KORČULA ADASI – HIRVATİSTAN

 

KORČULA (KORÇULA) ADASI

 

Dubrovnik’in kuzeyinde Peljesac yarımadasının hemen karşısında yer alan Korčula adası, ufacık Ortaçağ şehri, harika balıkçı köyleri, muhteşem koyları ve plajları, üzüm bağları ve zeytinlikleri ile dünya sevimlisi bir ada.

 

Adanın ilk yerleşimcileri olan Yunanlılar, bitki örtüsünün yoğunluğu ve koyu rengi sebebi ile ‘Korkyra Melaina’ – ‘Siyah Korfu’ ismini vermişler adaya. 10. ve 18.yylar arasında Venediklilerin yönetimine geçen Korčula, dünya tarihinin en ünlü gezgini Marko Polo’nun da doğum yeri. Venedikliler, Akdenizde en güçlü olduğu dönemde, Adriyatik deniz ticaretini kontrol etmek için, ana karadan sadece 1.2 kilometre uzaklıkta kilit konumdaki Korčula’yı kendilerine üs edinerek, antik Yunan kalıntılarının üzerine kale ve surlar inşaa etmiş. Şehir 13. ve 15.yy’lar arasında altın çağını yaşarken, harika kiliseler ve saraylar yapılmış.
IMG_7082

Oval bir tepede surların içindeki ufacık eski şehir, taş evlerin arasındaki labirent gibi daracık sokakları, kemerli köprüleri, 14.yy’dan kalma katedrali, Gotik ve Rönesans mimarisindeki minicik kiliseler ve saraylar ile çevrili meydanları ile Korčula adeta minyatür bir Dubrovnik. Deniz odaklı bir tatilde hele bir adada böyle görkemli bir eski şehir beklemiyorsunuz işin doğrusu. Daracık sokaklar şehrin içinde rüzgarın ve güneşin etkisini hafifletmek için, yaprakların damarları gibi ana damardan aşağı akar biçimde tasarlanmış. Ve sokağın iki yakasındaki evler birbirine o kadar yakın ki, damdan dama atlayarak geçmek mümkün. İşte bu sebeple günün en sıcak saatinde bile gölge olan sokaklarda serin serin yürümek, yüzlerce yıllık taş mimariyi hayranlıkla seyretmek çok keyifli.

 

Korčula şehrinin en tepe noktasında yer alan St Mark’s Katedrali’nin içinde İtalyan ustaların resimleri, Tintoretto imzalı bir mihrap heykeli, Ivan Meštrović imzalı modern bronz St Blaise heykeli yer alıyor. Katedralin dış cephesi de ana giriş kapsının üzerinde kükreyen aslanlar, Romanesk sütunlar, duvarlara kazınmış Latince yazıtlar ile epey gösterişli.
IMG_7066

Korčula’nın en keyifli rotası, eski şehri çevreleyen, denizden yükselen kayalar üzerindeki Aleppo çamları ve selvi ağaçları ile kaplı Setaliste Petra Karnevelica sokağında, rüzgarla çam reçinesi ve deniz kokuları burnunuza çalınırken, çamların hışırtısı  dalgaların sesine karışırken yürümek.

 

Ve adanın en keyifli anı şüphesi gün batımı.  Akşam üzeri Korčula’dan Sv. Nikola burnuna doğru 5 dakika yürüdüğünüzde, tüm eski şehri ve de Peljesac yakasını karşınıza alıyorsunuz. Alçalan güneşin yansıması ile\ katedralin, şehrin binalarının ve surların turuncu ve kızıl renklere bürünmesini izlemek büyülü bir deneyim. An be an şehrin çehresinin ışık oyunları ile nasıl değiştiğine şahit oluyorsunuz.  Eğer güneşi yalnız başınıza batırmak isterseniz çamların arasından tepeye tırmanıp, bir yanda Korčula  ve Peljesac, diğer yanda Adriyatik denizi ve irili ufaklı adalar manzaraları ile kendinize bir  huzur anı yaşatabilirsiniz. Eğer şehirde güneşi batırmak isterseniz Obala Vinka Paletina üzerindeki kafe & barlar en uygun pozisyonda konumlanmış.
IMG_7209

Eğer Korčula’ya Temmuz ayında geliyorsanız, 15.yy’dan beri gerçekleşen, bir prenses için savaşan iki kralı canlandıran geleneksel dans performansı ‘MOREŠKA’ gösterilerine şahit olabilirsiniz.
IMG_7211

Deniz Keşifleri ve Plajlar

  • Korčula  eski şehrinde Banje, Zakrjan, Luka Korčula nska (kumsal), Mandrac Sveti Nikola  ve Ispod Duvana Sveti Nikola plajları yer alıyor.
  • Esas güzel koylar ise biraz şehirden uzaklaşmayı gerektiriyor. Korčula  şehrinden 7km uzaklıktaki Lumbarda sahili adanın az sayıdaki kumsal plajlarına sahip. Bisiklet ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz Vela Przina, Bilin Zal  ve Tatinja Plajlarinin hepsi kumsal.
  • Tertemiz masmavi suları ile Vrnik adacığı lokallerin favori plajı
  • Eski şehre 15 dakika sürüş mesafesindeki Pupnat köyüne yakın Pupnatska Luka muhteşem bir koy.
    • Tekne ile gidenler için Korčula kasabasına yakın 20 adet ıssız takımadalardan Stupe, Planjak ve Fransiskan manastrırı ile Badija adacıkları gözde.  Batıda yer alan Vela Luka sahil kasabası tekneye su, yakıt ve elektirik ikmal için elverişli bir liman. Buraya yakın Istruga kumsalı ve Granida koyunda deniz harika.

korcula

 

Karadan Keşifler

Sakin, sevimli ve huzurlu Lumbarda balıkçı köyü ve Pupnat tepe köyü Korčula adasının en güzel keşifleri. Eski şehirden motorsiklet veya bisiklet kiralayarak ikisine de ulaşabilirsiniz. Lumbarda, keskin ve yoğun bir beyaz olan Grk şarabı ile meşhur, ve eski şehirden Lumbarda’ya giderken yol boyunca üzüm bağları, bağların ortasındaki minik şapeller, zeytin, limon, badem ağaçları ve de ayçiçeği tarlaları manzaraları arasından çok keyifli bir yoldan ilerliyorsunuz. Pupnat köyü de zamanda asılı kalmış bir dağ köyü, havadar minik meydanında yaşlı amcalar ile birlikte bir kahve içmek ve sadece durmak bile insana iyi geliyor. Ayrıca bu iki köy en güzel lezzet duraklarını barındırıyor: Lumbarda’da Konoba Mare ve Pupnat’taki Konoba Mate mutlaka uğramanız gereken restoranlar. Lumbarda’da Cebalo (Mala postrana) harika bir şarap butiği.
IMG_7202

 

Mimari ve Kültür Rotaları

Gotik ve Rönesans mimarisi meraklıları için Korčula  biçilmiş kaftan: 1214’den kalma Korčula heykeli, aralarında Titians ve Tintoretto’nun eseleri de bulunan 13.yy’dan kalma rönesans tabloları ile süslü Psikopos Sarayı ve Müzesi, 11.yydan kalma St. Peter kilisesi, 1483’ten kalma Crkva Gospojina kilise ve mezarlığı, Arneri ve Gabrielis sarayları, 16.yy’dan kalma Şehir Müzesi binası, Ismaelis sarayı ve avlusu, Marko Polo’nun 1254’de doğduğu ev, All Saints kilisesi, 1130’den kalma Prince’s Small Palace kulesi, 1483’den kalma Prine’s Big Palace kulesi, 1570lerde Lepanto savaşlarında adaya saldıran Osmanlılara karşı yapılan yiğit savunmaya ithafen inşaa edilmiş Veliki Revelin Kulesi, Trepoca sarnıcı, 1572’den kalma silah depous Arsenal, St. Justina kilisesi, Bernardo Bernardi’nin II. Dünya Savaşı şehitlerine adadığı Sessa anıtı, Hırvat heykeltraş Maksimilijan Vanka’nın villası, Dominican manastırı görülmeye değer yerler.
IMG_7201

 

NASIL GİDİLİR?

Korcula adasına Dubrovnik’ten ve Split’ten feribot ile gidebilirsiniz.

 

 

KAHVALTI & KAHVE & TATLI ADRESLERİ

Caffè Bar Arula,19 Plokata, Korčula şehri / Eski şehrin Land Kapısına yakın kısmında yer alan bu fırın & kafe harika croissant ve hamur işleri ile ünlü

Pacukarin, Korčula şehri / Bu meşhur Pastane & Fırın’da Mutlaka klasun (Cevizli amaretti, badem, yumurta, şeker, portakal, limon ve brendy ile yapılan bir tatlı) cukarini (şaraba batırılmış bisküviler)

Konoba Gajeta, Setaliste Petra Kanavelica bb / Sabah serinliğinde çamların altında denize nazır bir kahvaltı yapmak isterseniz Gajeta ideal, omletler, peynirli ve karidesli gözlemeler ve de  ev yapımı Zrnovski makarnası ile ünlü.

Bili cvitak, Hrvatske bratske zajednice 68 / Liman ile Land Kapısı arasında modern kafe

Kiwi, Biline 16 / Dondurmaları ve kurabiyeleri ile ünlü pastane

 

IMG_7198

KORČULA ESKİ ŞEHRİNDE ÖĞLE YEMEĞİ

*Konoba Mareta, Plokata bb / Eski şehrin daracık sokaklarından birisinde yer alan bu sevimli restoran, bir yandan ahşap piknik masalarında şehrin taş dokusunu en güzel içinize sindirebileceğiniz, diğer yandan ev yapımı deniz mahsülü ağırlıklı lezzetlerin tadında varacağınız keyifli bir mekan.

*Aterin, Trg Korčulanskih klesara i kipara 2 / Minik meydanda yer alan modern bistro stili restoran Dalmaçya ve Akdeniz tapas ve lezzetleri sunuyor

*Filipi, Setaliste Petra Karnevelica / Çamların altında modern bir dekorda prsut şarküteri tabağı, Ston istiridyeleri, Korcula usulü deniz mahsüllü makarna ve Hırvat şaraplarının tadına varabilirsiniz.

LD Terrace, Setaliste Petra Karnevelica / Lešić-Dimitri Palace otelin çamların altında denize nazır restoranı modern Akdeniz mutfağı sunuyor.

 

 

CİVAR KÖYLERDE ÖĞLE YEMEĞİ

*Konoba More, Lumbarda / İstiridyeleri ve domates soslu istakozlu makarnası efsaneleşmiş restoran.

*Luka’s Taverna, Kobas Koyu, Pelješac yarımadası / Deniz kıyısında harika deniz mahsülleri

 

IMG_7200

KORČULA ŞEHRİNDE AKŞAM YEMEĞİ

*Adio Mare, 92 Ulica Marco Polo / Biraz turistik gözüksede şehrin en eski aile restoranı Adio Mare, taze ve leziz deniz mahsülleri, geniş şarap menüsü ile adanın en iyi restoranı. Özellikle sarmısaklı beyaz şarap soslu midyeleri ve black risottosu denemeye değer.

*Konoba Nonno, Ulica od Teatra 12 / Ev yapımı pastaları, pateleri, ekmekleri, tatlıları, organik malzemeler ile pişirilen sebzeleri ile şehrin en gözde ve en orjinal restoranı.

Kanavelić, Ulica Franje Tudjmana 1904 / Şık bir akşam yemeği veya kutlama yapmak isteyenler için ahşap tavanlarından sarkan şık şamdanları ve antika mobilyaları ile Kanavelic ideal. Beyaz şarap ve zeytin yağında balık buğulama ve domates soslu istakoz makarnası muhteşem.

 

PUPNAT’TA AKŞAM YEMEĞİ

*Konoba Mate, 28 Pupnat, Pupnat  /Korčula eski şehrinden 15 dakika sürüş mesafesinde yer alan tepe köyü Pupnat, muhteşem bir restorana ev sahipliği yapıyor. Ev yapımı makarnalar, peynirler, kurutulmuş pršut jambonu, pancetta pastırması, patlıcan ve ciğer pâté,  keçi peynirli ravioli, biberiye ve ardıçlı sorbet, Hırvat grappası rakija.

 

 

 

GÜN BATIMI ADRESLERİ

*Cocktail Bar Massimo, Setaliste Petra Karnevelica, Korčula şehri / Gün batımının vazgeçilmez adresi Massimo, şehir surlarının bir parçası olan bir kulede yer alıyor. Dik bir merdiven ile tırmandığınız terasından harika eski şehir ve deniz manzaralarını izleyebiliyorsunuz.

*Maximilijan Garden Lounge & Beach Bar , Sveti Nikola, Korčula şehri  / Korčula ’nın new age mekanlarından Maximilijian çok cool bir atmosfere sahip, gündüz beach bar akşam üzerleri de lounge olarak hizmet veren mekan gün batımında muhteşem eski şehir ve kale manzaraları sunuyor.

Tramonto, Ismaeli 12, Korčula şehri / Trendy bir mekanda, DJ müzikleri eşliğinde izlemek ve orjinal kokteyller içmek isteyenler için ideal.

 

 

 

BAR VE KULÜPLER

Vinum Bonum, Sv Justina / Şarap Barı

Zi Zi, Šetalište Frana Kršinića / Bar & Lounge

Gaudi Bar, Rampada / Canlı müzik barı

Boogie Jungle, Put Lokve / Gece Kulübü

 

 

 

OTELLER
*Lešić Dimitri Palace, Don Pavla Poše 1-6, Korčula şehri / Eski bir saraydan dönüştürülen otel 6 suitten oluşuyor. Marco Polo’nun İpek Yolu maceralarından ilham alarak Tayland ve Hırvat mimarlar tarafından tasarlanan otel, çağdaş tasarımlar ile geleneksel Asya ve Slav el işçiliğini buluşturuyor.

Hotel Korčula , Obala dr. Franje Tuđmana, Korčula şehri / 1912’den beri hizmet veren Hotel Korčula, eski şehrin en gözde oteli. Gün batımına nazır terasında caz dinlerken, otelin ön cephesindeki süslemelerine bakmayı ihmal etmeyin.

*Hotel Korsal, Šetalište Frana Kršinića 80, Korčula şehri / Yeni açılan son derece zarif aile oteli eski şehre 5 dakika yürüme mesafesinde denizden biraz yukarıda harika eski şehir ve liman manzaralarına nazır yer alıyor.

Pansion Marinka, Lumbarda köyü
Frano ve Visna Milina çiftinin sıcacıkk misafirperverliğini ve şarap aşkını yansıtan pansyion otelde 13 oda bulunuyor. Otelde konaklarsanız mutlaka otelin sahiplerinin çiftliklerinde yetişen organik lezzetlerin ve lokal şarap Grk’ın tadına bakın, ve de üzüm bağlarında bir gezinti yapın.

Hotel Bon Repos, Setaliste Frana Krsinica
Eski şehirden 3.2km uzaklıkta Shells koyunda yer alan bu dev resort oteli, 3 restoranı; 2 barı; tuzlu su havuzu, minigolf sahası, tenis kortları ve dalış okulu ile büyük oteller sevenler için ideal.

 

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLER

Hırvatistan için Shengen vizesi gerekiyor. Ziyaret için en güzel aylar Mayıs-Haziran, Eylül-Ekim ayları. Temmuz Ağustos biraz fazla sıcak ve kalabalık olabiliyor.

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ HIRVATİSTAN YAZILARI

 

 

 

ZEYNEP ATILGAN BONEVAL