CENEVRE İZLENİM & ROTALAR & REHBER

Dünyanın en büyük göllerinden biri olan Leman gölünün masmavi suları üzerindeki sayısız yelkenliler, gölün kıyısındaki şık binalar, yemyeşil parklar ve ufuktaki dağların, özellikle üzeri her daim karlarla kaplı Mont Blanc tepesinin heybetli görüntüsü ile, sanki bir kartpostal güzelliğindeki manzaraları ile Cenevre insanın içini huzur dolduran bir şehir.

 

Öyleki bazıları ‘Sıkıcı bir Huzurevi’ olarak tanımlıyor Cenevre’yi. Evet biraz sakin, biraz yavaş bir şehir Cenevre, ne sizi zorlayacak trafiği, ne de keyfinizi kaçıracak gürültülü bir kalabalığı var, özellikle Pazar günleri sokaklarda kimseyi göremiyorsunuz. Ancak Cenevre hem müzeleri, kültürel ve sanat etkinlikleri, hem de gastronomi mabetleri ve yürüyerek keşfedilebilecek orjinal butikleri ile keyifli bir haftasonu geçirmek için ideal bir destinasyon. Ayrıca bu küçücük şehrin dünya sahnesinde nasıl önemli bir rol oynadığı düşünülürse, mutlaka bir kez bu şehri görmek lazım.

 

Dünyaca ünlü filozof Jean-Jacques Rousseau, Protestan reform hareketinin en önemli önderlerinden Jean Calvin, ve de ünlü düşünür, yazar ve şair Voltaire’e ev sahipliği yapmış Cenevre, dünyanın ilk insaniyetperver teşkilati Kızıl Haç’ın da doğum yeri. Birleşmiş Milletlerin dünyadaki ikinci en önemli binası yine Cenevre’de. Birleşmiş Milletler haricinde, WHO (Dünya Sağlık Örgütü), ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) gibi 200’e yakın uluslararası kurum ve teşkilata, 199 ülkenin temsilciliğine ev sahipliği yapan Cenevre resmen batı Avrupa’nın politik ve kültürel kesişim noktası. Şehrin uluslararası müzakerelerdeki ‘insancıl arabulucu rolü’ tüm dünya tarafından kabul ediliyor. Hatta şehirliler bu yaklaşımı bir yaşam biçimi olarak öylesine benimsemiş durumdaki, şehir ‘Barış Şehri’ sıfatı ile anılıyor.

 

Tarih ve sanatın yanı sıra doğa, cam, seramik, otomobil gibi birbirinden ilginç konseptlere sahip 44 müzesi ve sayısız sanat galerileri ile tam bir kültürel çeşitlilik sunan Cenevre, finans, pazarlama ve üretim sektörlerinin önemli global şirketlerinin Avrupa merkez ofislerini barındırdığı için, yüksek bir ‘expat’ nüfusuna ev sahipliği yapıyor.

 

188.000 kişilik nüfusunun %45’ini, 180 farklı ülkeden gelen yabancı ülke vatandaşları oluşturuyor. Tam bir dünya köyü havası taşıyan şehir, açık görüşlü yaklaşımı ile herkese kucak açarak, ziyaretçilerine kendilerini evde gibi hissettirmeyi başarıyor. Hatta Cenevre, her sene İngiliz araştırma şirketi Mercer tarafından 215 kentte tekrarlanan Yaşam Kalitesi Anektinde; çevre, güvenlik, sağlık, alışveriş ve kamu hizmeti gibi 39 kritere göre yaşam standardı en yüksek kentler arasında seçiliyor.

 

1000’in üzerinde restoranı ile şüphesiz Cenevre İsviçre’nin gastronomi merkezi. Michelin yıldızlı gurme restoranlardan, tüm dünya mutfaklarına, cafelerden İtalyan dondurmacılarına kadar her zevke ve damak tadına uygun birşeyler bulmak mümkün şehirde. En önemli lokal spesiyaliteleri fondü, sosisli lahana, lahana böreği, makarna çorbası ve et veya sebze casserole. Cenevre gölü sayesinde sürekli taze balık bulmak mümkün.

 

İsviçre ve Cenevre denince akla ilk gelen simgelerden birisi ise ‘saat’ kuşkusuz. Dünya çapında ünlü “Swiss made” damgası yüksek teknoloji ve kalite, ve güvenilirlik ile özdeş hale gelmiş. İngiliz Bahçelerinde yer alan, adeta bir sanat şaheseri olan 2.5 metre uzunluğundaki ‘Çiçek Saati – Flower Clock’, yılda iki kez yenilenen binlerce çiçek ve bitkiden yapılıyor. Cenevre saat endüstrisinin dünya çapındaki ününü sembolize ediyor.

 

 

Semt Semt Cenevre

Cenevre her ne kadar masallardan fırlamış bir ortaçağ asilzadelesi imajına ve köklü bir Frankofon geleneğine sahip olsa da, şaşırtıcı derece de çeşitlilik barındırıyor.

 

Özellike son zamanların gözde semti Pâquis, lüks mağazalar ile dolu Place de Molard’dan çok farklı bir atmosfere sahip. Bohem kafeleri, küçücük barları, marjinal dükkanları ile sanki kendinizi başka bir şehirde hissediyorsunuz.

 

Evet Cenevre bir yandan şık ve ağırbaşlı aristokrat kenti, ancak yazın hareketli ve cıvıl cıvıl bir Cenevre ile karşılaşıyorsunuz. Sokaklardan yürüyerek göl kenarındaki Bains des Paquis plajına inen, güneşlenen ve yüzen, yelken ve jet ski yapan, kafelerde keyifle takılan şehirliler gayet rahat ve sportif bir imaj sergiliyor. Modern bir marinaya sahip olan ve yaz aylarında uluslararası yelken yarışlarıyla ünlenen Leman Gölü, su kayağından sörfe pek çok su sporu için ideal. 180 kilometre uzunluğundaki Leman gölünün başlangıcında bulunan ‘Jet d’Eau’ fıskiyesi ise adeta Cenevre’nin modern simgelerinden birisi haline gelmiş durumda. 1930’da hayata geçirilen proje ile göl suları saatte 200 km hızla 140 metre yükseğe gece gündüz fışkırıyor. Fıskiye sürekli değişen rüzgarın şiddeti ve yönüne göre şekil değiştiriyor, güneşin ışıkları ile yapay gökkuşakları oluşturuyor, ve izleyenleri adeta hipnotize ediyor. Fıskiyenin yakınlarındaki Mont Blanc köprüsü ise sunduğu enfes şehir manzaları ile başka bir çekim noktası, Köprünün batısındaki Rousseau Adası, Cenevre’de doğan, çok sevdiği bu yerde bir süre inzivaya çekilen ünlü filozof Jean-Jacques Rousseau’ya ithaf edilmiş. Gotik mimarinin zarafetini sergileyen yalıları ile ünlü gölün sağ yakasındaki Wilson Rıhtımı, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Cenevre’nin kaderini değiştiren Amerikan Başkanı W. Wilson’a adanmış.

 

Cenevre’nin kültür merkezi ise Bastion Parkındaki Yeni Meydan (Place Neuve). Bu meydan Rath Müzesi , Büyük Tiyatro (Grand-Théâtre), Bizans Müzik Konservatuarı, Reform Duvarı, ve ulusal kahraman general Henri Dufour’un heykeline ev sahipliği yapıyor. Reform duvarı, Jean Calvin’in 400. Doğum yıldönümü ve de Cenevre Akademisinin 350. Yıldönümünü kutlamak için inşaa edilmiş. 5 metre yüksekliğinde ve 100 metre uzunluğundaki duvar, Protestanlığın en önemli dört ismine: Guillaume Farel, Jean Calvin, Théodore de Bèze ve John Knox ait figürler içeriyor. Şehrin konser salonu Victoria Hall ise 1,850 dinleyici kapasiteli rokoko stili mimarideki binasında fevkalade bir akustik sunuyor ve dünyanın en önemli klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapıyor.

 

Place du Bourg de Four ise şehrin buluşma noktası, sayısız bistroları ile sabah, öğle ve akşamüstleri hep cıvıl cıvıl. Romalılar zamanında ticaret merkezi olarak kullanılan meydan, 16.yy’ın ortalarında sürgüne gönderilen Protestanlara ev sahipliği yapmış.

 

Place du Bourg de Four meydanı’ndaki Palais de Justice ve Saint Pierre Katedrali ise Cenevre mimarisinin en güzel örnekleri. İlk olarak 1160’da inşaa edilmiş Saint Pierre Katedrali, 16.yy’da Reform hareketi ile yeniden yorumlanmış bir iç dekorasyona bürünmüş. Ve katedralin Gotik ön cephesi bozularak, ‘neo-klasik’ stilde yeniden yapılmış.Katedralin kuzey kulesinden şehrin ve gölün nefes kesen panoramik manzaralarını izlemek mümkün.

 

Rue des Bains’i çevreleyen Plainpalais olarak da bilinen bölge ise, ev sahipliği yaptığı MAMCO Çağdaş Sanat Müzesi ve sayısız galeriler ile, Cenevre’nin yaratıcı kalbinin attığı yer. Bölgede her yıl 3 kez, gece geç zamanlara kadar açık galeri ve sanat merkezlerinde ‘Nuit des Bains’ kutlamaları kapsamında sergiler gerçekleşiyor. Bâtiment des Forces Motrices ise 1886’da esasen elekrtrik santrali olarak inşaa edilmiş bir bina, şimdi bu Beaux-Art stili bina şimdi bir kültür sanat merkezi olarak hizmet veriyor.

 

Paix Caddesi üzerinde yer alan Palais des Nations – Birleşmiş Milletler binası, kuruluşun dünyadaki en önemli 2. Merkezi. Her sene 25,000 delege dünya barışı görüşmeleri için burada bir araya geliyor.

 

Ortasından tramvay geçen Rue de Marce, gençlerin en sevdiği, şehrin en piyasa diye tabir edilen caddesi. Bu yüzden de günün her saatinde renkli ve hareketli.

 

Cenevre’de dolaşırken bazen kendinizi yemyeşil bir ormanda hissediyorsunuz. Ev sahipliği yaptığı 20 park 40. 000’den fazla ağaç ve bir o kadar da gül sayesinde şehir.

 

Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden birisi Cenevre. En güzel parkları ise: Reform duvarının bulunduğu Bastion Parkı, dev çiçek saatiyle ünlü İngiliz Bahçesi, Eaux-Vives Park, Mon Repos ve Perle-du-Lac parklarının içinden geçilerek ulaşılan Botanik Parkı’nın yanı sıra; iki yüzden fazla gül türünü barındıran La Grange Park. Tüm bu parklar ilkbahar ve yaz aylarında adeta bir çiçek bahçesine çeviriyor Cenevre’yi. Gül bahçelerinin sonunda ise görkemli Brunswick Anıtı yer alıyor. Tahttan indirilip kendi ülkesinden kovulduktan sonra, 1930’da Paris’e sığınmış Brunswick Dükü, doğru yatırımlar yaparak çok zengin bir servete sahip olmuş. Ömrünün son üç yılını Cenevre’de geçiren dük, ölümünden sonra Alp Meydanında harika manzaralara nazır bir konumda kendi adına bir anıt mezar istemiş. Şehre yaptığı katkılar sonucu şu anda şaheser bir anıtın altına gömülü.

 

Cenevreyi dolaşmanın birçok yolu var. İlki yürüyüş, düz ve yürümeye elverişli sokaklarında saatlerce dolaşarak şehri keşfetmek mümkün. Ayrıca bisiklet kiralayarak gölün çevresinde ve parklarda dolaşmak spor severler için keyifli bir alternatif.

 

Cenevre’nin camdan otobüsleri ise başka bir alternatif. Yaz aylarında camları çıkartılarak tam anlamıyla açık hava şöleni yaşatan şehir gezisi otobüsü, kış aylarında tamamen camla kapanıyor, yaklaşık 2 saatlik güzel bir şehir turu yapmak için oldukça keyifli bir seçim.

 

 

Şehir Dışı Rotalar

Cenevre yakınlarındaki Carouge kasabası, Turin’li mimarlar tarafından tasarlanmış bir banliyö. Alçak duvarlı evleri ve gizli bahçeleri, antika dükkanları, trendy restoranlarıi galerileri ve butikleri ile tam bir Akdeniz sıcaklığı ve ambiansı sunuyor.

 

Gölün karşı kıyısında ise Fransa’nın şifalı sularıyla meşhur Evian şehri yer alıyor. Yemyeşil ağaçlar arasındaki şatoları andıran evleri ve spa otelleriyle Evian, gençliğin, güzelliğin ve arınmanın merkezlerinden birisi.

 

Cenevre’ye kadar gitmişken yapılacak en güzel şeylerden birisi de, şehre yaklaşık bir saat uzaklıktaki Montreaux’den seferine başlayan Panaromik Express trenine binerek İsviçre’nin muhteşem güzelliklerini 2 saat süresince doya doya seyretmek. Böylece Caz Festivali’yle ünlü Montreux şehrini gezmek gibi bir şansı da yakalmış oluyor insan.

 

 

 

 

 

 

 

NE ZAMAN GİDİLİR? – CENEVRE TAKVİMİ

Mayıs – Eylül arası ılık hava sayesinde, yaşam açık havaya, teraslara, bahçelere ve göl kenarına taşınıyor, kültürel etkinlikler ve festivaller ile şehir cıvıl cıvıl oluyor. Aralık-Mart ayları arasında ise Alp’lerde kayak sezonu başlıyor ve kayak gidiş – dönüşlerinde haftasonları Cenevre üs olarak kullanılıyor.

Geçmişi MS 2. yüzyıla uzanan Cenevre, tarih boyunca Avrupa’nın barbar kavimleri tarafından sayısız saldırıya maruz kalmış. 1602 yılında Savoy Düklüğü’ne karşı kentin güçlü bir direniş gösterip zafer kazandığı tarih olan 11 Aralık, her yıl geleneksel törenlerle hatırlanıyor. Surların müdafaası anlamına gelen Escalade Günü, meşalelerin taşındığı geçit törenleri ve maskeli balolar ile kutlanıyor.

Dünyanın önde gelen otomobil fuarlarından birine ev sahipliği yapan Cenevre, her yıl Mart ayının ilk haftası bir milyona yakın otomobil tutkununu ağırlıyor.

Her yıl Ağustos ayında Leman Gölü’nde yapılan yat yarışlarında ise Cenevre yılın en şenlikli günlerini yaşıyor. Dünyanın 600 ayrı ükesinden gelen yatlar, göl üstünde de muhteşem bir görsel şölen yaşatıyor.

 

CENEVRE REHBERİ

 

MÜZELER, GALERİLER, MİMARİ ve BAHÇELER

Palais des Nations, 14, avenue de la Paix
Grand Theatre de Geneve, Boulevard du Theatre, 11
Museum of Modern and Contemporary Art (MAMCO), Rue des Vieux-Grenadiers 10
Art and History Museum, 2 Charle-Galland
Rath Museum, 2 Place Neuve
Ariana Swiss Museum of Ceramics and Glass, 10 Ave de la Paix
Natural History Museum, 1 Route de Malagnou
Tavel House, 6 Rue due Puits-St-Pierre
Zoubov Foundation Museum, 2 Rue des Granges
BFAS Blondeau Fine Art, rue de la muse 5
Barbier-Mueller Museum, 10 Rue Jean-Calvin
Institut et Musée Voltaire, 25, rue des Délices
International Museum of the Reformation, Maison Mallet, 4 Rue du Cloître
Patek Philippe Museum, 7 Rue des Vieux-Grenadiers
Museum of Swiss Cutlery, Maison Fontaine, 15 Rue de la Confédération
Microcosm (CERN), route de Meyrin 1217
International Red Cross and Red Crescent Museum, 17, Avenue de la Paix
Geneva Botanical & Conservatory, 1292 Chambésy
Labyrinth – The Garden of Five Senses, Rue du Lac, Yvoire
Cathédrale St.-Pierre, 6, cours St.-Pierre
Archaeological Site of St Peter’s Cathedral
Martin Bodmer Foundation Library, Route du Guignard 19-21, Cologny
Musée International de l’Automobile, 1218 Le Grand-Saconnex

 

OTELLER

Tasarım / Butik Oteller

La Cour des Augistins, 1850’lerden kalma iki binada hizmet veren otel İsviçreli tasarımcı Phillippe Cramer’in yaratıcı dokunuşları ile 2006 yılında farklı bir kimlik kazanmış. Her odanın birbirinden farklı tasarıma sahip olduğu otel aynı zamanda bin parçadan fazla Afrika sanatı koleksiyonu ile adeta bir sanat galerisi niteliğinde. Odalar ve ortak alanlarda İsviçreli ressam Stephane Ducret’e ait tablolar bulunuyor. Rue Jean-Violette, 15

Hotel Eastwest, Odalarda bulunan tüm detayların dikkat çekici olduğu butik otel son yıllarda gittikçe popülerleşen Les Paquis bölgesinde yer almakta. Doğu ve batı sentezini dekorasyonuna yansıtmış otel, ev rahatlığında hissettiren sıcak ve özel bir atmosfere sahip. Rue de Pâquis, 6

Tiffany Hotel, 1800’lü yılların sonunda Cenevre’nin merkezi olan eski kentte kurulmuş olan otel stil sahibi bir dekorasyona sahip. Öğle saatlerinde lokallerin doldurduğu restoranı oldukça popüler. Rue de l’Arquebuse, 20

Hôtel les Armures, 17. yüzyılda konut olarak yapılmış olan otelin 13. yüzyıla dayanan bölümleri de bulunuyor. Aslına kalınarak renove edilmiş restoranı Cenevre’nin en eski kafesi olma özelliğine sahip. Sade bir şıklığın hakim olduğu otelin müdavimleri Paul Mc Cartney, Sophia Loren, Clinton ailesi gibi isimler. 1, rue du Puits-Saint-Pierre

Diğer Alternatifler

Hotel Auteuil, 33, rue de Lausanne

La Reserve Hotel & Spa, 301, route de Lausanne, Bellevue

Parc des Eaux-Vives, 82, Quai Gustave Ador, Eaux Vives

 

 

 

 

 

Lüks Oteller

Beau Rivage Geneva, Göl kıyısında konumlanmış ve 1865’te inşa edilmiş olan otel harika bir Mont Blanc manzarasına sahip. Otelin müdavimlerini oluşturan kitle ağırlıklı olarak iş adamları, jet sosyete ve aristokrat aileler. Şehrin en iyi gurme restoranları arasında bulunan Michelin yıldızlı La Chat-Botte’ye ev sahipliği yapan otelde aynı zamanda Thai restoranı da bulunuyor. Quai du Mont-Blanc, 13

Hotel de la Cigogne, Cenevre’nin leyleklerin göç duraklarından biri olması sebebiyle otele Fransızca ‘leylek’ anlamına gelen La Cigogne adı verilmiş. Şehrin en işlek caddesine yürüme mesafesinde bulunan merkezi konumdaki otelin lobisinde kış aylarında devamlı yanan bir şömine bulunuyor. Otelin genelinde hissedilen sıcak atmosferin sebebi yalnızca şömine değil. Çoğu antika olan ikinci el mobilyalar, halı ve kilimler, ipekler, heykeller ile eklektik ve sıcak bir tarz yaratılmış. Otelin aynı adı taşıyan gurme restoranı ise Şef Xavier Daien ve ekibine emanet. Place Longemalle 17

D’Angleterre, 17. ve 19. yüzyıl dekorasyonunun hakim olduğu otel İngiliz tarzını sevenleri şehrin merkezinde yer alan konumu ve Mont Balnc manzarası ile bekliyor. Aile işletmesi olan otelin ünlü Windows restoranı Cenevrelilerin en çok tercih ettikleri mekanların başında geliyor. Restoranın çay saatleri de tam bir klasik. Quai du Mont-Blanc

Hotel de la Paix, İtalyan Rönesans stilinde 1865 yılında inşa edilmiş otel oldukça prestijli bir geçmişe sahip. Görkemli dekorasyonu ve göle bakan konumdaki odalarının büyüleyici manzarası ile klasik bir atmosferde modern bir konaklama sunuyor. Otelin Michelin yıldızlı Vertig’O restoranı ise şehrin gözde restoranları arasında yer alıyor. Quai du Mont-Blanc 11

Hotel Royal Evian Resort, İngiltere Kralı Edward VII’ye ithaf edilmiş otel, devasa bir alana sahip Evian Spa’sı ile ön plana çıkıyor. Geneva Gölü’ne bakan 19 hektarlık bir bahçeye sahip otelin aynı zamanda 18 delikli golf sahası bulunuyor. Şık ve konforun bir arada sunulduğu otelin 78 odasının tamamı yenilenmekte ve 2015 yazında tekrar açılması bekleniyor. Rive Sud du Lac de Geneve

Diğer Alternatifler

Hotel President Wilson, Quai Wilson 47

Hotel Bristol, 10, rue du Mont Blanc, Saint Gervais / des Grottes

 

 

 

Zincir Oteller

Grand Hotel Kempinski, Dünyanın en büyük fıskiyeleri arasında bulunan ve şehrin silüetinin ayrılmaz parçası Jet d’Eau ve Alpler manzaralı otel 3 gurme restorana da evsahipliği yapıyor. Il Vero’da İtalyan mutfağı, Le Grill’de etseverleri memnun edecek lezzetler ve Tse Yang ise 25 seneden fazla bir zamandır müdavimlerine geleneksel Çin mutfağı lezzetleri sunulmakta. 19 Quai du Mont-Blanc

Hotel Le Richemond, Fransız yazar Colette’in bir zamanlar müdavimi olduğu otel, göl manzarası ve ünlü Brunswick Bahçesi manzaralı. 140 yıla yakın bir geçmişe sahip otelin restoranı Le Jardin en prestijli restoran rehberleri arasında ilk sıralarda yer alan Gault Millau’da yer alıyor. Rue Adhémar Fabri 8, Paquis

Mandarin Oriental Hotel Du Rhone, Art Deco dönemine ait bir binada hizmet veren otel kendine özgü ve Mandarin klasik şıklığını yaşatan şık odaları, ünlü spa’sı ve restoranları ile tam bir keyif mabedi. Otelin Mauritius ve Londra’da şubesi bulunan ünlü Hint Restoran zinciri Rasoi by Vineet ise mutlaka denenmeli. Quai Turrettini 1

Diğer Alternatifler

Four Seasons Hôtel Des Bergues, 33 Quai des Bergues

Swissôtel Metropole, Quai Général Guisan 34

Moevenpick Hotel and Casino, 20 Route de Pre-Bois

Intercontinental Geneva, 7-9 Chemin du Petit Saconnex

 

 

 

Uygun Fiyatlı Oteller

Auteuil Manotel, 33 rue de Lausanne, Paquis

Hotel Crowne Plaza, 34 Route François-Peyrot

Auberge Communale de Carouge, 39, rue Ancienne / Carouge

Hôtel Cornavin, Gare de Cornavin

Warwick Geneva, Rue de Lausanne 14 Paquis 1201

Hotel Admiral, 8, rue Pellegrino Rossi

Şehir Dışı Oteller

Jiva Hill Park Hotel, Crozet, Route d’Harée, (Cenevre’ye 20 dakika uzaklıkta bulunamaktadır)

Le Grand Hotel Domaine de Divonne, Avenue Des Thermes Divonne-Les- Bains

Domaine des Avenieres, 1060, Route du Chateau

Chateau de Divonne, 115 Rue Bains, Divonne-les-Bains

 

 

 

 

RESTORANLAR

 

Kafeler

Café du Centre, Place du Molard 5, Şehrin tam merkezinde yer alan ve en tarihi kafelerinden birisi olan Café du Centre, eski bir bira fabrikasından dev bir bistro’ya dönüştürülmüş. Yüksek tavanları, smokinli garsonları, şık sunumları ile nostaljik ve soylu bir atmosfer sunuyor. Yabanmersinli pancake’leri, akağaç şuruplı Fransız tostu, Cumberland sosisleri, florentine ve benedict yumurta spesiyalleri ile sabah kahvaltıları ve Pazar brunch’larının gözdesi olan kafe, güneşli günlerde terasında açık havada ‘al fresco’ yemek keyfi sunuyor.

Le Coup De Girafe, rue Maunoir, 18

Cafe des Bains, 26, rue des Bains

Café & Restaurant du Grutli, 16, rue du General Dufour

Café des Négociants, 29, rue de la Filature

Art’s Café, rue des Paquis 17

Cafe de la Clemence, 20 Place du Bourg-de-Four

Café Jules Verne, 20 Rue Jean Violette

Globus Gourmet, rue du Rhone 48

Au Tour du Monde, 7, quai des Moulins

Caviar House & Prunier, 30 Rue du Rhône

 

 

Kahve Molası & Dondurma & Pastane

Birdie Food&Coffee, Rue des Bains 40

Cafe Hanse, rue Ancienne, 30

Le Vouivre, 21, rue des Paquis

Çay Salonu: Le Sixeme Heure, place de philosophes 6

Çay Salonu: Comptoirs du The, rue adrien lachenal 19

Dondurma: Gelato Mania, 25, rue des Paquis

 

 

Öğle Yemeği Adresleri

Café des Bains, Rue des Bains 26 / Atmosferi, ruhu ve lezzetleri ile son zamanların gözde mahallesi De Bain’in ruhunu yakalayan ve yansıtan bu modern işletme çağdaş + vintage karma dekoru, duvarlarda ve mekanda yer alan zevkli sanat eserleri bohem kafe, etrafını çevreleyen müze ve galerileri ziyaret ederken ideal bir durak. Kabak ve mevsim yeşillikleri salatası, porcini mantarlı baconlı yumurta gibi hem hafif hem de doyurucu lezzetler sunuyor. Günlük tatlıları da bir harika.

Rooftop 42, Rue du Rhône 42, 1 / Işıl ışıl ferah çatı katında harika göl ve şehir manzaralarına nazır gastropub lezzetleri.

Au Deux Portes, Restoran, organik ve vegan makrobiyotik yemekleri lezzetli sunumla samimi bir atmosferde sunuyor. Rue du Schaub 11

Green Spot, Sade ve modern dekorasyona sahip vejeteryan lezzetler ağırlıklı menülü mekanın salataları ve çorbaları oldukça lezzetli. Boulevard Carl-Vogt 30

Nyala-Barka, Etiyopya yemekleri denemek isteyenleri ağırlayan restoran vejetaryen alternatiflerinin yanı sıra et ve tavuklu yemekleri ile de vejetaryen olmayanlar için de br alternatif. Gourgas, 4

Le Nabuchodonosor, 14 Rue Jean Violette

L’aiglon, rue Sismondi 16

Le 3 Rive Gauche, Grand Rue 3

Arthur’s Rivegauche, Rue du Rhone, 7-9

Faim, 5, rue Châtelain

Restaurant Roberto, 10, Rue Pierre Fatio

L’Adresse Table & Wear, 32 Rue du 31 Décembre

Buvette Des Bains Des Paquis, Quai du Mont Blanc, 30

 

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

Gurme&Şık Restoranlar

Il Lago, İki Michelin yıldızlı şef Phillippe Jourdin ve ekibinin İtalyan lezzetlerini Akdeniz gastronomik lezzetleriyle birleştirdiği restoran, özellikle iş yemekleri için tercih ediliyor. Siz yine de mekanı alışılmadık bir renk olarak kullanılan mavi ağırlıklı enteresan dekorasyonu ve zeytin ağaçlarıyla çevrili keyifli terası için listenize almayı ihmal etmeyin. 33, Quai des Bergues

Eastwest, Geleneksel İsveç mutfağı ile doğu mutfağının füzyonu olan restoran mevsiminde kullandığı malzemelerle gurme bir menü sunuyor. Elma püresi ve wasabi ile servis edilen biftek doğu batı sentezi yemeklerinin en iyi örneklerinden biri. Şaşırtan ancak dengeli bir dekorasyona sahip olan mekanın terası ise yaz aylarında oldukça keyifli. Rue de Pâquis, 6

Auberge Du Lion D’or, Cenevre’nin Beverly Hills’i olarak anılan Cologny bölgesinde konumlanan restoran göl manzarasına bakan konumu ve mevsimsel ürünler kullanılan yaratıcı menüleriyle oldukça şık bir deneyim vadediyor. Zengin bir şarap menüsü de bulunan restoranın barında göle karşı şarap peynir keyfi de yapabilirsiniz. Place Pierre-Gautier 5, Cologny

La Chaumiere, Restoranın özgün menüsü mevsimin taze ve yerel malzemeleri kullanılarak şefin o gün ilham perileri kulağına ne söylediyse ona göre şekilleniyor. Michelin yıldızlı restoranın lezzetlerine kendiniz bırakmak isterseniz iki tadım menüsünden birini seçebilir ya da a-la-carte sipariş verebilirsiniz. Chemain de la Fondelle, 16

Le Cigalon, Şehrin en iyi balık restoranı deniz ürünlerine dayanamayanları mest edecek kadar iyi. Açık mutfağa yakın oturursanız bu efsane tatların tabağınıza gelmeden önce ayıklanmasını yıkanmasını ve hazırlanışını görebilirsiniz. Deniz börülcesi ve limon eşliğinde sunulan tuzlu midyeler mantarlı deniz kestanesi ve hardalla marine edilmiş somon iştah kabartıcı nitelikte. Route d’Ambilly 39 Thonex

Le Grand Quai, Swissotel’in bünyesinde bulunan restoranda yemekler sadece yerel ve mevsiminde yetişen sebzelerle hazırlanıyor. Modern dekorasyonu ve sofistike atmosferinde enfes bir yemek Metropole Swissotel

Les Armures, 1 Rue du Puits St-Pierre / Cenevre’nin eski şehrinin kalbinde, 13. yüzyıldan kalma tarihi bina renove edilerek Hôtel Les Armures’e dönüştürülmüş. Otelin restoranı antik kemerler altındaki terası, nostaljik mobilyaları, mozaik kaplı barı ile rustik bir ambiyansa sahip. Menüde geleneksel İsviçre mutfağından çorbalar, et ve balık yemekleri ve de özellikle ‘raclette’ ve fondü lezzetleri yer alıyor.

Bayview, Quai Wilson 47 / Paris Ritz otelin ünlü restoranı L’Espadon’un eski şefi Michel Roth, Hotel President Wilson’ın içinde müthiş bir gastronomi durağına imza attı. Yeni renovasyondan geçen mekan Ceneva gölünün tüm ışıltısı ve duruluğunu yansıtacak şekilde sade, şeffaf ve ferah bir atmosfere sahip. Michelin yıldızlı tadım menüsünde yer alan her tabak lokal üreticiden mevsimine göre alınan mahsüller ile hazırlanıyor, ve bir sanat eseri gibi sunuluyor.

Rasoi by Vineet, Ren nehrinin kıyısında Mandarin Oriental’de yer alan Rasoi, yaratıcı Hint esintileri ile Cenevre’nin ‘fine dining’ sahnesine yeni bir boyut getirdi. Ödüllü İngiliz – Hint şef Vineet Bhatia’nın etnik gurme lezzetleri, Avrupa’da 2 Michelin yıldızına layık görülmüş tek restoran / Mandarin Oriental Hotel, Quai Turrettini 1

The Restaurant Hôtel du Parc des Eaux-Vives, Quai Gustave-Ador 82 / Arkada Alp dağları, önde Cenevre Gölüne bakan muhteşem bir parkın içinde yer alan 18. yüzyıldan kalma görkemli bir binada yer alan gurme restoran, panaromik manzaraları, sofistike lezzetler şık dekoru ile tam soylulara layık bir deneyim sunuyor.

Diğer Şık & Gurme Alternatifler

Bistrot du Boeuf Rouge, Rue Alfred-Vincent, 17

Restaurant la Colombiere, Route de Soral 122

Vertig’O, Hotel de la Paix, Quai du Mont-Blanc,11

The Grill, Grand Hotel Kempinski, Quai du Mont-Blanc, 19

Le Chat Botte, Hotel Beau-Rivage, Quai du Mont-Blanc, 13

Windows, D’Angleterre, Quai du Mont-Blanc, 17

Parc des Eaux-Vives, Quai Gustave-Ador, 82

Le Tsé Fung, Hotel La Reserve 301, route de Lausanne

L’Arabesque, Hotel Président Wilson, Quai Wilson 47

Le Loti, Hotel La Reserve, 301, route de Lausanne

 

 

Trendy Restoranlar

La Cantine des Commercants, Michelin yıldızlı şef Serge Labrosse’nin trendy kafe&brasserie mutfağı lokallerin gözdesi. Ferah modern dekorasyonunda yenilikçi lezzetleri tatmak daima popüler. Mekan öğle ve akşam yemekleri dışında kahvaltı da sunuyor. 29, Boulevard Carl Vogt

Relais De L’Entrecote, Zengin şarap menüsü ve dekorasyonu ile klasik bir Fransız restoranı olan mekan yıllarını bu işe adamış bir aile işletmesi olarak Paris’teki üç restoranının ardından Cenevre’de de et sevenleri memnun edecek tatlar sunuyor. Rue Pierre Fatiom, 6

L’Adresse Table&Wear, Asya ve Akdeniz mutfağından lezzetler sunan mekanın aynı zamanda Diane Von Furstenberg, Isabel Marant Etoile gibi tasarımcıların kıyafetlerini satan bir butiği de bulunuyor. Daha çok lokallerin bistro&butik rahat ve samimi bir atmosfere sahip.32 Rue du 31 Décembre

Capocaccia, Cenevrelilerin en sevdiği mekanlardan biri olan İtalyan trattoria’sında fiyatlar pahalı olsa da mekan burada zaman geçirmekten vazgeçmeyen müdavimleri ile dolu. 6 rue Bemont

Diğer Trendy Alternatifler

Le 3 Rive Gauche, Yaratıcı Fransız mutfağı. Grand Rue 3

Auberge D´Onex, Popüler İtalyan Trattoria Restoranı. 18 route de Loex

Arthur’s Rivegauche, Fransız et restoranı 7-9 rue du Rhone

Yomo Lounge, Lübnan restoranı. Rue Pierre Fatio, 1

 

 

Rahat Ve Samimi Restoranlar

Restaurant Vieux Bois, Avenue de la Paix 12 / Birleşmiş Milletler merkez ofisinin hemen yanıbaşındaki parkta 18. yüzyıldan kalma tarihi bir binada yer alan Vieux Bois, Cenevre Otelcilik Okulunun restoranı. Geleceğin şeflerinin hazırladığı lezzetleri, mükemmel bir servis ile çok uygun fiyatlara tatmak için ideal bir resotran. Altı haftada bir değişen menüde, geleneksel lezzetlerin yanı sıra limon, bal ve sebzeli levrek teppanyaki,  basmati pilavlı fuagralı fırında güvercin gibi Michelin ayarında dünya füzyon lezzetleri de sunuluyor.

Café du Soleil, Place du Petit-Saconnex 6 / 400 yılık binada yer alan rustik ve nostaljik atmosfere sahip İsviçre Fondü’sü uzmanı restoran olan, şehrin en iyi fondücüsü olarak biliniyor. Roche peynirli ve şaraplı geleneksel fondü veya kızarmış peynir topları Malakoffs favori lezzetleri

Buvette Des Bains Des Paquis, İsviçre mutfağı. Quai du Mont-Blanc, 30

Bistrot au Jardin, Fransız&Akdeniz mutfağı. Rue Grand-Pre, 25

Le 15, Fransız mutfağı. Avenue du Mail 15BIS

La Favola, İtalyan restoranı. 15 rue Calvin

Chez Uchino, Japon mutfağı. 66 route de Suisse

Izumi, Japon mutfağı. Quai des Bergues 33

Pied De Cochon, Brasserie, İsviçre mutfağı. 4 place du Bourg-de-Four

Pachacamac, Peru mutfağı. 11 rue Voltaire

La Plancha, Fransız restoranı. 2 place des Eaux Vives

Kha Tha Thai, Rue des Eaux Vives 94

La Caravane Passe, Orta Doğu Mutfağı. 11, rue du Dr. Alfred-Vincent

Chez Ma Cousine On y Mange du Poulet, Et restoranı. 6, place du Bourg-de-Four

Au Coin du Bar, Fransız restoranı. 17, rue François-Versonnex

Au Vieux Carouge, Fransız&İsviçre mutfağı. 27, rue Jacques Dalphin in Carouge

Restaurant Roberto, İtalyan restoranı. 10, Rue Pierre Fatio

 

Şehir Dışı Gurme Restoranlar

Domaine de Château Vieux, 2 Michelin yıldızlı Şef Philippe Chevrier’in deneysel Fransız restoranı. Chemin de Châteauvieux 16, Satigny

Restaurant la Chaumieere, 1 Michelin yıldızlı Akdeniz & Fransız mutfağı. Chemin de la Fondelle 16, Troinex

Auberge du Cheval Blanc, Şef restoranı, Fransız mutfağı. Vandoeuvres

 

 

BARLAR

L’Atelier Coctail Club, Rue Henri Blanvelet 11

La Clémence, Place du Bourg-de-Four 20

Le Bar des Bergues, 33, Quai des Bergues

Café Jules Verne, 20 Rue Jean Violette

La Clemence, 20 Place du Bourg-de-Four

Haeven, Rue Philippe Plantamour, 25

Senso, Rue du Rhône 56

Au Chat Noir, Rue Vautier 13

Alhambar, 10 Rue de la Rotisserie

BBM 2 Wine Bar, Quai General Guisan, 12

Societe Nautique de Genève Bar, Port Noir

Leopard Lounge&Bar, Hôtel d’Angleterre, Quai du Mont-Blanc 17

Bar des Bergues, Quai des Bergues 33

Floor Two, Hotel Kempinski, 19 Quai du Mont-Blanc

GECE KULÜPLERİ

Mad Geneve, Avenue de Chatelaine 43

Platinum Glam Club, 18 Quai du Seujet

Bypass, Place de l’Etoile 1

White’n Silver, Rue des Glacis de Rive, 15

Club B, 12 Place de la Fusterie

Zoe Live Bar, Rue Ferdinand Hodler, 23 (canlı müzik)

Club Le Francis, 8 Bvd Helvetique

Java, Hotel Kempinski, 19 Quai du Mont-Blanc

 

ALIŞVERİŞ

 

Kentin en büyük alışveriş bölgesi olan Neuve Meydanı çevresindeki uzun ve şık bulvarlar, saatlerce gezerek bitirilemeyecek genişlikte. Dünyanın en prestijli giyim, saat, mücevher, kürk, antika, puro, çikolata, peynir ve içki markalarını bir arada bulmak mümkün. Cenevre’nin şehir merkezi ‘Rues Basses’ olarak adlandırılır. Bu bölgedeki Rue du Rhône, Rue de la Confédération, Rue du Marché, Rue de la Croix-d’Or ve Rue de Rive caddeler ise şehrin en ünlü alışveriş caddeleri. En güzel antikalar ise eski şehirde yer alan Grand Rue üzerinde.

 

Orjinal ve canlı butikler ve vintage dükkanlar ise yeni gözde Paquis bölgesinde yer alıyor.

Rue des Paquis caddesi üzerinde hem bohem kafeler hem de alışverişin tadına varmak mümkün.

 

Şehrin efsanevi antika ve bit pazarı ise Plaine de Plainpalais. Çarşamba ve cumartesi günleri kurulan bit pazarında antika eşyalardan, ciltli kitaplara, art nouveau şişelerden takı koleksiyonlarına, giysiden albümlere pek çok eski eşya yer alıyor. Aynı yerde salı ve cuma günleri sebze ve meyve pazarı kuruluyor.

 

Büyük Mağaza

Globus, Rue du Rhjone, 48

Bon Génie, 34, Rue du Marché

EPA, Rue de la Croix d’Or 4

 

Giyim

L’Adresse Table & Wear, 32 Rue du 31 Décembre

Galerie Des Bergues, 12, rue Kléberg

Drake store, Rue des Alpes,13

Noa, 10 bis rue du Vieux- College

L’Adresse Table & Wear, 32 Rue du 31 Décembre

Hot Box, rue de la Confédération 8

L’arsenal, 31 rue Prevost Martin

Amazon, Rue des Paquis 20

Comptoir Glam, rue j. jaquet 14

Limao, rue Etienne Dumont 5

Notting Hill, rue verdaine 12

On Stage Purgatoire, rue purgatoire 1

On Stage Carouge, rue Saint Victor 11

Paradigme, rue de la terrassiere 2

15ter, rue de la terrassiere 15

Tokonoma, rue adrien lachenal 1

Escale, 32 rue de carouge 32

Cara Teri, rue de carouge 36

Vic&Co, Rue Verdaine, 9

Les Authentiques, rue sant victor 29

Prunelle, place du marche 3

Septieme Etage, Rue du Perron, 10

Coco and Co, rue saint victor 7

 

Vintage

Camillo, rue de lancy 2

 

Erkek Giyim

Zilli, 60, Rue du Rhone

 

Spor Giyim

Hofstetter, 12-14 rue de la Corraterie

 

Çocuk Giyim

Jacadi, rue Neuve-du-Molard 20

Mimito, 1, rue des Etuves

 

Ayakkabı&Çanta

Chris Murner, 43, rue Ancienne

Ma Vie sur Mars, 16 rue jean violette

Suspiro, rue bergalonne 3

 

Paşmina ve Aksesuar

Patricia D, 8, rue Saint Joseph

Bip Bop & Looba, rue des grottes 18

 

 

Takı

Les Insolites, 22, rue Ancienne

 

 

Saat

Patek Philippe, 41, Rue du Rhone

Bucherer, No. 45 Rue du Rhône

Marconi, No. 53 Rue du Rhône

 

 

Kişisel Bakım

Vicky H, Route de Frontenex, 54

 

BanyoAksesuarları

Autour du Bain, 12 rue Saint Joseph

 

 

Sofra Aksesuarları

Tip’s, Grand Rue 19

La 3eme Main, rue verdaine 10

 

 

Mutfak Aksesuarları

Grain de Sel, rue prevost martin 8

 

 

Ev tasarım

Collection Privée, 8, place de Grenus

Cramer + Cramer, 8 rue de la Muse

La Cours des Augustins, 15 Rue Jean-Violette

L’enfer Vert, 22 rue prevost martin

Duo Sur Canape, rue verdaine 10

Arpa, rue verdaine 13

Les Enfants Terribles, 24 rue Prevost Martin

Rive Gauche, Grand rue 12

Atelier Hermes, rue de lyon 114B

Spatio Village, 31, rue Vautier

Meubles & Cie, rue du perron 27

‘Lempreinte, grand rue 5

 

 

 

Tasarım

Ozone, avenue de miremont 15

 

Aydınlatma

Largo, chemin frank Thomas 12

 

 

Mum

Tout Feu Tout Flamme, rue tour maitresse 6

 

 

Ofis Dekor&Kırtasiye

La 3eme Main, Rue Verdaine, 10

Brachard, Corrateria, 10

 

 

Kitapçı

Archigraphy, 1, place de l’Ile

Imaginaid Galerie, rue des grottes 28

 

 

Oyuncak

Franz Carl Weber, Rue Crox d’Or, 12

 

 

Gurme

Caviar House & Prunier, 30 Rue du Rhône

Betjeman and Barton, rue saint joseph 35

Philippe Pascoët, 12, rue Saint Joseph

Paganel, rue jean charles amat 26

Globus bodrum katı, 48 Rue de Rohe

 

 

Çikolata

Rhône, Rue de la Confédération 3

Martel, Rue du Marché 8

 

 

Eco Dükkan

.eco, rue lissignol 12

 

 

Çiçek Pazarı

Place du Molard

 

* Alışveriş saatleri 08:30-18:45 arasıdır. Perşembe günleri ise mağazalar genelde 18:00 gibi kapanır. Cumartesi günleri ise 08:00-17:00 arasında alışverişe çıkabilirsiniz. Pazar günleri ise her yer kapalıdır.

 

SPALAR

La Reserve SPA, Rte de Lausanne 301, 1293 Bellevue

Institut Clarins, Rue du Rhône 50

After the Rain, Passage des Lions 4

Your Place, Cours de Rive 16

Spatio, Rue de la Madeleine 13

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir