SANTORİNİ PLAJLARI

 

Santorini volkanik bir ada olduğu için genel olarak gri ve siyah çok nadir beyaz çakıl taşlı ve kumsallı plajlara sahip. Ancak kendine has volkanik kayalar ve taş oluşumları sayesinde muhteşem manzaralara şahit oluyorsunuz. Bazı plajlarda kendinizi uzay üssü alfada veya doğa üstü bir yerdeymiş gibi hissediyorsunuz. Farklı beklenti ve zevklere göre plajları aşağıda kategorize ettik ve önerdiğimiz plaj kulüpleri ve restoranları ile sizin için derledik.

 IMG_4797   

POPÜLER PLAJLAR VE PLAJ KULÜBÜ KEYFİ

Kamari

Güneydoğu’da yer alan Kamari en canlı plaj. Siyah volkanik çakıltaşı ve kumu ve derin lacivert denizi ile Mavi Bayraklı sahil, keyifli plaj kulüpleri ve de arkalarındaki sadece yayalara açık cadde butikler ve kafeler ile cıvıl cıvıl.

 • Favori Plaj Kulüpleri:
 • Sabbia Nera Trattoria & Beach Club
 • Vassilikos Restaurant & Beach Club
 • Restoranlar
 • Geleneksel Taverna Restoranı: Almira
 • Modern Yunan Restoranı: Elia
 • Butik
 • The White Shop

 

 

Perissa

Yine güneydoğu’da yer alan Perissa gençlerin gözdesi. Oteller, kamp alanları, kafeler, plaj kulüpleri, dalış ve su sporları kulüpleri ile cıvıl cıvıl. Siyah kumsalı ve pırıl pırıl denizi Mavi Bayraklı.

 • Favori Plaj Kulüpleri:
 • Noma Kuzina Mediterra Restoran ve Plaj Kulübü
 • Demilmar Restoran ve Plaj Kulübü

 

Perivolos

Yine güneydoğu’da yer alan Perivolos siyah kumsalı, spor aktiviteleri ve plaj kulüpleri ile kozmopolit ve trendy bir kumsal.

 • Favori Plaj Kulüpleri:
 • Seaside by Notos
 • Charlina Beach Bar
 • Sea Side Lounge
 • Anemos Beach Lounge
 • Jojo
 • Kelly’s Beach Bar
 • Chilli Beach Club
 • Favori Restoranlar
 • Ta Dichtia
 • Opera di Costa, Agios Georgios

 

Exo Gialos

Fira’dan 2.5 kilometre uzaklıkta yer ala Exo Gialos plajında Aegialos Beach, taze balıklar, mezeler ve lokal lezzetler sunan modern bir Yunan tavernası ve plaj kulübü.

 

 

 

SANTORİNİ’YE ÖZGÜ DOĞA HARİKASI PLAJLAR

Red Beach

Adanın volkanik yıldızı olan Kızıl Plaj, arkasında yükselen kızıl sarp kayalıklar ile dramatik manzaralar sergiliyor. Dilerseniz Akrotiri arkeoloji alanına araba ile gidip, oradan yürüyerek plaja ulaşabiliyorsunuz. Ya da Kamari veya Perissa plajlarından kalkan tekneler ile yarım saatte ulaşabiliyorsunuz. Yaz aylarında çok kalabalık olabiliyor, erken saatte gidip görmekte fayda var. Ayrıca tepedeki yüksek kayalıklardan zaman zaman ısı farkı ile kopan taşların plaja düştüğü bilgisi de mevcut.

White Beach

Kızıl plaja kadar gittiyseniz yanıbaşındaki ufacık koyda yer alan Beyaz Plajı’da görün. Yüksek kayalıklar ile çevrili plajda siyah, gri ve beyaz kumsal ve çakıl taşları güzel bir manzara oluşturuyor. Akrotiri arkeoloji alanından Faros’a yürüyüş rotasında Kambia yolunu izleyerek ya da yine Akrotiri’den kayıklar ile ulaşabilirsiniz. Plajda birkaç şemsiye ve şezlong yer alıyor.

Mesa Pigadia

Meşhur Vlychada plajının minyatür bir versiyonu olan Mesa Pigadia, etkileyici kaya oluşumları ve küçük beyaz çakıl taşları ile çok şirin bir plaj. Balıkçıların kayaların içlerine oydukları barınaklara yerleştirdikleri kayıklar gerçekten çok sevimli bir görüntü sunuyor. Yürüyerek veya tekneyle ulaşılabilen plaj özellikle Kuzey rüzgarı Poyraz eserken sakin ve korunaklı olduğu için keyifli.

 

 

LOKALLERİN FAVORİ PLAJLARI

Koloumbo

Kuzeydoğu’da yer alan bu ıssız kumsal, yakınlarında yer alan volkanik krater su kaynakları sayesinde ılık sulara sahip. Bu gizli koy, lokallerin favorisi. Tesis olmadığı için kendi şemsiye, şezlong, yiyecek ve içecekleriniz ile gitmenizi tavsiye ederiz. Yalnızca araç yolu ile ulaşılabiliyor.

Vlychada / Vlyháda

Güneyde yer alan kolay ulaşımlı bu geniş plaj, arkadaki kayalar ile etkileyici bir film setini andıran muhteşem bir konuma sahip. Önünüzde simsiyah kumsal, lacivery kristal deniz, hemen arkanızda ihtişamlı volkanik kayalar ile upuzun ilerleyen plaj sanki uzay üssü alfa’daymışsınız hissi yaratıyor. Plajın büyük bölümü ıssız, tesisler arasında ise önerimiz Theros Beach Club plaj kulübü.  Geleneksel bir Yunan tavernasında taze balık ve muthiş mezeler yemek istiyorum derseniz adresiniz adresiniz lokallerin gözdesi aile işletmesi To Psaraki.

 

 

Pori

Kuzeydoğu’da yer alan Pori, gri-siyah kumsalı ile küçücük gizli bir koy. Koloumbo’nun güneyinde minik bir balıkçı barınağına da ev sahipliği yapan koy, sessiz ve sakin olduğu için lokallerin favorisi.

 

IMG_4707

OİA’DAN UZAKLAŞMADAN SAHİLDE ÖĞLE YEMEĞİ – BU SIRADA BİR DENİZE DALIP ÇIKABİLİRSİNİZ

Ammoudi Plajı

Oia’dan 215 adet basamak ile indiğinizde dünya şekeri bir koy olan Ammoudi plajı karşınıza çıkıyor. Tepelerde dolaşırken, bir anda yeniden denizin ortasında olduğunuzu tekrar keşfediyorsunuz. Buradaki Kyra Katina, Sunset Ammoudi by Paraskevas, Ammoudi Fish Tavern, Dimitris ve Tis Pandoras gibi küçük aile işletmesi şirin restoranlar, deniz mahsüllü spagettileri ve taze balıkları ile harika lezzetler sunuyor. İnanın  merdivenleri inip çıktığınıza değiyor. Arzu ederseniz gün batımında manzaralara nazır bir erken akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

 

 

Armeni Plajı

Oia’da, Skala restoranın yanından merdivenler ile inebildiğiniz ufacık Armeni koyu, aynı zamanda Oia’nın minik limanı. Plajda yer alan Armeni Restaurant harika bir balıkçı. Merdivenleri inip çıktığınıza değiyor.(Ammoudi plajından tekneler 11:30, 13:00, 14:00, 16:00, 19:30 ve 22’de gidiş-dönüş transfer yapıyor.)

 

AİLELER İÇİN PLAJLAR

Monolithos

Doğu’da yer alan uzun geniş kumsalı ve sığ denizi, çocuk oyun parkı, spor etkinlik kulüpleri, can kurtaranı, taverna ve kafeleri, plaj kulüpleri ile çocuklu ailelerin favorisi. Buradaki favori tavernalar ise Mousiko Kouti ve Skaramangas.

 

Baxedes

Kuzey’de yer alan, siyah volkanik kumlar ve küçük çakıl taşları ile bezenmiş Baxedes plajı, sığ suları, Oia’ya yakın oluşu ve araç ile ulaşılabilirliği sebepleri ile çocukllu ailelerin favorisi. Kuzeyden esen rüzgarlar sertleştiğinde sörfçülerin de tercih ettiği bir lokasyon.

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ SANTORİNİ YAZILARI

 

IMG_4631

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval