AHESTE PERA

 

‘Yavaş yavaş sindire sindire pişen ve yenen lezzetler’ özlemi ve ilhamı ile açılan Aheste, isminin hakkını veriyor. Türk, İran, Osmanlı, Ermeni, Rum ezgileri taşıyan sıcak soğuk 20 farklı meze ve 3 çeşit ana yemekten oluşan menüsü ile tam bir demlenme mekanı. Sofranızı donatan birbirinden güzel ve orjinal lezzetler önce gözünüzü ve ruhunuzu sonra da karnınızı doyuruyor.

 

photo 4

Aheste’nin peynirler, domates, zeytinler, acılı ezmeler, ev yapımı reçeller, tartlar, kekler, kişler, muffinler, granolalar ile bezenmiş sabah kahvaltıları dillere destan. Öğle vakti menüde, kendi üretimleri olan ekşi mayalı veya tam buğdaylı ev yapımı ‘ekmek üstü’ bruschettalar, elde açılmış makarnalar, kendileri mayaladıkları keçi yoğurdu ve salatalar yer alıyor. Akşam ise ufak ancak leziz mezelerle donatılmış sofralarda ziyafet başlıyor.

aheste4

Size tavsiyem 6 arkadaş toplanıp gidin ve tadım menüsünü alın, böylece her birine bayıldığımız damla sakızlı fıstıklı sıcak ezine peyniri, keçi peynirli kaşık salata, zeytinli tekmil fava, sarhoş minekop, mütebel, pazı, dudi pilavı, ıspanak borani, humuslu kalamar, çam fıstıklı köfte, kuzu tandır, vişneli çikolatalı mus gibi lezzetlerin tamamının tadına bakabilirsiniz. Masaya gelen porsiyonlar sizi ufak diye korkutmasın, sofraya sığsın diye ufak getiriyorlar, beğendiğiniz her bir mezeyi istediğiniz kadar takviye alabiliyorsunuz. Peki tadım menüsünü aldınız, ancak lezzetlere doyamadınız diyelim, yeniden geldiğinizde bu sefer topik, beğendili kuzu boyun, karamelize uykuluk, humuslu kalamar, kuzu tandır ve kuzu kaburga yahnisinin tadına bakıverin, memnun kalacağınıza garanti veriyoruz.

photo 2

 

Taze, sağlıklı ve doğal malzemeleri sezonunda yerel üreticiden bulmayı ve sofraya getirmeyi prensip edinen Aheste ekibinin yumurtaları Bolu’dan, unu Koçulu’dan, gravyeri Kars’tan, baharat ve balkabağı Antakya’dan, safran, isli pirinç, zereshk ve çayı İran’dan, tavukları serbest dolaşan köy tavukları, sebzeleri organik, balıkları denizden, bilmem ne kadar özenli olduklarını anlatabildim mi?

aheste2

Şişhane’de Adahan otelinin altında yer alan Aheste’nin dekor ve atmosferi de ismi ile uyumlu; sade ama zevkli, yapmacıksız ve rahat. Sanki mekan sahibesi Sara Tabrizi’nin doğal sıcaklığını ve lezzetler de titiz çalışkanlığını yansıtıyor. Menülerde yer alan ilüstrasyon ise müşteri olarak ziyarete gelip, bir kenara çizdiği ilüstrasyonu mekana hediye eden Walt Disney’in baş tasarımcısı Joe Rohde’ye ait.

aheste1

Yani biz gerek akşam yemekleri, gerek kahvaltılarda aheste aheste takılmak için bu mekanı çok beğendik. Hele bir de Aheste’ye sohbetine doyum olmayan lokum gibi dostlar ile giderseniz, tadından yenmiyor.

Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Tel: (0212) 243 2633

Adres: Meşrutiyet Cad. No:107-F (Adahan Oteli altında)

aheste3