LİMA – PERU

 

Peru’nun 9 milyon nüfuslu başkenti Lima, şaşırtıcı bir dönüşüm geçiriyor.  Ardı ardına açılan gurme şef restoranları ile gastronomik bir vaha haline gelen şehir, geleneksel değerlerini ve tarihini unutmadan, modern zamana ayak uyduruyor ve renkli ve dinamik kişiliği ile ziyaretçilerini büyülüyor.

 

1535’de İspanyol komutan Pizzaro kumandanlığında İnkalardan ele geçirilip, Ciudad Los Reyes yani Krallar Kenti ismini almış. Lima’nın çekirdeğini oluşturan Eski Lima, 16. yüzyılda koloniciler tarafından inşaa edilmiş, ancak çoğu bina depremlerde yıkıldığı için diğer Latin Amerika başkentlerinin aksine Lima’da çok az tarihi bina ayakta kalmış.

Güneşi ve depremi tanrılaştıran Şaman kökenli, gülümseyen Kızılderili ve Çinli karışımı melez bir ırk olan İnkaların, ve daha sonra İnka ve İspanyol melezlerinin ülkesi Peru’nun büyülü başkenti Lima’da iken neler mi yapabilirsiniz?

lima1

 • Eski şehirdeki az sayıda ayakta kalan tarihi binalar: Tagel Kulesi Sarayı, Kilise, Katedral ve Başpsikoposluk Sarayı. Başta Başpsikoposluk Sarayı olmak üzere tarihi yapıların çoğu ampir uslubunda.
 • Kentin en önemli iki meydanı olan Plaza de Armas ve Plaza Bolivar kolonyal dönemine özgü ahşap cumba balkonlu evleri ile dikkat çekiyor.

lima

 • Plaza de Armas’da yer alan, yeraltı mezarlarıyla meşhur San Francisco Kilisesi, yani Iglesia de San Francisco, Lima’nın 18.yüzyılda geçirdiği depremden sonra sağlam kalabilen ender eserlerinden. İçi kimilerine göre Lima katedrali’nden bile daha güzel ve daha görülmeye değer. İspanya’nın koloni döneminden kalan ve o yılların katolik inancını ve pratiğini her köşesiyle hissettiren kilisede bir kütüphaneyle huzur dolu avlular bulunuyor. Yine Plaza de Armas  meydanında yer alan, inşasına 1535’te başlanan Lima Katedrali, koloniyal mimarinin tüm özelliklerini taşıyor. Kaşif ve fatih Francisco Pizarro’nun ilk taşını kendi elleriyle koyduğu katedraldeki şapellerden birinde Pizarro’nun mezarı var.

 

 • Museo de Arte, yani Sanat Müzesi, Lima’nın önemli noktalarından. Peru sanatının en değerli parçalarını görebileceğiniz müzede koloniyal dönemden bugüne gelen resimlerin yanı sıra mobilyalar, ahşap oyma sanatından örnekler, bir hediyelik eşya dükkanı, bir kafe ve bir de sinema bulunuyor. Çarşamba günleri kapalı olan müze, diğer günler 10.00-15.00 arası açık. 125 Paseo Colon; 51/1-423 47 32; museoarte.perucultural.org.pe
 • Museo Pedro de Osma’da 16.yüzyıldan bugüne gelen resimler, heykeller, gümüş işçiliğine ait eserler, tekstil ürünleri, gravürler ve kitaplar yer alıyor. 423 Avda. San Pedro de Osma, barranco; 51/1-467 01 41 museopedrodeosma.org
 • Pueblo Libre bölgesinde yer alan, özel bir müze olan Museo Larco, 7. yüzyıldan kalma bir piramitin üzerine inşaa edilmiş 18.yy kolonyal binasında yer alıyor. İspanyolların keşfinden önceki 4000 yıllık döneme ait Peru’ya ait eserleri  kronolojik olarak sergiliyor (Avenue Bolivar 1515, Pueblo Libre, www.museolarco.org)
 • Ayrıca Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Altın Müzesi de görülmeye değer.
 • Lima’da Miraflores’te yer alan Huaca Pucllana piramidini, Parque del Amor ve Parque El Olivar park ve bahçelerini görmenizi tavsiye ederiz.
 • Lima’nın sofistike ve zengin muhiti San Isidro’da, lüks mağazalar, şık restoran ve kafeler ve golf kulüpleri bulunuyor.

limamiraflores1

 • Sahil kenarındaki Miraflores mahallesinde ise Peruluların gurur duyduğu Starbucks’lı bir alışveriş merkezi var. Alışveriş merkezinden Pasifik manzarası harika. Yol boyunca okyanus manzaralı oteller, restoranlar ve residanslar sıralanmış durumda.

peru10301 (2)

 • Lima’dan yarım günlük tur alarak Nasca Çizgilerini ziyaret edebilirsiniz: Milattan önce 200’lerde yapıldığı düşünülen Nazca çizgileri, 1920’lerde tepesinden uçan uçaklar tarafından keşfedilmiş. 5 cm derinliğinde 40 cm genişliğinde ki bu 300ê yakın dev sembolik çizimler yağmur ve rüzgarlardan korunaklı bir vadide yer aldığı için günümüze kadar ulaşabilmiş. Önce uçak pisti sanılan Nazca çizgileri hala sırrı çözümlenememiş bir muamma. Kimine göre Nascalılar uzaylılar ile iletişim kurmak için bu dev sembolleri çizdi, başka bir teoriye göre güne, ay ve yıldızları simgeleyen çizimler astronomik bir takvimdi, başka bir görüşe göre ise her çizgi bir dini bir anlam taşıyor ve törenlerin ürünü.
 • Lima’dan 1 günlük tur alarak Trujillo Huaca El Dragon ve Chan Chan’ı ziyaret edebilirsiniz. 1000-1470 yılları arasında Chimu uygarlığın başkenti olan yerleşim, dünyanın en büyük soylular kenti. Antik piramitler ve duvar süsleri gerçekten çok etkileyici. Ardınan balıkçı köyü Huanchaca’da öğle yemeği yiyip balıkçılar ile balığa çıkabilirsiniz.

 limamiraflores

 

LİMA REHBERİ

 • OTELLER
 • El Olivar, 194 Calle Pancho Fierro, San Isidro ; 51/1-712 6000 sonesta.com / küçük bir otel. Burada her türlü konfor düşünülmüş. En güzel tarafı ise Lima’nın sessiz bir köşesine, eski bir zeytinlik içerisine gizlenmiş olması. İki kişilik odalar 146$’dan başlıyor.
 • Miraflores Park Hotel Malecon de la Reserva 1035, Miraflores; www.mira-park.com / Miraflores Park Hotel’in de manzarası inanılmaz. Sert kayalıklara vuran dalgaları seyrederken havuza girebilir ya da spa ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. Okyanus manzarasıyla donanmış süitinizde sunulan konforlar ve göz yormayan dekorasyon ise cabası. Konaklama fiyatları 365 dolardan başlıyor.
 • Swissotel Lima Via Central 150, Centro Empresarial Real, San Isidro / Swissotel Lima; ticaret ve alışveriş merkezleriyle kültür alanlarının bulunduğu San Isidro’nun tam merkezinde konumlanmış. Modern şehrin göbeğinde bulunmanın yanı sıra eski tarihi şehir merkezine de ulaşımın kolay olduğu oteli tercih etme sebebiniz; sadece konumundan dolayı olmuyor. Seçkin ve modern yapısıyla şehrin en iyi konaklama alternatiflerinin başında gelen restoranları, barı, gurme mağazası, güzellik salonu, spa olanakları ile her bütçe ve tarza uygun oda seçenekleri sunan Swissotel Lima’da konaklamak isterseniz, oda fiyatları 240 dolardan başlıyor.
 • JW Marriott Hotel Lima Malecon De La Reserva 615, Miraflores / Sarp kayalıkların üzerinde konumlanan otelin en güzel tarafı hemen hemen her odasının sahip olduğu Pasifik Okyanusu manzarası. Eşsiz manzarasına kaliteli hizmet anlayışı ve son teknoloji konforlar da eklenince JW Marriott Hotel Lima, şehirdeki en iyi konaklama seçeneklerinden. Oda fiyatları; 225 dolardan başlıyor.
 • DİĞER OTELLER
 • Park Plaza Miraflores
 • Country Club Miraflores
 • Sheraton Downtown
 • RESTORANLAR
 • Öğle Yemeği için önerilerimiz balık ve deniz mahsülleri ağırlıklı: Pescados Capitales (Avenue La Mar 1337) , La Mar (Avenue La Mar 770, Miraflores), La Gloria (Atahualpa 201, Miraflores) ve Punta Sal (Av. Golf Los Incas 376, La Molina) restoranları.

 

 • Akşam Yemeği Adresleri:
 • Astrid y Gaston Cantuarias 175, Miraflores,  51/1 2425387; astridygaston.com / Dünyaca ünlü Peru’lu şef Gaston Acurio’nun 1994 yılında açtığı restoran gurme Peru ve Fransız füzyon lezzetleri sunuyor. Geniş balık seçenekleri eşliğinde şık bir akşam yemeği yemek isterseniz; Güney Amerika’nın en iyi restoranı olarak gösterilen Astrid ve Gaston’a mutlaka uğramalısınız. Şef Gaston Acurio’nun New York’ta açtığı La Mar Ca Cebicheria ise, San Pellegrino’nun Dünyanın En İyi 50 restoranı arasında yer alıyor.
 • Central, Calle Santa Isabel 376, Miraflores, +51 1 242 8515, http://centralrestaurante.com.pe/ Latin America’nın ’50 En İyi Restoranı’ listesinde tepelerde yer alan Central restoranda, şef Virgilio Martinez, lokal içerikler ile hazırlanmış, yerel lezzet geleneklerine getirdiği yaratıcı yorumlar ile Peru mutfağını bambaşka bir boyuta taşıyor. Tadım menüsü, Peru’nun dağlarından denizlerine, çöllerinden ormanlarına, ülkenin derinliklerden tepelerine adeta size gastronomik bir yolculuk yaşatıyor. Ülkenin geniş biyoçeşitliliği ve kültürel mirası, yaratıcı dokunuşlar ile harmanlanıp birer sanat eseri gibi sunuluyor. Sadece dağlardaki yağmur fırtınalarından sonra bulunan havyara benzeyen cushuro, kökleri Inca’lara dayanan yumru kök bitki tunta, sadece And dağlarında yetişen parlak macenta renkli kaktüs airampo, sadece Central’de tadabileceğiniz lezzetler.
 • Kjolle, Şehrin en başarılı restoranı Central’in şefi Virgilio Martinez’in eşi Pia Leon, aslında bu efsanenin arkasındaki gizli kahraman. Son 10 yılı Peru dağlarını, vadi ve nehirlerini gezip, yöreye özgü lokal mahsülleri bulup, Central’in en beğenilen Mater Elevations menüsünü yaratan kişinin Pia Leon olduğu bilinmiyor. Şimdi Pia Leon kendi açtığı restoranda kendi kanatları ile uçup, kendi gastronomi deneyimini sunuyor. Lima’nın hip mahallesi Barranco’da açtığı Kjolle’de, her ay değişen 8 adımlı bir tadım menüsünde, Amazonlardan And dağlarına, Peru’nun sunduğu yerel lezzet hazineleri yolculuğu yaşatıyor. Ayrıca restoranın içinde nefis yaratıcı kokteyller sunan Mayo isimli bir kokteyl barı da var.  Şehrin en iyi kadın şefi artık tek başına sahnede. Av. Pedro de Osma 301, Barranco
 • Fiesta, Av. Reducto 1278, Lima, +51 1 242 9009, www.restaurantfiestagourmet.com / Kuzey Peru’nun Chiclayo şehrinde ilk restoranlarını 30 yıl önce açan Solis ailesinin oğlu Hector, ailenin lezzet geleneği ve sırlarını önce Fiesta ile başşehre taşıdı, ardından da Peru ve Arjantin’nin farklı köşelerine. Kuzey Peru’nun geleneksel lezzetlerine odaklanmayı devam ettiren mutfağın en ünlü lezzetleri Arroz con pato a al Chiclayana: Chiclayo usulü Pilavlı Ördek, Cebiche a la brasa: hafif ızgara edilmiş ceviche, közlenmiş Orfoz balığı ve kavrulmuş yavru keçi. Fiesta, Latin America’nın ’50 En İyi Restoranı’ listesinde ilk 20’de yer alıyor.
 • Restaurante La Mar, Avenue La Mar 770, Miraflores / Yine Peru’lu Gaston Acurio’nun imzasını taşıyan restoran gurme deniz mahsülleri sunuyor.
 • Mesa 18, Miraflores Park Otel’in gurme restoranı Peru, Çin ve Japon füzyon lezzetleri sunuyor. Özellikle kızarmış pirinç yemeği olan wokta pişen sebzeli, soğanlı, yumurtalı, soyalı Arroz Chaufa yemeğini tatmanızı öneririz.
 • Asia de Cuba Restaurant Sushi Bar Avenida Conquistadores 780, San Isidro / İştah açıcı sushiler, lezzetli kokteyller, iyi müzik ve güzel insalar burada buluşmuş. Geniş ve rahat bordo çevrelenmiş loş ışıklı restorana bayılacaksınız.
 • Huaca Pucllana, 8 General Borgono Cuadro, Miraflores; 51/1-445 40 42 / Lima’nın 200-700 yılları arasındaki döneminden kalma bir arkeolojik alan olan Huaca Pucllana’da mutfak , Peru Criollo geleneğinin yeniden yorumlanışı.Şef Marilu Madueno’nun yönetimindeki mutfakta yerel tatlar ve malzemeler modern teknikler kullanılarak tabaklara ulaşıyor. Ördek risotto mutlaka tatmanız gerekenlerden. Koloniyal bir kır evini andıran restoranda rustik bir dekorasyon uygulanmış. Geniş şarap listesini de iyice gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Yemekten sonra restoranın rehberlerinden biriyle arkeolojik kalıntılara minik bir gezi yapabilirsiniz. İki kişilik yemeğe ortalama 50$’lık bir hesap geliyor.
 • Jose Antonio Bernardo Monteagudo 200, Orrantia del Mar, San Isidro / Tipik Peru mutfağının en güzel örneklerini tadabileceğiniz restoran zincirinin en önemli özelliği kaçırılmaması gereken rustik atmosferi. İspanyol döneminin etkisi altında kalan “Crillo” adı verilen İspanyol ve Peru karışımı mutfağından günümüze gelen lezzetler, restoranda o döneme ait orijinal reçeteleriyle hazırlanıyor. Yerel ve güzel yemekleriyle mutlaka gitmeniz gereken restoranların arasında atlamamanız gereken Jose Antonio’nun Lima’da üç farklı şubesinin bulunduğunu belirtelim.
 • Fusion Choquehuanca 714, San Isidro /San Isidro’daki restoranda, isminden de anlaşılabileceği gibi uluslararası lezzetlerin Peru damak zevkiyle uyarlandığı füzyon bir mutfak hakim. Lüks atmosferi, özel garajı ve mükemmel şarap menüsüyle Fusion’ı gidilmesi gereken restoranlarınız arasına eklemenizi öneririz.
 • Kapallaq Petit Thouars 4844, Miraflores / Geleneksel deniz mahsulleri yiyebileceğiniz restoranda, balık ve deniz kabukluları konusunda seçenek bolluğu yaşıyorsunuz. Sadece 10 adet masa bulunan restorana rezervasyonsuz gitmemenizi tavsiye ederiz.
 • Brujas de Cachiche, Bolognesi 472, Miraflores / Geleneksel Peru lezzetlerinin şehirdeki otantik adresi.
 • Rosario Nautica, Espigon4, Circuito de Playas /Lima’daki en güzel balıkçılardan biri de La Rosa Nutica. Biraz fazla turistik olsa da denizin üzerindeki konumuyla görülmeye değer.
 • Restaurante Cala Playa Barranquito, Circuito Vial Costa Verde, Barranco / Pasifik Okyanusu kıyısında bulunan çok şık bir balıkçı ve deniz mahsulleri gerçekten çok lezzetli.
 • Manos Morenas, Pedro de Osma 409, Barranco / Barranco’daki salaş restoranlardan Manos Morenas; geleneksel Afro Perulu kıyafetleri giyen ve renkli şapka takan personeliyle salaş ve eğlenceli bir yemek için tercih edilebilir. Geleneksel Peru mutfağını canlı Crillo müziği eşliğinde tadabileceğiniz restoranda iki kişilik yemeğe 40$ gibi gayet uygun bir rakam ödeyecek ve karşılığını fazla fazla alacaksınız. 409 Avda. San Pedro de Osma, Barranco; 51/1-467 04 21; www.manosmorenasperu.com
 • Kafe ve Barlar
 • Cafe Ole, Pancho Fierro 109, San Isidro
 • Don Porfirio, Calle Manuel Segura 115, Barranco
 • O BAR, Francisco de Paula Camino ve Libertad kesişimi, Miraflores
 • Rafael, Calle San Martin 300, Miraflores
 • ALIŞVERİŞ ADRESLERİ
 • Alışverişte Lama ve Alpaka devesi yününden “and” bereleri, el dokuması kumaşlar, yine Alpaka ve Lama tüyünden kalpaklar, ruhları olduğuna inanılan Şaman bebekleri evlerin çatılarına konan el yapımı boğa figürleri sık rastlanan ürünler. Ülkede ayrıca naif cam altı boyaması da bulmak mümkün. “İnti” denilen güneş tanrısı figürlerinden yapılan kolyeler, koka yaprağından yapılmış çikolata ve çaylar da oraya özgü alınası malzemeler. Alışveriş adına; topraktan yapılan kap kacak ve seramik el işleri de oldukça cazi. Kilimlerin renk ve desenleri ise harika. Pazarlık serbest!
 • Peruluların Lima Miraflores’te gurur duyduğu Starbucks’lı bir alışveriş merkezi var. Alışveriş merkezinden Pasifik manzarası harika. Ancak mağazalara gelince; tracking malzemeleri satan bir iki mağaza ve elişi hediyelik eşya dükkanı harici çok enteresan bir şey yok. Zaten zengin Limalılar daha çok Miami’den alışveriş ediyorlar. Lima’da en güzel sabit elişi pazarı olan Feria Artesanal’e mutlaka gitmelisiniz. Bu arada köylerde her şey şehirdekinden daha ucuz, bilginize!
 • Ani Alvarez- Calderon, Lord Cochrane 151, San Isidro / Lokal tasarımcının Moda tasarımı ve Tekstil ürünleri
 • PPPP Design, Avenue Grau 810, Barranco / Ev tasarım ve mobilya
 • Sumy Kujon, Alameda Saenz Pena 103, Barranco / Lokal tasarımcının kıyafetleri
 • Ilaria,  Dos de Mayo 308, San Isidro / Gümüş ve mücevher için en iyi adreslerden.
 • Joyeria Gold / Gems Peru, Pasaje Santa Rosa 119 / Yeni açılan mağazada Kolombiya zümrütleri ve pahalı olmayan İtalyan çeliği takılar satılıyor.
 • La Casa Azul, Alfonso Ugarte 150 & Sömürge etkilerinin görüldüğü mobilya, dini sanat ve diğer dekoratif parçaların satıldığı mağazanın sahipleri size çok sıcak davranıyor ve ülkenize nasıl götürebileceğiniz konusunda da yardımcı oluyor.
 • Feria Artesenal, Avenia de la Marina 6 – 10, Pueblo Libre & Mercado Indio olarak bilinen pazar, sabahtan akşam 20:00’ye kadar açık. Burayı sakın Miraflores’teki Mercado Indio’yla karıştırmayın!

 

 

Ne zaman gidilir?

Peru için gidilmesi en güzel aylar Haziran ile Ağustos arası dense de her daim ılıman iklimiyle, Peru; yılın 365 günü tercih edebileceğiniz bir tatil alternatifi. Ülke kıyı, dağ ve orman olmak üzere üç farklı alana yayılmış olsa da genelinde tropik bir iklim hakim. Peru’da hava şartları yaz-kış fark etmeksizin ılıman. Dalga sörfü ise hemen hemen her mevsim yapılabiliyor. Ekim ayı, deprem ayı.

Peru Mutfağı

 • Peru tam bir tarım cenneti. patates, mısır gani gani; okyanus kıyısında olduğu için balıktan bol bir şey yok; ve de tropik olduğu için de binbir çeşit meyvesi var. Yani gerçek bir lezzet cenneti
 • Her bir tanesi başparmak kadar olan haşlanmış mısırlar her yemeğin yanında bulunuyor.
 • Peruluların geleneksel yemeği Ceviche, çiğ balıkla yapılan lokal bir yemek. Harika değil ama yedik mi yedik olsun.
 • Pisco isimli ekşi içki, Peruluların geleneksel içkisi. Bizde çay ne ise onlarda da eski Pisco içiliyor. Ama bize sorarsanız; Pisco cola çok daha güzel.
 • Chicha, yani mısır birası yine Peru’ya özel farklı bir lezzet ama bizim arpa biralarımıza göre biraz tatsız.
 • Özellikle karamelize edilmiş küçük soyulmuş domatesli petit four’ları andıran Aguaymanto ve sulu şeftaliyle kavunu anımsatan grannadilla, maracuya ve pepino gibi passion flower meyveleri şahane.
 • Av eti severler Alpaka eti tadabilir; ancak çok da lezzetli olmadığını söyleyebiliriz. Bir de yediğiniz etlerin hangi hayvandan olduğunu bir kez daha düşünün. Peruluların “hintdomuzu” dedikleri hayvan, aslında hamster’ın bol tüylüsü. Yemeden önce görüntüsünü hatırlamakta fayda var!

YOLCULUK TERAPİSİ PERU YAZILARI

Zeynep Atılgan Boneval