TELENDOS ADASI

Kalymnos adasında, Masouri ve Myrties köylerinin tam karşısına denk gelen Telendos Adası motorlu araçların giremediği, sessiz sakin ufacık bir ada.

Amacınız tam anlamı ile kafa dinlemek, rahatlamak ve dinlenmek, etrafını yürüyebileceğiniz ufak bir adada deniz & güneş tatili yapmak, veya yürüyüşler ve tırmanışlar yapmak ise, Kalymnos’a göre çok daha bakir olan Telendos adasında kalabilirsiniz.

Ufacık balıkçı limanında Kalymnos manzaralarını izleyerek yürüyüş yapabilirsiniz, limanın hemen yanıbaşındaki kumsal plajın pırıl pırıl sularını kendinizi bırakabilir ve kumsalda güneşlenebilir veya ağaçların altında gölgede dinlenebilirsiniz. Ve ardından yeniden limana gidip tatlı balıkçılardan birisinde yemek yiyebilirsiniz (Kapsouli Taverna tavsiyemiz). Ve tüm tatiliniz boyunca birkaç yüz metre arasında gelip giderek hiçbirşey düşünmek zorunda kalmadan mutlak sakinlikte ve sessizlikte tamamen kafanızı boşaltabilirsiniz.

Ancak tabii ki ada bu kadarla kalmıyor, biraz daha aktif dinamik bir tatil isteyenler için de birkaç gün boyunca tatmin edici deniz, yürüyüş ve tırmanış rotaları mevcut.

Denize girmek için limanı ve kumsal plajı geçtikten sonra kayalıkların arasından giden patikadan ilerleyip bakir bir aile plajı olan Potha plajına veya biraz daha ilerideki çıplaklar plajı olan Paradise Plajına (2 kilometre uzaklıkta) gidebilirsiniz.

Ya da adanın tam arkasında güneybatıda yer alan 5 dakika yürüyüş mesafesindeki şemsiye ve şezlonglu Hohlakas plajına, 10 dakika yürüyüş mesafesindeki şemsiye ve şezlonglu Travilia plajına (veya 20 dakika yürüyüş mesafesindeki tamamen bakir Pnigmenos plajına gidebilirsiniz.

Bir snorkel ile limanın hemen yanıbaşında dalarsanız, 1500 yıl öncesinden kalma antik şehrin kalıntılarını deniz altında görebilirsiniz. 554’de gerçekleşen bir deprem sonucu antik şehir denize gömülmüş.

Güneydoğuya doğru 5-10 dakikalık bir yürüyüş ise size Tholaria isimli bir antik şehrin nekropol’üne ulaştıracak. Kilise ve yerleşim dönemi kalıntılarını görebilirsiniz.

Paradise Beach’e giden 2 kilometrelik patikayı yürürseniz Bizans dönemine ait kalıntıları göreceksiniz. Iniş biraz zorlu ancak Aghios Konstantinos şapelinden manzara gerçekten muhteşem.

Karşısına Masouri ve Myrties’i alan Telendos Adasının tepelerine, ve dev tepe oyuklarına tırmanış gerçekten eşsiz manzaralar görmenize imkan tanıyor.

Güneşi batırmak için ise batıya doğru yürüyüp, bir kayacığın üzerine inşaa edilmiş Aghios Georgios şapeline inin. Dik merdivenler sizi bekliyor, ancak büyülü bir gün batımı manzarası için değiyor.

Limandaki tavernaların hepsi çok şirin, hepsi karşı kıyıya göre çok daha rahat ve salaş alternatifler. Bizim favorimiz Kapsouli oldu. Simi karides, ızgara ahtapot ve mermizelli salatası gerçekten çok güzeldi.

Hohlakas plajında güneşlenirken sağınızda kalan kayalara, meşhur bir Telendos efsanesini aklınızda tutarak bakın. Çünkü efsaneye göre kayalar oradan denize atlayarak hayatına son veren bir prensesin şeklini almış. Sevgilisinin teknesindeki ışığın denizde gözden kaybolduğunu ve öldüğünü gören prenses kendisini kayalardan aşağıya sulara bırakmış, ancak kayalar bu aşkı sonsuza kadar yaşatmak için prensesin yüzünün şeklini almış. Gerçekten kayalara bakınca bir kadın silüetini görebiliyorsunuz.

Konaklamak için Porto Potha Hotel ve Studio Evagelia Pansiyon alternatifleri güzel.

Kalmasanız bile Myrties’ten yarım saatta bir kalkan, 10 dakikada karşıya ulaşan tekneler ile günü birlik ziyaret etmenizi. Dünya tatlısı rahat ve salaş bir balıkçı olan Kapsouli’de yemek yiyip, Paradise Beach’de denize girmenizi tavsiye ederiz.  

Kalymnos adası önerilerimiz için: https://www.yolculukterapisi.com/kalimnos-adasi/ yazımızı okuyabilirsiniz.

Zeynep Atılgan Boneval

 

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval