VAL THORENS – Xavier Buffet Önerileri ile

 

 IMG_1957

Val THorens’de bize rehberlik eden, üç gün boyunca bol kar peşinde dağların gizli köşelerine götüren, neredeyse hiç insan görmeden pofidik karlarda zevkle kaymamızı sağlayan, ve tabi zaman zaman saatlerce yürüten kayak hocamız Xavier Buffet’ye en sevdiği Val Thorens adreslerini sorduk.

 

IMG_1702

 

 

En beğendiği oteller sırası ile:

IMG_2020 (2)

Altapura, L’Oxalys ve Fitz Roy

 

 

Restoran Önerileri ise şöyle:

IMG_1794

Val THorens’deki favori öğle yemeği adresleri Chalet de la Marine ve La Folie Douce

IMG_1930 (2)

Courchevel’de Cave de Creux, La Soucoup, La Casserole ve Pilatus

Meribel’de yine La Folie Douce

 

 

Val Thorens’de akşam yemeği için favori restoranı ise Jean Sulpice

 

 

IMG_1698

Off pist çıkmak için rotaları:

  • Vallon les Encombres ve de Geffirand’dan St Marin’e giden off-pist yol (dikkat ilk 2.5 saat kayak ve manzaralar gerçekten harika ancak St Martin köyüne varmak için 1.5 saat kayaklar ile yürüyüş gerektiyor)

Xavier Buffet’nin başka bir grup ile Les Encombres off-piste rotasından bir video:

  • Cime Caron gondolu ile tırmandıktan sonra Vallon du Lou boyunca inen 12 kilometrelik heyecan verici off-pist (burası uzun yürüyüş gerektirmiyor, sadece sonunda 5 dakikalık bir tırmanış ile pisti yakalıyorsunuz ve manzaralar muhteşem)
  • Meribel’den Courchevel’e geçerken La Saulire tepesinden aşağı inen kulvarlar ve ardından vadiye inen off-pist yolu.
  • Ara ara yürüyüş ve tırmanışlar olduğu ve de yolunuzu kaybetme şansı olduğu için mutlaka bir rehber veya hoca ile çıkmanızı tavsiye ederiz. Xavier’e ulaşmak için xavier@freeskiattitude.com adresine email atabilir +33 479 000286 nolu telefondan arıyabilir veya esf-valthorens.com’dan kendisini ders veya off-pist için talep edebilirsiniz.

 

IMG_1799 (2)

Xavier muhteşem bir karakter, 3 gün boyunca 7 farklı kişilikteki ve kayak stilindeki insanı çok güzel idare etmeyi başardı, hiç gık demeden kendisini takip ettik. 27 yıl süresince La Grave’da (Fransa’nın basılmayan off-pist dağı) rehberlik ve dağcılık yaptıktan sonra 3 yıldır Val THorens’de dağcılık ve kayak rehberliği yapıyor. İsterseniz 3-4 gün süren refugee kulübelerde konaklayarak dağ tırmanış & kayak safarileri de düzenliyor. Doğa ile bütünleşmeyi sevenler için ideal bir gezi şansı. Xavier ayrıca bir Türkiye hayranı, Lykia yolunu yürümüş, Sümela manastırına tırmanmış, Kapadokya’da dağ bisikleti turları düzenliyor ve ve Fransızları ülkemize getirip rehberlik yapıyor. Gerçekten tanımya değer bir şahsiyet. Bize yaptığı son jest ise batonlarından çıkan likör idi. Batonu çevirince içinden minik bardağa dökülen leziz snaps veda sürprizimiz oldu.

 

IMG_1706