MARSİLYA İZLENİM & ROTALAR & REHBERLER

Bir yanda Akdeniz’in kıyısında sahil kasabası atmosferini koruyabilen, diğer yanda Fransa’nın en büyük ticari limanı olarak canlı ve işlek bir kozmopolit olan Marsilya, Fransa’nın ikinci büyük şehri.

Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin başşehri olan Marsilya, Côte d’Azur Riviera’sının gösterişli şehirleri Nice ve Cannes’ın hem lokasyon olarak hem de imaj olarak tam zıttı.

Hem bölgenin kapladığı sahilin öteki ucunda, hem de ruhu bambaşka. Nice ve Cannes’daki parıltılı ‘promenade’ lar ve şaşaalı otellerin yerine, biraz daha eski ve köhne binaların yer aldığı, kalabalık ve sıkışık bir şehir, ancak kesinlikle çok daha gerçek,  sıcakkanlı ve renkli.

2600 yıl önce Foça’dan gelen Yunanlıların Massalia ismi ile kurduğu liman şehri, yıllar boyunca göçmenler ile büyüyüp genişlemiş. bugün Fransızların yanı sıra, Kuzey Afrika, İtalyan, Korsikalı, Ermeniler gibi farklı köklerden ve kültürlerden çok lisanlı bir insan mozaiğine ev sahipliği yapıyor. Arap ve Galya’lıların gelenek ve tatlarının, tersane işçileri ile tasarımcıların, pejmurdelik ile şıklığın yanyana olduğu Marsilya, Son 100 yıldır denizciler ve göçmenlerin yanı sıra, Cézanne ve Le Corbusier gibi sanatçıları da kendine çekmeyi başarmış Marsilya.

İşte bu karmaşa yüzünden Fransız’lar (özellikle kuzeyliler) Marsilya’ya ‘Planète Mars’ yani ‘Mars Gezegeni’ dese de, şehir son 10 yıldır gastronomi ve sanat alanında sofistike gelişmelere şahit oluyor ve gittikçe Fransa’nın gözdesi haline geliyor.

Ayrıca 2013 yılında Avrupa kültür başkenti ilan edilmiş olması gözleri Marsilya’nın üzerine çevirdi. Tarihi liman yeni bir renovasyon geçirdi, şehirde yeni ve şık bir tramvay sistemi yaratıldı, Ve de ardı ardına açılan tasarım oteller, genç şef restoranları, orjinal kulüpler ve lokal tasarımcı butikleri ile şehre taze kan aşılanıyor. Yani tam keşif zamanı…

 

 

 

MARSİLYA ROTALARI

 • Limana uzanan bol yokuşlu sokakları, krem ve sarı renkli Parizyen stili binaları, pırıl pırıl plajları, sokaklardaki sıcakkanlı insanları ve müzik sesleri ile kıpır kıpır bir kozmopolit olan Marsilya’nın en gözde noktası tartışmasız eski liman. Şehrin kalbi ve en çok turist alan bölgesi olan La Vieux Port limanı, daracık bir marinaya ve onu çevreleyen kafe ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. La Vieux Port’un etrafında gelişmiş farklı karakterde, mimaride ve yaşam stilindeki diğer mahalleler farklı deneyimler ve keşifler de sunuyor.
 • Dar sokaklarında arnavut kaldırımları, merdivenli yokuşlar ile ulaşılan ufacık meydanları, pastel renkli evleri ile yamaçta yer alan Le Panier mahallesi Marsilya’nın en keyifli semtlerinden birisi. Hotel de Ville, La Joliette ve Les Grands Carmes semtlerinin birleşimi olan bölge aslında Yunanlıların ilk yerleşim alanı olmuş. Uzun yıllar göçmenlere ev sahipliği yapan bölgede 20yy’da İtalyan, Korsikalı, Cezayir’lilerin denizciler yaşamış. Son yıllarda tasarımcı, sanatçı, genç profesyönellerin ilgisi ile dönüşüm geçirerek, yeni nesil mekanları ve butikleri ile bohem, keyifli ve hareketli bir kimliğe kavuşmuş.
 • Bu bölgedeki keşfe değer duraklar ise:
 • Antik çağlarda Yunan’lıların tapınaklarını inşaa ettikleri, Marsilya’nın en eski bölgesi olan Quartier du Panier’in daracık ve yamru yumru sokaklarında yürümek ve eski bir barınak olan ve de şimdi müzeye dönüştürülmüş Centre de la Vieille Charité’yi gezmek Marsilya’nın en eski tarihini algılamak için doğru başlangıç. 3 katlı binanın ortada yer alan dikdörtgen avlusuna bakan kemerli balkon koridorları ile barınak gerçekten çok hoş bir mimariye sahip. Müzede arkeolojik eserler, farklı hayvanların mumyaları sergileniyor. (2 rue de la Charité)
 • Yine bu bölgede eski bir tahıl ambarından sanat galerisine dönüştürülmüş Interface 4 yer alıyor. Galeride plastik sanatlar, ses ve mimari gibi farklı disiplinlerden çağdaş sanat eserleri sergileniyor. ( 20, rue Saint-Antoine) Ayrıca Rue Sainte ve Rue Grignan üzerinde bir çok çağdaş sanat galerisi ve sergi mekanları yer alıyor. Musee des Dock Romains müzesinde ise boy boy ve çeşit çeşit tahıl saklama kavanozlarının yanı başında Roma’lılar döneminden kalma gemi batıklarından çıkartılmış el işi hazineler sergileniyor (Place de Vivaux).
 • Opera binasının etrafında gelişmiş L’Opera mahallesi, şehrin alışveriş durağı. Marinanın arkasında yer alan birbirine dik ve paralel örülmüş sokaklar, bilindik moda mağazalarının yanı sıra orjiinal tasarım butiklerine de ev sahipliği yapıyor.
 • Meydanlarında canlı müzik seslerinin hiç eksik olmadığı, açık hava kafelerin sandaleyelerinin her daim dolu olduğu Notre Dame du Mond, özgün butikleri, yeni nesil kafeleri ile genç Marsilyalıların buluşma noktası.
 • Arap Mahallesi, Arab Quarter ise renkli ve şaşırtıcı bir keşif, cıvıl cıvıl rue d’Aubagne üzerinde yer alan baharat ve yemiş dükkanları ve de rue des Dominicaines üzerinde yer alan alet edavat dükkanları gerçekten enteresan.
 • 1952’de Le Corbusier’in tek bir beton blokta, apartman, otel, dükkanlar ve eğlence alanlarının hepsini kapsayan devrimci yerleşim projesi Unite’d Habitation, Avrupa 2. Dünya Savaşı sonrası mimarisinin en önemli örneklerinden sayılıyor. Otelde konaklamasanız bile, orjinal apartman dairelerini ve 9. Katta yer alan teras bahçesini görmeye değer. (280 Boulevard Michelet)
 • Eskiden bir gözlem görevi gören 1864’de yapımı kilise Notre Dame de la Garde, Marsilya’lıların inanışına göre şehrin koruyucu annesi.  12. Yüzyıldan kalma bir şapelin yerine Roma Bizans mimarisinde inşaa edilen kilise, renkli taş, mermer ve mozaikleri ile orjinal bir estetik sunuyor. Nerede olursanız olun şehrin her yerinden görünen kilise, uçsuz bucaksız şehir ve deniz panaromaları ile ile muhteşem bir manzaraları ve gün batımı noktası.
 • Joliette mahallesi ile Sean Jean kalesi arasında bulunan Bizans mimarisindeki Sainte Marie Majeure Katedrali- veya kısaca La Major- İtalya ve Tunus’tan getirilen taş, mermer, oniksleri harmanlarken, çan kuleleri ve kubbeleri ile aynı anda hem batı hem de doğunun geleneklerini kucaklıyor.
 • Şehrin en kuzey ucunda yer alan L’Estaque liman bölgesi 60 yıldır Cézanne, Braque, Derain ve Renoir gibi ressamları cezbetmiş. Renkli karakteri ile şehrin en pitoresk noktası bu bölge, yaz haftasonlarında kalabalık aile buluşmalarına ve uzun öğle yemeklerine ev sahipliği yapıyor.
 • Marsilya’nın hemen önünde denizde yer alan bir adada bulunan Chateau d’If, 16.yy’ın başlarında Fransız kralı François I tarafından bir kale olarak inşaa ettirilmiş. Daha sonra siyasi suçlular için bir hapisaneye dönüştürülmüş. Monte Cristo Kontunun yazarı Alexandre Dumas burada mahkum edilmiş. Fransanın Alcatraz ‘i diye anılan ada ve hapishaneye eski limandan kalkan tekneler ile gidip gezmek, bir yandan dan denizden Marsilya’nın sahil şeridini izlemek çok keyifli.
 • Marsilya’dan 15 dakikalık bir araba yolculuğu ile ulaşılan balıkçı kasabası Callelongue, ve de 25 dakikalık uzaklıktaki harika liman kasabası Cassis, güzel bahar ve yaz havalarında araba kiralayarak küçük koylarda denize girmek ve güneşlenmek, deniz kenarında yer alan balıkçılarda Provence usulü deniz mahsüllerinin tadına varmak için çok keyifli alternatifler. Özellikle Cassis’te Michelin yıldızlı şef Marc Banzo’nun yaratıcı ve sıradışı lezzet kombinasyonlarını sunan gurme restoran Villa Madie denemeye değer.
 • Cassis ile Marsilya arasındaki kıvırıla kıvrıla yükselip alçalan çentikli sahil yolunda, bembeyaz falezler ve kayalıkların arasında ufacık koylar ve muhteşem manzaralar yer alıyor. Sadece yürüyerek veya denizden ulaşılabilecek La Calanque de Sormiou, La Calanque de Port-Pin ve La Calanque d’En-Vau gibi plajlarda tertemiz masmavi suların keyfini çıkarmak mümkün.

 

 

Müzeler ve Parklar

 • MuCem, 1 Esplanade du J4, Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi, Joliette rıhtımında J4 dalgakıranı üzerinde 15.000 metrekarelik dev bir küp şeklinde inşaa edilmiş bir mimari harikası. Uzun bir köprü ile Saint Jean kalesindeki bir kanada bağlanan kocaman müzede, 3600 metrekareye yayılan sergi alanı, oditoryum, kitapçı ve restoran yer alıyor. Akdenizin iki yakasından da eserler sergileyen müzede, asırlardır birbiri ile etkileşim içinde olan Avrupa ve Arap gelenek, kültür, sanat ve tarihine değiniliyor.
 • La Frishe Belle de Mai, 41 Rue Jobin, Kentin gelir seviyesi düşük kesiminin yaşadığı Belle de Mai mahallesini yeniden ayağa kaldırmak ve geliştirmek için, 45.000 metrekarelik eski bir tütün fabrikası, çağdaş sanat ve performans merkezine dönüştürülmüş. Sergiler, konser, tiyatro, sinema, dans performanslarının yanı sıra gastronomi atölyeleri de gerçekleşiyor.
 • Musee des Beaux Arts, Palais Longchamp, aile gauche, 1869 yılından kalma şehrin en eski müzesi olan Güzel Sanatlar müzesi 17. – 19. Yüzyıllar arası Fransız ve özellikle Güney Fransa sanatına ait eserler sunuyor.
 • MAC (Musée d’Art Contemporain), 69, avenue de Haïfa, 1990’larda açılan şehrin Çağdaş Sanat Müzesi 1960’dan günümüze Caesar, Buren, Viallat gibi sanatçıların çağdaş sanat eserlerini sergiliyor.
 • Borély Park & Château Borély Güzel Sanatlar Müzesi, 134 Avenue Clôt Bey, 18. Yüzyılda inşaa edilmiş şato bugün dekoratif sanatlar ve moda müzesine ev sahipliği yapıyor. 
 • Jardin des Vestiges, rue Henri-Barbusse, Antik Roma limanı kalıntılarına ev sahipliği yapan bahçeler.

 

 

 

 

 

OTELLER

TASARIM & BUTİK OTELLER
Le Petit Nice Passédat, Yemyeşil bahçeler içinde, kıyıdan denize doğru uzanan bir burunda, Akdeniz manzaralarına nazır, zarif bir 19. yy villası olan Le Petit Nice, 1917’den beri konuklarını ağırlıyor. Öğle içkisi ya da otelin Akdeniz’in maviliğine uzanan dış mekanında kahve keyfi, Marsilya’da kendinize zaman ayırabileceğiniz butik ve lüks deneyimler arasında. Gerald Passedat’a emanet Michelin yıldızlı restoranından çıkan deniz ürünleri ve Marsilya’nın meşhur lezzeti Bouillabaisse akılda kalacak şık bir yemeği taçlandırıyor. Anse de Maldormé, Corniche J F Kennedy
Mama Shelter Marseille, Paris’te turistik merkezlerden uzakta şaşırtıcı bir noktada açılan tasarım oteli Mama Shelter’ın ikinci şubesi Marsilya’nın en iddialılarından biri. Club Med oteller zincirinin kurucu ortaklarından Trigano ailesi ve Fransız filozof Cyrill Aouizerate’nin girişimleri olan Mama Shelter Marseille, Paris’teki ilk otele de damgasını vuran, tasarımın dahi çocuğu Philippe Starck’ın imzasını taşıyor. Otelden birkaç kilometre uzaklıkta ayrıca konuklarına özel bir plajı da bulunuyor. 64, rue de la Loubiere
Au Vieux Panier, Genç girişimci Jessica Venediger, 2010 yılında kaderine terk edilmiş Panier mahallesinin küçük bir binasında sanat ve konaklamayı aynı potada eriten, her yıl kendini yenileyecek bir otel projesi geliştirdiğinde Marsilya henüz şimdiki dinamizmine sahip değildi. Konuklarını 17. yüzyıldan kalma bir binada ağırlayan otelin altı odasından her biri farklı sanatçılar tarafından dekore edilmiş. Otelin sadece odalarında değil, ortak alanlarında da sanatçıların bir çok farklı işine yer verilmiş. 13, rue de Panier
Casa Honoré, Marsilya’nın dekorasyon denince akla ilk gelenlerden Honore’nin yaratıcısı Annick Lestrohan, mağazasının hemen yanındaki eski matbaa binasını alarak dört odalı mini bir otele dönüştürmüş. Dışarıdan bakıldığında mütevazi bir bina gibi görünen binadan içeriye girildiği anda insan dünya değiştirmiş gibi oluyor. Evin beyaz, nefti ve kahverengi tonlarındaki renkleri, objeleri ve kimliği etkileyici. Casa Honoré’nin tüm odaları iç avlusunun tam ortasında bulunan bir havuza bakıyor. Bir detay daha; odaların dekorasyonunda kullanılan objelerin tamamı satılık. 123, rue Sainte
Casa Ortega, Saint-Charles garına yakınlığıyla dikkat çeken Casa Ortega, art-deco stilini benimseyerek her ayrıntıya önem veren bir mekan. İsmini 1940’lı yıllarda bu binada yaşamış dünyanın en ünlü kastanyet sanatçılarından Juan Ortega’dan alan otel, konforlu bir bed&breakfast’ın en güzel örneklerinden. Özenli tasarımı, sabah kahvaltılarının servis edildiği Fransız usulü kontuarı ve ‘parisienne’ bistro masaları, retro objeleri, birbirinden özenli döşenmiş 5 odası ile rahat, kaliteli ve samimi bir konaklama sunuyor. 46, rue des Petites Maries
Les Lofts du Vieux Port, Marinaya inen sakin ve alımlı sokaklarda yer alan Les Lofts du Vieux Port, birbirinden şık iki daireden oluşuyor. Endüstriyel mimari esintileri taşıyan mekanda, 8 kişiye kadar konaklamak mümkün. Bir sokak ilerideki diğer daire olan Jeux & Gourmandises ise, vintage dekorasyonu, robotlar, atlıkarınca ve çocuksu yapısıyla çocuklu ailelere hitap ediyor. 13 rue, Plan Fourmiguier
Hotel Le Corbusier, Mimarisi ve detayları 1950’lerde inşaa edildiği şekli ile korunmuş bu otel Corbusier hayranları için ideal. 280, boulevard Michelet

Diğer Alternatifler
Hotel La Résidence du Vieux Port, 18, Quai du Port
Hotel de Rome, 7, Cours Saint Louis
Adonis Marseille Vieux Port, Hotel du Palais, 26, Rue Breteuil
Hotel Le Rhul, 269, Corniche John Fitzgerald Kennedy
Escale Oceania Marseille Vieux Port, 5, La Canebière
Hotel St Ferreol, 19, Rue Pisançon
Hotel Le Caesar, Avenue Georges Pompidou
Hotel Bellevue, 34, Quai du Port
Au Vieux Panier, 13, rue du Panier

 

KLASİK & BÜYÜK OTELLER
Sofitel Marseille Vieux Port, 5 yıldızlı Sofitel Marseille, eski liman bölgesinde çok iyi bir konumda yer alıyor. Otelin Marsilya’nın tarihinden esinlenilerek yapılmış dekorasyonu, bünyesinde bulunan Les Trois Forts gurme restoranı, Le Carre lounge bar ve spa’sı ile şehrin kalbindeki en iyi konaklama alternatiflerinden. 36, bd Charles Livon
Golden Tulip Villa Massalia, La Prado plajına birkaç dakikalık yürüme mesafesinde konumlanan otel, yaratıcı bir mutfağa sahip Cyrille Repetto restoran ve doğu tarzı ritüeller uygulayan Siwa Spa ile şehir hayatı ve dinlenmeyi bir arada sunan konaklama alternatifleri arasında yer alıyor. 17 Place, Louis Bonnefon
Intercontinental Marseille, Şehrin en eski ve bohem semti Panier’in başlangıcında ve limanın hemen sağ kısmında konumlanan klasik otel zinciri, Clarins tarafından işletilen spa’sı, yeteneklerini Alain Ducasse’nin yanında törpüleyen ve Marsilya gurme mutfağının yenilikçi ve modern öncülerinden olan, 2005 yılında ise Michelin yıldızıyla ödüllendirilen şef Lionel Levy tarafından yönetilen mutfağı ile göz dolduruyor. 1, Place Daviel
Radisson Blu Hotel, Eski Liman (Vieux Port) ‘ta yer alan harika konumu ile şehri yürüyerek keşfetmeye olanak sağlayan otel, terasında şehir ve liman manzaraları sunan havuzu ile şehrin içinde bir Akdeniz ferahlığı sunuyor. 40, Quai de Rive Neuve
Grand Hotel Beauveau, MGallery otel zincirine ait, Vieux Port’un tam ortasında yer alan otelin 73 odası bulunuyor. Antika objelerle dolu otel, klasik çizgiden vazgeçmek istemeyen misafirlerini ağırlıyor. Açıldığı 1816 yılından bu yana George Sand, Chopin, Lamartine, Paganini gibi dünyaca ünlü sanatçıları ağırlamış olan otelin dekorasyonunda Provans kumaşları kullanılmış. Şık ve rafine bir tatil deneyimi için doğru adres. 4, rue Beauveau
Pullman Marseille, Şehrin ana merkezi Eski Liman’dan 5 kilometre mesafede deniz kenarında konumlanan otel, Marsilya’nın en güzel yüzme havuzlarına ve Akdeniz manzarasına sahip. Minimalist tasarımı, Ingo Maurer aydınlatmaları, Starck mobilyaları ile Marsilya’nın en stil sahibi oteli. 160 odasının da liman veya deniz manzarası bulunmakta. Şehri keşfetmek isterken aynı zamanda plaj keyfi yapmak isteyen misafirler otelin sade ve modern çizgilere sahip genel atmosferinden keyif alacaklar. 200 Corniche, J. F. Kennedy
Newhotel, Kongre Salonu’nun karşı köşesinde konumlanan Newhotel, eski şehre ve limana 5 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. Zamanında Pasteur Enstitüsü olarak kullanılmış 19 yy’dan kalma bir binaya çağdaş bir mimari ilave edilmesiyle oluşan bu otelin ortak alanları ve odaları modern bir dekora sahip. Boulevard Charles Livon, 71

Diğer Alternatifler
Kyriad Marseille Centre Paradis-Prefecture, 115-117, Rue Paradis
Kyriad Marseille Rabatau, 162, Boulevard Rabatau
Mercure Marseille Centre Vieux Port, 1, Rue Neuve Saint Martin
New Hotel Bompard, 2, Rue des Flots Bleus
New Hotel Select, 4, Allée Léon Gambetta
New Hotel Vieux Port, 3bis, Rue Reine Elisabeth

 

UYGUN FİYATLI OTELLER
Hotel Alizé Vieux Port, Rustik dekorasyonlu 39 ufak odalı, sade ve mütevazi bu otelin lokasyonu mükemmel. U şeklindeki eski limanın tam merkezinde yer alıyor. 35, Quai des Belges
Best Western Bonneveine Prado, Eski Limana 10 dakika uzaklıktaki Best Western otel, moderni konforlu ve uygun fiyatlı bir alternatif. Avenue Elsa Triolet
Ibis Marseille Centre Vieux Port, 62, Rue Puvis de Chavannes
Grand Tonic, 43, Quai des Belges

 
MARSİLYA YAKINLARINDAKİ OTELLER
Les Hotel Roches Blanches Cassis, Route des Calanques, Cassis
Le Mahogany, Plage du Bestouan, Cassis
Best Western La Rade, 1, Avenue des Dardanelles, Cassis
Le Royal Cottage, 6, Avenue du 11 Novembre, Cassis
Les Jardins de Cassis, Rue Auguste Favier, Cassis
Relais de la Magdeleine, Route d’Aix en Provence, Rond point de la Fontaine, Gémenos
Hotel de la Source, Saint Pierre Les Aubagne, Aubagne
L’Atrium, 15, Cours Gambetta
Le Miramar, 3, Boulevard Beaurivage, La Ciotat
La Maison d’Odette, 2, rue Albert et Georges Arnoux, La Ciotat

 

 

RESTORANLAR

Brunch ve Öğle Yemeği Adresleri
Pain & Compagnie, Pain & Compagnie’nin menüsünde yöresel doğal ve organik ürünlerden oluşan kahvaltılar, deniz mahsullü salatalar, her gün farklı malzemelerle hazırlanan lazanyalar ve Fransız klasiklerinden konfit bulunuyor. Devasa peynir tabakları ve uzun brunch saatleri için uğranmalı. 33, rue Sainte
Place Lorette, Sanatçı Sarah Nawi, çok sevdiği Marsilya’da yeni bir dokunuşla fark yaratmak için işe koyulmuş ve sanatsal yaratıcılıkla yeme-içme kültürünü bir araya getiren süreli sergi, davet, yemek ve tasarım dükkanı Place Lorette’yi açmış. Mekandaki ahşap ve metal tüm objeleri tasarlayan sanatçı aynı zamanda farklı tasarımcıların işlerine de yer veriyor. Restoranın menüsüne Kuzey Afrika esintileri hakim. Ev yapımı kuskus konusunda iddialı mekan denenmeye değer hoş bir adres. 3, Place de Lorette
Les Gamins, Modern ve retro’yu birleştiren renkli dekorasyonu, birbirinden leziz ve sağlıklı hamburgerleriyle gastroburger anlayışını benimsemiş bir adres. Hamburgerlerin isimlerini şehrin mahallelerinden seçen mekanda balıklı Panier burger ve sardalya ezmesi en popüler yemeklerden. 11, Cours Julien
La Cantinetta, Şehrin en hareketli meydanlarından Cours Julien’in girişinde bulunan restoran, yeşilliklerle dolu arka bahçesi, hoş müzikleri ile Akdeniz mutfağı sevenleri ağırlıyor. Menüsünde günlük taze makarnalar ve diğer İtalyan lezzetleri yer alıyor. 24, Cours Julien
Les Trois Forts, Sofitel Vieux Port otelinin en üst katında yer alan restoranda şehir ve liman manzaralarına nazır kahvaltı veya brunch yapabilirsiniz. 36, Boulevard Charles Livon
MuCEM, (Musee des Civilisations de l’Europe et de la Mediterranee) bünyesinde bulunan restoran, bistro ve kafeler, Le Petit Nice Hotel’in şefi Gerald Passeat’a emanet edilmiş. Mekanlara ve sunuma Akdeniz sıcaklığı katan Passeat, müzenin içinde yer alan mekanlarda da yeteneklerini daha ulaşılabilir fiyatlarla danak tadına düşkünlere sunuyor. 7, Promenade, Robert Laffont
Bar de la Marine, Cıvıl cıvıl eski limanda lokalleri ve turistleri izleyerek keyifli bir öğle yemeği yemek için ideal bir adres. 15, Quai de la Rive Neuve
Larrieu, L’Estaque’da yer alan salaş leziz deniz mahsülleri lokantası özellikle yaz haftasonlarında Fransız ailelerin öğle yemeği buluşmalarının gözde adresi. 64, Plage Estaque, L’Estaque
La Grotte, Marsilya’dan 15 dakikalık bir araba yolculuğu ile ulaşılan balıkçı kasabası Callelongue’de, deniz kenarında yer alan tarihi binada geleneksel Provence usulü deniz mahsüllerinin tadına doyum olmuyor. 1, avenue Pebrons, Callelongue
La Samaritaine, 2 Quai du Port
Cafe de la Vieille Charite, 2 rue Charite
La Caravelle, 34 quai du Port, Vieux Port
Victor Café, Newhotel, 71, boulevard Charles Livon
Le Comptoir, 17 Square Belsunce
Era Tempu, 70 rue Sainte

 

Fırın & Pastane & Kahve & Dondurmacı
Le Four des Navettes, 136, Rue Sainte
Biscuiterie Orsoni, 7, Blvd Louis Botinelly
Le Glacier du Roy, 4, place de Lenche, Le Panier
Minoofi, 104, rue Plais / 10 Rue de la loge
Sylvain Depuichaffray, 66, Rue Grignan
Plauchut, 168, La Canebiere 7
Le Glacier du Roi, 4, Place de Lenche
Torrefaction Noailles, 56, La Canebiere
Cafe de l’Abbaye, 3, Rue d’Endourne
The Cup of Tea, 1, Rue Casserie
Coogee, 100, boulevard Baille

Vejetaryen Adresler
La Rocha, Lübnan lezzetleri sunan restoran, vejetaryenler için en keyifli adresler arasında. Vejetaryen alternatiflerin dışında menüsünde et yemeklerine de yer vermesiyle vejetaryen olmayanlara da hitap ediyor. 45 Pro Georges Pompidou
Grain de Sable, Fransız bir çift tarafından işletilen küçük mekan, yemeğinizin hazırlanışını görebileceğiniz açık bir mutfağa sahip. 34 rue du Baignoir
Green Bear Coffee, 17 rue Glandeves
Country Life, 14 rue Venture

 

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ
Şık ve Gurme Restoranlar
Marsilya’nın geleneksel yemeği Bouillabaisse, safran ve domatesle tatlandırılmış değişik balıklar ile yapılan çok lezzetli bir buğulama yemeği. Marsilya’da mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz.
Le Grain de Sel, Küçük ve her daim kalabalık restoranın, şef Pierre Giannettiserves’in pazarın taze ürünleriyle hazırladığı yaratıcı lezzetleri ve yemek kombinasyonları çok seviliyor. Akdeniz mutfağından esinlenilerek hazırlanan menüde, deniz mahsulleri ve İtalyan tatlarından gnocchi ve risotto da yerlerini almış. 39, Rue de la Paix- Marcel- Paul
Le Ventre de l’Architecte, Şef Alexandre Mazzia’nın yaratıcı lezzetleri Asya ve Akdeniz esintileri taşıyor. Le Corbusier Otel, 280 Boulevard Michelet
Le Moment, Şef Christian Ernst’ün restoranı bir yandan muhteşem leziz deniz mahsülleri tadım menüsü sunarken, diğer yandan şarap ve yemek kursları veriyor ve zaman zaman sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. 5, place Sadi Carnot
Le Cafe des Epices, Şef Arnaud Carton de Grammont’un o gün pazarda bulduğu taze ve mevsiminde sebzelerle hazırladığı yenilikçi lezzetlerini sunan Cafe des Epices, farklı ülkelerin şeflerini de mutfağında ağırlamış ve dünya mutfaklarına yer vermiş bir restoran. Belediye binasının arkasında yer alan 15 kişilik bu ufacık restoran, muhteşem istiridyeler ve deniz mahsülleri sunuyor. 4 Rue du Lacydon
L’Épuisette, Şehrin merkezine 1 km uzaklıkta yer alan balıkçı köyü Vallon des Auffes’de küçük bir koyun kenarında yer alan bu Michelin yıldızlı restoran, Marsilya’ya gitmek için başlı başına bir neden. Bouillabaisse’i ile meşhur olan restoran, Fransanın en iyisini burada bulabileceğinizi iddia ediyor. Şef Guillaume Sourrieu’nun yılda iki defa yenilediği menüde sebzeli ıstakoz tajin, poşe bıldırcın yumurtası ve kırmızı meyveli milföy göze çarpanlar arasında. Ödüllü someliyesi Bruno Dukan, Tour d’Argent gibi ünlü restoranlarda çalışmış. 158 Anse du Vallon des Auffes
Miramar, Yine Bouillabaisse’i ile ünlü bu liman kıyısındaki restoran ayrıca günün taze yerel balıkları ve langoustines, homard gibi istakoz çeşitlerini sunuyor. 12, Quai du Port
Chez Fon Fon, Vallon des Auffes köyünde Corniche’in altında yer alan bu küçücük restoran sofistike ve muhteşem deniz mahsüllerini makul fiyatlara sunuyor. 140, rue Vallon des Auffes
Une Table au Sud, Eski limana bakan bu modern yemek salonu Alain Ducasse’ın yanında yetişmiş yetenekli şef Lionel Levy yaratıcı çağdaş Fransız mutfağına ev sahipliği yapıyor. 2, Quai du Port, Marseilles
Le Charles Livon, Sürekli değişen menüsünde, yaratıcı, günlük, taze ve leziz deniz ürünleri lezzetlerini tatmak için doğru adres. Özellikle mürekkep balığı ve istiridyeli ravioliyi tatmanızı tavsiye ederiz. 89, Blvd Charles Livon
Le Petit Nice Passédat, Anneannesi ünlü bir soprano, babasıysa kendisi gibi ünlü bir şef olan Gerald Passedat, yemek pişirmenin bir sanat olduğuna inananlardan. Mekana ve sunumuna Akdeniz sıcaklığı katan Passedat’ın menüsünde yer alan başdöndürücü yemekler arasında bıçak kıyması yapılan çiğ balık ezmesi, tempura usulü pişmiş deniz lalesi ve Passedat’ın anneannesine ithaf ettiği kabak şeritli levrek sayılabilir. Ancak belirtelim, 3 Michelin yıldızlı ancak oldukça pahalı bu restoran daha da pahalı bir şarap menüsüne sahip. 17 rue des Braves
L’Aromat, Sade ve şıklığı aynı mekanda birleştirmiş, göz yormayan bir dekorasyona sahip Michelin yıldızlı L’Aromat, öğle ve akşam saatlerinde sadece 2 saat açık. Yenilikçi yemeklerini zengin şarap listesi tamamlıyor. 49 Rue Sainte
La Table du Fort, 8 Rue Fort Notre Dame

Diğer gurme restoranlar ve ünlü lezzetleri:
• Spelt ekmeği ve yemekleri: Les Trois Forts, Sofitel Vieux Port, 36 Blvd Charles Livon
• Brandade (Morina Balığı ezmesi) : Chez Maurice Brun, 18 Quai de Rive Neuve
• Tarte au Citron au Carambar (Carambar’lı Limonlu Tart): Le Peron, 56 Corniche J F Kennedy

 

Rahat ve Samimi Restoranlar
Chez Michel, Üç jenerasyonun bir arada servis yaptığı bir aile restoranı olan ve 2007 yılında bir Michelin yıldızına layık görülen Chez Michel’in en ünlü yemekleri bouillabaisse ve onun yakın akrabası bol sarımsaklı, domatessiz bourride. Dondurulmuş ya da balık çiftliğinde yetişmiş hiçbir ürün kullanmayan ve Tipik Provans mutfağının en güzel örneklerini sunan restoranda Avrupa’nın ünlü simalarına rastlayabilirsiniz. Atmosferi çok çekici olmasa da, otantik mutfağı ve leziz Bouillabaisse’leri ile lokallerin favorisi. 6, Rue des Catalans
La Cantinetta, Şehrin en hareketli meydanlarında Cours Julien’in girişinde bulunan restoran, yeşilliklerle dolu arka bahçesi, hoş müzikleri ile Akdeniz mutfağı sevenleri ağırlıyor. Günlük taze makarnalar ve diğer İtalyan lezzetleri menüde yer alıyor. 24, cours Julien
Hosteria, Karşı konulmayacak lezzetleri ile Venedik mutfağının en güzel örneklerini sunan Hosteria’nın bir diğer adı da ‘Dolgulu Hamurişi Sarayı’ anlamına gelen ‘de Palais des pates farcies’. Mürekkep balıklı spagetti, kalamar tava ve ızgara balıklar konusunda dillere destan bir üne sahip mekanda, şeften yemek-şarap eşleştirmesi konusunda yardım alabilirsiniz. 44, Boulevard Philippon
Le Cafe Populaire, Mekanın hikayesi, ünlü takı ve aksesuar markası Gas’ın kurucusu Andre Gas’ın iyi yemek yapan ve yıllardır oradaymış izlenimi veren bir mekan açmak istemesiyla başlamış. Sıcak ve samimi dekorasyonuyla kısa zamanda Marsilyalıların kalbinde taht kuran mekanın en ünlü yemekleri arasında Japon usulü az pişmiş susamlı ton balığı sayılabilir. Şehrin göz önünde olmak isteyen kitlesinin, panisse adı verilen geleneksel kokteylini yudumlamak için en sevdiği adreslerden. 110, rue du paradis
La Part des Anges, Gerçek Marsilyalıların nerede şarap içtiğini merak edenlere verilen en sık cevap, tamamı üretim noktasında şişelenen yüzlerce şarabın peynir ve şarküteri tabakları eşliğinde tadılabildiği La Part des Anges. Herkesin birbiriyle dost olabildiği mekanda şaraplar dışında Armagnac, Cognac, Fransız likörleri gibi pek çok alkollü içkiyi denemek mümkün. Aynı zamanda kav olarak, misafirlerin beğendikleri şarabı şişeyle satın alabildikleri mekanın ayrıca şaraba dair herşeyin satıldığı butik bölümüne de göz atmakta fayda var. 33, rue Sainte
Le Caribou, 1956’da Michelin yıldızını geri çeviren bu deniz mahsülleri lokantası, lezzet efsanesini devam ettiriyor ve lokallerin favorisi. 38, place Thiars
Pizzeria Etienne, Menüsü veya adisyonu olmayan bu restoranda herşey garsonların insafına kalmış durumda, ancak pizzaları enfes. 43, Rue de Lorette
Pizzeria Jeannot, Harika bir lokasyonda leziz pizzalar. 129, rue Vallon des Auffes
L’Entrecote du Port, Eski limanda yer alan turistik restoranlardan kaçıp, arı kovanı gibi kıpır kıpır bu aile işletmesinde leziz etlerin tadına bakın. 6, Quai de Rive Neuve
Sur Le Pouce, Eğer canınız Orta Doğu lezzetleri çekiyor ve Arap mahallesindeyseniz Sur le Pouce’u ziyaret edebilirsiniz. 2, rue Convalescents
Le Gout des Choses, 4, Place Notre-Dame du Mont
Le Citronnier, 2, Rue Elemir Bourges
Chez Ida, 7, rue Ferdinand Rey

APERATİF BARLAR
Bar de la Marine, 15 Quai de la Rive Neuve (Pastisleri denemeye değer)
Caravelle, Hotel Bellevue, 34 Quai du Port
Le Bar de la Marine, 15 Quai du Rive Neuve
Le Crystal, 148 Quai du Port
Le Part des Anges, 33 Rue Sainte

 

BAR VE KULÜPLER
Le Carré Bar, Sofitel Vieux Port, 36, boulevard Charles Livon
Le Bistrot Plage, 60 Corniche JK Kennedy
La Dame Noire, 30, place Notre Dame du Mont, La Plaine
Caravelle, (Jazz Bar) Hotel Bellevue, 34 Quai du Port
Espace Julien & Café Julien, 39 Cours Julien  (Canlı müzik performansları)

Silo, 35 quai de Lazaret (konser ve performans salonu)

Trolleybus Club, 24 quai de Rive Neuve
Le Paradiso, Avenue Maximilien Robepierre (Şehre 15-20 dakika mesafede techno club)

 

ALIŞVERİŞ

Kural tanımaz Marsilya’da lüks markaların mağazaları ile bohem butikler yanyana. L’Opera kalburüstü mağazalara ev sahipliği yaparken, Le Panier ve Notre Dame du Mond semtleri şehirli modacıların özgün ve muzip tasarımlarını sergileyen dükkanlar, retro ve vintage ev tasarım mağazaları, yeni nesil konsept mağazaları barındırıyor.
Konsept Mağaza
Oogie, 55, cours Julien, La Plaine
Giyim
American Vintage, 10, rue Sainte
Sessun, 6, rue Sainte
Marianne Cat, 53, rue Grignan
Boutique Ephemere, 20, rue du Panier
Sara Mondzie, 5, Cours Julien
Erkek Giyim
Georges Garat, 46, rue Paradis
Aksesuar
Kothai, 53, rue Sainte
Takı
Tcheka, 5 Place de la Corderie
Gas Bijoux/By Marie, 106, rue Paradis
Mücevher, Takı
Ghislaine Garcin, From Tcheka, 5 Place de la Cordarie
Atölye & Tasarım
Atelier Celadon, 40, rue Sainte Françoise
Le Galhia Noir, 38, rue de l’Eveche
UndARTground, 21 rue des repenties
Oogie Lifestore, 55, Cours Julien
Le Diable Meridien, 8, Edmond Rostand
Bazar Deluxe, 15 rue Moliere
Sanat Galerisi
Art By Richard Campana, 18 Avenue des Antilles
Ev Dekor
Espace 5-7-2, 23, rue Panier
Studio 19, rue Edmond Rostand, 3
Honore Deco, 121, rue Sainte
İç tasarım
I’Ane Bleu, 62 Rue Breteuil
Halı ve Kumaş
Misraki, 84-86 Rue Grignan
Sabun ve Kozmetik
La Compagnie de Provence, 1 Rue de Caisserie
Au Savon de Marseille, 106, quai du Port
Kitapçı
La Cardinale, 26, Quai de Rive Neuve

Gurme
Honnore, 121 rue Sainte
Şarküteri
Era Tempu, 70 rue Sainte
Pastis
La Maison du Pastis, 108 Quai du Port
Pazar
Eski limanda her gün sabah erkenden balık ve deniz mahsülleri pazarı kuruluyor.

SPA ve HAMAMLAR
Spa
Zein Oriental Spa, 16, quai Rive Neuve
Chateau Berger, 281 Corniche JF Kennedy
Hamam
La Bastide des Bains, 19 Rue Sainte

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval 

 

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir