SANTORİNİ ROTALARI

IMG_4677

Ana adanın 76km2’lik yüzölçümünde yer alan 12 köyüde 1300 yerli yaşıyor. Ancak yaz aylarında bu sayı turistlerin akını ile 600.000’lere ulaşıyor, ve daracık sokaklarında resmen insan trafiği oluşuyor.

Santori’de iki zıt kutup bulmak mümkün. Fira‘nın sırtçantalı gençleri ve Oia‘nın ağırbaşlı zarif yetişkinleri.

IMG_4701

Gündüzleri Perissa ve Kamari plajlarında eğlenmek üzere gelen gençler, geceleri Fira’nın barlarını mesken tutuyor. Bu sebeple Fira ucuz ve eğlence odaklı kalmış, geceleri uyumak pek mümkün değil.  Oia ise daha sessiz, seçkin ve zarif. Oia belediyesi mimariyi ve lokal yaşamı korumaya özen göstermiş, bar sayısını mimimumda tutarak, yüksek sesli müziği yasaklamış. Dünyanın en muhteşem manzaralı, en romantik ve şık otelleri Oia’da yer alıyor. Beyaz mermer taşları ile ana caddesi Marmara ve ona açılan daracık sokaklarındaki rafine restoran ve kafeleri, ufacık seramik atölyeleri, takı, kıyafet butikleri ve kitapçıları ile Oia hala otantik havasını koruyor.

IMG_4678

Yani Fira ne kadar sosyalleşme ve eğlence odaklı ise, Oia da bunun tam zıttı olarak zarif ve kaliteli.

IMG_4593

Oia ve Fira arasında dik tepelerin yamacında yer alan Imerovigli ve Firostefani köyleri ve de Fira’nın güneyinde tepede yer alan Megalochori çok daha sessiz, sakin birer inziva noktaları. Bu köylerde yeni açılan sofistike oteller, sadece 20-30 dakika uzaklıkta muhteşem manzaralara nazır konaklama alternatifleri sunuyor.

 IMG_4656

Ege’nin Pompei’I olarak nitelendirilen Akrotiri antik kenti ve kazı alanı  Bronz çağından kalıntılara ev sahipliği yapıyor hem karadan, hem de yarım günlük kano turu alarak denizden keşfedebilirsiniz.

Santori’nin en yüksek yerleşim yeri olan Pyrgos, Santori’de zamanın durduğu köy. Bu tarih hazinede taş evler çevrili meydanında dev çam ağacı altındaki Voula’s Kantouni’de bir kahve molası vermek ve lokalleri seyretmek harika bir keyif. Ünlü gurme restoran Selene’nin yanında 19.yy’dan kalma bir konakta yer alan müzeyi ziyaret edip, Santorini dünyaca ünlü bir seyahat destinasyonu olmadan önce adadaki geleneksel ve kırsal yaşama dair resim ve canlandırmaları görebilirsiniz. Pyrgos’taki bir diğer hazine ise St Triada Kilisesinde yer alan tarihi ikona ve rölyef koleksiyonu. Dar sokaklardan yukarı devam ederseniz üst meydana ulaşacaksınız, 15. Yüzyıldan kalma kalenin kalıntılarının girişi burada. Hala tırmanmaya gücünüz varda 567 metrede yer alan Profitis İlias Manastırı’na çıkın, emin olun değecek. Santorini’nin en muhteşem manzaralarını ve gün batımını buradan izleyebilirsiniz. Eğer tırmanmak istemezseniz başka bir gün batımı adresi önerimiz var size Pyrgos’ta. Zamanında gün batımı seremonileri ile Fira’nın kaderini değiştirmiş olan efsanevi Franco’s Café, Pyrgos köyünün en yüksek noktasına taşındı. Hala kimsenin sırrını çözemediği Maria Callas kokteyli eşliğinde ufak köfteler ve atıştırmalık lezzerler sunuyor.

 

Adada kime sorarsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken adres olarak Exo Gonia’yı söyler. Exo Gonia adanın iç kısımda yer alan üzüm bağları ile kaplı küçücük otantik şirin bir köy. Lokallerden kime sorarsanız sorun tüm otel ve restoran sahipleri dahil – Santorini’nin en iyi restoranı olarak buradaki Metaximas Prygaq restoranı söyler. Adanın tüm yıl açık tek restoranı olan Metaximas Prygaq gerçekten diğer lüks manzaralı restoranların aksine sadece ve sadece mükemmel lezzetleri ile ön plana çıkıyor ve ziyareti hak ediyor. Ancak terasından Anafi dağı ve eteklerinde dizi dizi üzüm bağlarının enfes bir manzarası olduğunu da ekleyelim

 

 

Günlük tekne turları ile Nea Kameni volkan kraterini ziyaret edebilirsiniz. Hem tepelere tünemiş Santorini köylerini denizden görmek hem de son volkanik bir patlamanın üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala tüten gazları görmek isteyenler için keyifli. Ancak sülfür kokusuna hassasiyeti olanlara tavsiye etmem. Dilerseniz tekne turu ile Palaia Kameni ve Nea Kameni adacıklarında yer alan sıcak su kaplıcalarına girebilirsiniz.

Diğer Rotalar

  • Fira’da yer alan Arkeoloji müzesi M.Ö. 5.yüzyıldan ortaçağa kadar civardaki kazılarda bulunmuş arkeolojik eserleri sergiliyor. Fira’dan aşağıya teleferik ile inip  sahilde yer alan eski limanı keşfedebilirsiniz. Ya da isterseniz yukarı eşekler üzerinde çıkabilirsiniz.

IMG_4683

  • Oia’da tarihi bir konakta yer alan Deniz Müzesini ziyaret edebilirsiniz.
  • Lav seli ile oluşmuş derin bir vadide yer alan Vothonas köyündeki vokanik kayalara tutunmuş Panagia Trypa ve Panagia Sergena kiliseleri görülmeye değer.
  • Messaria’da yer alan 19. yüzyıldan kalma Argyros Konağı muhteşem bir mimari örneği.
  • Vothonas’ta yer alan Şarap Müzesi labirent mimarisi ile üzümden şaraba tüm aşamaları demonstere eden gerçekten enteresan bir müze.

 

Ayrıca yazının altında gün batımında yelken turları, yürüyüş rotaları, dalış ve bisiklet turları, şarap evi ziyaretleri, sanat galerileri hakkında bilgileri de derledik.

 

Adanın denize girilecek plajlarını ise www.yolculukterapisi.com/santoriniplajlari yazımızda bulabilirsiniz. Volkanik bir ada olduğu için genel olarak gri ve siyah çakıl taşlı ve kumsallı plajlar.

 

IMG_4537

SANTORİNİ YÜRÜYÜŞ ROTALARI

Santorini’de sabah veya akşamüzeri yapılacak en keyifli aktivite nefes kesici manzaralara nazır yürüyüşler. Birçok farklı yürüyüş rotası sunduğu için aktif ve dinamik gezginler için ideal bir destinasyon. Eğer kendi başınıza yürümek istemezseniz Santorini Walking Tours birçok farklı rotada rehberli yürüyüş turu sunuyor.

IMG_4638

Fira – Oia yürüyüş rotası

Fira’dan başlayıp Firostefani, İmerovigli ve Oia’ya uzanan rota için 3 saat deniyor ancak, köylerin ana caddesinden geçerken harika manzaralar, otelleri kafeler ve butiklere rastladığınız ve de bol bol fotoğraf molası verdiğiniz için siz 4 saat gibi düşünün. İmerovigli ile Oia arası ıssız tepelere tırmanıp indiğiniz zorlu bir patika. Rotanın en keyifli bölümü 1.5 saat süren Fira ile Imerovigli arası.

 

Megalochri – Loutra Plakas rotası

Jeoloji meraklıları ve kaldera morfolojisine yakından tanık olmak için harika bir rota.

 

Akrotiri – Faros Feneri rotası

Akşamüzeri tırmanışı yaparak gün batımında Faros fenerine ulaştığınızda mükemmel manzaralar ile ödüllendiriliyorsunuz. Tepedeki kaya bir Kızılderili yüzüne benzediği için Indian Rock olarak adlandırılıyor.

 

 

 IMG_4779

SANTORİNİ YELKEN ile GÜN BATIMI TURLARI

Sunset Oia / www.sailing-santorini.com

Santorini Sunset Cruise / www.santorini-catamaran-cruises.com

Santorini Sailing / www.santorinisailing.com/

 

IMG_4707

SANTORİNİ DALIŞ MERKEZLERİ
Atlantis, Oia
Aefean Divers, Agia Irini, Pyrgos
Mediterranean Dive Club, Perissa
Navy’s Waterworld, Kamari
Volcano Diving Center, Kamari

SANTORİNİ’DE KANO
Santorini Sea Kayak

SANTORİNİ BİSİKLET TURLARI
Santorini Adventures

SANTORİNİ ŞARAP EVLERİNDE ŞARAP TADIMLARI

Venetsanos, Megalochri

Domaine Sigalas, Baxes, Oia

Santo Vines, Pyrgos

Gaia Wines, Exo Gonia

Canava Roussos, Mesa Gonia

Art Space, Gonia

Boutari Santorini, Megalochri

Gavalas Wines, Megalochri

Vassaltis Vineyards, Agia Irini, Vourvoulos

 

 

SANTORİNİ SANAT GALERİLERİ ve KİTAPÇILAR

A+K, Asimis Kolaitou Art Foundation, Oia

Kyrkos Art Gallery, Oia

Atlantis Books, Oia

Mati Art Gallery, Fira

Tzamia + Krystalla Art Gallery, Fira

Books & Style, Fira

1260 Ceramic Studio, Megalochori

Akron Art Center, Megalochori

Earth & Water, Megalochori

Crossroad, Pyrgos

Spira Marble Art Gallery Pyrgos

Santorini Arts Factory, Vlychada Beach

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ SANTORİNİ YAZILARI

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval