URFA OTELLERİ

 

Manici Otel

Şark kültürü ve modern hizmetin bir arada sunulduğu bir otel. Aslına göre restore edilmiş bir konakta yer alan Manici, tertemiz, pırıl pırıl, özenli servis sunan bir otel. Dekorasyonu biraz ‘kitch’; Lobisinde Osmanlı ve oryantal tarzı rengarenk koltuk, yastık ve sehpalar yer alıyor, sıra gecelerinin yapıldığı restoranlar da Osmanlı padişah ve hanedan üyelerinin resimleriyle süslenmiş. Ve odaların dekorasyonu da epey eskimiş, bir elden geçmesi gerekiyor. Ufa’nın yine de en iyi oteli diyebilirim. Lokasyonu muhteşem. Eski Urfa evlerini keşfedebileceğiniz daracık sokaklara hemen çıkabiliyorsunuz, Çarşı otelin hemen aşağısında, 5 dakika yürüme mesafesinde de Balıklı Göl yer alıyor.

 

Cevahir Konak Otel

Yine eski şehrin merkezinde, Çarşıya 5 dakika, Balıklı göle 10 dakika yürüme mesafesinde yer alan Cevahir Otel otantik bir butik otel. 380 yıl önce Osmanlı dönemi belediye başkanı tarafından geleneksel Urfa evleri biçiminde yaptırılmış bir malikane. Haremlik, selamlık gibi bölümden ve ortasında geniş bir avludan oluşan mekan hem otel, hem de restoran olarak kullanılıyor. Manici otel’e göre daha az gözterişli otel. 12 adet geleneksel tarzda döşenmiş odası var. Haftanın belli akşamları şark odalarında sıra geceleri yapılıyor, daha geleneksel bir Urfa sıra gecesi ve mutfak kültürü deneyimi yaşayacaksınız.

 

 

El Ruha Otel

Büyük otellerin konforunu seviyorsanız, konaklamak için doğru adres, El-Ruha. Taşların hüküm sürdüğü ve geleneksel mimari dokunun yaşatıldığı Şanlıurfa tarihi kent merkezinde, Balıklıgöl’ün yanında yakınında yer alan “Hotel El-Ruha” tarihi atmosferi, otantik mimarisi ve 5 yıldızlı konforuyla hizmet veriyor. “Geleneksel Urfa Mimarisi” tarzında Urfa taşından yapılan otel, taş bezemelerinin ile adeta küçük bir saray görünümünde.

87 odasının çoğundan Balıklıgöl ve kale manzarasıyla tarihe tanıklık edebiliyorsunuz.

 

Şanlıurfa Gülizar Konuk Evi

Balıklıgöl ve Eyüp Peygamber mağarasına, tarihi çarşı ve hanlara yakın, Divanyolu caddesinde, tarihi Ulu Cami yanında yer alan otel, gelenekleri yaşatan bir Anadolu Konukevi.

Otel eyvanlı Urfa evlerinden esinlenerek tasarlanan, Urfa kesme taşlarından inşaa edilmiş bir taş konakta yer alıyor. Urfa el sanatlarıyla bezenmiş, yer minderleri ve yer yatağıyla hizmet veren beş adet şark odası var. Ayrıca modern ve geleneksel tarzın harmanlandığı on üç adet suit odası da mevcut.

Urfa mutfağına ve yemek kültürüne tam anlamıyla tanıklık etmek için Gülizar Konuk Evi’nin şark odalarındaki alkolsüz sıra geceleri ideal.

 

 .

 

 

YOLCULUKTERAPİSİ URFA – GÖBEKLİTEPE – HARRAN – HALFETİ YAZILARI

 

 

Zeynep Atılgan Boneval