RWANDA – SÜHA DERBENT GÖZÜNDEN

Küllerinden Doğan Ülke : Rwanda

   rwanda3

Rwanda’da yaşanan büyük soykırımı hepiniz bilirsiniz. Her yıl nisan ayında yas tutan Rwanda halkı bu yılda nisan ayında soykırımın üzerinden geçen 10 yılın acısını tekrar hissedecek, hep birlikte ağlayacak. Soykırımın ardından Rwanda’da yaşanan olumlu değişim ise etkileyici. Kabileler arası barışın sağlanmış olması dışında bir çok olumlu değişim var. Ülke büyük bir hızla gelişiyor. Gelinen son noktada turistler için kıtanın en güvenli ülkesi olduklarını iddia eder durumdalar ve ben son 3 gidişimde bunun aksine bir durumla karşılaşmadım. Gerçektende başkent Kigali’de gece yarısı kadınlar sokakta güvenle yürüyebiliyor. Rwanda turizm konusunda da önemli adımlar atmış. Bunun en önemli göstergesi ülkenin güvenilirliğini gören yabancı sermaye büyük yatırımlar yapmış. Çıkarılan yasalarda bu durumu desteklemiş. Mesela bu yasalardan biri yapılan en küçük yolsuzluğa ömür boyu hapis cezası verilmesini sağlayan düzenleme.

 rwanda7

Türk Hava Yolları’da İstanbul’dan her gün karşılıklı olarak Rwanda’nın başkenti Kigali’ye direkt seferler düzenliyor. Her gün yapılan bu seferlerin hareket saatleri İstanbul’dan 18:20 ve Kigali’den 00:55’te. Güvenlik ve yatırım sorunlarını aşmış ve bu konuda gelişmeye devam eden Rwanda’da gezip görmeye değecek birşeyler olmalı ki bu kadar yatırım gelmiş diyeceksiniz ki çok haklısınız. Neler mi var? Mesela yaşamınız boyunca görebileceğiniz en güzel yağmur ormanlarından biri var. Geçip karşısına doğanın estetiği ve güzelliğini sıkılmadan ve gözünüzü ayırmadan tüm gün izleyebileceğiniz güzellikte bir ormandan söz ediyoruz. Bu yağmur ormanını hele bir de helikopter turu ile izlerseniz yukarıdan baktığınızda rengarenk bir brokoli tarlasına benzeyen ve renklerin yanısıra yeşilin de her tonunu görebileceğiniz olağanüstü bir manzaraya doyamama durumu ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Helikopterle yapılan tur sırasında yağmur ormanlarına varana dek göreceğiniz inanılmaz hoşluktaki çay tarlaları, küçük köyler ve Kiwu gölü manzarası da sizi adeta büyüleyecektir. Kigali’den bineceğiniz helikopter sizi çay tarlalarının ortasında bulunan ve yağmur ormanı manzaralı odaları olan bir otele götürecek. Yağmur ormanları manzarası deyince manzarayı uzakta sanabilirsiniz. Hemen hatırlatmalıyız, manzara odanızın balkonun hemen önünden başlıyor. Evet gördüğünüz manzaraya dokunabilirsiniz. Dünya mutfağının adeta tasarım yapılmış halinin servis edildiği bu otelde kaldığınız süre boyunca şempanzeleri görebileceğiniz bir yürüyüş turu alabilir, şelalelere gidebilir ve hatta yağmur ormanları içinde yapacağınız bir yürüyüş kapsamında yapılmış asma köprülerden (Canopy walk) geçebilirsiniz.

 rwanda

Rwanda’da yaşayabilecekleriniz bununla sınırlı değil. Dünyada yaşayabileceğiniz en özel deneyimlerden birini tatma şansınızdan söz ediyoruz. DNA’sı %97 bizimle aynı olan ve yeryüzünde sadece 650 tane kalmış olan Dağ Gorillerini görebilirsiniz. Üstelik coğrafi özellikleri nedeni ile Dağ Gorillerini görmek için öyle uzun bir yürüyüş yapmanıza gerek kalmadan. Desek ki 7’den 70’e herkes yapabilir hiç de abartmış olmayız. Çünkü ben gittiğimde benimle birlikte yürüyüşe katılan ve sadece 2km süren bu yürüyüşü tamamlayabilen ve yaşı 70’in üstünde olan bir çift ile tanıştım. Onlara duyduğum saygı çok büyük. Sadece yaşları nedeni ile değil. 76 yaşındaki ABD’li bayanın vücudunda 2 ayrı kanser bulunuyordu, bir akciğeri daha önce alınmıştı ve o bayan gorilleri ölmeden önce görebilmek için oraya gelip bu yürüyüşü tamamlamıştı. Kendisi yavaş yürüdüğü için grubun hızını kestiğine üzülüp, ardarda özür dileyerek gorillere ulaştı. Gorilleri izlerken gözlerinde gördüğüm mutluluk pek sık görülecek birşey değildi. Kaçımız yapabileceğiz?

 rwanda5

Volkanik dağlarda ailece yaşayan Dağ Gorilleri gördüğüm en uysal canlılar. Sanırım yeryüzünün en iyi huylu canlıları onlar. Onları yavruları ile birlikte 2mt mesafeden izlemekten daha büyük bir ayrıcalık yaşamadığımı söyleyebilirim. Siz de yaşamdaki yolun sonunu görmeyi beklemeden bunu yapabilirsiniz. Geç kalmadan…

 

Rwanda’dan ayrılmadan önce ülkenin önemli 2 ürünü olan çay ve kahve almayı da unutmayın…

 

 

Süha Derbent – Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı ve Sedventure Danışmanı

 

 rwanda6

Süha Derbent Danışmanlığında Sedventure ile Ayrıcalıklı Safari

Sedventure ile kendinize özel bir safari planlamak ister misiniz? Üstelik gerçekten vahşi doğaya yakından tanıklık edebilir ve seyahat sonunda hayatınız boyunca anlatacağınız anılarla dönebilirsiniz. 

İşte size seyahat, sağlık, fotograf ve hayvan davranışı alanında bir danışmanlığı içeren 20 yılı aşkın zamandır Süha Derbent’in edindiği deneyimlerle önemli başlıklar ve ipuçları…

Ekipman Bizden Çekim Sizden:

Sedventure, Süha Derbent danışmanlığında kişiye özel safari turu satın alan herkese 500mm’ye varan Sigma Süper-Tele objektifleri hiçbir ücret almadan kullanıma sunuyor.

Foto Safari Öncesi Bilgilendirme:

Seyahatimiz öncesinde bir tanışma ve bilgilendirme toplantısı yapacağız. Bu toplantıda herkesin seyahat ve fotograf hakkında bilgilendirmesini Süha Derbent yapacak ve tüm sorularınızı yanıtlayacak. Seyahat sırasında kaç safariye çıkacağınız, bu safarilerin zamanlamaları, hangi kamplarda kalacağınız, bu kampların lokasyonlarının önemi, kamplardaki mönüler, güvenlik koşulları ve kuralları gibi bir çok konu hakkında tüm bilgilendirmeyi yapacağız.

Araç sürücüsü mü yoksa ışık bilgisi olan rehber mi?

Fotograf ve ışık bilgisi olmayan bir sürücü ışığı ne taraftan kullanacağınızı anlayamadığı gibi, çekim yapmak istediğiniz türlere olan mesafenizi de ayarlamakta başarısız olurlar. Tamamı daha önce Süha Derbent tarafından eğitilmiş rehberlerle çalışacağız. Çekim aşamasında açı değiştirmek veya başka nedenlerle ardı arkası kesilmeyecek yer değiştirme taleplerimize hazırlıklı olan rehberlerimiz bize bir çok çekim açısı sağlayacaklar. Ayrıca araç sürücüleri arazide dolaşan tüm diğer araçlarla sürekli telsiz bağlantısı kurarak bize kaç dakika mesafede hangi hayvanların bulunduğunu öğrenerek bize aktaracaklar. Böylelikle aradığımız türleri bulmak bizim için çok kolay olacaktır.

Hayvanların ne yapacağını önceden biliyor musunuz?

Sedventure ile foto safariye katılan herkese hayvan davranışı bilgisi aktarılacak. Bulduğumuz hayvanlar sabitken onların yaşamı hakkında önemli ve ilginç bilgiler size aktarılacak. Hayvanların hareketlenmeye başladığı anlarda ise hangi davranışı sergileyeceklerini önceden söyleyerek çekime hazır olunmasını sağlayacağız. Özellikle büyük kedi fotograflamak isteyenler için bu davranışların önceden bilinmesinin fotograf kaçırmamak ve çekilecek fotografların kalitesinin yüksekliğinde önemi büyük olacaktır. Mesela ağaç dalında yatan ve ışığı uygun olmayan bir leoparın daha kaç saat kıpırdamadan yatacağını tespit edip, o zamanı başka türlerin çekimi için değerlendirip leoparın tekrar hareketleneceği zaman yanına dönerek safaride zaman kaybedilmemesini sağlayacağım. Bir aslanın ne zaman ayağa kalkacağını, ne zaman esneyeceğini veya bir çitanın ne zaman koşmaya başlayacağını ve ne zaman yüksek bir tepeye çıkacağını önceden Süha Derbent’ten duyacaksınız.

Fotograflarınızın anında değerlendirilmesinin önemi :

İyi bir fotograf için bir çok şeyin biraraya getirilmesi zorunludur. Doğru yerde, doğru iklimde ve doğru anda bulunmak gibi. Çekim yapmanız gereken anlar konusunda vereceğimiz desteğin yanısıra çekim sonrası hemen fotograflarınızı gösterip bir hatanız varsa düzeltmeniz için destek vereceğiz. Yani boynunuzda kameranız, karşınızda çekmek istediğiniz canlı ve yanınızda çekim öncesi ve sonrası destek verecek bir danışmanınız olacak.

Kampta fotograf sohbetleri :

Her gün sabah ve akşam safarileri arasında kalan boş zamanlarda Süha Derbent kampın genel oturma alanında sizlerle sohbet etmek ve fotograflarınızı değerlendirmek için hazır olacak.

Sedventure Foto Safari çantası :

Bir safari de ihtiyaç duyabileceğiniz herşeyin bulunduğu bu çantayı sizlere armağan edeceğiz. İçinde neler mi var? Bu da Sedventure’ın size sürprizlerinden biri olacak.

Afrika’da (Kenya) çekim sezonları ve iklim :

Safari için en çok tercih ettiğimiz ülke olan Kenya’nın safariye uygun zamanları Haziran ile Mart arasıdır. Bu tarihler dışında kalan zamanlarda yüksek yağış alan Masai Mara safari için pek elverişli değildir.

Masai Mara bin metrenin üzerinde bir plato ve nemsiz iklimi ile hepimize keyifli bir safari izlencesi sunmak için sizleri bekliyor.

Erken rezervasyonun önemi :

Kenya’da ki Masai Mara düzlüklerinde yüksek sezonda her gün arazide 500 civarında araç dolaşır. Bu araçlarda ortalama 6 kişi bulunacağını düşünürsek her gün 3.000 kişinin safaride olduğunu varsayabiliriz. Bu durum ise erken rezervasyon yaptırmanın önemine işaret ediyor. Çünkü o kadar çok talep olan safariler için kısıtlı sayıdaki kamplarda yer bulmak imkansız olabiliyor. Bu nedenle kararınızı erken vermenizin önemi büyük.

Sedventure ile Rwanda’ya veya başka Safari gezilerine gitmek için: 444 0 738 www.sedventure.comrwanda4