ELAFİTİ ADALARI – Koločep, Lopud, Šipan

 

Lopud Adası

Dubrovnik’in yanıbaşında 13 adadan oluşan Elafiti adalarının sadece 3 tanesinde yerleşim var. 17.yy’da soyluların, armatör ve tüccarların yazlık evlerinin bulunduğu bu adalardaki yerel halk, 100 yıl önce Avrupa’yı kasıp kavuran Filoksera salgını ana geçim kaynağı olan üzüm bağlarını kapladığında, adaları terk etmiş. Son 20 yılda adaların ufacık limanları yelken ve tekne turizmi ile tekrardan canlanmaya başlayınca tarihi binalar restore edilip, yeniden hayat bulmaya başlamış. Lopud adası, yemyeşil doğası, kumluk plajları, sığ suları ve tarihi Fransiskan manastırı ve onlarca kilise kalıntısı ile adeta bir Robinson Crusoe adası.

IMG_7260

Araba girmeyen 5 kilometrekarelik bu ufacık adanın hala çok bakir bir atmosferi var. Palmiye, çam, zeytin ve incir ağaçları ile bezenmiş limanı ve de adanın arkasında iki kilometre yürüyüş mesafesinde yer alan çam ağaçları ile kaplı altın renkli kumsal Sunj plajı adanın en keyifli noktaları. Ada bir de çağdaş sanat projesine ev sahipliği yapıyor. İzlandalı sanatçı Olafur Eliasson’un Thyseen Bornemizsa Vakfı için hazırladığı ‘Your Black Horizon’ enstelasyonu, penceresi olmayan bir yapının yere parallel ufacık açıklıktan içeri giren gün ışığı ile değişen görünümlerini sunuyor. Adanın deniz mahsülleri ve siyah risottosu ile ünlü restoranı Konoba Obala.

 

 

Sakin köşelerde yer alan La Villa ve Villa Vilina, feribotun yanaştığı limanda yer alan Lafodia güzel otel alternatifleri. Lopud Dubravnik’e feribot ile yarım saat uzaklıkta.

IMG_7253

 

Sipan (Şipan) Adası

Elafiti Adaların en yeşili ve en büyüğü Sipan. Adanın ana limanı olan Sudurad’a vardığınızda 16.yy’dan kalma bir yazlık sarayın kuleleri ve yukarısındaki kilise sizi karşılıyor. Günü birlikçilerin çok sayıda olduğu bu liman yerine, adanın kuzey tarafında balıkçı köyü ve limanı olan Sipanska Luka çok daha bakir ve keyifli bir keşif sunuyor.

IMG_7267

Eğer tekne ile Sipaska Luka’ya giriyorsanız, irili ufaklı adacıkların geçtiğiniz Sipan Bay, yükselip alçalan tepeleri ile Orhaniye – Selimiye manzaralarını andırıyor. Her bir adacığın üzerinde, denize dökülen yemyeşil fıstık çamları, kıyıya yakın kısımlardaki kumsalcıkların turkuaz rengi, derin suların laciverti ve de gökyüzünün parlak mavisi harika bir görsel şölen sunarken, adacıkların girintileri tekneciler için muhteşem deniz keyfi sunuyor.

IMG_7270

Derin bir koyun içinde yer alan Sipanska Luka, az sayıda nüfusa sahip. 17.yy’da en canlı dönemini yaşadığı zaman, köyün tepelerinde inşaa edilmiş birçok malikane ve villa şu anda boş. Ancak sakinliği ve sessizliği ile çok nostaljik bir atmosferi var. Limanın bulunduğu koyun çevresindeki yenilenmiş taş evlerin ise çok sevimli bir görünümü var. Köyden 500 metre uzaklıkta koyun çıkışında yer alan ufacık kumsal harika bir plaj, ayrıca plajın arkasındaki kayalıklar günbatımında muhteşem manzaralar sunuyor.

IMG_7301

Adada birçok doğa yürüyüşü rotası var, özellikle limandan 4.5 kilometre uzaklıkta, adanın en yüksek noktası olan St Ilija’dan Sipan Koyu ve ilerideki adaların manzarası muhteşem. Köy yakınlarındaki 400 yıllık tarihi ağaç da görülmeye değer.  Ayrıca portakal, limon, incir ve zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile kaplı bu adanın en lezzetli durakları Sipanska Luka’da.

IMG_7273

Balıkçıların her gün taze  çıkardığı balık ve deniz kabukları, adada yetişen organik sebzeler ve meşhur zeytinyağı ile pişen tüm yemekler gerçekten enfes. Akşam yemeği için en doğru adresler: Konoba Kod Marka ve Tauris Taverna. Yemek sonrası içki için Café Bar Luka ve Bar More lokaller ve yelkencilerin tercihi. Konaklamak isteyenler ile Hotel Sipan tertemiz ferah bir alternatif.
IMG_7381

Koloçep Adası

2.5 kilometrekarelik bu ufacık ada Dubrovniğe en yakın Elafiti adası. Feribotların yanaştığı Donje Celo liman köyü ve güneydoğudaki Gonrje köyündeki yerleşimde toplam nüfus 150’yi geçmiyor. Donje Celo’nun taş evleri ve kumsal plajı çok şirin. Çam ormanlarının arasından mis gibi kokular ve manzaralar eşliğinde diğer köye ve tepelere yürüyüş yapmak mümkün. Konaklamak için Hotel Koloçep, lezzetli deniz mahsülleri için doğru adres Villa Ruza.

elafiti3

elafiti1   elafiti4

 

 

NASIL GİDİLİR?

Elafiti adalarına Dubrovnik’ten feribot ile gidebilirsiniz.

 

ÖNEMLİ BİLGİLER

Hırvatistan için Shengen vizesi gerekiyor. Ziyaret için en güzel aylar Mayıs-Haziran, Eylül-Ekim ayları. Temmuz Ağustos biraz fazla sıcak ve kalabalık olabiliyor.

 

YOLCULUK TERAPİSİ HIRVATİSTAN YAZILARI

IMG_7251

 

ZEYNEP ATILGAN BONEVAL