PERA, ŞİŞHANE, TÜNEL REHBERİ

Şehrin en özgün, hareketli ve keyifli adreslerinin yer aldığı Şişhane, Tünel ve Pera’da yürümek bile başlı başına bir zevk.

Hele ki bu rotada başınızı kaldırdığınızda göz kırpan nefis ‘art nouveau’ binalar, mekanları dolduran insanlar, dışarıya taşan melodiler ile oluşan atmosfer, insanlar kadar şehrin de kendini en iyi ifade ettiği ‘an’ları oluşturur, yaşatır, yaşar ve kendiyle beraber ondan zevk alanları da çoğaltır.

IMG_7069 (1)

İstiklal Caddesi’nin zaman zaman insanı yoran kalabalığı bu tarafa doğru seyrekleşir, bize de bu halinin tadını çıkarmak kalır.

IMG_7057

Tünel’e varmadan hemen önce sol tarafta Türk-Alman Kitabevi’ne uğrayarak başlayın. Burası oldukça özel bir mekan. Giriş katında ya da kapı önünde yer alan bölümde oturmak ta bir alternatif ancak asıl alamet-i farikası üst katı. Üst katta hemen sol tarafta camın önünde yer alan masa ve dekor amaçlı yerleştirilmiş eski daktilolar insana ilham veriyor. Camdan baktığınızda gördüğünüz manzara ise İstiklal Caddesi’nin kalabalığından çok uzakta. Konsolosluğun bahçesine ve ağaçlara bakan bu masa mekandaki favoriniz olabilir. Büyük gruplar ya da romantik çiftler için masalar hemen ilerde. Caddeye bakan ve kitaplığın önünde yer alan koltuklarda keyif yapmak ta ayrı bir zevk.

IMG_7085 (1)

Kitaplıktan sanat tarihi, gezi ya da bol fotoğraflı bir sert kapaklı ‘coffee table book’ alın ve mekanın atmosferinin tadını çıkarırken arada bir caddeden geçen insan çeşitliliğine bakmayı unutmayın. Başka bir açıdan bakmak, kalabalıkla beraber İstiklal Caddesi’nde yürümekten çok daha farklı, hikayeler daha ‘görünür’ oluyor. No:237

IMG_7084

Türk-Alman Kitabevi’nden çıktıktan sonra Tünel’e vardınız. Burada Tünel’in girişine ve meydana hakim bir mekan bulunuyor. Eskici Pera, eski plakları ve afişler ile dekorasyonunu oluşturmuş gündüz saatlerinde sakin ancak gece rezervasyonsuz girmenin pek mümkün olmadığı bir harekete sahip. Gece gezmeyi sevenler için samimi ve rahat bir adres. Tünel Meydanı No:186/A

IMG_7066 (2)

Tünel Meydanı’ndan sağa doğru kıvrıldığınızda Şişhane tarafına inen merdivenlerle karşılaşacaksınız. Merdivenlerin başında Hint restoranı Taj Mahal yer alıyor. (Nergis Sokak 4/A) Türk Mutfağı ile pek çok benzerliği olduğunu düşündüğümüz Hint mutfağının İstanbul’da hak ettiği kadar popüler olmaması ilginç. Sanırız Türk damak zevkine sahip olanları, Hint mutfağı denince ilk çağrışım yapan yoğun ve acılı baharatlar korkutuyor. Oysa baharat yoğunluğu ve derecesi pek çok restoranda belirtilebiliyor. Hint Mutfağı’na Taj Mahal ile giriş yapabilirsiniz. Kişisel tavsiyelerimiz olarak Taksim’deki Musafir ve Beşiktaş’ta yer alan Tandoori’yi de eklemek isteriz:)

Şişhane’nin Pizzacısı

Merdivenleri bitirir bitirmez karşınıza Cihangir’de de şubesi bulunan Miss Pizza çıkacak. Miss Pizza’nın hamuru ve kullandıkları malzemeler genellikle tatmin edici. Pek çok pizza ve antipasti çeşidi bulunan Miss Pizza, samimi ve keyifli adreslerden. (Meşrutiyet Caddesi No:86/ A)

Şişhane’nin Kahvecisi

Kahvenizi yemek sonrası Miss Pizza’da da içebilirsiniz ancak bizim tavsiyemiz yanındaki sokaktan indiğinizde karşınıza çıkacak olan Zapatista Kahve’den yana. (Kıblelizade Sokak No:14/A) Meksikalı efsanevi Maya yerlilerinin Chiapas bölgesinde ürettiği  ve ‘adil ticaret’ anlayışıyla dünyaya dağıtılan Kolektif Kahve Zapatista temmuz ayından beri Şişhane’de yerini almış durumda. Adını Meksika’ya gelen beyaz adamın sömürü düzenine karşı çıkan ve adını Meksika Devrimi’nin lideri olan Emiliano Zapata’dan alan Zapatista’lar, ırkçılığı, ötekileştirmeyi ve eşitsizliği reddeden ‘başka türlü bir dünyanın’ habercisi olurlar.

IMG_7028 (1)

Ekonomik yaşamı Kolektifler üzerinden yeniden oluşturmaya başlayan Maya yerlileri, yaşadıkları bölgede küreselleşmeyi ve Neo Liberalizmi reddederek binlerce yıldır kullandıkları metotlarla organik tarım yapmaya başlarlar. Zapatista yerlileri, endüstriyi reddettikleri için ürettikleri kahveler de asla inorganik tarım ve sanayinin yarattığı zehirli atık etkisi bulunmuyor. Meksika’da yükleme yapılan limanlara kadar at ve eşek sırtında taşınan Zapatista kahveleri, dünyanın en organik kahvesi olarak addediyorlar.

Üretim ve paylaşımın eşit olması felsefesine dayanan ve diğer kahve markalarının aksine  asla sömürü düzenine dayanmayan ve kadın, çocuk mahkum ve sosyal güvencesiz işçi emeği kullanılmadan üretilen kahve markası, satıştan elde edilen geliri tüm yerli halkların ortak eğitim, sağlık, barınma, beslenme ve güvenlik gibi ihtiyaçları için kullanmakta.

Tüm bu harika felsefeyi özümsemiş sahibi Ata Bey mutlulukla bu bilgileri verirken nefis dekorasyon ile ilgili de detayları anlatmayı ihmal etmiyor. Sıcak, rahat, renkli ve sakin Zapatista Kahve’nin bu atmosferini, ‘başka bir dünya’nın mümkün olabildiği umudunu veren felsefesi, ilgili çalışanları ve sahibi, harika dekorasyonu ve elbette nefis kahve tadı tamamlıyor.

IMG_7061 (1)

Zapatista Kahve’den çıkınca sağa doğru devam ederseniz önce yolunuz Big Chefs ile kesişecek, ana caddeden sola yukarı devam ettiğiniz de ise Nan ve Peymane karşınıza çıkacak.

Big Chefs zinciri malum. Geniş menüsü ve dünya mutfaklarından pek çok farklı alternatif ile yıllardır hayatımızda olan mekanlardan. Şişhane’deki yeri de oldukça ferah ve güneşli havalarda kapı önünde oturmak keyifli.  (Meşrutiyet Caddesi No:176)

Ana caddede soldan yokuştan yukarı doğru devam ettiğinizde Nan (Meşrutiyet Caddesi No:102) ferah dekorasyonu, özellikle öğle saatleriyse kapı önünde oturan hareketli kalabalığıyla dikkatinizi çekecek. Girişte beyaz duvarının üzerinde büyük harflerle yazılı ‘I Know There is Love’ yazısı umut vaat edici:) Menüsünde sebzeli kuskus ve roka ile servis edilen lagos, ördek tirit, Moğol usulü tavuk, ızgara bıldırcın gibi lezzetler yer alıyor. Akşamları yemek sonrası bara dönüşen mekan sıcak ve samimi bir dekorasyona sahip.

Peymane hem ocakbaşı keyfi yapıp hem de caz dinleyebileceğiniz, aynı zamanda da sohbet edebileceğiniz bir mekan. Sıradışı bir ocakbaşı olan Peymane’nin hikayesi 2004 yılında Beyoğlu, Balo Sokak’ta başlamıştı, ardından Asmalımescit’e geçmişti, şimdi  ise Şişhane’de 5 katlı tarihi bir binada bahçesiyle beraber hizmet veriyor. Bembeyaz masalarında, Elazığ usulü içli köfte, Kırklareli’den gelen ve özenle seçilen kıvırcık kuzu eti, kebaplar, ciğer, uykuluk ve böbrek şiş, odun fırınında eritilen Antakya peyniri ve Antep’ten her sabah gelen fıstıklı bakvala gibi eşsiz lezzetlerin tadına varırken bir yandan caz dinliyorsunuz. (Meşrutiyet Cd. No:94)

 

Şişhane’nin Uzakdoğuluları

Bir alt caddede ise şehrin restoran sahnesine yeni katılmış adreslerden Saygon yer alıyor. Eczacıbaşı binasının en üst katında, eski X restoranın yerine açılan Saygon’un girişinde karşılayan dev Buda heykeli restoranın lezzetlerinden önce en fazla konuşulan detaylarından oldu. (Sadi Konuralp Caddesi, Nejat Eczacıbaşı Binası No:51) Menüsünde Asya lezzetleri, deniz ürünleri ve sushi öne çıkan mekanın manzarası ise müthiş.

Şimdi dönelim Tünel’den Şişhane’ye bağlanan merdivenlerin sonuna. Merdivenlerin hemen bitiminde yer alan Sushi Express (Meşrutiyet Caddesi No:119), sushi sevenler için ‘all you can eat’ konsepti ile cennet.

 

Şişhane’nin Uygun Fiyatlı Meyhanesi

Safi Meyhane (Meşrutiyet Caddesi No:84), hayatımıza birkaç sene önce giren ve ‘modern zaman meyhanesi’ konsepti ile hizmet veren bir mekan. Mezeleri lezzetli, balık kokoreci tavsiyemiz. Lezzetleri bir yana Tanju Okan, Zeki Müren ve Sezen Aksu’nun muhabbetinize eşlik eden nostaljik şarkıları Safi Meyhane’yi gerçekten bir modern zaman meyhanesine dönüştüren en güzel etkenlerden.

 

aheste

Şişhane – Pera’nın Gurme Mezecisi

Aheste ‘Yavaş yavaş sindire sindire pişen ve yenen lezzetler’ özlemi ve ilhamı ile açılan ve isminin hakkını sonun kadar veren enfes bir restoran. Türk, İran, Osmanlı, Ermeni, Rum ezgileri taşıyan sıcak soğuk 20 farklı meze ve 3 çeşit ana yemekten oluşan menüsü ile tam bir demlenme mekanı. Sofranızı donatan birbirinden güzel ve orjinal lezzetler önce gözünüzü ve ruhunuzu sonra da karnınızı doyuruyor.  Aslında Aheste’yi Galata, Serdar-ı Ekrem’den tanıyoruz.  Meyhane ve ‘slow food’ konseptine dayalı mutfağında öne çıkan lezzetler meze üzerine kurulu. İran asıllı İstanbullu Sara Tabrizi tarafından yaratılan konsept, Sara Hanım’ın Anadolu’dan Ermenistan’a, Lübnan’dan Suriye’ye kadar uzanan meze konusundaki uzmanlığına dayanıyor. Aheste Pera’da sunulan modern meze tabaklarının hazırlanış sürecinde daima organik malzemeler, taze deniz ürünleri ve Antakya’dan getirtilen baharatlar kullanılıyor. 140 yıllık bir binada hizmet veren Aheste Pera’nın sıcak iç dekorasyonu ve lezzetleri müdavimlerini Galata’dan Pera’ya çoktan çekti. Sabah kahvaltıları için de yine nefis lezzetler ile ziyafet yaşatan Aheste Pera’da yer bulabilmek için rezervasyon şart. Aheste’nin yemekleri ve kahvaltıları hakkında daha detaylı bilgi için: www.yolculukterapisi.com/ahestepera/ Aheste Pera. (Meşrutiyet Caddesi, No:107/F)

adahan

Şişhane’nin Gururu Otel ve Teras Restoran & Barı

Adahan Otel, 19.yy’ın sonları ve 20.yy’ın başlarında İstanbul’da Galata-Pera semtleri, ticaret ve bankacılık merkezi olarak altın devrini yaşarken inşaa edilen 140 yıllık tarihi binanın, titiz ve özenli renovasyonu ile otel dönüştürülmesi ile hayata geçirildi.

Tarihi dokuyu yaşatırken 40 odasında huzurlu bir konaklama seçeneği sunarak Şişhane’nin gururu olan Adahan Otel’in teras katında muhteşem Eski istanbul manzaralarına nazır yer alan Cachi restoran, keyifli bir brunch, öğle yemeği ve akşamüstü aperatifi adresi.

gram

Şişhane – Pera’nın Gurme Öğle Yemeği Adresi ve Butik Pastanesi

Gram, Şişhane’de Adahan otelin atlında açtığı ufacık metrekareli içi lezzet dolu ‘Gram’ın harika lezzetleriyle gönlümüzü çaldı Didem Şenol.  Taze günlük sağlıklı lezzetleri ile öğlenleri uğrak yerimiz oldu, nefis tatlıları da rüyalarımızda bizi rahat bırakmadı. Daima taze ve mevsiminde sebzeler kullanmak felsefesi ile günlük tazecik salatalar, modern mezeler, nefis atıştırmalıkları, fırından çıkan harika lezzetler ile bir Alice Harikalar diyarı burası. Ufacık bir yemek mabedi olan Gram’da, tepeden sarkan terazi irili ufaklı gram kütleleri mekana 3. boyut katıyor.

Şişhane’de senelerdir lezzet patlaması yaşatan Pera Gram, artizan pastane ne kadar az var deyip yavaş yavaş pastaneciliğe soyunan yetenekli şef Didem Şenol, 2012 mayıs ayında Gram Pera’yı açtı. Vitrini süsleyen brownie’lerin, bezelerin, tartlar, brioche, kıtırlar, çikolataların hepsi birbirinden baştan çıkarıcı. Yemek servis edilen içerideki masada mevsiminde yetişen malzemelerle yapılan lezzetli ve sağlıklı yemeklerden sipariş edebilirsiniz.

Gram artık kabına sığamıyor ve Maslak Orjin Plaza’da da Aralık 2014’te açtığı şubesi ile damakları şenlendirmeye devam ediyor. Maslak Gram ile ilgili yazımızı ilgili linkte bulabilirsiniz. https://www.yolculukterapisi.com/maslakta-neler-oluyor/

comedus

Şişhane – Pera’nın Gurme Dükkanı: 

Gram’ın hemen kapı komşusu olan Comedus (İyi Gıda) ise felsefesini doğrular nitelikte peynir ve şarküteri çeşitleri sunan bir gurme şarküteri dükkanı. Benzerlerini özellikle Avrupa ya da Amerika’da görüp te ‘bizde de olsa’ dediğimiz sevimli, kaliteli ürün satan ve belli bir duruşu olan adreslerden. Burada rafları ve dolabı dolduran Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerinden getirtilmiş özel ve leziz alternatiflerden alıp evde ziyafet çekebileceğiniz gibi dükkanın masasına ilişip, kendinize özel bir tabak hazırlatıp kendi peynir tadımınızı bir kadeh şarap eşliğinde yapabilirsiniz. (Meşrutiyet Caddesi, No:107)

Comedus, Pera’da açıldığı ilk günden beri yakındaki komşular tarafından çok sevilen tam kıvamında lezzetler sunan, şık & entellektüel bir şarküteri. Brie’den rokfor’a peynirler, dil’den rozbif’e yine şarküteriler, İtalya’dan gelen domuz salamlar bresoalalar, çukulatalar, şekerler, lokumlar, Orta Doğu tatlıları arasında hangisini alacağınızı şaşıryorsunuz. Bir öğlen veya bir akşamüstü peynir ve şarküteri tabağının yanına güzel bir şarap açıp Comedus’ta keyif yapabilirsiniz. Sahibi Mustafa Bey ise deniz derya bir sohbet insanı.

 

 

Mezeseverlerin Şişhane – Pera Adresleri

Türk mutfağı ve Ege lezzetlerinden hoşlananları mutlu edecek bir adres bulunuyor. Roka Pera (Meşrutiyet Caddesi No:70), ilhamını Tire mutfağından alarak, Alaçatı’dan sonra İstanbul’a lezzetlerini paylaşmaya geldi. Otlar, zeytinyağlılar ve mezeleri, sade ve sıcak dekorasyonu ile Şişhane’nin keyifli adreslerinden. Roka Pera’nın marine kıtır enginar salatası, tahinli ve taze naneli patlıcan ezmesi, Ege otları ile doldurulmuş ızgara kalamar gibi yaratıcı lezzetleri bulunuyor.

Pera’ya Doğru İlerlerken:

Duble Meze Bar, Palazzo Donizetti Otel’in üst katında müthiş manzarası ve modern dekorasyonu ile hizmet veren Duble Meze Bar, tadı damakta kalacak mezeleri, hareketli atmosferi ve müzik seçimleri ile genel olarak misafirlerinden iyi not alan mekanlardan. Sohbet etmeyi tercih edenler daha sakin olan 18:30-21:30 saatleri arasında en az bir hafta önceden rezervasyon yaptırabilirler. Zira 21’den sonra sohbet ve saat ilerledikçe ortam oldukça gürültülü bir hale geliyor ve müziğin sesi de saat ilerledikçe yükseliyor. (Meşrutiyet Caddesi No:85/A)

Yaratıcı ve şahane lezzetler sunan ve yer bulmanın zor olduğu restoranlar arasına girmiş Meze by Lemon Tree, Pera’nın lezzet duraklarından. Kayısı ve badem ile doldurulmuş levrek, tahinle taçlandırılmış fındıklı puding bu lezzetlerden bazıları. Restoranın aynı zamanda iki kişilik tadım menüsü de bulunuyor. (Meşrutiyet Caddesi No:83/B)

Pera’nın Fine-Dining Restoranı 

Çapa Marka Entertainment Group tarafından Nisan 2015’te açılan Konsolos, İstanbul’un fine-dining restoranları arasında yerini alan mekanlardan. Şef Mehmet Güler’in elinden çıkan lezzetleri ile batı ve doğu sentezi yemekler sunan Konsolos’un koyu ahşap ağırlıklı dekorasyonunu, koyu mermer masalar ve hayvan figürlü devasa tablolar tamamlıyor. (Meşrutiyet Caddesi No:56)

Pera’nın Romantiği

Chapelle, Emre Ergani, Rixos işbirliği ile Rixos Pera İstanbul’un içinde yaratılan Chapelle, 1582 Yılında kurulan Saint Helena Klisesi’nin arka bahçesinde konumlanıyor.

Popüler kültürün ritmini, dünden bugüne uyarlanan modern & klasik dekorasyonuyla cafe & restaurant & bar olarak Pera’da hayat buluyor.

Dünya mutfağının renkli tatlarını sunan mutfağının yanı sıra şarap tutkunları için de ülkelerine göre ayrıştırılarak oluşturulmuş geniş şarap menüsü ile yaşamın gün boyu enerjik bir atmosfere sahip. Yazın bahçesi kışın ise içerisi oldukça keyifli. Gece aydınlatması ile ayrı romantik. (Meşrutiyet Caddesi No:44)

Pera’nın Çalışkanı

Urban Station İstanbul’un pek çok yerinde özellikle freelance çalışanlar ya da ofisin dışında farklı bir çalışma alternatifi arayanlar için tasarlanmış Urban Station’da kahvenizi alıp, sosyal, canlı aynı zamanda gereken sakinliği sağlayan bir ortamda günlük ya da saatlik ücret ödeyerek çalışabiliyorsunuz. Bir ofiste gerekli olan tüm ekipmanı sağlayan ve dileyen gruplar için toplantı salonu da bulunan çalışma mekanında, gün boyunca yiyecek istasyonunda sunulan hazır çorba, kahve, çay, meyve suları, çeşitli atıştırmalıklar saatlik ya da günlük ücretin içine dahil. Manzarası ise ayrı şahane. Meşrutiyet Caddesi, Özbek İşhanı No:74 Daire:5

Pera’nın  Kahvecisi

Pera’nın  kahve molası duraklarına geçtiğimiz sene katılan Noir Pit, anlamı itibariyle de ‘Kahve durağı’ demek. Tatlı çeşitleri, atıştırmalıkları ve farklı kahve sevenler için lezzetli ve farklı ülke kahvelerine sahip bir adres.

Pera Müzesi

8 Haziran 2005’te açılan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla kurduğu özel bir müze. Orijinali 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından tasarlanan Bristol Oteli binasının, 2005’te cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak renove edilmesiyle inşa edilen yeni binasında faaliyet gösteriyor. Süreli Sergiler ve Koleksiyon Sergileri olarak farklı koleksiyonları sanatseverlerle buluşturan müzenin kafesinde soluklanmak ta keyifli. (Meşrutiyet Caddesi No:141)

 

Pera’nın Koleksiyoneri

Levant Koleksiyon, Pera’nın ruhuna uygun bir atmosfere sahip, koleksiyoner ruha sahip dükkan sahiplerinin zevkini yansıtan tablolar, minyatürler, gravürler, eski İstanbul afiş ve kartpostalları ile dolu bir adres. (Meşrutiyet Caddesi No:64/B)

 

Pera’nın Alışveriş Durağı

Miniko, Türk ve yabancı designer’ların harika çanta, aksesuar ve tasarımlarını bulabileceğiniz Miniko’da ayrıca ikinci el kıyafetler de zaman zaman satışa sunuluyor. Miniko’nun web sayfasında ise ikinci el kıyafetler her daim satışta. (Meşrutiyet Caddesi No:105) http://www.minikoshop.com/

Şişhane’nin Lezzetli Paninicisi

Sabah ve öğle saatlerinde ayaküstü atıştırmak için harika lezzetler sunan Milkbar Panini ise Meşrutiyet Caddesi’nin en göze çarpmayan ancak içinde lezzetli alternatifler bulunan bir ‘küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk’u. Julius Meinl kahve markasının kahvelerini kullanan mini panini adresinin panini çeşitleri ve atıştırmalıkları oldukça iyi. Kuşkonmaz, tulum peyniri, yumurta, dereotu ve mayonez ile hazırlanan Panino asparagus Milkbar Panin’nin en güzel lezzetleri arasında. Kalp enginar, mozzarella, ton balığı, nane pesto ile hazırlanan Panino Enginar, ballı hardal sos ile sunulan mini hindiba ve yeşillik salatası, limonlu kurabiyesi ve kavanozda aşure, sakızlı muhallebi gibi tatlı çeşitleri ile metrekaresine sayısız lezzet sığdırmayı başarmış harika bir atıştırma adresi. (Meşrutiyet Caddesi No:80)

Şişhane’nin Anadolu Mutfağı

Yemek yazarı Sahrap Soysal’a ait Anadolu lezzetlerini sunan Sahrap Şişhane’de yer alıyor. (General Yazgan Sokak, No:13/A) Mezeler, zeytinyağlılar ve Anadolu’nun farklı bölgelerine ait mutfaklardan ana yemek alternatiflere menüsünde yer veren Sahrap Soysal, yılların birikimini Pera’da lezzet peşinde olanlar ile buluşturuyor.

 

IMG_7005

Pera’nın Thai’leri

İstanbul’un en eski Thai restoranı olan Pera Thai.  Servis kalitesi, mekanın nostajik havası, damağınızda kalan tatlar ile Thai mutfağının klasiklerini deneyimleyebileceğiniz Pera Thai’de yemekler Taylandlı aşçılar tarafından aslına uygun olarak yapılıyor. Körileri ve başlangıç alternatifleri nefis. (Meşrutiyet Caddesi No:74)

IMG_7036

Çok Çok Thai, İstanbul’un en iyi Thai restoranları arasında yer alan Çok Çok Thai, sıcak dekorasyonu ve bol alternatifli menüsü ve şarap çeşitleri ile Thai lezzetleri sevenleri murtlu eden adreslerden. Tatlar arası muhteşem bir geçişe sahip havuç, elma, lahana, kurutulmuş karides, acı biber, sarımsak ve lime suyu ile yapılan Som Tam isimli salatasını ve körilerini mutlaka deneyin.  (Meşrutiyet Caddesi No:51/A)

 

 

 

Pera’nın Efsane Otelleri

Meşrutiyet Caddesi’nin ve Pera’nın en klasik ve karakteristik adresi ise kuşkusuz Pera Palace Hotel. Burası, açıldığı tarih olan 1895 yılından beri yazarlardan, politikacılara ve ünlü yönetmenlere pek çok ismi ağırlamış zamansız bir otel. Ünlü klasik-şık dekorasyonunu bugün de hala koruyan otel, 1981 yılında 101 numaralı odasını Atatürk’e ithafen Atatürk Müzesi’ne dönüştürerek ‘müze-otel’ olmuş. Birbirinden karakterli restoran ve barlar, otelin tarihi atmosferini solumak için birebir.

IMG_7086

Adını otelin ünlü misafiri polisiye roman yazarı Agahta Christie’den alan Agahta Restoran, zamanında Orient Express’in üç ana durağı olan Paris, Venedik ve İstanbul’dan esinlenerek, Fransız, İtalyan ve Türk mutfaklarını bir araya getirmekte. Bir zamanlar Ernest Hemingway ve Alfred Hitchcock’un müdavimi olduğu Orient Bar’ın şık ortamının tamamlayıcısı olan ve dünyanın dört bir tarafından getirilen şaraplar mest ediyor. Aralık ayı boyunca haftanın belli günlerinde düzenlenen caz dinletilerini kaçırmayın. (Meşrutiyet Caddesi No:52)

Büyük Londra Oteli, İstanbul’un ilk turistleri sayılabilecek Orient Express yolcularının ilk adresleri Beyoğlu, yani o zamanki adı ile Pera’ymış. Peranın en gözde otellerden biri ise 1892 yılında konut olarak inşa edildikten kısa bir süre sonra otele çevrilen Londra Oteli, yani Grand Hotel De Londres.

O dönemlerden günümüze kalan nadir işletmelerden biri olan Londra Oteli zaman içinde pek çok defa yenilenmesine rağmen, 1900’lerin atmosferini en iyi şekilde yansıtıyor. Dış çephesindeki heykeller ve zarif işçilik harika. Haliç manzaralı odaları ve tarihi atmosferi tam bir İstanbul deneyimi yaşatan adreslerden. (Meşrutiyet Caddesi No:53)

IMG_7082

Seçil Sağlam & Zeynep Boneval