TOKYO – 3 GÜNDE TOKYO KEŞİFLERİ

Dev bir şehrin tamamını 3 günde gezmek tabii ki mümkün değil, ancak şehrin can damarlarını, önemli ruhani merkezlerini, trendy köşelerini ve özel mimarilerini kapsayacak bir rota izleyerek şehrin ruhunu ve çeşitliğini algılayabileceğiniz bir rota sunmaya çalıştık sizlere.

 

Tabana kuvvet!

 

Yōkoso, Tokyo- Tokyo’ya hoşgeldiniz!

 

 

 

BİRİNCİ GÜN

 

Bu gün rotamızda bir yandan Tokyo’nun en önemli tapınağını ziyaret ederken, diğer yandan ‘trend-setting edgy’ bölgelerinde dolaşıp avangard Japon gençlerin pop kültürünü yakından izleme fırsatımız olacak.
IMG_2827 (2)

 

Sabaha ruhani bir başlangıç yapıp Tokyo’nun en önemli Shinto tapınağı Meiji Jingu’ya gidin. (1-1 Yoyogi Kamizonocho, Shibuya 151-0052) Aslında çok eski bir tapınak değil, 1920’de Meiji İmparator ve İmparatoriçesi için inşaa edilmiş, ancak Japonya’nın dünyaya açılmasında büyük rol oynamış. 70 hektarlık bir alana yayılmış yemyeşil bir ormanlık alan içinde yer alan tapınağa, dev ağaçların arasındaki yürüyüş yolundan yürüyerek varıyorsunuz. Yolun başında ve sonunda Shinto tapınaklarında günlük dünya ile ilahi dünya arasındaki geçişi sembolü olan geleneksel torii kapılarından geçiyor, ağırbaşlı ve sade bir tapınağa giriyorsunuz. İç tapınak Naien’de Meiji’lere ait eşyaların sergilendiği ufak bir müze de yer alıyor.

IMG_2845 (2)

Eğer şansınız varsa geleneksel Shinto düğününe şahit olabilir, yeni evlenen çiftin tapınağın bahçesinde boylu boyunca yürüyüş seremonisini izleyebilirsiniz. Haftasonları tapınağın ormanlık giriş yolu orjinal ve tuhaf kıyafetler giymiş Tokyo’lu gençlerin podyumuna dönüşüyor adeta. (Bilgiler: En yakın metro istasyonu: Harajuku / En yakın JR tren istasyonu: Tochomae & Her gün 5:45 am – 4:30 pm arası açık.)

 

Meiji Jingu’nun yanıbaşında yer alan Yoyogi Park (2-1 Yoyogi Kamizonocho Shibuya 151-0052) yemyeşil bahçeleri ile Japonların piknik, gençlerin ise kıyafetlerini göstermek için geldiği bir park. Okul kulüplerinin ve hobi gruplarnın buluşma noktası olduğu için Tokyo’luları izlemek için ideal bir nokta.

 

Biraz Shinjuku tarafında dolaşabilirsiniz. Tokyo’nun en etkileyici gökdelenlerine, en güzel bahçelerine, trend belirleyici sokak, meydan ve kesişim noktalarına, enerji dolu gece hayatına ev sahipliği yapan eklektik ve gelenekselin buluşma noktası olan bölge. 10 metro ve tren hattının buluştuğu Shinjuku istasyonu, dünyanın en meşgul ve kalabalık istasyonu ünvanına sahip. Gökdelen görmek için ‘Shinjuku Skyscraper District’e yolunuzu çevirin. Mimari meraklısıysanız Shinjuku’nun en yüksek binası Tokyo Metropolitan Government Office’i ziyaret edin. Güneşli ve net bir günde Tokyo panaroması ve Fuji dağına kadar uzanan muhteşem bir manzarası var. (Hergün 9:30am-10:30pm arası açık) Kılıç meraklısı ve Kill Bill filmindeki kılıç ustası’nın hastasıysanız Shinjuku’daki Japon Kılıç Müzesi’ni ziyaret edin. Kılıç yapma ve kullanma sanatını anlatan müzede samuraylar için yüzlerce yıl önce dövülmüş kılıçlar, kabzalar ve bıçaklar sergileniyor. Alışveriş meraklıları Shinjuku’nun 10 katlı dev alışveriş mabedi Isetan’ı ziyaret edebilirsiniz. En alt katında harika bir yiyecek pazarı ve çatı katında muhteşem şehir manzaralarına nazır restoran var.
IMG_2848 (2)

Şimdi istikamet trend belirleyici orjinal ve avant-garde gençliğin merkezi, Tokyo’nun en canlı bölgesi Harakuju. Takeshita-dori caddesinde gotik, punk, rock, hanım hanımcıklar, yırtık pırtıklar, dövmeliler, hızmalılar, ‘hello kity’cileri yanyana görebiliyorsunuz. 35 milyonun arasından sıyrılıp varlıklarını ispat edebilmek için çılgın bir çaba sarefeden gençler, giyim kuşamları, aksesuarları ve saçları ile aklınızın hayalinizin almayacağı bir yaratıcılık sergiliyor. Yanyana sıralanmış biribirinden tuhaf vitrinleri olan kıyafet, müzik ve şeker dükkanları, aksesuar tezgahları, sokak satıcıları, cupcake, waffle ve krep kafeleri ortasından akan daracık yaya caddesinde yürürken kendinizi ‘Cirque du Soleil’ benzeri bir gençlik sirk defilesinde hissediyorsunuz. Tokyo’nun en cesur, en taşkın, en uçuk kaçık, en ilerici gençleri burada, emin olabilirsiniz. Sokak modasını görmek için en doğru günler Cumartesi ve Pazar, kalabalıklar nefes aldırmayacak o ayrı.

 

Kalabalıklardan sıyrılıp biraz müze mi gezmek istediniz? Hemen yakında Ukiyo-e Ota Memorial Museum of Art Müzesi (çok nadide ahşap ukiyo-e gravürleri) ve Nezu Müzesi (geleneksel Aysa güzel sanatları örnekleri) var.

 

Omotesando’ya geçmeden önce bir kahve molası vermek isterseniz, Tokyu Plaza Omotesando Harajuku (4-30-3 Jingu-mae Shibuya 150-0001) alışveriş merkezinin teras bahçesindeki Starbucks’ta oturabilir ve aşağıdaki çılgınlığı izleyebilirsiniz.

 

Mimari meraklısıysanız Omotesando ana caddesi üzerindeki Tadao Ando’nun Armani Casa ve Omotesando Hills binaları, SANAA’nın Dior ve Mikimoto binası, ve Toyo Ito’nun Tod’s binasını görebilirsiniz. Shinto tapınağını andıran ön yüzü ile Tokyo’nun en iyi hediyelik eşya dükkanı Oriental Bazaar’da Omotesando üzerinde. 4 katlı binada her türlü porselen, keten yukatalar, kimonolar, yelpazeler, antika mobilya ve aksesuarı bulabilirsiniz.

 

IMG_2870 (3)

Ancak asıl trend setter mağazalar, orjinal kafeler ve muhteşem mimarideki evler Omotesando Hills’in arka sokaklarında. Takeshita-dori bittikten sonra başlayan ve tam Omotesando Hills’in arkasına düşen bu bölge Los Angeles’taki Melrose Place, Buenos Aires’teki Soho Palermo, New York’taki Meatpacking ve Londra’daki Shoreditch bölgesinin muadili. İnsan 10-12 katlı binalar ile dolu ana caddenin arkasında orjinal kafeler, cool butikler ile dolu iki-üç katlı binalar, bol ağaçlı ve çiçekli teraslar olduğunu tahmin bile edemiyor.
IMG_2917 (2)

 

Yavaş yavaş yaş ortalamasını ve kaliteyi arttırıp, Los Angeles Rodeo Drive ve New York Soho ayarındaki Aoyama bölgesine doğru ilerleme zamanı. Aoyama’nın ana caddesini pas geçin, ara sokaklarına dalın. Burası trendy tasarım camiasının, yetişkin zarif bayanları, şık beylerin adresi. Herzoga & de Meuron’un Prada ve Stella Mccartney binalarını görün.

IMG_2886 (2)

Mutlaka Nicolai Bergman’ın ve Aoyama Flower Market’ın çiçekçi & kafe bir arada olan mekanlarını görün, hatta orada Japon sosyelitleri ile birlikte bir öğle yemeği yiyin.

IMG_2901 (2)

Öğle yemeği için daha sosyetik bir adres isterseniz Roppongi Ritz-Carlton’da yer alan, Tokyo’s Azure 45 adresiniz. 5 farklı Fransız Japon füzyon lezzetten oluşan ‘Ladies Luxury Lunch’ menüsünün tadına varıp, şampanyanızı yudumlarken Tokyo manzaraları ve yanındaki Tokyo Tower’I izleyin.

 

Şimdi adres Roppongi Hills. Roppongi bölgesinde 2003’de açılan bu kompleks ofisler, residanslar, mağazalar, restoranlar, bahçeler, sinemalar, otel, müze ve gözlem terası ile adeta şehir içinde bir şehir. Merkezinde 238 metre yüksekliğinde Mori Tower kulesi yer alıyor. Kulenin tepesinde yer alan gözlem kulesi ve Modern Sanat müzesi gerçekten ziyarete değer. Tokyo City View gözlem kulesi ve Sky Deck açık hava manzara terası şehrin panaromik manzaralarını sunuyor. En üst katlarda yer alan Mori Art Museum modern ve çağdaş sanat müzesi ise hem Japon hem de dünya çapında sanatçılara odaklanmış bir müze. (Tokyo City View hergün 10:00-23:00, Sky Deck hergün 11:00 – 20:00, Mori Sanat müzesi hergün 10:00 – 22:00 arası açık) Roppongi Hills alışveriş merkezi ise 200’den fazla mağaza, kafe ve restorana ev sahipliği yapıyor. Mori Garden ise geleneksel Japon bahçesi tasarımı görmek isteyenler için ideal.
IMG_2956 (2)

Artık yorulduk, otele dönelim demeden önce son bir durak daha var. Metroya binin Shinjuku’ya gidin, metro istasyonunun üzerindeki cam köprüde durup insanların aynı anda 8 yöne doğru karşıdan karşıya geçişini kuşbakışı izleyin. Shibuya Pedestrian Scramble ismini verdikleri bu yaya geçidinin dünyada eşi benzeri yok. Trafik lambaları tüm yöndeki arabalara kırmızı yanıp, sadece yayalara yeşil yandığı anda, özellikle akşam iş çıkışı saatinde, insan seli yola dökülüyor, ve herkes farklı bir yöne arı gibi akıyor.

IMG_2941 (2)

Shinjuku metro istasyonundan ayrılmadan önce Yoshiko Miyashita’nın 1969 tarihli enstelasyonunu The Eye of Shinjuku’yu görün. Batı çıkışından çıkıp Suburu binasının aşağısına gittiğinizde altgeçidin hemen girişinde yer alan göz şeklindeki enstelasyonun önünden günde ortalama 1 million kişi geçiyor.

IMG_2981

Metro ile otele gidip, bir duş biraz ayakları uzattıktan sonra yemek için çok seçeneğiniz var.

 

Bill Murray ve Scarlett Johansen’ın Lost in Translation filmi ile ünlenmiş Park Hyatt Otel’in 52. Katındaki New York Grill & Bar en sıradan seçenek. Tepeden Tokyo’nun gece manzaralarını görüp, daha ağırlıklı expatler ve turistler ile, Amerikan mutfağına ait lezzetler yiyip, İngilizce caz dinlemek ve bir dünya para ödemek istiyorsanız, adresiniz burası.

(3-7-1-2 Nishi-Shinjuku, tel. 03/5322-1234)

 IMG_2995

Ancak bizim tavsiyemiz biraz daha lokal bir deneyim. Sonuçta dünyanın en büyük gastronomi merkezlerinden birisinde en köklü mutfak kültürüne sahip bir şehirdesiniz. Japon lezzetlerini denemeden olmaz.

 

Arka arkaya gelen ufak porsiyonlar ile adeta bir ‘Haute Cuisine’ lezzet şöleni yaşatan geleneksel Kaiseki yemeği yemek isterseniz adres 3 Michelin yıldızlı Ishikawa. Japonya’nın ‘fine-dining’ kavramını yansıtan Kaiseki, Batı’da son 50 yıldır gelişen ‘şef menüsü’ kavramına ilham veren asıl seremoni. 2016’da dünyanın en iyi 50 restoranı arasına girmeyi başaran bu kaiseki restoranında Şefin lezzet ustalığına kendinizi teslim edin. Mudaillerine göre çok daha uygun fiyatlı. Kişi başı: 200 USD (5-37 Kagurazaka, Shinjuku-ku, Tokyo, tel. 03-5225-0173)

 

Kill Bill filmindeki kanlı sahne ile ünlenen Gonpachi restoran grubunun 14. Kattaki Gonpachi Shibuya şubesinde (3-6 Maruyamacho 14F E Space Tower Shibuya 150-0044 Tel: +81 3-5784-2011) tadım mezeleri, ‘yakitori’ ızgara tavuk ve diğer şişte lezzetler gibi bir menü yiyebilir, şefin yemekleri nasıl yaptığını izleyebilirsiniz.

 

 

Ortam benim için önemli değil ben yediğime bakarım diyenler için adreslerimiz:

 • Matsukawa, 4 masalı ve 7 sandalyeli ufacık bir Unagi (yılan balığı) restoranında hayatınızda yediğiniz en yumuşacık yılan balığını tadabilirsiniz. Şeflerin hazırlayışını izlemek de başka bir keyif. (4-4-5 Ebisu, Shibuya 150-0013, Tokyo Prefecture Ebisu istasyonu)
 • Anago-ryori Masumi, uzmanlık alanı Anago yani yumuşacık ve yağlı conger yılan balığında. (11-2 Arakichō, Shinjuku-ku, Tōkyō-to 160-0007, Akşam 9:00 pm’de kapanıyor. Tel: 03-3356-5938 Akebonobashi istasyonu)
 • Tora-fugu Tei Shinjuku, Sadece Japonya’da bulabileceğniz Fugu (Puffer Fish) kirpi balığı’nı tadabileceğiniz en iyi adres: Metro building B1, 2-11-7, Kabukicho, Shinjuku-ku istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesi
 • İş çıkışı eve gitmeden önce birşeyler atıştıran ve bol bol bira, sake and shochu likörü içen Japonlara katılmak isterseniz, uygun fiyatlara sushi, sashimi, kızarmıış tavuk karaage ve ramen noodle gibi lezzetler sunan izakaya yani Japon publarından birisine gidin. İzakayalarda Tabehodai yani ‘all-you-can-eat’, Nomihodai yani ‘all-you-can-drink’ ya da ikisinin kombinasyonu olan saatler var. Za Watami (1-16-4 Nishi Shinjuku, Tel: 81 3 5322 4501) 90 dakika boyunca dilediğiniz kadar yiyip içebiliyorsunuz ve fiyat kişi başı 35$. Bu arada Japon’ya da en basit ve ucuz restoranda bile yediğiniz sushi ve sashimiyi Türkiye’de yemenize imkan yok. Tüm deniz mahsüllerinin tazeliği ve lezzeti inanılmaz.
 • Modern bir kafe atmosferinde gençler ile birlikte yemek istiyorum derseniz adres Brooklyn Parlor Shinjuku. Tuğla duvarları, endsütriyel görünümü, rahat deri kanapeleri, büyük masaları, sanat, moda, tasarım dergileri ve kitapları ile NY veya Londra’dan bildiğimiz kafeleri andıran Brooklyn Palor’daki tek fark etrafınızın hip Japonlar ile dolu olması. Menü de ise hamburger ve bira var. (Marui Annex B1F 3-1-26 Shinjuku, Shinjuku-ku +81-3-6457-7763)

 

Karnınızı doyurduktan sonra kendinizi sokaklara atmaya ve lokaller ile birlikte eğlenmeye hazırsınız. Ufacık lokal barlar, izakaya publar ile dolu Shinjuku Golden Gai mahallesine gidin. Daracık sokaklar, ufacık binalar nasıl şehrin göbeğinde sıkışıp kalmış inanamıyorsunuz. İnsan sanki 70ler veya 80lerde bir film setinde gibi hissediyor.

 

Eğer ‘red light district’ bölgelerine meraklısıysanız Shinjuku Golden Gai yakınında Kabukicho’da soluğu alın. Restoranların, barların, dans kulüplerinin, striptiz barların neonlarının birbirine karıştığı daracık sokaklarda insanları seyrederek bir tur atın.

 

 

 

IMG_2745 (2)

 

İKİNCİ GÜN

 

Güne erken başlamaya hazır mısınız? Hayatınızda bir kez şahit olabileceğiniz bir deneyim için sabah 4.00’te kalkın ve Dünyanın en büyük balık pazarı olan Tsukiji Pazarı’na gidin. 4:45’de bilet için kuyruğa girin, 5:25 veya 5:45’de yer alan Tuna balığı açık arttırmasına katılın. (Saatler mevsimlere ve gün doğumu saatlerine göre değişiyor, mutlaka önceden internetten kontrol edin http://tsukiji.or.jp/english/)

 

Sadece 120 kişinin özel biletle alondığı açık arttırma alanına girebilmeniz için en az yarım saat önceden bilet kuyruğuna girmeniz gerekiyor.

 

450 farklı deniz mahsulü ve balık çeşidi ile bir deniz altı lezzet eğitim merkezini andıran pazara daha geç gidip görmek isteyenler için, sabah 9:00’da açılıyor.

 

Ardından sushi ile kahvaltı zamanı. Sushi ile kahvaltı mı olur demeyin, dünyanın en taze sushisini yiyeceğinizden emin olabilirsiniz.

 

Sushi için en doğru adresler balık pazarının hemen içinde 6 numaralı bölgede ünlü sushi restoranları olan Sushi Dai, Daiwa-Zushi, Yamazaki ve pazarın dışındaki Sushi Zanmai.

 

Sashimi için ise Nakaya’ya gidebilirsiniz. Biraz daha normal bir kahvaltı istiyorum derseniz tamagoyaki omleti ve tavuklu yumurtalı pilav ‘oyako donburi’ için Torito, ramen için Inoue (Tsukiji 4-9-16), ve croissantlar için Orimine Bakers adresleriniz.

 

Eğer Tsukuji balık pazarında Tuna açık arttırmasına garantili bilet istiyor ve sıra beklemeden Sushi Dai’de yemek istiyorsanız, Shinji Nohara’nın hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Tokyo’nun gastronomi dünyasının lokallerinden olan Shinji Nohara sizin için sırada bekleyip biletlerinizi alıyor, ayrıca Pazar yerinin delhizlerinde çabucak yolunuzu bulmanıza yardımcı olarak en doğru alışveriş ve yemek adreslerine götürüyor.

 

Tokyo’da gerçek lokal yaşam nasıl merak ediyorsanız, Tsukiji’nin arka sokaklarını – Tokyo Central Wholesale Market ve Harumi-dori arasında yer alan 3 blok – mutlaka gezmelisiniz. Burası İstanbul’un balık pazarını andırıyor. Balıkçılar, minik cafeler, çay ve parfümcüler, sushi barlar… Ne ararsanız. Alışveriş adresleri: Bıçak için Tsukiji Masamoto (Tsukiji 4-9-9), Jugetsudo yeşil çayı için Maruyama Noriten (Tsukiji 4-14-17), sushi kitabı için Jiro Gastronomy at the Tsukiji bookstore (Tsukiji 5-2-1, building #8), sushi malzemesi için Orimatsu (Tsukiji 4-9-15).

 

Tsukiji Balık pazarı 2016 sonunda taşınacak, orjinal lokasyonunda açık arttırmayı izlemek istiyorsanız elinizi çabuk tutun. (Metro: Hibiya hattı Tsukuji durağı – balık pazarı durağa yürüyerek 10 dakika, Tsukuji Pazarları kapalı).

 

Tsukiji Balık Pazarından Hama Rikyu Bahçesine taksi ile gidebilir ya da 12 dakikada yürüyebilirsiniz.

300 yıl önce tasarlanan park geleneksel Japon bahçesi peyzajını görmek için ideal boyutta bir park. Çeşit çeşit ağaçlar, bitkiler ve çiçeklerin, çimenlik, taş ve toprak zeminler arasına serpiştirildiği, göletler ve kanallar ile suyun bahçenin içine entegre edildiği, dolunayın göletler üzerinde yansımasını görmek için köprüler ve platformlar, çay evleri ve bir kuş bahçesi olan Park keyifli bir doğa gezintisi sunuyor.

 

Hama Rikyu Bahçesinde yer alan bir tekne platformu yer alıyor. Buradaki teknelerden birisine atlayıp Sumida nehri üzerinde 40 dakika süren bir gezinti ile Asakusa’ya varabilirsiniz. Edo döneminden beri, şehir manzaralarını izleyerek Asakusa’ya ulaşmanın en zevkli yolu bu tekne yolculukları (Sumida River Boat Cruise tekneler’i her yarım saatte bir mevcut)
IMG_2728 (2)

Tokyo’nun kuzey doğusunda yer alan şehrin en eski mahallelerinden birisi olan günün ruhani durağı Asakusa’dasınız. Sanki zamanda geriye yolculuk yapmışsınız hissi uyandıran bu bölge şehrin en kutsal budist tapınağı Sensō –ji’ye, sağlı sollu sokak tezgahları ile en eski Pazar sokağı Nakamise-Dori’ye, koşucuların çektiği çekçek arabalarına ve de Sumida nehri boyunca dizili Kiraz Çiçeklerine ev sahipliği yapıyor.
IMG_2738 (2)

Sensō -ji Tapınağı canlı kırmızı renkte dev Torii kapıları ile çevrili. Dünyevi ve kafirden kutsala dönüşümü sembolize eden bu kapılardan ‘Thunder Gate – Yıldırım Kapısından’ sarkan dev kırmızı beyaz kağıt fenerler çok çarpıcı bir görüntü sergiliyor. İçeride ise çok iyi korunmuş 5 katlı bir ahşap pagoda ve merhamet tanrıçası Kannon’a adanmış bir türbe, ağaçlar ve bitkiler ile süslenmiş bir bahçe ve dev tütsü kazanından gelen duman ve kokular yer alıyor. Eğer fala meraklı iseniz türbenin içine girip bir bağış karşılığı ‘o-mikuji’ yani kısmetinizi okuyabilirsiniz. Kutuda yer alan ahşap çubuklardan bir tanesini seçip, numarasını not alıp, kutunun üzerindeki resimler ile numarayı eşleştirerek, kaderinizde sizi bekleyenin resmedilmiş halini bulabilirsiniz. Tokyo’nun en büyük shinto festivali Sanja Matsuri Mayıs’ın 3. Haftasonu Sensoji’de gerçekleşiyor.

Japonlar’da tapınaklara girmeden önce Müslümanlarin camiye girmeden önce abdest alması gibi ellerini yıkıyorlar.

 

Tapınaktan çıkar çıkmaz sağlı sollu tazgahların yer aldığı Nakamise-dōri, şehrin en eski Pazar yerlerinden birisi, çok turistik olmasına rağmen, hediyelik eşyalarınızı almak için ideal bir lokasyon. Ahşap paneller, lake kap kacaklar, chopstickler, Manekine kedisi, yelpazeler, seramikler, kimonolar, taze kavrulmuş pirinç krakerleri, ne ararsanız var. Kagurazaka Dori ise eski Tokyo’yu hissedebileceğiniz bölge.

 

Asakusa Sensoji Tapınağının yakınında yer alan ufacık bir elişi müzesi yer alıyor: Edo Shitamachi Traditional Crafts Museum. Otantik Japon el işi ürünleri görmek için ideal.

 

Eğer mutfak eşyalarına ve ev tasarımına meraklıysanız Asakusa’nın Kappabashi bölgesinde çok uygun fiyatlara harika seçenekler bulabilirsiniz.

 

Asakusa’da bir mola vermek isterseniz, Sumida nehri boyunca dizilmiş kiraz çiçeği ağaçlarına nazır kafeler ideal duraklar.

 

 

IMG_2777 (2)

Şimdi istikamet şehrin önemli müzelerine ve tapınaklarına ev sahipliği yapan en büyük parklarından birisi Ueno Park.

 

Ueno Park birçok tapınağa, müzeye, göletlere ve bahçelere ev sahipliği yapan, şehrin önemli nesef alma köşelerinden birisi. Ueno Park Edo döneminde Kaneiji Tapınağının bahçesiymiş. O dönemin çok kuvvetli bir ailesi olan Tokugawa boyunun, şehri kötülüklerden korumak üzere inşaa ettirdiği tapınak şehrin en büyük ve zengin tapınaklarından birisiymiş. Ancak Boshin İç Savaşları sırasında büyük hasar gören tapınak savaşlardan sonra restore edilmiş ve bahçeler 1873’de halka açık bir parka dönüştürülmüş. Parkın güneybatı girişinde Shinobazu göleti yer alıyor. Sakura zamanı göletin etrafında suya doğru eğilmiş kiraz ağaçlarının dalları bembeyaz ve uçuk pembe çiçekler ile bezeniyor, ve göletin üzerindeki yansımaları ile birlikte masalsı bir rüya alemini andırıyor. Göletin ortasında da yer alan bir adacıkta ise Benten tanrıçasına adanmış Bentendo tapınağı yer alıyor Parkın kuzeyinde ise Tokyo National Museum, National Museum for Western Art, Tokyo Metropolitan Art Museum ve National Science Museum gibi Tokyo’nun en önemli müzeleri yer alıyor. Park ayrıca Ueno Hayvanat Bahçesi ve Japonya’nın ilk zooloji bahçesine ev sahipliği yapıyor. gical garden.
IMG_2769 (2)

Ueno Park 1000’den fazla kiraz ağacına ev sahipliği yaptığı için Mart sonu Nisan başında Tokyo’luların en gözde Hanami pikniği yeri. Ağaçların altına piknik örtülerini yayan şehirliler, ailecek getirdikleri yemekleri yiyip, çaylarını içinp saatlerce kiraz çiçeklerinin altında uzanmanın tadını çıkarıyor.
IMG_2793 (2)

 

Ueno Park’ta yer alan ulusal müze Tokyo National Museum, şehrin en eski ve büyük müzesi, her biri ayrı bir müzecik olan birkaç binadan oluşuyor, ve Japon el sanatları, mimarisi, kültürü ve tarihine dair en zengin koleksiyonu sergiliyor. (Pazartesi hariç 9:30 – 17:00 arası açık) Japon tarihini anlamak ve de samuray kıyafetleri, kılıçlar gibi tarihi mirasları, lake, kaligrafi, ahşap baskılar, Budist heykeller, maskeler, seramikler gibi zanaatkar eserlerini görmek için ziyareti hak ediyor.

IMG_3012

Ayrıca Japonlara özgü fusuma kağıt sürgü kapılarının en güzel örneklerini bu müzede görebilisiniz. Kağıt kapıların üzerindeki desenler ve manzaralar gerçekten usta bir işçilik ürünü. Japonya’nın önemli saray ve tapınaklarından getirilmiş bu sürgü kağıt kapıların inanılmaz özel bir fonksiyonu olduğunu bu müzede öğrendik. Dışarıdan yaklaşan yabancıları ve tehditleri duyabilmek için, her türlü sesi içeri alan, ancak içeride konuşulanları kimse duymasın diye sesi dışarı geçirmeyen özel bir kağıt işçiliği tekniği ile hazırlanmış bu kapılar. İnanmakta zorluk çekenler Tokyo Ulusal müzesinde bilim adamlarının kağıt kapılar üzerinde yaptığı testleri ve sonuçlarını görebilirler.

IMG_3027

Meraklıları için Ueno Park’ta yer alan diğer müzeler ve ziyaret noktaları:

 • Tokyo Metropolitan Art Museum: 6 farklı galeriden oluşan müzede çok güzel bir çağdaş Japon sanatı yerleşik sergisi var. Ayrıca dönemsel olarak dünyanın farklı yerlerinden ve Japonya’dan sergilere ev sahipliği yapıyor. (Pazartesi hariç 9:30 – 17:30 arası açık)
 • National Museum of Western Art: Batı sanatına adanmış müze özellikle Avrupalı ressam ve heykeltraşların eserlerini sergiliyor. Binanın orjinal futuristik mimarisi dışarıdan görülmeye değer. (Pazartesi hariç 9:30 – 17:30 arası açık)
 • National Science Museum: Doğa ve bilim müzesi fizik ve robot deneyleri, dev hayvan iskeletleri ve 360 derecelik virtual tiyatro ile çocuklu aileler için ideal bir ziyaret noktası. (Pazartesi hariç 9:00 – 17:00 arası açık)
 • Shitamachi Museum: Zanaatkar ve tacirlerin mahallesi olan Shitamachi’den ismini alan müze, Meiji ve Showa dönemlerinde Tokyo’daki yaşamı tasvir eden sergi ve canlandırmalar ile nostaljik bir atmosfer sunuyor (Pazartesi hariç 9:30 – 16:30 arası açık)
 • Ueno Hayvanat Bahçesi: 1882’de kurulmuş Ueno Hayvanat Bahçesi Japonya’nın en eski hayvanat bahçesi. En popüler sakinleri dev panda ayıları. Çocuklu aileler için keyifli bir durak. (Pazartesi hariç 9:30 – 17:00 arası açık)
 • Ueno Parkta yer alan tapınaklar: Kaneiji Temple (9:00 – 16:00 arası ziyarete açık), Kiyomizu Kannon Temple (9:00 – 16:00 arası ziyarete açık), Toshogu Shrine (9:00 – 16:30 arası ziyarete açık), Bentendo (7:00 – 17:00 arası ziyarete açık)

 

 

 

 

Şimdi sırada Tokyo’nun elektronik merkezi Akihabara var! (Kısaca Akiba). Akihabra Japon çizgi romanı manga ve çizgi filmi anime meraklıları ve de elektronik ve teknoloji düşkünleri için adeta bir cennet.

 

‘Electronic City’ olarak anılan Akihabara’nın sokak ve pasajlarında 600’den fazla, dükkan ve tezgahda her çeşit elektornik alet, Japon animesi, hobi aletleri bulabilirsiniz.

 

Chuo Dori caddesi teknoloji ve elektornik ürünleri, yedek parçaları, koleksiyoner vintage ürünleri Akiba’nın labirent gibi daracık yan sokaklarında ise çizgi roman ve film dükkanları, vintage butikler, orjinal uçuk kafeler yer alıyor. Fotoğrafçılar için 5 katlı dev Yodobashi Camera tam bir kamera cenneti. Çizgi film meraklıları Miyazaki Müzesini kaçırmamalı. JR Tren İstasyonu altında gizlenmiş 2k540 Aki-Oka Artisan alışveriş merkezi farklı birşeyler arayanlar için modern ve ferah bir nefes alma durağı. Japon taşları ve lakelerinden takılar yapan Miyabica, deri ürünler sunan Litsta, ahşap ürünler sunan Nocra, el işi oyuncaklar sunan Soshin Kaleidoscope bu alışveriş merkezinin doğru adresleri. (Akihabara’yı daha az gürültü ve kalabalıkta daha rahat gezebilmek isterseniz Pazar günleri 1-6pm arasında Chuo Dori caddesi otomobil trafiğine kapanıyor)

 

 

Sabah epey erken başlayan, bol keşifli günden sonra biraz dinlenmeyi hak ettik. Otelinizde dinlendikten sonra ister Japon lezzetlerini tatmak, isterseniz de trendy Tokyo restoranlarını keşfetmek için akşam yemeği önerilerimiz:

 

 • Sushi: Kyubey Ginza Restaurant
 • Sushi: Sukiyabashi Jiro
 • Sushi: Sushi Mizutani
 • Tempura: Tempura Fukamachi
 • Tempura: Kondo
 • Tempura: Ten Ichi Ginza
 • Tempura: Mikawa Zezankyo
 • Kaiseki: Matsukawa
 • Trendy Restoranlar: Beige
 • Trendy Restoranlar: Alice in Magic World
 • Trendy Restoranlar: RyuGin
 • Trendy Restoranlar: Restaurant-I

 

 

 

 

 IMG_3029 

 

ÜÇÜNCÜ GÜN

 

İki yoğun keşif gününden sonra bugün zevkinize göre tercih edebileceğiniz birkaç farklı seçenek sunuyoruz.

 

 

Biraz daha tarih görmek istiyorum diyenler için:

 • Edo-Tokyo Museum (Sumida) Tokyo’nun el sanatları ve mimarisinin gelişimini anlamak için başka ideal bir adres. Müze Tokyo’nun kurulduğu Edo dönemi olan 1590’lardan başlayarak 1964’de Olimpiyatlara ev sahipliği yaptığı yıla kadar şehrin, yaşam geleneklerinin geçirdiği evreleri kronolojik olarak sergiliyor. Shogun, samuray, tacir, zanaatkar ve yerlilerin günlük hayatlarını ve geleneklerini orjinal eşyalar ile canlandıran masalsı sergi düzeni gerçekten çok etkileyici.

 

IMG_3055

Biraz daha bahçe görmek istiyorum diyorsanız önerilerimiz:

 • Imparatorluk Sarayı Bahçeleri (1-1 Chiyada, Chiyoda 100-8111)Edo döneminde inşaa edilmiş Tokyo İmparatorluk Sarayı ziyarete açık olmasa da, mükemmel bir peyzaja sergileyen bahçeleri halka açık. Kartpostal güzelliğinde göletler, kanallar, köprüler, hendekler etrafında yer alan kiraz ağaçları, akağaçlar, çamlar, çiçekler ile özellikle Sakura ve Koyo zamanı ziyarete değer.

IMG_2746 (2)

 • Shinjuku Gyoen National Garden (11 Naitocho Shinjuku 160-0014 ) Shinjuku’da yer alan Gyoen Ulusal Bahçeleri Edo döneminde özel mülk olarak tasarlanan bahçe, bugün rengarenk laleler, kamelyalar, dev Himalaya sedirleri, çamlar, 1,500 adet sakura kiraz ağacına, minik göletlerde renkli koi balığı ve 1700 adet tropik bitkinin sergilendiği yeşil seraya ev sahipliği yapan muhteşem bir park alanı. Özellikle baharda sakura zamanı, beyaz ve pembe kiraz çiçekleri ile bezenen ağaçlar nefes kesici bir manzara sunuyor. Ayrıca Tokyo’luların sakura zamanı en önemli geleneği olan ‘hanami’yi gözlemlemek için de ideal. Hanami Japonların çiçekler ile bezenmiş sakura ağaçlarının altında örtüleri serip evden getirilen yiyecekleri yiyerek ailecek piknik yapma adeti. Sonbaharda ise akağaçların yaprakların sarı, turuncu, kızıl renkleri ile renk cümbüşü yaşanıyor parkta. Şehrin gökdelenlerinden ve koşuşturmasından kaçıp doğa ile buluşmak için harika bir mola yeri. Parkın kuzeyinde İngiliz ve Fransız peyzaj teknikleri uygulanırken, güneyde geleneksel Japon estetiği yansıtılmış, farkı görmek için tamamını gezmeye değiyor, soluklanmak için ise keyifli bir çay evi var parkta. (Bilgiler: Park Mart ve Nisan’da sakura zamanı hariç pazartesi günleri kapalı. Son giriş saat 16:00’da ve 16:30’da çıkmak gerekiyor. En yakın metro istasyonu: Shinjuku-sanchōme. Park’a ulaşmak için metro durağında inince C1 çıkışından çıkıp, 5 dakika yürüyorsunuz. )

IMG_2967

 

Biraz alışveriş isteyenler için:

 • Tokyo’nun alışveriş cenneti olan Ginza dünya markalarından hangisini ararsanız bulabileceğiniz, sokaklarının her daim şık ve bakımlı Japonlar ve turistler ile hınca hınç dolu olduğu şehrin en pahalı bölgesi. Ginza’da ne ararsanız var; Maison Hermes, Gucci, Dior ve Louis Vuitton, Swatch Tower, Mikimoto, Uniqlo gibi markaların cesur mimari örneği dev binaları, Matsuya, Mitsukoshi, Matsuzakaya gibi Japon, Barney’s ve Printemps gibi ithal dev alışveriş merkezleri, şık özgün tasarımcı butikleri, gözde kafe ve restoranlar, sanat galerileriHaftasonları Ginza’nın en önemli caddesi olan Chuo trafiğe kapatılıyor ve Tokyo’luların alışveriş şenliğini seyretmek çok zevkli oluyor.

IMG_2979

 

 

Tokyo üzerinde uçmak isteyenler için:

 • Urayasu Helikopter pistine yol alıp, Excel Air Service firmasının 15 dakika süren helikopter gezisi Tokyo Sky Cruise deneyimini yaşayın. Biraz pahalı ancak kuşbakışı Tokyo’yu izlemek paha biçilmez.

 

 

 

 

Akşamüstü Tokyo’nun şehir panaromasını görmek isteyenler için:

 • Paris’in Eyfel kulesi varsa, Tokyo’nun da Tokyo Tower kulesi var. Şehrin ikinci en yüksek binası olan kulenin farklı gözlem teraslarından Tokyo’nun panaromik şehir manzaralarını seyredebilirsiniz. En güzel manzaralar akşamüzeri gün batımı ile alacakaranlık arasında şehrin ışıklarının yanmaya başladığı saatlerde izleniyor. (4-2-8 Shiba-koen, Minato 105-0011 – Hergün 9:00 am – 10:00 pm arası açık)

 

Geleneksel Kaiseki lezzetlerini tatmak isteyenler için

 • Tokyo kulesi yakınlarında Tokyo’nun çok meşhur bir geleneksel restoranı olan Shiba Toufuya-Ukai’da yemek yiyebilirsniz. Kaiseki lezzetleri ile ünlü restoran, 6.600 metrekare büyüklüğündeki kaneviçe gibi işlenmiş geleneksel Japon bahçeleri muhteşem.

 

IMG_3099

Geleneksel bir gösteri izlemek isteyenler için:

Eğer hala enerjiniz var ise Japonların gelenseksel folklorik tiyatrosu olan Kabuki şovunu izlemek için Ginza’daki Shinbashi Enbujo Tiyatrosuna gidebilirsiniz. 4 saat süren bu performans bir uzun ve iki kısa sahneden oluşuyor. Kostümler, makyajlar, mimikler, müzikler, danslar ile dramatik bir Japon tarihi ve ilahi canlandırmasına şahit oluyorsunuz. (Performanslar 5-9pm arası yer alıyor, tiyatroyu izlerken yiyecek siparişi verebiliyorsunuz, 6-18-2 Ginza, Chuo)

 

 

 

 

TOKYO YAKINLARINDA KEŞİFLER

Eğer bir ekstra gününüz varsa Tokyo’nun eski halini görmek için tarihi merkez Kamakura’ya gidebilirsiniz. Japonya’nın ilk feodal başkenti olan Kamakura, Tokyo’nun güneyinde tren ile bir saat uzaklıkta yer alıyor. Tokyo istasyonundan JR Yokosuka trenine binip Kamakura’da inebilirsiniz.

 

 • Kamakura istasyonundan çıktıktan sonra şehrin en eski caddesi olan Komachi Dori’ye ilerleyin. Kıyafetler, yiyecekler ve hediyelik eşyalar satan dükkanlar ve tezgahlar ile dolu daracık yaya sokağı en canlı sokak.
 • Sokağın sonunda Tsurugaoka Hachimangu Tapınağı yer alıyor. Turuncu kırmızı renkli ahşap bina Japonya’nın ilk shogunu olan Yoritomo Minamoto tarafından bin yıl önce inşaa ettirilmiş. Tapınak üzerinden muhteşem şehir ve deniz manzaralarını izleyebilirsiniz.
 • Tsurugaoka Hachimangu tapınağından Yuigahama plajına uzanan 1.8 kilometrelik yol Wakamiya Oji olarak anılıyor. Yol üzerinde 3 farklı boyutta yer alan dev torii kapıları optik yanılsama ile yolu çok daha uzun gösteriyor.
 • Kamakura’da iken Kamakura Shogunate’i de ziyaret edebilirsiniz. 1192’de shogunların ilk askeri birliğinin merkezi olarak inşaa edilen Kamakura Shogunate şimdi bir tapınak ve Japonya’daki en değerli bronz Buda heykellerine ev sahipliği yapıyor.
 • Deniz manzaralarına nazır bir tepenin üzerinde yer alan Budist Hase Kannon Tapınağı ise birçok efsane ile anılıyor. Haselilerin en sevdiği hikaye ise şöyle: 721’de bir rahibin, merhamet tanrıçası Kannon’a adayarak oyduğu iki heykelden birisi Nara’daki tapınağa götürülüyor. Diğeri ise denize atılıyor. Ve bu heykel 16 yıl sonra Hase’de denize vuruyor. Bu ilahi tesadüf üzerine sahile vurduğu kıyıların tepesine Hase Kannon Tapınağı inşaa ediliyor. 9.5 metre uzunluğudaki bu yaldızlı heykel, Japonya’daki en yüksek heykel.
 • Kamakura’da iken mutlaka kaçırmamanız gereken Büyük Buda heykeli. Japonya’daki en büyük ikinci bronz Buda heykeli olan Great Buddha, 11 metre uzunluğunda ve 93 ton ağırlığında. Önde deniz arkada dramatik ormanlık tepeler ile açık havada sergilenen bu heykel çok etkileyici.
 • Kamakura’da iken şehrin biraz dışında Takasago’da alçalıp yükselen yemyeşil tepelere nazır restoran Raitei’de geleneksel Japon mutfağı lezzetlerinden tadımlık lezzetler sunan kaiseki deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

 
IMG_3088

 

Önemli Bilgiler:

 • Tokyo’nun her yeri metro ağı ile örtülmüş durumda, her yere rahatlıkla metro ile gidebilirsiniz. Taksiler epey pahalı, taksi ile karşılaştırınca metro tek seçenek. Günlük metro pass alıp şehri dolaşabilirsiniz. Eğer kısa mesafede taksiye bineceksen trafik ters yön akıyor. Taksilerin kapıları ise otomatik olarak kendiliğinden açılıyor. Şaşırmayın!
 • Eğer havalimanın Narita’dan taksi ile şehre gitmeyi planlıyorsanız Narita Express trenine binebilirsiniz. Bilet satış ofisleri Narita havaalanının içinde alt katta.
 • Yeni pasaportla Türklere 3 ay kapıda vize veriyorlar (Eskiler için vize almak gerekiyor)
 • Ateşiniz varsa tatilinizi erteleyin Narita havaalanı girişinde herkesi termal kameralarla izliyorlar, ateşi olanları ayırıp, sağlık birimlerine havale ediyorlar.
 • Kyotoya gitmek için Shinkansen Nazomi hızlı trenine binin. Trenler Shinagawa istasyonundan kalkıyor.
 • Japonya’da bahşiş yok sakın bırakmayın sonra bozuluyorlar.
 • Neredeyse kimse İngilizce bilmiyor yanınıza mutlaka gideceğiniz adresin Japoncasını alın.
 • Soyunma odalarında kıyafet denemeye girerken ayakkabılarınızı çıkarıp verilen terlikleri giymeniz gerekiyor.

 

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ JAPONYA YAZILARI

TOKYO İZLENİMLERİ – 15 yıl sonra – 2015: www.yolculukterapisi.com/tokyo-izlenimleri-2015

TOKYO İZLENİMLERİ – 15 yıl önce – 2000: www.yolculukterapisi.com/tokyo-2000

TOKYO – 3 GÜNDE TOKYO KEŞİFLERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo3gunde

TOKYO ROTALARI: www.yolculukterapisi.com/tokyo-rotalari

TOKYO’DA FAVORİ OTELLERİMİZ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-otelleri

TOKYO’DA GURME LEZZET DURAKLARI: www.yolculukterapisi.com/tokyo-gurmerestoranlar

TOKYO’DA RAHAT VE SAMİMİ AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-samimi-restoran

TOKYO’DA KAHVALTI ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-kahvalti

TOKYO’NUN MODERN KAFELERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-kafe-ogleyemegi

TOKYO’NUN EN İYİ RAMEN ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-ramenadresleri

TOKYO GÜNCEL REHBERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-rehber

TOKYO’DA İLKBAHAR – SAKURA ZAMANI: www.yolculukterapisi.com/tokyo-sakura

TOKYO’DA SONBAHAR – KOYO ZAMANI: www.yolculukterapisi.com/tokyo-koyo

KYOTO İZLENİMLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto

KYOTO’DA 3 GÜN: www.yolculukterapisi.com/kyoto3gunde

KYOTO ROTALARI: www.yolculukterapisi.com/kyoto-rotalari

KYOTO OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto-otelleri

KYOTO AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto-aksamyemegi

KYOTO KAFELERİ, ÖĞLE YEMEĞİ VE BAR ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto-ogleyemegi-kafe-bar

KYOTO’DA ALIŞVERİŞ VE SANAT GALERİLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto-alisveris-sanat

KYOTO’DA İLKBAHAR – SAKURA ZAMANI: www.yolculukterapisi.com/kyoto-sakura

KYOTO’DA SONBAHAR – KOYO ZAMANI: www.yolculukterapisi.com/kyoto-koyo

 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval