SABİ SABİ – GÜNEY AFRİKA – SÜHA DERBENT GÖZÜNDEN

Satın Alabileceğiniz En Güzel Zaman : Sabi Sabi’de Safari

Afrika’da en çok gittiğim safari arazisi olan Sabi Sabi’ye uzun bir aradan sonra gideceğim için bu kez yolculuk benim için her zamankinden heyecanlı başladı.

 

Güney Afrika’da uçaktan indiğimde bir gece konaklayacağım Joburg civarının en güzel yerlerinden Sandton’da Mandela Meydanı’nda bulunan Da Vinci Hotel, lokasyonu, modern ve şık tarzı ve güleryüzlü personeli ile bizi çok mutlu etti. Ertesi sabah erkendan Sabi Sabi’ye doğru yola çıktık.

 

En son gelişimin üzerinden 10 yıla yakın zaman geçmesine rağmen Sabi Sabi’de sanki aileden biri gibi karşılanmak çok keyifli oldu benim için.Yıllar önce Afrika’nın en kaliteli lodge’larından biri olan Sabi Sabi’ye defalarca gelmiş ve hatta en son gelişimde Tumbela adlı büyük ve güçlü bir leoparın izini sürmüş, fotograflamıştım. Şimdi ise onu göremeyeceğimi bilerek geldiğim Sabi Sabi’de daha ilk gece inanılmaz bir sürprizle Tumbela’nın oğlu ile karşılaşmak benim için harika bir sürpriz oldu.

sabisabi2-2

Sabi Sabi’de safariyi anlatmadan hemen belirtmeliyim ki bu lodgeda kalmak herkesin hayalidir Afrika’da. Sınırlı kapasitesi nedeni ile yer bulmak için çok erken davranmak gerekebilir. Ama giderseniz bugüne dek satın aldığınız en güzel zamanı yaşar ve hayatınız boyunca anlatacağınız anılarla dönersiniz.

 

Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Sabi Sabi yaban hayatı koruma alanında gökyüzünü  kaplayan bulutlar az sonra başlayacak şiddetli yağmurun habercisi. Bulutların karartığı savan ormanını çakan şimşekler aydınlatıyor ve büyük bir patlamaya benzeyen gök gürültüsü avına yaklaşmakta olan leoparın ayak seslerini gizlemesine yardımcı oluyor. Yaklaşan tehlikenin farkına varan impala sürüsünden alarm çağrıları yükseliyor. Kendisine saldıracak olan büyük kediyi yakın mesafede gören tüm hayvanların kendine özgü bir alarm çağrısı var. Bu çağrı ile birbirlerini uyarıyorlar ve korku sürüye yayılıyor.  Bir leoparı bu kadar yakından gören herkesin hissedeceği ortak duygulardan biri hayranlık diğeri ise korkudur. Az sonra başlayan ve bir kaç dakika içinde büyük bir şiddete ulaşan yağmurun yarattığı sis perdesi yardımıyla saldırıya geçen leoparın atağı boşa gidiyor ve impalalar bir gün daha fazla yaşama şansını elde ediyorlar. Ama yavruların titreyen bacaklarında hala “korku”yu görmek mümkün.

 

Sabi adı Güney Afrika’da ki yerel Shangan dilinde “korku” anlamına geliyor. Sabi nehri, kış boyunca yağmur olmaması sebebiyle insanları tehdit eden hayvanların yoğun bulundukları bir yer olmasına sebep olmuş. İlkel kabileler su almak amacıyla gittikleri bu yerde insan yiyici hayvanlardan şimdiki gibi korunamadıklarından büyük tehlikeler yaşamışlar. Arazinin adı buradan geliyor ve Sabi Sabi bir deyiş şeklinde kalmış.

 

sabisabi1

Sabi Sabi ve Safari

 

Sabi Sabi safari kampı, Mozambik sınırına çok yakın bir bölgede ve Kruger  National  Park’a  sınır. Kruger National Park’dan  kampı, Sabi nehri ayırıyor. Yani iki bölge arasıda doğal bir sınır var.

Sabi Sabi’de safari boyunca, sabahları saat 05:00’de kalkılıyor, akşamları da tabii ki erken yatılıyor. Sabah gün doğarken başlayıp akşam yemeği saatinde sona eren safariler gerçekten yorucu.

Safariye üstü açık bir Land Rover’la  çıkıyoruz. Sabahları Afrika rüzgarı inanılmaz soğuk esiyor. Bu nedenle çok sıkı giyinmekte fayda var. Aslında araçta daima battaniyeler bulunuyor yani endişeye gerek yok.

 sabisabi3

Sabah saat 05:30’da  çıkılan safariden  saat 09:00 sularında kampa dönülüyor. Mükellef bir kahvaltı bekliyor misafirleri. Günün ikinci  safarisine öğleden sonra da saat 16.00 gibi  çıkılıyor. Safariye çıkışımız öncesinde ranger’ımız ormanda ne içmek istediğimizi soruyor.  Bu önemli. Çünkü siz akşam üstü Afrika savanlarında güneş batarken mola verip  vahşi hayvanlarla birlikte günün batışını izleyeceksiniz üstelik en sevdiğiniz içkileri yudumlarken. Bu inanılması güç olay çok uzun sürmeyecek ya da çok keyifli olduğundan size öyle gelecek bu molanın ardından yola koyulmadan önce  yine sıkı giyinmelisiniz.

Akşam üstü saat 16:00 gibi çıkılan safariden saat 20:00’de kampa döndüğünüzde  barda Afrika’ya özgü  yiyeceklerle yine içkiler karşılayacak sizi.

Ayrıca Sabi Sabi’de akşam yemekleri  bir şölen gibi. Sıcak tatlılar, salatalar, yerel şaraplar, biralar ve  tabii ki yerel dansçılar kamptaki her geceyi bir partiye çeviriyor.

Bunlar anlatılırken inanılası gelmeyebilir.  İnanmak için sadece ve sadece yaşamak gerekir.

 sabisabi4-2

 

Bir safari keyfinin öyküsü

 

Sabi Sabi’de kaldığınız zaman boyunca sabahları oldukça erken saatlerde kalktığımızı söyledim ama bunun ne büyük bir keyif olduğunu söylemeden edemeyeceğim.

Sabah 05.30 gibi kalkıp, sabahın o dingin serinliğinde,  dumanları tüten  kahvenizi, peksimet ya da kurabiye  eşliğinde yudumlamak sonra da kendinizi vahşi doğanın koynuna bırakmak insanın hayatı boyunca kaç kere başına gelebilir ki?  Afrika’nın o büyülü güneşinin doğuşunu izleyerek başlayacak olan safari yaklaşık dört saat  sürüyor. Günün ilk ışıkları doğmadan tüm hayvanların uyanık olduklarını görüyoruz.  Özellikle bu saatler büyük kedileri görebilmek açısından ideal. Çünkü onlar sabah ve akşam saatleri dışında genelde vakitlerini uyuyarak geçiriyorlar. Onların yanına yaklaşıyoruz araçla ama bizi hiç umursamıyorlar. Bir aslan başını hafifçe kaldırıyor ve sonra önemsiz bir şey görmüşcesine çeviriyor. Uçarcasına koşan impalalar, belki bir ağaç dalında avını kollayan leopar burada  asla  ürkütücü gelmiyor.

Ranger’lar gördükleri tüm hayvanlar hakkında bizi bilgilendiriyorlar.  Benim gibi meraklıysanız,  onlardan herkesin adını bildiği bu hayvanların çok özel huylarını, sırlarını öğrenebilirsiniz.

Safari sorasında, nemlenen havanın etkisiyle  Afrika’nın toprak kokusunu duyarak  ormanın  daha vahşi bir yüzünü görüyoruz, hissediyoruz.  Eğer benim gibi şanslıysanız  avlanan bir aslan ailesini bir kaç metre mesafeden uzun süre izlemeniz bile mümkün.  Saat 20:00’de lodge’a döndüğünüzde  barda Afrika’ya özgü  aperatifler alırken o gün safariye çıkan diğer insanlarla sohbet ederek onlarla karşılıklı gün içinde gördüklerinizi paylaşabilirsiniz.

 

Konum :

Sabi Sabi game rezervi ekolojik bakımdan Güney Afrikanın bozulmamış bir parçası ve coğrafik açıdan dünyaca ünlü Kruger Milli parkı ile bütünleşmiştir.  Lodge, Sabi nehrinin kıyısında bulunuyor.

Sabi Sabi, Johannesburg’un 500km doğusunda ve Mozambik’teki Maputo’nun 200km batısındadır. Sao Paulo ve Brisbane ile aynı enlemde, Kahire, İstanbul ve St.Petersburg ile aynı boylamdadır.

 

Süha Derbent – Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı ve Sedventure Danışmanı

 

 sabisabi-suhaderbent

Süha Derbent Danışmanlığında Sedventure ile Ayrıcalıklı Safari

Sedventure ile kendinize özel bir safari planlamak ister misiniz? Üstelik gerçekten vahşi doğaya yakından tanıklık edebilir ve seyahat sonunda hayatınız boyunca anlatacağınız anılarla dönebilirsiniz.

İşte size seyahat, sağlık, fotograf ve hayvan davranışı alanında bir danışmanlığı içeren 20 yılı aşkın zamandır Süha Derbent’in edindiği deneyimlerle önemli başlıklar ve ipuçları…

Ekipman Bizden Çekim Sizden:

Sedventure, Süha Derbent danışmanlığında kişiye özel safari turu satın alan herkese 500mm’ye varan Sigma Süper-Tele objektifleri hiçbir ücret almadan kullanıma sunuyor.

Foto Safari Öncesi Bilgilendirme:

Seyahatimiz öncesinde bir tanışma ve bilgilendirme toplantısı yapacağız. Bu toplantıda herkesin seyahat ve fotograf hakkında bilgilendirmesini Süha Derbent yapacak ve tüm sorularınızı yanıtlayacak. Seyahat sırasında kaç safariye çıkacağınız, bu safarilerin zamanlamaları, hangi kamplarda kalacağınız, bu kampların lokasyonlarının önemi, kamplardaki mönüler, güvenlik koşulları ve kuralları gibi bir çok konu hakkında tüm bilgilendirmeyi yapacağız.

Araç sürücüsü mü yoksa ışık bilgisi olan rehber mi?

Fotograf ve ışık bilgisi olmayan bir sürücü ışığı ne taraftan kullanacağınızı anlayamadığı gibi, çekim yapmak istediğiniz türlere olan mesafenizi de ayarlamakta başarısız olurlar. Tamamı daha önce Süha Derbent tarafından eğitilmiş rehberlerle çalışacağız. Çekim aşamasında açı değiştirmek veya başka nedenlerle ardı arkası kesilmeyecek yer değiştirme taleplerimize hazırlıklı olan rehberlerimiz bize bir çok çekim açısı sağlayacaklar. Ayrıca araç sürücüleri arazide dolaşan tüm diğer araçlarla sürekli telsiz bağlantısı kurarak bize kaç dakika mesafede hangi hayvanların bulunduğunu öğrenerek bize aktaracaklar. Böylelikle aradığımız türleri bulmak bizim için çok kolay olacaktır.

Hayvanların ne yapacağını önceden biliyor musunuz?

Sedventure ile foto safariye katılan herkese hayvan davranışı bilgisi aktarılacak. Bulduğumuz hayvanlar sabitken onların yaşamı hakkında önemli ve ilginç bilgiler size aktarılacak. Hayvanların hareketlenmeye başladığı anlarda ise hangi davranışı sergileyeceklerini önceden söyleyerek çekime hazır olunmasını sağlayacağız. Özellikle büyük kedi fotograflamak isteyenler için bu davranışların önceden bilinmesinin fotograf kaçırmamak ve çekilecek fotografların kalitesinin yüksekliğinde önemi büyük olacaktır. Mesela ağaç dalında yatan ve ışığı uygun olmayan bir leoparın daha kaç saat kıpırdamadan yatacağını tespit edip, o zamanı başka türlerin çekimi için değerlendirip leoparın tekrar hareketleneceği zaman yanına dönerek safaride zaman kaybedilmemesini sağlayacağım. Bir aslanın ne zaman ayağa kalkacağını, ne zaman esneyeceğini veya bir çitanın ne zaman koşmaya başlayacağını ve ne zaman yüksek bir tepeye çıkacağını önceden Süha Derbent’ten duyacaksınız.

Fotograflarınızın anında değerlendirilmesinin önemi :

İyi bir fotograf için bir çok şeyin biraraya getirilmesi zorunludur. Doğru yerde, doğru iklimde ve doğru anda bulunmak gibi. Çekim yapmanız gereken anlar konusunda vereceğimiz desteğin yanısıra çekim sonrası hemen fotograflarınızı gösterip bir hatanız varsa düzeltmeniz için destek vereceğiz. Yani boynunuzda kameranız, karşınızda çekmek istediğiniz canlı ve yanınızda çekim öncesi ve sonrası destek verecek bir danışmanınız olacak.

Kampta fotograf sohbetleri :

Her gün sabah ve akşam safarileri arasında kalan boş zamanlarda Süha Derbent kampın genel oturma alanında sizlerle sohbet etmek ve fotograflarınızı değerlendirmek için hazır olacak.

Sedventure Foto Safari çantası :

Bir safari de ihtiyaç duyabileceğiniz herşeyin bulunduğu bu çantayı sizlere armağan edeceğiz. İçinde neler mi var? Bu da Sedventure’ın size sürprizlerinden biri olacak.

Afrika’da (Kenya) çekim sezonları ve iklim :

Safari için en çok tercih ettiğimiz ülke olan Kenya’nın safariye uygun zamanları Haziran ile Mart arasıdır. Bu tarihler dışında kalan zamanlarda yüksek yağış alan Masai Mara safari için pek elverişli değildir.

Masai Mara bin metrenin üzerinde bir plato ve nemsiz iklimi ile hepimize keyifli bir safari izlencesi sunmak için sizleri bekliyor.

Erken rezervasyonun önemi :

Kenya’da ki Masai Mara düzlüklerinde yüksek sezonda her gün arazide 500 civarında araç dolaşır. Bu araçlarda ortalama 6 kişi bulunacağını düşünürsek her gün 3.000 kişinin safaride olduğunu varsayabiliriz. Bu durum ise erken rezervasyon yaptırmanın önemine işaret ediyor. Çünkü o kadar çok talep olan safariler için kısıtlı sayıdaki kamplarda yer bulmak imkansız olabiliyor. Bu nedenle kararınızı erken vermenizin önemi büyük.

Sedventure ile Sabi Sabi’ye veya başka Safari gezilerine gitmek için: 444 0 738 www.sedventure.com