinde kalmak ve her yere yakın olmak isteyenler için ideal bir alternatif olan otel, bu merkezi konumuna karşın sessiz sakin bir konaklama vadediyor. 204 odalı otel, misafirlerine her ne kadar çok iddialı bir konaklama sunmuyor olsa da geniş odaları ve 9. katta yer alan şehir manzarasına sahip kahvaltı salonu ile tatmin edici özellikler sunuyor. Plaza Rodrigo Botet, 5
Melia Plaza, Şehrin ünlü meydanı Ayuntamiento’nun bir köşesini mesken tutan erken 20. yüzyıl binasına kurulmuş otel, merkezi konumu ve şehrin kalbindeki terasıyla klasik bir İspanyol zincir oteli. Plaza del Ayuntamiento, 4
Las Arenas Balneario Resort, Las Arenas plajında konumlanan otel, muhteşem bir konuma sahip. Plaj ve denizin verdiği ferahlığa uygun pastel tonlarda döşenmiş odaları, spa’sı ve havuzları ile hem şehri keşfetmek hem de dinlenmek isteyen misafirleri ağırlıyor. Eugenia Vines, 22-24

 

Diğer Alternatifler
SH Valencia Palace, Paseo de la Alameda, 32
Hotel Astoria Palace, Plaza de Rodrigo Bolet, 5
AC Hotel Colon Valencia by Marriott, Calle Colon, 6
Catalonia Excelsior, Barcelonina, 5
Sorolla Centro, Convento Santa Clara, 5
Vincci Lys, Martinez Cubells, 5
NH Ciudad de Valencia, Avenida del Puerto, 214
Senator Parque Central Hotel, Plaza Manuel Sanc his Guarner
Hotel Conqueridor, Cervantes, 9
Confortel Aqua 4, Luis Garcia Berlanga, 19
Zenit Valencia, Bailen, 8
Primus Valencia, Menorca, 22

 

Uygun Fiyatlı Oteller
Hotel Ad Hoc Monumental Hotel, Calle Boix, 4
Hotel Der Carmen, Blanquerias, 11
Pio XII Apartments, Avenida Pixo XII, 11
Hotel Alcazar, Mossen Femades, 11
Expo Hotel, Avenida Pio XII, 4

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir