MLJET ADASI – HIRVATİSTAN

       

Dubrovnik’in kuzeyinde Elafiti adalarından sonra Pelsejac yarımadası karşısında yer alan Mljet adası, fıstık yeşili çamları, koyu yeşil selvileri ve Aleppo çamları, turkuaz renkli göletleri, masmavi denizi ve pırıl pırıl koyları ile doğanın tüm cömertliğini sergileyen muhteşem bir ada.  Dubrovnikten 1.5 saatlik feribot veya 4 saatlik yelken yolculuğu ile ulaştığınız ada, doğanın tüm güzellikleri ile içiçe mutlak sessizlik ve huzur sunuyor. Serin ancak saatlerce yüzmeye elverişli ılıklıktaki sulara kendinizi bıraktığınızda, çamların reçinelerinin keskin taze kokusu ve cırcır böceklerinin bitmeyen senfonisi size eşlik ediyor.
IMG_7205

Doğal Koruma altında olan Dalmaçya’nın en yeşi adası Mljet’in yüzde yetmişi çam ormanları ile kaplı. Ve adanın üçte biri Milli Park. Homer’in Odyssey eserinde Odysseus Mljet’in doğası karşısında o kadar büyülenmişki, 7 yılını bu adada geçirmiş. Dubrovnikten gelen günübirlik tekneler ve feribotlar Sobra limanına, katamaranlar ise kuzeydeki Polače limanına yanaşıyor. Sobra ve Polače gün boyu tekne trafiği sebebi ile epey kalabalık limanlar.

IMG_7157

Milli Parkın girişine en yakın liman Pomena ise adanın tek oteli Odisej’e ve de geceleri konaklayanlara hizmet eden müzikli restoranlara ev sahipliği yaptığı için biraz gürültülü. Bu sebeple eğer kendi tekneniz ile adaya geldiyseniz, Pomena’nın hemen arkasındaki ıssız koyda alargada gecelemenizde fayda var. Botla karaya çıkıp 5 dakikalık bir yürüyüş ile Pomena’ya ulaşıp akşam yemek yiyebilir, gündüz de Milli Parkta yürüyüş veya bisiklet yapabilirsiniz.  Eğer Pomena limanında teknede ya da kiralık odalarda konaklıyorsanız, daha sessiz olduğu için Hotel Odisej’in karşı kıyı tarafında demirlemenizi/konaklamanızı tavsiye ederim. (Konoba Barba Ive tarafı)  En lezzetli deniz mahsülleri sunan ve de atmosferi en orjinal olan restoran Konoba Barba Ive. Eğer yer bulamazsanız yine hoş ambiyansa ve lezzetlere sahip Konoba Nine ve Konoba Ana da güzel alternatifler.  Restoranlarda yemek yediğiniz taktirde ücretsiz bağlanıp, elektrik ve su ikmali yapıp, geceliyebiliyorsunuz.
IMG_7176

Milli Park birbirine bir su kanalı ile bağlanan Veliko ve Malo Jezero göletleri ve etrafındaki ormanlık alanı kaplıyor. Tuzlu su göletlerinden Malo Jezero’nun ılık ve sakin suyu lagüne dökülen fıstık çamlarının altında yüzmek için ideal. Adriyatiğe bağlanan Veliko Jezero ise akıntılar sebebi ile yüzmek için biraz tehlikeli. Göletlerin tam ortasında St Mary adacığında 12.yy’dan kalma St Mary kilise ve manastırı yer alıyor. Adacığa Malo Jezero’nun köprüsünden kalkan tekneler veya kiraladığınız kanolar ile ulaşabiliyorsunuz. Parkın içinde taş evlerden Babine Kuće ve Soline durakları mola vermek için ideal. Pomena limanından Milli Park biletini alıp, farklı uzunluk (5-15 km) ve zorluk derecesindeki rotalarda yürüyüş veya bisiklet turu yapabiliyorsunuz. En güzel manzaralar 253 metre yüksekliğindeki, Peljesac yarımadası, Korcula adası ve Adriyatik denizinin uçsuz bucaksız manzaralarına nazır Montokuc tepesinde.

IMG_7160

Diğer Rotalar

  • Adanın güneydoğusunda yer alan Okuklje, korunaklı koyu ve pırıl pırıl denizi ile harika bir yelken/yat durağı. Koyun en güzel restoranları Konoba Maran ve Konoba Maestral hem lezzetli deniz mahsülleri hem de önlerindeki babalara ücretsiz bağlanma imkanı sunuyor. Okuklje’de sabah uyandığınızda ya da günbatımında, bir kilometre mesafede tepede yer alan minicik kiliseye tırmanıp harika manzaraların tadına varın mutlaka.
  • En doğuda yer alan Saplunara koyu, Saplunara, Podkućica ve Blace kumsallarına sahillere ev sahipliği yapıyor. Saplunara’da 6 odalı bir pansiyon olan Villa Mirosa yer alıyor.
  • Güneyde yer alan Roma kalıntıları üzerine kurulmuş Babino Polje tarihi şehrinden zorlu ve uzun bir yürüyüş ile Calypos perisinin Odysseus’u esir aldığı Ulysses Mağaralarını ziyaret edebilirsiniz.

 

IMG_7233

NASIL GİDİLİR?

Mljet adasına Dubrovnik’ten feribot ile gidebilirsiniz.

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLER

 

Hırvatistan için Shengen vizesi gerekiyor. Ziyaret için en güzel aylar Mayıs-Haziran, Eylül-Ekim ayları. Temmuz Ağustos biraz fazla sıcak ve kalabalık olabiliyor.

 

YOLCULUK TERAPİSİ HIRVATİSTAN YAZILARI

IMG_7244

 

 

 

 

ZEYNEP ATILGAN BONEVAL
mljet