KUDÜS’TE AKŞAM YEMEĞİ VE GECE EĞLENCE ADRESLERİ

 

 MachneYuda

YARATICI VE YENİLİKÇİ ŞEF RESTORANLARI

Machneyuda, 10 Beit Yaakov St., +972 2 533 3442

İsrail’in en ünlü restoranı olan şüphesiz Machneyuda. Machane Yehuda Pazar yeri mahallesinde yer alan bu mütevazi atmosferli ufacık restoranda İsrail’in en yaratıcı lezzetlerini tatmanız mümkün. Üç İsrail’li şef Krav Sakinim, Asaf Granit ve Uri Navon, önce çeşitli Fransız ve İtalyan restoranlarında çalıştıktan sonra kendi özlerine dönmek isteyerek bir araya gelmiş ve burayı açmışlar. Geleneksel lezzetlere getirdikleri modern yorumlar gerçekten muhteşem lezzet kombinasyonları ortaya çıkartmış. Her gün değişen menüsü ile tüm lezzetlerin en taze içerikler ile hazırlandığından emin olan şeflerin bizim denk geldiğimiz Uri Buri usulü deniz mahsülleri çorbası (Uri Buri Akko sahil kasabasında yemek yediğimiz başka bir meşhur İsrail restoranı), ton tartar, sarmısaklı zeytinyağlı hafif acı karides, mürekkepli midyeli siyah tagliatelle, trüflü polenta püresi, hamshuka (kısık ateşte pişen kuzulu humuslu buraya has bir yemek), ve malabi (panna cotta’ya benzeyen mangolu tatlı) ve tahinli dondurmalı irmik tatlıları nefisti. Eğer gerçek bir İsrail lezzet şöleni istiyorsanız şefin tadım menüsünü denemelisiniz. İsterseniz öğle yemeğinizi burada yiyip ardından Machane Yehuda pazarında dolaşarak biraz sindirme imkanı bulabilirseniz. Eğer Kudüs eski şehir gezilerinizden buraya gündüz vakit ayıramıyorsanız, o zaman bir taksiye binip akşam yemeği için buraya gelin ve Machane Yehuda Pazar yerininin geceleri nasıl çılgın bir eğlence mekanına dönüştüğüne şahit olun. Pazarın bazı tezgahları bar ve publara dönüşüyor, gençler ellerinde biralar ve içkiler ile kendilerini tekno ve hip hop müziklerin ritmine bırakarak dans ediyor. Gece geldiğiniz kapalı kepenkler üzerinde grafiti sanatçısı Solomon’un boyadığı rengarenk nefis portreleri de görme şansınız oluyor. Şehrin en çok talep gören restoranı olduğu için ister öğlen ister akşam yemeği için olsun çok önceden rezervasyon yapmanızda fayda var. Alt kat, asma kat ve bar alanı ile sürekli dolup taşan bu restoranda önce önünüze bir kağıt seriliyor, sonra mezeler ve yemekler ile masa donatılıyor. En keyifli bölüm alt kat veya açık mutfaktaki aksiyonu izleyebildiğiniz bar alanı. Restoranın sahiplerinin Londra’da açtıkları Palomar’a gitme şansı bulmuştuk, ve inanılmaz memnun kalmıştık, şimdi bu lezzetleri gerçek yuvasında tatmak gerçekten eşsiz bir deneyimdi

 

Mona,12 Samuel Ha-nagid Street

Efsane restoran Machneyuda’yı yaratan şeflerinin ‘fine dining’ gurme restoranı olan Mona Kudüs Artist’s House’da yer alıyor.

 

Arcadia, Agripas 10, +972 2-6249138

Chakra, King George St 41, +972 2-625-2733

Menza, 10 Betsal’el St, +972 2-625-5222

 

 

eucalyptus rest

ŞIK & GURME ADRESLER

Eucalyptus, Felt, 14 Hativat Yerushalayim st, +972 2 624 4331

Şef Moshe Basson geleneksel lezzetler ile İncil’deki kutsal hikayelerin izinden giden tarifleri birleştiren ünlü bir Kudüs’lü şef. Slow-Food akımını takip eden Eucalyptus, Kudüs’ün kültürel hazinelerinden birisi. Hz Davud’un Şöleni, Shir Hashirim şöleni ve Sheba Kraliçesi isimli tadım menülerinden birisini tadabilirsiniz.

 

Darna, 3 Horkanos Street,+972026 245 406

Şık bir restoran olan Darna, egzotik bir atmosferde Fas izleri taşıyan lezzetler sunuyor.

 

Dolphin Yam, 9 Shimon Ben Shetach str, +972 2623 2272

Şehrin en şık deniz mahsülleri restoranı

HaChatzer

Hachatzer, 7 Derech Beit Lehem, +9720267 19922

Koşher mutfağı ile ünlü HaChazer geleneksel İsrail lezzetleri ile Akdeniz ve Avrupa mutfaklarnı birleştiriyor.

 

American Colony Hotel, Louis Vincent St. 1, Jerusalem, Israel, +972 2 627 9777

 

 

IMG_9020

MANZARALI ŞIK RESTORANLAR

Rooftop Cheese & Wine Restaurant, HaTsanhanim St

Notre Dame Center Otelin terasında yer alan Rooftop Cheese & Wine restoran eski şehrin ve Kubbet-ül Sahra’nın muhteşem manzaralarına nazır nefis İsrail ve Akdeniz lezzetleri ve de tüm lezzetler ile eşleşecek harika şaraplar sunuyor.

 

Rooftop Mamilla, 11 Shlomo Hamelech Rd

Kudüs’ün en lüks ve şık oteli olan Mamilla’nın teras restoranı ise Davud Kulesi ve Cudi çölünün tepelerine nazır manzaralar sunan keyifli bir restoran.

 

Kedma, Mamilla Alışveriş Merkezi, 3.kat, + 972 02 500 3737

Modern bir bistro atmosferindeki Kedma hem terasından Eski şehir ve Jaffa Kapısı manzaraları hem de Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Akdeniz mezeleri ile ünlü.

 

 

zuta gatsby

KUDÜS GECE HAYATI

Tel Aviv kadar çok çeşitli ve canlı bir gece hayatı olmasa da pubları, barları, canlı müzik mekanları ile eski şehir surlarının dışında hareketli bir gece hayatı var Kudüs’ün.

Mesela Machane Yehuda Pazar yerini akşamüstlerinden itibaren geceleri çılgın bir eğlence mekanına dönüşüyor. Pazarın bazı tezgahları bar ve publara dönüşüyor, gençler ellerinde biralar ve içkiler ile kendilerini tekno ve hip hop müziklerin ritmine bırakarak dans ediyor. Gece geldiğiniz kapalı kepenkler üzerinde grafiti sanatçısı Solomon’un boyadığı rengarenk nefis portreleri de görme şansınız oluyor.

Pazarın eğlence adresleri: May 5th (Etz HaChaim St. 56) ve HaTipa (Hadekel 2)

 

KOKTEYL ADRESLERİ

HaTaklit (The Record)

Zuta, 10 King David St

Gatsby, 18 Hillel St

 

DANS ADRESLERİ

Hamakom, 3 Ben Shetach St

Toy Bar, 6 Dhu Nuwas St

Oliver Twist, 59 Ha-nevi’im St

Sira Pub, 4 Ben Sira St

4:20, Yitskhak Elisar St 5

Uganda, Aristobolous St. 4

 

 

CANLI MÜZİK ADRESLERİ

HaMazkeka, Shoshan St. 3

Piccolino, 12 Yoel Moshe Solomon St

Birman, 8 Dorot Rishonim St

Mike’s Place, 33 Yafo St

Blaze Bar, 23 Hillel St

Even Juke, 33 Yafo St

Barood, 31 Jaffa St, Feingold Courtyard

 

 

 

 

Yolculuk Terapisi İsrail Yazıları

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval