GAZİANTEP KAHVALTILARI

 

Gaziantep’te gün epey erken başlıyor ve Antep’lilerin beyran çorbası, cartlak (ciğer) kebabı ve kavurması, katmer tatlısı gibi bol enerjili yöresel kahvaltıları epey değişik ancak harika lezzetler.

 

Geleneklere göre esnaf dükkanını açmadan önce, tüm gün kendisini tok tutacak ‘beyran çorbası’ ile güne başlarmış. Beytan çorbası nasıl mı yapılıyor? Koyunun boyun ve kol etleri tüm gece boyu en az 10-11 saat pişiriliyor, ve et kemiklerden ayrılıyor. Etin suyuna liğme liğme etler, pilav, koyun yağları, sarımsak ve biber eklenerek birlikte kızgın ateşte harlanıyor ve servis ediliyor. Sabah 6:00-7:00 gibi içilen bu çorbanın tüm gün acıktırmadığı söyleniyor. Bol sarımsaklı, bol acılı beyranlı bir sabah kahvaltısı bizim için çok farklı bir deneyim olmakla birlikte, yöre kültürünü keşfetme adına iyi bir fırsat oldu. Tüm gün tok tutup tutmadığını Antep’te sürekli yemek yediğimiz için test etme imkanınız olamadı, ancak kesinlikle doyurucu. İçinizi ısıtırken acısı ile sizi sarsıp kendinize getiren bir lezzet.

 

Gaziantep’in en meşhur beyrancısı, Almacı pazarı arkasında Metanet Lokantası (Kozluca Caddesi No:11). Sabah kapıda kuyruk oluyor neredeyse, turistler artık ağırlıkta. Beyran Gaziantep’in uzmanlık alanı olduğu için özellikle Aşina Restoran’da (Incilipınar Mah. Muammer Aksoy Bulv. Anadolu Iş Han Altı, Şehitkamil) ve de Sakıp Usta ve Çeşni Restoran gibi esnaf lokantalarında da çok güzel beyran çorbası içebiliyorsunuz.

 

Antepli’lerin sabahları 5:00-7:00 arası bir başka kahvaltı tercihi ise ciğer kebabı (cartlak) ve kavurması, ve mutlaka denemeniz gereken bir lezzet. Aklınızda olsun ciğerciler sadece sabah erken saatte açık, saat 7:30’a birşey kalmıyor. Eğer gerçekten riske atmak istemiyorsanız sabah 5:30’da kalkıp, lokaller ile birlikte 6:oo’da orada olun.

 

Küppe isimli dürüm ekmeği içinde yenilen kömür ateşinde şişte pişmiş ciğer (cartlak) kebabı ve soğanlı, baharatlı ciğer kavurmasının en iyi adresi ise Ali Hayda Usta. (Dere Kenarı sokak) Salaş ufacık bir mekan ancak ustayı izlemek, lokaller ile aynı mekanı paylaşmak bile büyük bir zevk. Ciğeri yerken yanında bir Antep geleneği olan ‘nohut dürüm’ün de tadına mutlaka bakın. Odun ateşinde pişen tırnaklı ekmek içine nohut, soğan, acı biber ve maydonoz konuyor, müthiş lezzetli. Ciğeri ve nohut dürümü yedikten sonra, sabah sıcacık yatağınızdan kalkıp buralara kadar zahmet ettiğinize değdiğini anlayacaksınız.

 

Diğer iyi ciğerciler: Ciğerci Mustafa – Asef Usta (Bayramoğlu Sokak 1/B, Gaziantep), Dürümcü Recep Usta (İncirlipinar Mah. 1 Nolu Cad. No:9, şehitkamil ) ve Löküs Ciğer (Seferpaşa Mh. Dere Kenari Sk. Kültür Yolu. No:25).

 

Oldu da sabah erken kalkamadınız ve öğlen vakti ciğerin tadına bakacağım dediniz; Köşk Kebap (Yaprak Mah. Kepkep Sok. No:26) salonuna gidebilirsiniz.

 

 

GÜNE TATLI BAŞLANGIÇLAR

Antepliler güne sabah erken tuzlu başlangıçlar ile başladıktan sonra bir tatlı ile taçlandırıyorlar sabahlarını.

 

Antep’in aslında baklava kadar güzel bir tatlısı var: Katmer. Mermer tezgahta el ile açılmış incecik hamur arasına öğütülmüş antep fıstığı, süt veya irmik kaymağı ve çok az şeker konuyor, üstü yağlanıp taş fırına veriliyor. Tatlıyı ağırlaştırmasın diye özellikle şurup yerine az şeker konuyor. Fırında odun ve fıstık kabuğu ateşinde piştikten sonra servis edilen çıtır çıtı katmer, ağzınızda dağılırken sizi adeta nirvanaya ulaştırıyor. Hani çizgi filmlerde müthiş bir lezzet keşfeden karakterin dünyasında havai fişekler patlar ya, işte öyle minik lezzet bombaları patlıyor içinizde. İnanılmaz hafiflikteki bu tatlıdan nasıl böyle bir etki içinize yayılıyor, siz anlamadan katmer bitiveriyor. İşte hayatınızın tatlısı ile tanıştınız. Ancak hafifliğine kanmayın bol kalorili bir tatlı, yanınızdaki ile paylaşmanız yeridir.

 

Katmerin Gaziantep’te en meşur adresi Zekeriya Usta (Çukur Mh. Körükcü Sok. B Hilmi Gecidi No: 16/C-D Sahinbey). Eski çarşı içinde daracık bir sokaktaki bu minik dükkan turistler ile dolup taşıyor sabahları.

 

Eğer Zekeriya Usta’nın yeri size fazla turistik gelir ise lokallerden öğrendiğimiz başka favoriler de var. Eski şehre biraz uzak ancak İbrahimli’de Celal Doğan Parkı karşısında Loca Pastanesi’nin katmeri üzerine tanımıyor ahali. Ayrıca eski şehirde Ebrar (Eski Gümrük Cad. No:29/B, Şahinbey) ve Orkide Pastanesi (Gaziamuhtarpaşa Bul No:17 Şehitkamil) de çok güzel katmer yapıyor.

 

Ebrar’ın katmeri test edildi ve onaylandı. Ebrar’a hazır girmişken yöresel kurabiye olan ‘tarçın, çörekotu ve anasonlu’ kurabiyenin de tadına bakıldı, o da müthişti. Ebrar isterseniz kargo ile evinize katmer ve kurabiye gönderiyor, aklınızda olsun. Katmeri genelde sabaları bulabiliyorsunuz, sadece Ebrar öğleden sonra da yapmaya devam ediyor.

 

Orkide ise hem katmeri hem de rezene, çörek otu, susam gibi baharatlar ile yapılan yöresel gevrek kurabiyesi ‘kâhke’ ile meşhur (Orkide Katmerci: Gazi Muhtar Paşa Bulvarı No:17/ Orkide Kahkeci: Gazi Muhtar Paşa Bulvarı No: 13/B, Şehitkamil)

 

Başka bir klasik ise Memik Dede pastanesinde Antep-Urfa mutfaklarının ünlü tatlılarından Billuriye ve Fıstıkzade. Billuriye tatlısı tel kadayıfın üzerine serpilen Antepfıstığının ince bir kat tel kadayıfla örtülmesi ile hazırlanıyor. Fıstıkzade ise tepside sıkıştırılmış tel kadayıf arasına yerleştirilmiş fıstıkların kısık ateşte altı üstlü pişirilip, üzerine şerbet dökülerek sıcak sıcak yenen bir tatlı.

 

Başka bir tatlı başlangıç yöntemi ise kadayıf. Bey mahallesinin hemen girişinde yer alan Kılıç Kadayıf’a uğrayın mutlaka. (Eyuboglu Mah. Eblehan Cad.no 17 ) Baklava diyarında kadayıf nerden çıktı diyeceksiniz. Demeyin, siz beni dinleyin ve bu fıstıklı taze burma kadayıfı yiyin. Bildiğiniz tel kadayıf ancak fıstık ile çekilmiş bu kadayıf tazecik ve ağızda dağılıyor. Katmer gibi çok hafif ve mükemmel bir lezzetle tanışacaksınız.

 

Erkenden tuzlu ve tatlı kahvaltınızı yaptıktan sonra, Türk hava Yolları’nın neden Gaziantep’e İstanbul’dan sabah 5:00’te uçak koyduğunu anlıyorsunuz. Bu yörelerin geleneklerini kaçırmamak için ideal bir uçuş saati.

 

.

 

 

YOLCULUKTERAPİSİ GAZİANTEP YAZILARI

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval