TOKYO’DA İLKBAHAR – SAKURA ZAMANI

 

 

Mart sonu ve Nisan başında Sakura yani kiraz çiçekleri zamanı Japonya size büyüleyici manzaralar sunuyor. Tokyo ve Kyoto’nun parkları, bahçeleri, nehir kenarları ve tapınaklarında dizi dizi sıralanmış kiraz ağaçları, sizi göz kamaştırıcı pembe ve beyaz çiçekleri ile masalsı bir dünyaya taşıyor.

 
IMG_2746 (2)

Çiçekler ile bezenmiş ağaçların altında yürürken tepenizde dantel gibi işlenmiş çiçekten bir gökyüzü varmış gibi hissediyorsunuz. Uçuk pembe ve bembeyaz çiçekler sanki ışıldayan küreler gibi ağaçların üzerine konuyor. Kapalı havalarda bile fosforlu parlayan çiçekler, içinizi aydınlık hissi ile dolduruyor. Çiçeklerin sarhoş edici kokusu içinize yayılıyor… Rüzgarla tane tane uçuşan çiçek yaprakları, sanki baharda kar yağıyormuş gibi içinize çocuksu bir coşku yayıyor.
IMG_2798 (2)

Japonya’da senede iki kez birçok parkların, bahçelerin, tapınakların ağaçlarının çiçekler ve yapraklar ile bezenerek kart postal görünümü aldığı özel günlere şahit olabiliyorsunuz. İlkbaharda Mart sonu Nisan başındaki 2-3 hafta süresince kiraz ağaçlarının çiçek açtığı döneme Sakura, sonbaharda Kasım ortası ve Aralık başında ise akağaçların yapraklarının kızararak farklı renklere büründüğü döneme Koyo deniyor.

 

Tokyo Mart sonu ve Nisan ortası arasında kiraz ağaçlarının büründüğü top top bembeyaz, uçuk pembe ve fuşya renkli çiçekler ile dantel gibi işlenmiş bir görünüm sunuyor. Tokyo’lular kendilerini bahçeler ve parklara atıp, çiçek açmış kiraz açağlarının çiçekleri altında Hanami piknikleri yapıyor.

 

Bazı tapınakların bahçeleri gün batımından sonra özel ışıklar ile aydınlatılıyor ve gerçekten büyülü manzaralar eşliğinde gece tapınak ziyaretleri mümkün oluyor (Gece ziyaretlerinin ayrı bir giriş ücreti uygulaması var).
IMG_2765 (2)

Aşağıda sizler için Tokyo’nun en güzel Sakura izlenebilecek mekanlarını tahmini zamanlamalarında göre derledik. (Haftalar her sene hava, yağmur ve rüzgar durumuna göre değişebiliyor, önceden kontrol etmenizde fayda var)

 

 

 IMG_2810 (2)

Shinjuku Gyoen National Garden- Nisan Başı

Shinjuku’da yer alan Gyoen Ulusal Bahçeleri Edo döneminde özel mülk olarak tasarlanan bahçe, bugün rengarenk laleler, kamelyalar, dev Himalaya sedirleri, çamlar, 1,500 adet sakura kiraz ağacına, minik göletlerde renkli koi balığı ve 1700 adet tropik bitkinin sergilendiği yeşil seraya ev sahipliği yapan muhteşem bir park alanı. Özellikle baharda sakura zamanı, beyaz ve pembe kiraz çiçekleri ile bezenen ağaçlar nefes kesici bir manzara sunuyor. Ayrıca Tokyo’luların sakura zamanı en önemli geleneği olan ‘hanami’yi gözlemlemek için de ideal. Hanami Japonların çiçekler ile bezenmiş sakura ağaçlarının altında örtüleri serip evden getirilen yiyecekleri yiyerek ailecek piknik yapma adeti. Parkta yer alan değişik çeşitteki kiraz ağaçları farklı zamanlarda açtığı için birkaç hafta süresince sakura çiçeklerini görmek mümkün.

Sonbaharda ise akağaçların yaprakların sarı, turuncu, kızıl renkleri ile renk cümbüşü yaşanıyor parkta. Şehrin gökdelenlerinden ve koşuşturmasından kaçıp doğa ile buluşmak için harika bir mola yeri. Parkın kuzeyinde İngiliz ve Fransız peyzaj teknikleri uygulanırken, güneyde geleneksel Japon estetiği yansıtılmış, farkı görmek için tamamını gezmeye değiyor, soluklanmak için ise keyifli bir çay evi var parkta. (Bilgiler: Park Mart ve Nisan’da sakura zamanı hariç pazartesi günleri kapalı. Son giriş saat 16:00’da ve 16:30’da çıkmak gerekiyor. En yakın metro istasyonu: Shinjuku-sanchōme. Park’a ulaşmak için metro durağında inince C1 çıkışından çıkıp, 5 dakika yürüyorsunuz. )
IMG_2793 (2)

Ueno Park – Nisan Başı

Ueno istasyonuna birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Ueno Park, 1000’den fazla kiraz ağacına ev sahipliği yaptığı için Nisan başında Tokyo’luların en gözde Hanami pikniği yeri. Ağaçların altına piknik örtülerini yayan şehirliler, ailecek getirdikleri yemekleri yiyip, çaylarını içip saatlerce kiraz çiçeklerinin altında uzanmanın tadını çıkarıyor. Sakura zamanı göletin etrafında suya doğru eğilmiş kiraz ağaçlarının dalları bembeyaz ve uçuk pembe çiçekler ile bezeniyor, ve göletin üzerindeki yansımaları ile birlikte masalsı bir rüya alemini andırıyor. Ağaçlar 21 Mart – 12 Nisan arasında akşamları aydınlatılıyor.

IMG_2769 (2)

Chidorigafuchi – Nisan Başı

Kudanshita İstasyonundan çıkınca ulaşacağınız Chidorigafuchi bölgesi İmparatorluk sarayı sur ve hendekleri boyunca ve Kitanomaru Park’ta yer alan yüzlerce kiraz çiçeği ağacına ev sahipliği yapıyor. Ağaçlar 27 Mart – 5 Nisan arası akşamları aydınlatılıyor. Dilerseniz parkın içinde kiraz çiçeği ağaçlarının suya döküldüğü gölette kayık kiralayıp gezinti yapabilirsiniz. Yasukuni Tapınağı civranda da bine yakın kiraz çiçeği yer alıyor.

IMG_2806 (2)

Sumida Park – Nisan Başı

Asakusa istasyonuna birkaç dakika uzaklıktaki Sumida Park, Sumida nehrinin iki yakası boyunca dizilmiş kiraz çiçeği ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Ağaçlar akşamları 28 Mart – 5 Nisan arasında aydınlatılıyor.

Yoyogi Park – Nisan Başı

Harajuku istasyonundan 5 dakika uzaklıkta yer alan Yoyogi Park 600’ün üzerinde kiraz ağacı çiçeğine ev sahipliği yapıyor. Hanami pikniği yapan gençleri görmek için ideal bir lokasyon.
IMG_2780 (2)

 

 

Asukayama Park – Nisan Başı

Oji istasyonundan çıkışta kısa bir tırmanma mesafesinde yer alan tepelik Asukayama Parkı, yüzlerce kiraz çiçeği ağacı ileTokyo’nun en eski ve meşhur hanami piknik noktası, Sakura zamanı ağaçlar akşamları aydınlatılıyor

Koishikawa Korakuen – Nisan Başı

Iidabashi, Suidobashi veya Korakuen istasyonlarına 10 dakika yürüme mesafesinde yer alan Koishikawa Korakuen Tokyo’nun en güzel geleneksel Japon bahçelerine ev sahipliği yapıyor. Yüze yakın kiraz çiçeğinin yanı sıra tek başına duran dev bir ağlayan (wheeping) kiraz çiçeği yer alıyor. (9:00 – 17:00 arası açık)

Koishikawa Botanik Bahçeleri – Nisan Başı

Hakusan veya Myogadani istasyonuna 10 dakika yürüme mesafesinde yer alan botanik bahçeleri çok farklı çeşitte kiraz ağaçlarına, geleneksel Japon peyzajının sergilendiği bahçelere ve Zen bahçesine ev sahipliği yapıyor. (9:00 – 16:30 arası açık)

 

Inokashira Park – Nisan Başı

Kichijoji istasyonun güneyinde yürüme mesafesinde yer alan parkte yüzlece kiraz çiçeği yer alıyor.

Meguro Nehri – Nisan Başı

Nakameguro istasyonundan çıkınca Meguro nehri boyunca sekizyüzden fazla kiraz çiçeği ağacı iki yönlü olarak yer alıyor, 1-10 Nisan arasında akşamları aydınlatılıyor.

 

 

 

Şehir Dışında Nisan Ortasına Kadar Sakura Keyfi

1500’den fazla kiraz çiçeğine ev sahipliği yapan Showa Kinen Koen Parkında, Nisan başından ortasına kadar sakuraları izlemek mümkün.

 

Tokyo’nun batısında yer alan Koganei Park binden fazla kiraz çiçeği ağacına ev sahipliği yapıyor. Özellikle Edo-Tokyo açık hava müzesinin önünde yer alan ‘Sakura no En’ kiraz ağacı bahçesinde yer alan farklı çeşitteki kiraz ağacı çiçeklerini Nisan başından ortasına kadar sakuraları izlemek mümkün.

Mount Takao Nisan Ortası – Nisan Sonu

Tokyo’nun batısında yer alan Takao dağı popüler bir hiking rotası. Tepeye tırmanırken araya serpiştirilmiş kiraz ağacı çiçekleri yemyeşil ağaçların arasında tezat görüntüler sergiliyor. Tepeye ulaştıktan sonra 30 dakika daha yürüyüşe devam edip Itchodaira bölgesine ulaşırsanız ‘Takaosan Senbonzakura’ yani Takao Dağının Bin Kiraz Ağacı vahasına ulaşabilirsiniz. Ağaçlar yükseklerde olduğu için şehirdeki kiraz ağaçlarına göre iki-üç hafta daha geç Sakura çiçeklerini görme şansınız var.
IMG_2747 (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önemli Bilgiler:

  • Tokyo’nun her yeri metro ağı ile örtülmüş durumda, her yere rahatlıkla metro ile gidebilirsiniz. Taksiler epey pahalı, taksi ile karşılaştırınca metro tek seçenek. Günlük metro pass alıp şehri dolaşabilirsiniz. Eğer kısa mesafede taksiye bineceksen trafik ters yön akıyor. Taksilerin kapıları ise otomatik olarak kendiliğinden açılıyor. Şaşırmayın!
  • Eğer havalimanın Narita’dan taksi ile şehre gitmeyi planlıyorsanız Narita Express trenine binebilirsiniz. Bilet satış ofisleri Narita havaalanının içinde alt katta.
  • Yeni pasaportla Türklere 3 ay kapıda vize veriyorlar (Eskiler için vize almak gerekiyor)
  • Ateşiniz varsa tatilinizi erteleyin Narita havaalanı girişinde herkesi termal kameralarla izliyorlar, ateşi olanları ayırıp, sağlık birimlerine havale ediyorlar.
  • Kyotoya gitmek için Shinkansen Nazomi hızlı trenine binin. Trenler Shinagawa istasyonundan kalkıyor.
  • Japonya’da bahşiş yok sakın bırakmayın sonra bozuluyorlar.
  • Neredeyse kimse İngilizce bilmiyor yanınıza mutlaka gideceğiniz adresin Japoncasını alın.
  • Soyunma odalarında kıyafet denemeye girerken ayakkabılarınızı çıkarıp verilen terlikleri giymeniz gerekiyor.

 

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ JAPONYA YAZILARI

TOKYO İZLENİMLERİ – 15 yıl sonra – 2015: www.yolculukterapisi.com/tokyo-izlenimleri-2015

TOKYO İZLENİMLERİ – 15 yıl önce – 2000: www.yolculukterapisi.com/tokyo-2000

TOKYO – 3 GÜNDE TOKYO KEŞİFLERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo3gunde

TOKYO ROTALARI: www.yolculukterapisi.com/tokyo-rotalari

TOKYO’DA FAVORİ OTELLERİMİZ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-otelleri

TOKYO’DA GURME LEZZET DURAKLARI: www.yolculukterapisi.com/tokyo-gurmerestoranlar

TOKYO’DA RAHAT VE SAMİMİ AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-samimi-restoran

TOKYO’DA KAHVALTI ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-kahvalti

TOKYO’NUN MODERN KAFELERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-kafe-ogleyemegi

TOKYO’NUN EN İYİ RAMEN ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-ramenadresleri

TOKYO GÜNCEL REHBERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-rehber

TOKYO’DA İLKBAHAR – SAKURA ZAMANI: www.yolculukterapisi.com/tokyo-sakura

TOKYO’DA SONBAHAR – KOYO ZAMANI: www.yolculukterapisi.com/tokyo-koyo

KYOTO İZLENİMLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto

KYOTO’DA 3 GÜN: www.yolculukterapisi.com/kyoto3gunde

KYOTO ROTALARI: www.yolculukterapisi.com/kyoto-rotalari

KYOTO OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto-otelleri

KYOTO AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto-aksamyemegi

KYOTO KAFELERİ, ÖĞLE YEMEĞİ VE BAR ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto-ogleyemegi-kafe-bar

KYOTO’DA ALIŞVERİŞ VE SANAT GALERİLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto-alisveris-sanat

KYOTO’DA İLKBAHAR – SAKURA ZAMANI: www.yolculukterapisi.com/kyoto-sakura

KYOTO’DA SONBAHAR – KOYO ZAMANI: www.yolculukterapisi.com/kyoto-koyo

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval