NAKURU – KENYA – SÜHA DERBENT GÖZÜNDEN

Doğaya Aşık olacağınız yer : Nakuru – Kenya

Afrika doğası deyince hemen herkesin aklına küçük ağaçlardan ve çalılardan oluşan savan ormanları veya belgesellerde bolca gördüğümüz Masai Mara veya Serengeti düzlükleri gelir öncelikle. Afrika çoğunlukla kurak ve sıcak olarak anımsanır. Bu genelde doğru da olsa tam aksine doğanın büyüleyici güzelliğini görmek de mümkündür. Çok az yerde görebileceğiniz yemyeşil doğanın, rengarenk çiçeklerin bulunduğu yerler de vardır. Hatta bu yüzden doğanın yeşil kalbi de denebilir Afrika’ya. Kenya’da bulunan Nakuru gölü milli parkı işte tam da buna örnek teşkil eder. Göl üzerinden havalanan flamingolar her yeri pembeye boyarlar adeta. İşte bu yüzden Nakuru gölü kıyıları yüksek ve uzak bir noktadan bakıldığında pembe görünürler. Çünkü mevsimlere göre sayıları değişmekle birlikte göl üzerinde bulunan flamingoların sayısı bazen 600 bini bulmaktadır. Elbette göl üzerinde sadece flamingolar değil yüzlerce farklı kuş türü yaşamakta bugün bile. Ama estetik görünümleri ve renkleri ile en çok onlar ve bir de şirin halleri ile pelikanlar dikkat çekmekte.

 Nakuru 04  

Dünyada çok az yerde görebileceğiniz büyüklükteki ağaçları hayranlıkla izleyeceksiniz. Ağaçlar o denli büyük ki yatay dalları bile ülkemizdeki bir çok ağacın gövdesinden daha büyük ve heybetlidir. Hele bir de şanslı iseniz o yatay dalın üzerinde büyük bir keyifle yatan leopar bile görebilirsiniz. 70’den fazla ülke gezmiş ve Afrika’da uzun zaman geçirmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki yeryüzünde en iyi leopar izlenecek ve fotoğraflanacak yer burasıdır. Son gidişlerimden birinde çektiğim bir fotoğrafı Nakuru’yu hiç görmemiş birine gösterdiğimde bana sorduğu soruyu unutamıyorum. “Bu leopar minyatür mü?” diye sormuştu. Hayatında o kadar büyük bir ağaç görmemiş biri için normal ama Nakuru’yu görsel hafızasına veya fotoğraf arşivine katmış biri için de o kadar komik bir sorudur bu.

 Nakuru 05

 

Nakuru Milli Parkı içinde veya hemen park girişine yakın bir safari kampında kalarak bölgeyi safari araçları ile gezmek son derece kolay. Hatta yollar Masai Mara veya diğer milli parklardakilerden çok daha düzgün ve sarsılmadan keyifle her yere ulaşılabiliyor. Park içerisinde bulunan Baboon Cliff adlı tepeden tüm gölü izleyebilir, birbirinden güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

nakuru03 

Nakuru’da görebileceğiniz hayvanların hepsi bu yazıya sığmaz ama başlıcaları; leopar, aslan, bufalo, baboon, sırtlan, çakal, flamingo, pelikan, balıkçıl ve bir çok kartal türü diyebiliriz. Mesela aslanları hiç bir yerde görmeniz mümkün olmayan yemyeşil ağaçların altında izleyebilirsiniz. Bölgedeki safari kampları da safari dışındaki saatlerinizi geçirmek için keyifli ortamlar sunarlar. Genelde Masai Mara’ya giden turistler Nakuru’ya 1 gece konaklamak üzere gelip biri öğleden sonra ve diğeri de ertesi sabah olmak üzere 2 safari yapıp ayrılırlar. İşte tam da burada önemli bir tavsiyem var. Nakuru en az 2 gece geçirilmesi yani 4 safari yapılması gereken bir yerdir. Oraya kadar gidip birşey anlamadan dönmek istemezsiniz diye düşünüyorum. Benim son Nakuru ziyaretimde 2. gün bir anda yağmur başladı. Bu kadar hızlı ve iri taneli yağan bir yağmur çok az görülür cinstendi. Ve tam o sırada bir aslan ailesi ile karşılaştık. Araçların tavanları yukarı kaldırıldığından yağmur üzerinize yağmıyor ve yağmur sırasında bile izlemeye hatta fotoğraf çekmeye devam edebiliyorsunuz. Ben de öyle yaptım. Yemyeşil bir ormanın içerisinde sırılsıklam olmuş aslanları mis gibi kokan bir doğayı duyarak izledik ve görüntüledik. Yağmur bitince yerden yükselen su buharı ormanı daha da büyüleyici bir görüntüyle sunuyor. Bu nedenle ben Nakuru’da hep isterim yağmur yağmasını. Doğanın o büyüleyici görselliğine kavuşabilmek için.

Nakuru 01

Kenya’nın başkenti Nairobi’ye karayolu ile yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunan Nakuru’ya giderken kullanılan yolun tamamı asfalt kaplı ve çok düzgün. Yol üzerinde bir çok yerleşimden geçiliyor. Buralarda da durmak ve dost canlısı Kenyalılarla iletişim kurmak ve fotoğraf çekmek sizin elinizde. Nakuru’ya Masai Mara’dan gidecekseniz o zaman 5-6 saat civarında bir karayolu yolculuğu yapmanız gerekli. Bu yolun yaklaşık 2 saatlik süresi toprak üzerinde alınıyor. Ama yol üzerinde göreceğiniz ilginç Kenya manzaraları bu yolu keyifli hale getirecektir. Hele ki fotoğraf merakınız da varsa tadından yenmez de denilebilir.

 

Nakuru dönüşü Nairobi’de bir akşam yemeği önerim olacak. Tabii ki et yiyenler için bir öneri bu. Dünyaca ünlü Carnivore Restaurant’da keyifli ve unutulmaz bir akşam yemeği sizi bekliyor, kaçırmayın deriz.

Süha Derbent – Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı ve Sedventure Danışmanı

 

 

Süha Derbent Danışmanlığında Sedventure ile Ayrıcalıklı Safari

Sedventure ile kendinize özel bir safari planlamak ister misiniz? Üstelik gerçekten vahşi doğaya yakından tanıklık edebilir ve seyahat sonunda hayatınız boyunca anlatacağınız anılarla dönebilirsiniz. 

İşte size seyahat, sağlık, fotograf ve hayvan davranışı alanında bir danışmanlığı içeren 20 yılı aşkın zamandır Süha Derbent’in edindiği deneyimlerle önemli başlıklar ve ipuçları…

lakenakuru1

Ekipman Bizden Çekim Sizden:

Sedventure, Süha Derbent danışmanlığında kişiye özel safari turu satın alan herkese 500mm’ye varan Sigma Süper-Tele objektifleri hiçbir ücret almadan kullanıma sunuyor.

Foto Safari Öncesi Bilgilendirme:

Seyahatimiz öncesinde bir tanışma ve bilgilendirme toplantısı yapacağız. Bu toplantıda herkesin seyahat ve fotograf hakkında bilgilendirmesini Süha Derbent yapacak ve tüm sorularınızı yanıtlayacak. Seyahat sırasında kaç safariye çıkacağınız, bu safarilerin zamanlamaları, hangi kamplarda kalacağınız, bu kampların lokasyonlarının önemi, kamplardaki mönüler, güvenlik koşulları ve kuralları gibi bir çok konu hakkında tüm bilgilendirmeyi yapacağız.

Araç sürücüsü mü yoksa ışık bilgisi olan rehber mi?

Fotograf ve ışık bilgisi olmayan bir sürücü ışığı ne taraftan kullanacağınızı anlayamadığı gibi, çekim yapmak istediğiniz türlere olan mesafenizi de ayarlamakta başarısız olurlar. Tamamı daha önce Süha Derbent tarafından eğitilmiş rehberlerle çalışacağız. Çekim aşamasında açı değiştirmek veya başka nedenlerle ardı arkası kesilmeyecek yer değiştirme taleplerimize hazırlıklı olan rehberlerimiz bize bir çok çekim açısı sağlayacaklar. Ayrıca araç sürücüleri arazide dolaşan tüm diğer araçlarla sürekli telsiz bağlantısı kurarak bize kaç dakika mesafede hangi hayvanların bulunduğunu öğrenerek bize aktaracaklar. Böylelikle aradığımız türleri bulmak bizim için çok kolay olacaktır.

lakenakuru3

Hayvanların ne yapacağını önceden biliyor musunuz?

Sedventure ile foto safariye katılan herkese hayvan davranışı bilgisi aktarılacak. Bulduğumuz hayvanlar sabitken onların yaşamı hakkında önemli ve ilginç bilgiler size aktarılacak. Hayvanların hareketlenmeye başladığı anlarda ise hangi davranışı sergileyeceklerini önceden söyleyerek çekime hazır olunmasını sağlayacağız. Özellikle büyük kedi fotograflamak isteyenler için bu davranışların önceden bilinmesinin fotograf kaçırmamak ve çekilecek fotografların kalitesinin yüksekliğinde önemi büyük olacaktır. Mesela ağaç dalında yatan ve ışığı uygun olmayan bir leoparın daha kaç saat kıpırdamadan yatacağını tespit edip, o zamanı başka türlerin çekimi için değerlendirip leoparın tekrar hareketleneceği zaman yanına dönerek safaride zaman kaybedilmemesini sağlayacağım. Bir aslanın ne zaman ayağa kalkacağını, ne zaman esneyeceğini veya bir çitanın ne zaman koşmaya başlayacağını ve ne zaman yüksek bir tepeye çıkacağını önceden Süha Derbent’ten duyacaksınız.

Fotograflarınızın anında değerlendirilmesinin önemi :

İyi bir fotograf için bir çok şeyin biraraya getirilmesi zorunludur. Doğru yerde, doğru iklimde ve doğru anda bulunmak gibi. Çekim yapmanız gereken anlar konusunda vereceğimiz desteğin yanısıra çekim sonrası hemen fotograflarınızı gösterip bir hatanız varsa düzeltmeniz için destek vereceğiz. Yani boynunuzda kameranız, karşınızda çekmek istediğiniz canlı ve yanınızda çekim öncesi ve sonrası destek verecek bir danışmanınız olacak.

Kampta fotograf sohbetleri :

Her gün sabah ve akşam safarileri arasında kalan boş zamanlarda Süha Derbent kampın genel oturma alanında sizlerle sohbet etmek ve fotograflarınızı değerlendirmek için hazır olacak.

lakenakuru2

Sedventure Foto Safari çantası :

Bir safari de ihtiyaç duyabileceğiniz herşeyin bulunduğu bu çantayı sizlere armağan edeceğiz. İçinde neler mi var? Bu da Sedventure’ın size sürprizlerinden biri olacak.

Afrika’da (Kenya) çekim sezonları ve iklim :

Safari için en çok tercih ettiğimiz ülke olan Kenya’nın safariye uygun zamanları Haziran ile Mart arasıdır. Bu tarihler dışında kalan zamanlarda yüksek yağış alan Masai Mara safari için pek elverişli değildir.

Masai Mara bin metrenin üzerinde bir plato ve nemsiz iklimi ile hepimize keyifli bir safari izlencesi sunmak için sizleri bekliyor.

 

Erken rezervasyonun önemi :

Kenya’da ki Masai Mara düzlüklerinde yüksek sezonda her gün arazide 500 civarında araç dolaşır. Bu araçlarda ortalama 6 kişi bulunacağını düşünürsek her gün 3.000 kişinin safaride olduğunu varsayabiliriz. Bu durum ise erken rezervasyon yaptırmanın önemine işaret ediyor. Çünkü o kadar çok talep olan safariler için kısıtlı sayıdaki kamplarda yer bulmak imkansız olabiliyor. Bu nedenle kararınızı erken vermenizin önemi büyük.

Sedventure ile Nakuru’ya veya başka Safari gezilerine gitmek için: 444 0 738 www.sedventure.com

lakenakuru5