CUSCO – PERU

 

 

3326 metre yükseklikte yer alan Cusco, 16. Yüzyıldan kalma kolonyal İspanyol mimarisinin en güzel örneklerinden birisini sergileyen antik bir şehir. İspanyollar’ın Peru’ya geldikleri sırada İnkaların başkenti olan şehir, Quecha lisanında qusco yani ‘Dünyanın göbeği’ ismine sahipmiş. Efsaneye göre 12. yüzyılda ilk İnka, güneşin oğlu Manco Capac tarafından kurulmuş. Kentin ana meydanı olan Plaza de Armas ve çevresi kolonyal döneme ait binalar ve kiliseler ile kaplı. Meydanda bulunan ihtişamlı katedral ve içerisinde yer alan zenci İsa kesinlikle görülmeye değer. 1560’da yapımına başlanan ve tamamlanması 100 yıl süren katedralin içinde El Triunfo ve Jesus Maria kiliseleri yer alıyor. La Compania ise Cizvitler tarafından 1571’de yaptırılmış. La Merced ise 1654’den kalma bir kilise. San Blass ise ufak bir kilise olmasına rağmen içinde Güney Amerika’nın en güzel oyma ve kakma işçiliğine sahip dua kürsüsü yer alıyor.

peru04211 (2)

Altın Müzesi, Rfael Larco Herrara Arkeoloji Müzesi görülmeye değer yerler. Cusco’daki Cichero kasabasındaki yerel sabit pazarı yerlere serilmiş yiyecek ve elişleriyle tam bir renk cümbüşü, inek burnu ve dişi, lama yumurtası çirozları gibi birçok orijinal şeyi ilk kez ve sadece burada görebilirsiniz.

peru04221 (2)

Cusco Yakınlarındaki Rotalar

 • Cusco’dan Sacsaywaman’a yarım günlük tur alıp antik kenti gezebilirsiniz.

peru - pisac

 • Cusco yakınlarında tam bir seyirlik pazar olan Pisac pazarını ziyaret edebilirsiniz, El işçilikleri ve kullanılan canlı renkler gerçekten nefes kesici! Ardından Urubamba, Chincheros ve Ollantaytambo antik şehirlerinin yer aldığı Kutsal Vadiyi ziyaret edip, Sol y Luna, Casa Andina Private Collection veya Libertador’da konaklayabilirsiniz.

peru04311

 • Cusco’dan önce Arequipa’ya gidip sonra da Colca Canyon’a ulaşıp Orient Express Colca Canyon’da konaklayarak doğa harikası olan Colca Kanyonunu keşfedebilirsiniz.

IMG_7034

 • Urubamba Nehri’ne paralel defileli, danslı ve lüks kompartımanlı OrientExpress Andean Explorer treninde Cusco- Puno arası seyahat oldukça zevkli.

 

peru04061

 

CUSCO REHBERİ

 • OTELLER
 • Novotel Cusco San Augustin 239, Esquina Pasaje, Santa Monica / 16’sı süit toplam 99 odasıyla hizmet veren otel; kafesi, restoranı ve barıyla modern olanak ve konforları 16. yüzyıl mimarisiyle buluşturuyor. Sömürge mimarisinin farklı stilinin gözlemlendiği otel, Cusco’nun kalbinde, Machu Picchu harabeleri yolunun üzerinde bulunuyor. Oda fiyatları 130 dolardan başlıyor.
 • Orient Express Hotel Monasterio Calle Palacios 136, Plazoleta Nazarenas / And Dağları’nın tepesinde, denizden yaklaşık 3 bin km. Yüksekte konumlanan, İnka ve İspanyol kültürlerinin beşiği Cusco’da yer alan otel, Orient-Exspress patentli. 1952 yılında inşa edilmiş 16. yüzyıldan kalma eski manastır, şimdiki otel; Cuzco ve Machu Picchu’yu keşfetmek isteyenler için en iyi adres. Conde Nast’ın 2006’nın “Güney Amerika’nın en iyi oteli” seçtiği otelde, oda fiyatları 517 dolardan başlıyor.
 • Casa Andina Private Collection Plazoleta de Limacpampa Chico, 473
 • 5’i süit toplam 72 odasıyla hizmet veren Casa Andina Private Collection, Peru’nun en önemli otel zinciri Casa Andina oteller zincirine ait. Cusco şehrinin sömürge tarafında yer alan otel, şehir meydanının da sadece birkaç blok ötesinde. Eski yüzyıllarda büyük bir ev olan, şimdilerde ise otel hizmeti veren bu sempatik yerde konaklamak isterseniz; çift kişilik oda fiyatları 134 dolardan başlıyor.
 • Diğer Oteller
 • Libatador Cusco
 • İnkaterra Cusco

 

 • RESTORANLAR
 • MACONDO, Cuesta San Blas 571, Cusco / Hem sanat galerisi hem de kafe olarak hizmet veren Macondo, Cusco’nun en hip restoranlarından biri. Mekan, ismini Gabriel Garcia Marquez’in “Yüzyıllık Yalnızlık” adlı romanındaki varolmayan şehirden alıyor. Maconda’da bir taraftan sergilenen eserlere bakıp dergi ve kitapları karıştırırken diğer taraftan Peru ve Güney Amerika mutfağının farklı lezzetlerini tadabilirsiniz.
 • La Cicciolina Calle Triunfo 393 / Kırmızı ve yeşil duvarların hakim olduğu modern ve sıcak dekorasyona, ahşap ve metal mobilyalarla orijinal lambalar eşlik ediyor. Mekan, iştah açıcılarındaki eşsiz tapas ve geniş şarap kavıyla tanınırken; Akdeniz mutfağından geniş makarna çeşitleriyle de birçok lezzeti bir arada barındırıyor.
 • Green’s Tandapata 700, Plaza San Blas / Tanpadata’da yer alan restoran adını yeşil duvarlarından alıyor. Sıcak ve stil sahibi atmosferiyle büyük divanlarda, mum ışığında chill out müzik eşliğinde rahat sohbet edebileceğiniz bir ortamda yemek isterseniz; İngiliz ve Peru mutfağından füzyon yemeklerin sunulduğu Green’s aradığınız adres. Tavuk, patates, sebze ve olmazsa olmaz elmalı turtalar restoranın favori yemekleri.
 • Ristorante İnkanto Santa Catalina Angosta 135 / Ristorante İnkanto, İtalyan ağırlıklı uluslararası bir mutfağa ev sahipliği yapıyor. İyi servis, asansör müziği ve modern dekor hep bir arada.
 • Baco Ruinas 465 / Güzel müzik, uluslararası mutfak ve modern dekorun buluştuğu şahane bir yer.

 

 • ALIŞVERİŞ ADRESLERİ
 • Galeria Latina Calle San Agustin 427 / Hotel Libertador yakınlarında bulunan ve elişi konusunda geniş seçenekler sunan mağazada; halı, örtü, Alpaka yünü kıyafet, seramik, mücevher ve Amazonlardan gelen elişleri bir arada sergileniyor.
 • The Coca Shop Calle Carmen Alto 115, San Blas / Ülkenin en bilindik ürünü koka yapraklarında yapılan çay, çikolata ve şekerleri Machu Picchu’ya tırmanırken ani değişen yüksekliğin yan etkilerinden kurtulmak için ideal.

IMG_7035

 

 

Ne zaman gidilir?

Peru için gidilmesi en güzel aylar Haziran ile Ağustos arası dense de her daim ılıman iklimiyle, Peru; yılın 365 günü tercih edebileceğiniz bir tatil alternatifi. Ülke kıyı, dağ ve orman olmak üzere üç farklı alana yayılmış olsa da genelinde tropik bir iklim hakim. Peru’da hava şartları yaz-kış fark etmeksizin ılıman. Dalga sörfü ise hemen hemen her mevsim yapılabiliyor. Ekim ayı, deprem ayı.

Peru Mutfağı

 • Peru tam bir tarım cenneti. patates, mısır gani gani; okyanus kıyısında olduğu için balıktan bol bir şey yok; ve de tropik olduğu için de binbir çeşit meyvesi var. Yani gerçek bir lezzet cenneti
 • Her bir tanesi başparmak kadar olan haşlanmış mısırlar her yemeğin yanında bulunuyor.
 • Peruluların geleneksel yemeği Ceviche, çiğ balıkla yapılan lokal bir yemek. Harika değil ama yedik mi yedik olsun.
 • Pisco isimli ekşi içki, Peruluların geleneksel içkisi. Bizde çay ne ise onlarda da eski Pisco içiliyor. Ama bize sorarsanız; Pisco cola çok daha güzel.
 • Chicha, yani mısır birası yine Peru’ya özel farklı bir lezzet ama bizim arpa biralarımıza göre biraz tatsız.
 • Özellikle karamelize edilmiş küçük soyulmuş domatesli petit four’ları andıran Aguaymanto ve sulu şeftaliyle kavunu anımsatan grannadilla, maracuya ve pepino gibi passion flower meyveleri şahane.
 • Av eti severler Alpaka eti tadabilir; ancak çok da lezzetli olmadığını söyleyebiliriz. Bir de yediğiniz etlerin hangi hayvandan olduğunu bir kez daha düşünün. Peruluların “hintdomuzu” dedikleri hayvan, aslında hamster’ın bol tüylüsü. Yemeden önce görüntüsünü hatırlamakta fayda var!

 –

Önemli Bilgiler

Cusco oldukça yüksek bir şehir. Gitmeden önce tansiyon, kalp vb. gibi sorunlarınız varsa bir doktora görünmeniz iyi olabilir. Yoksa yükseklik hastalığı; kusma, aşırı yorgunluk ve baş dönmesi gibi belirtilerle hoş geliyor bedene. Önceden alınabilecek ilaçlarınızı almazsanız; bünyenize göre, oradaki oksijen maskeleriyle idare etmek durumunda kalabilirsiniz. Koko yaprağı çüğnemek ve çayını içmek yükseklik hastalığına iyi geliyormuş.

YOLCULUK TERAPİSİ PERU YAZILARI

Zeynep Atılgan Boneval