VİYANA OTELLERİ

KLASİK VE ŞIK OTELLER  (bölgelere göre ayrılmıştır / yıldızlılar favorilerimiz)

*Palais Coburg, Coburgbastei 4, 1.Bölge / İmparatorlara layık bir konaklama deneyimi istiyorsanız adresiniz burası. 1845’de Coburg ve Gotha Dükü Ferdinand’ın sarayı olarak inşaa edilen bina, 2003’te Peter Pühringer tarafından otele dönüştürülmüş. İmparator isimlerini taşıyan 35 süit odası asilzadelere yakışır klasik şıklıkta dekore edilmiş, modern odaları ise çağdaş & klasik stilleri harmanlıyor. Stadtbill salonu eski şehir surlarının orjinal bir parçasını barındırıyor ve Avrupa’nın en geniş özel mahzenine sahip Michelin yıldızlı restoranı Restaurant Coburg Christian Petz’e açılıyor. Otelin teras havuzu muhteşem.

*Hotel Kärntnerhof, Grashofgasse 4, 1.Bölge / St. Stephans Katedraline 300 metre uzaklıkta harika merkezi konumda yer alan 44 odalı butik otel klasik şıklığı modern dokunuşlar ile harmanlayan çok zevkli bir otel.

*Park Hyatt Vienna, Am Hof 2, 1.Bölge / Eskiden bir banka genel müdürlüğü olan 100 yıllık tarihi ve görkemli bina, titiz bir renovasyondan geçerek 2014 yılında Park Hyatt oteli olarak açıldı. Asaletli ve tarihi karakterli, zarif, şık ve konforlu 143 odası, çatısında yer alan şehrin en iddialı Arany Spa’sı ve yüzme havuzu, şehrin kalbi olan Graben caddesi, müzeler bölgesi ve Hofburg sarayına birkaç dakika uzaklıktaki merkezi konumu ile şehrin en gözde lüks oteli.

Hotel Imperial Vienna, Kärntner Ring 16, 1.Bölge / İmparatorlara layık bir konaklama isteyenler için başka bir adres. 1863 yılında Württemberg Prensi için inşaa edilen mini saray, yüksek tavanları, kristal avizeleri, heykeller ile süslenmiş mermer merdivenleri, duvarları süsleyen 18.yy tabloları ile Viyana asaletini yaşatmaya devam ediyor. 138 odalı otel Hofburg Sarayına yakın bir konumda yer alıyor.

Hotel Sacher Wien, Philharmonikerstrasse 4, 1.Bölge / 19.yüzyıla ait görkemli bir binada yer alan otel, 1876 yılında Eduard Sacher tarafından kurulmuş, 1934’den itibaren de Viyana’nın aristokratlarından Gürtler ailesi tarafından işletiliyor. 2010 yılında büyük bir renovasyondan geçen 152 odalı Hotel Sacher, Staatsoper Opera Evi’nin yanıbaşındaki konumu ile Viyana’nın en nostaljik oteli. Antikalar ile kaplı odaları, pembe mermerli banyoları, mavi, kırmızı ve yeşil ipek duvar kağıtları, altın renkli rokoko mobilyaları ve klasik dekoru ile tarihi geleneği yaşatırken, ismini verdiği Viyana tatlısı Sacher torte’yi yemek için kuyrukta bekleyenler ile dolup taşıyor.

Ritz Carlton, Schubertring 5-7, 1. Bölge / Ringstasse üzerinde 19. Yüzyıldan kalma 4 tarihi bina birleştirilerek 2012’de Ritz otel olarak misafirlerini ağırlamaya başladı. Koyu renklerin hakim olduğu ahşap lambirileri, vitrayları, süslemeli tavanları, kadife koltukları, oryantal halıları, antikaları, tarihi şömineleri, geniş merdivenleri ile geleneksel karakteri yansıtan 245 lüks odası , şık spa, yüzme havuzu ve spor salonu, DSTRK et restoranı, Melounge lobi lounge barı, şehir manzaralarına nazır Atmosphere teras bar ve lounge’ı ile geleneksel asaleti arayanlar için ideal bir adres.

Bristol Hotel, Karntner Ring 1, 1.Bölge / Opera ve klasik müzik mabetlerinin tam ortasında yer alan otelin can damarı müzik. 100 yıldan uzun bir zamandır iş ve sosyal hayatın buluşması olan otel, klasik ve retro harmanlı bir dekora, lüks servis anlayışına sahip.

Steigenberger Herrenhof Hotel, Herrengasse 10, 1.Bölge / Hofburg Sarayının köşesinde yer alan otel Steigenberger zincirinin klasik şıklığını yansıtan şık bir otel.

Mailberger Hof, Annagasse 7, 1.Bölge / Sakin ve gizli kalmış bir caddede ancak çok merkezi konumda yer alan bu 40 otel, klasik tarza sahip.

König von Ungarn, Schulerstrasse 10, 1.Bölge / 16.yydan kalma bir (Mozart’ın Figaro’nun düğününü yazdığı evinin yanıbaşında) evde, St. Stephans Katedralinin dibinde ufak, sade ve keyifli bir klasik otel.

Best Western Premier Schlosshotel Römischer Kaiser, Annagasse 16, 1.Bölge

 

 

MODERN VE TASARIM OTELLER (bölgelere göre ayrılmıştır / yıldızlılar favorilerimiz)

Do&Co, Stephansplatz 12, 1.Bölge / Şehrin tam kalbinde yer alan otel eğer bütçeniz uygun ise Viyana’nın en ideal oteli. Geniş kanapeleri, süet kaplı duvarları, tik parkeleri Amsterdam menşeyli tasarım firması FG Stijl imzası taşıyor. Toprak tonlarının hakim olduğu 43 odası, canlı renklerde detaylar ve keskin hatlı tasarımlar ile modernizmi yansıtıyor.

*Hollmann Beletage, Köllnerhofgasse 6, 1.Bölge / Sıcak, samimi ve modern bir atmosfere sahip 25 odalı butik otel, St Stephen’s katedraline sadece birkaç adım uzaklıkta. Barok avlusu, yüksek tavanlı ferah odaları, modern dekoru, keyifli spa’sı, dönem dönem uygulanan yemek dersleri ile şenlenen restoranı, 8 vintage koltuklu mini sineması ile çok ideal bir konaklama alternatifi.

*Hotel Topazz, Lichtensteg 3, 1.Bölge / Viyana’nın en çevreci oteli olan Hotel Topazz, eski şehir merkezinde yer alan modern bir butik otel.

*Lamée, Rotenturmstraße 15, 1.Bölge / St. Stephans Katedraline 200 metre ve Graben caddesine 300 metre uzaklıkta harika merkezi konumda, modern, klasik ve retro stilleri harmanlayan 32 odalı şık butik otel

*The Guesthouse Vienna, Führichgasse 10, 1.Bölge / Albertina Müzesinin hemen arkasında merkezi bir konumda yer alan 39 odalı tasarım otel, sade ve işlevsel bir şıklığı yansıtıyor.

*Radisson Blu, Style Hotel, Herrengasse 17, 1.Bölge / Art nouveau bir banka binasından 2003 yılında otele dönüştürülen Style Hotel, tasarımcı Maria Vafiadis imzası taşıyor. 78 odalı otel koyu ahşap parkeler, kahve, turuncu ve kırmızı döşemeler, klasik mobilyaları ile 1950’lerin zarafetini yansıtıyor.

Le Meridien, Opernring 13,1.Bölge / Tarihi binanın içinde yaratılmış modern vaha. 294 odalı otel Museum Quartier’e yakın konumu ile tercih edilebilir.

The Ring, Kärntner Ring 8; 1.Bölge / Opera binasına yakın 68 odalı otel tarihi binasında modern ve rahat bir atmosfer sunuyor.

*Hotel Altsadt, Kirchengasse 41, 7.Bölge / Alstadt, Museum Quartier’in arkasında, Viyana’nın yeni gözdesi olan trendy 7.bölgede konumlanıyor. Matteo Thun tasarımlı 49 odalı butik otel 2006’da açıldı. Koyu meşe, siyah beyaz duvar kağıtları, şık avizeleri, konyak renkli mobilyaları, mozaik kaplı banyoları ile çok zevkli bir dekora sahip.

Hotel Sans Souci, Burggasse 2, Spittelberg, 7.Bölge / Bohem Spittelberg meydanında 1872’den kalma bir han, Philippe Starck imzası ile yeniden bir otel olarak yaratıldı.

*25 Hours Hotel Wien, Lerchenfelder Strasse 1-3, 7.Bölge / Her odası farklı, keyifli, renkli ve oyuncu olan bu keyifli modern otelin terasındaki Dachboden restoran, lounge & bardan şehir manzaraları harika. Otelin hem lobisinde hem de odalarında, duvarlarda asılı Viyana’nın ünlü sirklerine ait fotoğraflar, maksimalist, eklektik ve retro mobilyalar ile dikkat çekici ve canlı bir ortam yaratılmış. Viyana’nın batısında müze ve mağazaların sıralandığı Neubaugasse yakınlarındaki otel bohem, genç ve yaratıcı bir kitleye hitap ediyor.

*Sofitel Vienna Stephansdom, Praterstrasse 1, 2.Bölge / Jean Nouvel imzalı cam konstrüksiyon harikası yeni otel Tuna nehri kıyısında 2010’da açıldı. Beyaz, siyah ve gri tonlarındaki otelin 182 odasının duvarları ve tavanları Vienna Güzel Sanatlar okulu öğrencileri tarafından çizilen desenler ile süslenmiş. Gri odalar şehir manzaraları, siyah ve beyaz odalar ise Fransız botanik sanatçısı Patrick Blanc’ın tasarladığı dikey bahçeye bakıyor. Otelin Viyana manzaralarına nazır teras restoranı Le Loft, 3 Michelin yıldızlı şef Antoine Westermann’ın gurme lezzetlerini sunuyor.

Magdas Hotel, Laufbergergasse 12 , 2.bölge / Bir tasarım harikalar dünyası oteli nasıl olur diye sorsalar cevabı Magdas otel olurdu herhalde. Modern, Retro, Pop, Vintage karşımı ferah, zevkli, rafine otel nefis bir görsel şölen ve konaklama deneyimi sunuyor.

Das Triest Design Hotel, Wiedner Hauptstraße 12, 4.Bölge / 300 yıllık eski bir at arabası istasyonundan dönüştürülen otel, Terence Conran imzası ile 1995’de Viyana’nın ilk tasarım oteli olarak hizmete girmiş. Eklektik stili yansıtan dekorasyonu ve atmosferi ile sanatçıların ve yaratıcı profesyönellerin gözdesi. 72 odalı otel Viyana’nın tarihi bölgelerinde konaklamak yerine modern kısımda konaklamayı tercih edenler için ideal.

*Urbanauts, Favoritenstrasse 17, 4.Bölge / Modern çizgilere sahip yeni nesil bir butik otel

Hotel Daniel, Landstrasser Gürtel 5, 3.Bölge / Minimalist ve vintage tarzları dinamik ve modern bir şekilde harmanlayan karakter sahibi otel, tasarım sever modern gezginlere hitap ediyor. Daniel’in 115 odasının hepsi genellikle sade, ferah ve modern. Belvedere Sarayı manzaralı 40 metrekarelik Belvedere süitleri ve şehir manzaraları sunan Panaroma süitleri en ferah ve lüks seçenekler. Seyahat temalı otelin lobisi uçak koltukları, yelkenli heykeli, Vespalar ve vintage bisikletler ile renkli ve canlı. Gece yarısına kadar açık Daniel Bakery ise lezzetleri ile şehrin iddialı restoranları ile yarışacak kalitede.

Ruby Sofie, Marxergasse 17, 03. Landstraße, 3. Bölge / Secession akımının en güzel örneklerinden birisi olan Sofiensale Konser Salonu binasından dönüştürülen otel, gezgini kendi haline bırakmayı tercih eden ‘yeni nesil’ konseptinde. Resepsiyon, bellboy, concierge, oda servisi, mini bar gibi servisler yerine, katlara yerleştirilmiş otomatlar ile hızlı, basit ve fonksiyonel konaklama deneyimine odaklanmış. Kitaplık, meditasyon odası, bilgisayar odası ile de modern gezginin ihtiyaçları düşünülmüş. Büyük pencereleri, iç açan ahşap parkeleri ve geniş yatakları ile ferah ve zevkli bir tasarıma sahip otel, 3. Bölgede merkeze 10-15 dakika yürüme mesafesinde.

Hotel Lindner, Rennweg 12. 3.Bölge / Belvedere Sarayının köşesinde yer alan 4 yıldızlı Lindner Hotel modern ve gelenekseli çok güzel harmanlayan bir otel.

The Levante Laudon, Laudongasse 8 & The Levante Parliament, Auerspergstrasse 9, 8.Bölge /Modern tasarım ve dekorasyona sahip, temizlik servisi olan apart oteller.

Hotel Rathaus, Lange Gasse 13, 8.Bölge / Avusturya’nın en iyi şarap üreticilerininin isimlerini taşıyan 33 odalı şarap temalı otel modern bir butik otel

 

 

UYGUN FİYATLI OTELLER & APARTMANLAR (bölgelere göre ayrılmıştır / yıldızlılar favorilerimiz)

*Hotel am Brillantengrund  Bandgasse 4, 7.bölge / Viyana’nın en trendy mahallesinde, müzelerin konserlerin ve etkinliklerin kalbinde yer alan bu müthiş karakterli bohem otel kalbimizi çaldı.

*Motel One Wien-Staatsoper, Elisabethstrasse, 1.Bölge /Modern yeni nesil otel uygun fiyatlar ile son derece kaliteli ve merkezi bir konaklama hizmeti sunuyor.

Derag Livinghotel An der Oper, Elisabethstraße 1, 1.Bölge / Albertina Müzesine 300 metre ve Hofburg sarayına 500 metre uzaklıkta 19 odalı opera temalı

modern butik otel.

*VISION APARTMENTS, Marc-Aurel-Strasse, 1.Bölge / Merkezi konumda modern tasarımlı 2-3-4 kişilik harika apartman daireleri

Wohnen im Herzen von Wien, Werdertorgasse 17, 1.Bölge / Merkezi konumda modern tasarımlı 4 kişilik iki odalı harika apartman dairesi

*Pension Pertschy, Habsburgergasse 5, 1.Bölge / Merkezi, pırıl pırıl ve kalite/fiyat dengesi muhteşem bir otel

*Pension A und A, Hapsburgergasse 3, 1.Bölge / 8 odalı pansiyon otel uygun fiyatlara modern bir konaklama deneyimi sunuyor.
Hotel Fabrik Wien, Gaudendorfer Gurtel 73, 2.Bölge

Austria Trend Hotel Savoyen, Rennweg 16, 3.Bölge

Hotel SPIESS & SPIESS Apartement, Hainburger Str. 19, 3.Bölge

Primus Hotel & Apartments, Alaudagasse 2, 11.Bölge

Roomz Budget Design Hotel, Paragonstraße 1, 11.Bölge

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ VİYANA YAZILARI

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval