Dünyayı dolaşan göçebe şefler: Yeni Gurme Trend

Genç Göçebe Şefler Restoran Açmak Yerine Pop-Up Performanslar ile Dünya’yı Dolaşıyor!

Dünyanın en ünlü şefleri, kendi mabedlerinden ve mutfaklarından çıkıp, dünyanın farklı köşelerinde yeni mutfaklar yaratmaya başlamıştı; Noma’nın ünlü şefi Rene Redzepi tüm ekibini 2015’de Tokyo’ya 2016’da da Sydney’e 5er haftalık pop-up restoran deneyimi için taşıdı.

reneredzepi

Grant Achantz’ın  ünlü restoranı Alinea, Ocak 2016’da bir anda Madrid’de beliriverdi.

Albert Adria, Londra’da Hotel Café Royal’de 50 günlük bir pop-up şeflik yapacak.

Ve artık umut vaad eden parlak genç şefler, bu lezzet gurularını örnek alarak, ünlü Michelin restoranlarında yardımcı şef olarak basamaklarda yükselmeye çalışmak yerine, kendilerini göçebe deneyimlerde kanıtlama çabası içinde.

Ya farklı restoranlarda özel şef geceleri düzenliyorlar ya da kısa süreli gezgin pop-up restoranları açıyorlar.

sebastianmazzola

32 yaşındaki Arjantinli şef Sebastian Mazzola, kısa bir süre Barselona’da Albert Adria’nın yanında çalıştıktan sonra, sommelier kız arkadaşı Sussie Villarico ile dünyada bir mutfak macerasına çıktı. ‘DJ’ler nasıl dünyanın her yerinde performans sergileyebiliyorsa biz de neden kendi maharetlerimizi farklı yerlere taşıyıp, sergile meyelim?’ diyen Sebatian, partneri ile, Peru ve Japon füzyon mutfağı olan Nikkei lezzetlerini Meksika, Moskova ve St Tropez’de sunuyor. Çiftin bir sonraki pop-up performansını takip etmek için www.cooking-in-motion.com’a bakabilirsiniz.

harrycumins

32 yaşındaki İngiliz şef Harry Cummins ve 31 yaşındaki Kanadalı sommelier Laura Vidal, Paris’in son dönemlerdeki en meşhur bistrosu Frenchie’de çalışırken, farklı arkadaşlarının restoranlarında, gece geç saatlerde, gerilla usulü akşam yemekleri düzenlemeye başladılar.  2014’de ise bu konsept ile yola çıkıp farklı ülkelerde pop-up lezzet deneyimleri başlattılar. İspanya Girona’da dünyaca ünlü El Celler de Can Roca’da 2 ay, Fas’ta 2 ay, Kuzey İtalya, Londra ve Güney Fransa’da birkaç hafta, gittikleri yerlerin konseptlerine lezzet ve sunumlarını adapte ederek mutfağa girdiler ve maharetlerini meraklıları ile buluşturdular. Mart 2016’da Paris’teki Omnivore Food Festivalinde, ardından  Paris’te, yazın Provence’da Arles’da yer alacaklar. Senede 8 farklı yerde pop-up deneyim sunan çift yer değiştirmenin getirdiği dinamizm, sürekli yaratıcılık ve özgürlük duygusunu sevdiklerini söylüyor. Çifti www.theparispopup.com/en sitesinden takip edebilirsiniz.

diegomunoz

39 yaşındaki Diego Munoz, Peru’nun başkenti Lima’nın dünyaca ünlü restoranı Astrid y Gaston’da pasta şefi iken artık kendi başına uçma zamanı geldiğine karar verip, dünyaca ünlü şefleri temsil eden menajer Kristian Brask Thomsen’i kendisine bir dünya turnesi ayaralaması için aradı. Bir yılı yollarda geçirecek olan Munoz, Avusturya’dan Panama’ya farklı restoranların tüm akşam yemeği deneyimini yönetecek. Kendi lezzetlerini farklı insanlar ile tanıştırırken, farklı kültürlerden beslenerek yaratıcılığını geliştireceğine inandığı için bu maceraya büyük bir heves ile atılan Munoz, Peru’nun geleneksel lezzeti olan Ceviche’ye getirdiği yaratıcı yaklaşımlar ile meşhur. Özellikle kızarmış pirinç ununda kızarmış deniz kestaneli, elmalı ve çiçekli yeni nesil cevichesi dillere destan. Şefin yolculuğunu www.bon-vivant.dk adresinden takip edebilirsiniz.

haanpalou

Toronto doğumlu, yarı Çinli yarı Romen 30 yaşındaki Haan Palcu-Chang, Kopenhag’daki Michelin yıldızlı Kiin Kiin ve Kokkeriet’te yardımcı şef, Paris’te de Le Mary Celeste’de baş şeflik yaptıktan sonra, aldığı övgü ve ödüllere rağmen, sabit bir restoranın günlük stresi yerine gezginliğin özgürlüğü ve hafifliğini tercih ederek, Asya’da yollara döküldü ve Singapur’da Lazy Susan isimli restoranı devralarak rahat ve samimi ortamda brunch lezzetleri sunuyor. Ardından Kanada ve Stockholm’e doğru yol alacak şefi www.haanpalcuchang.com adresinden takip edebilirsiniz.

 

*Yazı ve fotolar New York Times’dan alınmıştır.