PAXOS VE ANTI-PAXOS ADALARI

İyon adaları arasında en bakir ve gizli kalmış Paxos ve gölge adacığı Anti-Paxos, turkuaz, camgöbeği, lacivert, safir, su yeşili, zümrüt renkleri ile mavi ve yeşilin tüm tonlarını sergileyen denizi, saklı koyları, gizli kumsalları, zeytin, çam ve selviler ile yemyeşil doğası, sarp kayalıklarından enfes gün batımları ile gerçek birer cennet. Ana karaya ve Corfu adasına bu kadar yakın olup, hala bu kadar sade ve yalın kalabilmiş olması mucize olan bu ufacık iki ada, turist kafilelerinden uzak muhteşem bir doğa ve deniz tatili adresi.

 

Antik Yunan mitolojisine göre rüzgar tanrısı Poseidon’un, aşık olduğu su perisi Amphitrite ile sevgilerine barınak olması için Korfu’dan koparıp ayırdığı Paxos, batıda kıvrıla kıvrıla ilerleyen sahil şeridinin arasına sıkışmış ufacık korunaklı koyları, doğuda sarp kayalıklar, yarlar, kanallar, deniz mağaraları, tüm adayı kaplayan yaşlı zeytin ağaçlarıi çamlar, sedirler, selviler ve araya sıkışmış birkaç köy ile doğanın lütfundan nasibini epeyce almış bir ada.

19 kilometrekare büyüklüğünde ki bu ufacık ada, Korfu’nun sadece 14kilometre güneyinde ve hızlı feribot ile 1 saat uzaklıkta olmasına rağmen havalimanı olmaması ve çok az feribot seferinin uğraması sayesinde kitlesel turizme kurban olmuş Korfu ve diğer İyon adalarına göre çok daha sakin ve doğal.

Venedikliler tarafından dikilmiş 16.yy’dan kalma dev zeytin ağaçlarının güneşte parlayan gümüş yeşil yaprakları arasında denizi selamlayan taş ev ve villalar, İtalyan ve Yunanlı sanat, tasarım ve modacı, medyacı ve armatörlerin gizli yazlık adresi.

 

Doğal korunaklı limanları sayesinde yelken ve yatçılar için de harika bir durak olan Paxos’ta, özel tekneleri ile gelen müdavimler ve villa sahiplerine yıllardır hizmet ede ede gelişen restoran, plaj ve barlar istakozlu, midyeli ve deniz mahsüllü makarnalar, musakkalar gbi sofistike lezzetler sunuyor ve beklentinizin çok ötesinde rafine ve bohem deneyimler yaşatıyor.

 

Ufacık ada, otelden çok kiralık villa, suit ve daire ağırlıklı bir konaklama ağına sahip. Bu sebeple az sayıda turist kalabiliyor. Kafileler ile gelen turiste hitap etmek üzere ucuz, avam ve seri üretim kimliğine bürünmüş diğer İyon adalarının aksine kalabalık ve gürültüden uzak kalıp, otantik kimliğini, ada huzuru ve ruhunu korumayı başarıyor.

İster kiraladığınız bisiklet, motorsiklet, ATV veya araba ile karadan, isterseniz de tekneler ile 1-2 günde her köşesi keşfedilebilecek Paxos ve Anti – Paxos büyüklüğü ile sizi ezmeyip, ‘siga siga’, yani yavaş yavaş, sakin sakin ada zamanına geçmenizi sağlan adalar.

Adanın merkezi olan ‘U’ şeklindeki Gaios kasabası, tam karşısında yer alan Agios Nikolas adacığının, bir yap-boz’un tamamlayıcı parçası gibi kasabayı koruması sayesinde, rüzgar ve dalgalara karşı doğal korunaklı bir marinaya dönüşmüş. Bir yanda dizi dizi sıralanmış Venedik stili pastel renkli 1-2 katlı evleri diğer yandan yanyana sıralanmış yelkenli ve yatlar selamlıyor. Kafeler, tavernalar, teknelere hizmet veren market ve dükkanlar, anti-paxos’a tur düzenleyen tekneler, bisiklet, araç ve tekne kiralayan ofisler ile tüm ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz, ancak hala tatlı bir köy havasını koruyan bir liman kasabası.

Gaios’un en rafine ve güzel restoranı tartışmasız Pan & Theo taverna. dondurma ve krep adresi Capricio, kahve ve kokteyl adresi Libretto, Agio Nikolas adasının yeşilliklerine nazır içkinin adresi ise Porto Vecchio.

Adanın ortasında doğuda tepeler arasına gizlenmiş doğal korunaklı bir koyda yer alan ufacık Logos köyü ise, pastel renkli şiir gibi binaları ile sevimli minicik bir balıkçı barınağı görüntüsünde. Ancak adanın en rafine ve kaliteli lezzet duraklarını burada buluyorsunuz. Vasilis Taverna deniz mahsüllü makarnaları, ağır ateşte pişen et yemekleri, güveç lezzetleri ile Logos’un en şık adresi. Aste Doue ise biraz daha rahat ve samimi atmosfere sahip ve füme paprika, feta peynirli bruscetta, mezeler ve ızgara kalamar ahtapot lezzetleri sunuyor. Logos civarlarında evi olan veya konaklayanların buluşma adresi ise Taxidis Bar. Hem limana hem de mendireğin diğer tarafına bakan Taxidis bohem atmosferi ve kokteylleri ile tam bir müdavim barı.

 

En kuzeyde yer alan Lakka yine rüzgara karşı doğal korunakllı bir koyda yer alan bir liman kasabası. Ancak daha çok ucuz yelken turlarının durağı olduğu için restoran ve kafeleri de daha düşük kalitede. Ancak hala sofistike birkaç alternatif bulabiliyorsunuz.

Yeni nesil cool bir mekan olan Akis hoş tasarımı ve modern lezzetleri ile ön plana çıkıyor, aile işletmesi olan Arriva ise sofistike İtalyan Yunan füzyon lezzetleri ile, geleneksel Yunan tavernası isteyenler için ise ana meydandaki Nounonias, ufacık bir arka sokakta yer alan Stasinos ve kendi yemyeşil bahçesinde hizmet veren Alexandros doğru adresler.

Magazia ve Ozias ise zeytinlikler ile çevrili taş evlerden oluşan ufacık tepe köyleri.

Adanın en büyük sürprizi ise batıda Erimitis kayalıkları tepesinde yer alan Erimitis Bar & Restaurant. Magazia köyünden hemen sonra kıvrıla kıvrıla denize doğru ilerleyen daracık yol, tabelaları izlediğinizde sizi muhteşem kayalıklar ve denize batan güneş manzaralı gizli bir cennete getiriyor. Kayaların üzerine tünemiş bu restoranda harika şaraplar eşliğinde ahtapot carpaccio, tabule salatası, kavunlu prosciuttolu cevizli salata, ızgara ton, karidesli linguini, istakozlu makarna yerken, nefes kesen bir gün batımı şölenine şahit oluyorsunuz. Güneşin denize batması yetmiyormuş gibi ardından geçen 1 saat süresince ufuk çizgisi ve gökyüzü değişen renkleri ile adeta bir sinema perdesine dönüşüyor.

 

Deniz Keyfi

Paxos adasında deniz keyfi yapmanın en güzel yolu Gaios veya Logos’tan ufak bir tekne kiralayarak koyları tek tek dolaşmak ve Anti – Paxos’a gitmek.

 

Bağlar ve zeytinlikler ile kaplı Anti –Paxos adasında yer alan Voutoumi ve Vrika plajları, kayaların arasında turkuaz sulara ev sahipliği bembeyaz kumsallar. Kendinizi Maldivlerde gibi hissettiğiniz bu plajlarda bütün bir gün denize ve manzaralara doyamıyorsunuz. Voutoumi, Vrika’ya göre daha geniş ve daha az kalabalık bir koy. Tepesinde yer alan Bella Vista gerçekten enfes koy ve ada manzaralarına nazır yemek yiyebildiğiniz harika bir aile tavernası.

Anti Paxos’dan Gaios’a dönerken tam karşısındaki Agios Nikolaos adacığının koylarını ziyaret edebilir, ağaçların arasından Gaios manzaralarına nazır yürüyüşler yapabilirsiniz. Adacık 1423’den kalma bir Venedik kaleciğinin kalıntılarına ve 2 kiliseye ev sahipliği yapıyor.

 

Eğer tesisli plaj seviyorsanız Paxos’da çok az adres var: Logos ve Lakka’ya 5’er dakika uzaklıkta Monodendri koyunda yer alan Ben’s Beach Bar & Taverna, adanın en güneyinde ufacık bir köprü ile geçilen Mogonisi adacığındaki Mongonisi Beach Restoran & Otel ve Carnayo Bistrobar, Logos’un yanıbaşında yer alan Levrechio koyunda Taverna Bouloukos.

 

Eğer ıssız plaj severim diyorsanız Kipiadi, Balos ve Ozias koyları sizin için biçilmiş kaftan.

 

Genelde Paxos koyları çakıl taşlı bir plajlara sahip. Yürümek ve denize girmek için bir deniz ayakkabası faydalı olabilir.

Rüzgarsız ve dalgasız bir dönemde Paxos’daysanız, adanın etrafını tekne ile dönüp, vahşi kayalıklar ile örülmüş batı kıyılarındaki mağara, yar ve kayalıkların keyfini çıkartabilirsiniz.

 

Konaklama Adresleri

Eğer uzun kalmak istiyorsanız harika villalardan birisini kiralayabilirsiniz.  Konaklama için villa kiralamak isterseniz www.cvvillas.com, www.ionian-villas.co.ukwww.greekluxuryvillas.com doğru adresler.

Adanın iç kesimlerinde Kagkatika köyünde yer alan Zakspitaki Bed & Breakfast, nefis bir taş binada şiir gibi bir otantik butik otel.  Gaios’da iç kesimde yer alan Vellianitatika Retreat harika bir konuk evi.

Adanın en lüks butik oteli Lakka yakınlarındaki Torri e Merli.  Monodendri ve Glyfada koyları arasındaki tepede yer alan Glyfada Beach Villas ise deniz manzaralı şık odaları ile kaliteli başka bir konaklama alternatifi.
Gaios’a yürüyüş mesafesinde deniz kıyısında konaklamak isteyeler için Paxos Beach Hotel resort stili bir seçenek. Mary Apartments ve Margina Residence ise uygun fiyatlı denize nazır Gaios’a yürüyüş mesafesinde konaklama alternatifleri. Gaios limanda kalmak isteyenler için Georgia Rarri Paxoi tatlı bir B&B.

Deniz kenarında konaklamak isteyenler için adanın en güneyinde ufacık bir köprü ile geçilen Mogonisi adacığındaki Mongonisi Beach Hotel güzel bir alternatif.

Resort severler için Gaios’dan adanın içlerine doğru 5 dakika mesafede Makratika köyüne yakın Paxos Club başka bir alternatif.

Anti – Paxos’da tüm yaşamdan kopmak ve sadece yürüyerek koylara gidip deniz, doğa ve dinlenme tatili yapmak isteyenler için Villa Oneiro harika bir alternatif.

 

Araç ve Tekne Kiralama Adresleri

Gaios’da Alfa, Fougaros veya Ita’s, bisiklet, ATV, motorsiklet ve araba kiralama,  Gaios’da Paxos Water Escape ve Logos’da Captain Nikos tekne kiralamak için adresler.

 

Ulaşım

Adaya ulaşım Atina üzerinden Korfu uçak seferleri ve ardından Korfu’dan 1 saatte Paxos’a ulaşan hızlı feribotlar ile ile mümkün.

Zeynep Boneval

 

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval