TRABZON- SEÇİL SAĞLAM’IN ÖNERİLERİ İLE

Horonun Trabzon’dan çıkmış olmasına şaşmamak gerek. Karadeniz’in hareketli çocuğu Trabzon, horonun tüm canlılığını içinde barındıran, gelene kucak açan ve kendine has hallerini oldukça iyi korumuş bir şehir.

Trabzon, hemen her yerde duyulan horon sesinin, hızına yetişmek mümkün olmayan ritmi ile karşılıyor. Ardından yemyeşil doğasında mest ediyor, temiz havasıyla baş döndürüyor ve derken lezzetleriyle elindeki kozların hepsini ortaya döküyor.

Evliya Çelebi seyahatnamesinde Trabzon’u Tuğra-Bozan olarak anlatmış ve İstanbul’a benzetmiş. Tarihinin milattan önce 2000’li yıllara kadar uzanmasından mı yoksa atmosferi ve geçmiş uygarlıkların bıraktığı izlerden dolayı mı benzettiği bilinmez ama şehrin zaman içinde bir yolculuğa çıkarttığı kesin.

TARİHİN İZİNDE

Trabzon Kalesi şehrin en kadim yapılarından. Milattan önce 4. yüzyıla dayanan tarihi surları hala şehrin ortasında gelenleri selamlamakta.

trabzon13

Kaleyi arkanızda bırakıp şehrin sırtlarında, çam ağaçlarının içindeki huzur verici konumu ile Atatürk Köşkü’nü ziyaret ederek gezinize başlayabilirsiniz.

trabzon3

Dönemin zarafetini ve asaletini yansıtan mobilyalar ve objelerle dolu köşk sade bir biçimde döşenmiş. Giriş katında Atatürk’ün dinlenme odası, yemek odası ve misafir odası, üst kata çıkınca ise Türk bayrağı serilmiş yatağı ve 09:05’i gösteren saat ile duygu dolu ve tarih kokan bir atmosfere sahip. Köşkün bahçesinde dolaşıp ağaçların altında bir bardak çay içtikten sonra istikamet Ayasofya Müzesi.

Yaklaşık 800 yaşındaki mekanda her dönemin izleri bulunmakta. Duvardaki freskler ve mozaiklerde İncil’den çeşitli sahneler betimlenmiş.

trabzon9

Tarihte daha da geriye gitmek için Trabzon Müzesi mutlaka görülmeli. Burada sergilenen Helenistik Döneme ait heykeller ve objeler şehirde yapılan kazılarda ortaya çıkarılmış.

IMG_2585

Müze haline dönüştürülmeden konak olarak kullanılan ve her odasına yaşanmışlık sinmiş bu binada Atatürk, Trabzon’u ilk ziyaretinde beraberindekilerle birlikte konaklamış.

trabzon8

ŞEHİR DIŞI GÖRÜLECEK YERLER

Trabzon denilince akla ilk olarak Sümela Manastırı geliyor. Şehir merkezinden Maçka ilçesine doğru yapılan yarım saatlik bir yolculukla vadi tabanından 200 metre yükseklikte olanca heybetiyle yüzyıllardır duran Sümela Manastırı’na varılıyor.

trabzon

İnsanların muhteşem fresklere verdiği zarar göz ardı edilecek gibi olmasa da bu haliyle bile büyüleyici. Ziyaretinizi turist kalabalıklarının nispeten az olduğu sabah çok erken ya da akşama doğru saatlere getirirseniz muhteşem atmosferini daha kolay hissedebilirsiniz.

Uzungöl’e giderken yeşile doyulan Of yolu unutulmaz manzaralar sunuyor. Tepelere konumlanan birbirinden uzak tipik Karadeniz evleri, yükseklerde çay toplayan kadınlar, çay bahçelerinin eşsiz güzelliği insanın aklını başından alıyor. Beklentinin aksine güneşli değil de yağmurlu bir günde daha mistik bir güzelliğe bürünen bu yola doya doya bakmayı ihmal etmeyin.

IMG_2587

Uzungöl’e varışta epey turistik görüntüler ve binalardaki artış bir an için yolun rehavetinden ve etkisinden çıkarsa da daha az bina ve insan görebileceğiniz gözlerden uzak bir alanda manzaranın tadını çıkarın.

YAPMADAN DÖNMEYİN

*Boztepe’de şehri kuşbakışı izlemeden,

trabzon2

*Atatürk Köşkü’nün huzurlu atmosferinde Atamıza bir defa daha teşekkür etmeden,

*Sümela Manastırı’nın büyüsüne kapılmadan,

Laz Böreği yemeden,

Horon dinlemeden ya da bir horona ayak uydurmaya çalışmadan,

trabzon14

Uzungöl’e giden yolda yeşilin tadını çıkarmadan,

Trabzon Müzesi’nin tarih sinmiş koridorlarından geçmeden,

Trabzon simidi alıp trafiğe kapalı meşhur caddesinde canlı kalabalığın arasında yürümeden.

 

YEMEK

Trabzon’da aç kalmak imkansız. Yerel yemeklerin yanı sıra şehrin en dikkat çeken özelliği her adımda bir tatlıcı veya pastane bulunması. Tatlıya düşkün Trabzonluların en sevdiği tatlar arasında Laz Böreği bulunmakta. Şerbetlisinin makbul olduğunu söyleseler de şerbetsiz olarak yapılanı da oldukça başarılı. Nejla Hanım Ev Tatlıları’ndan bir kutu da eve götürmek için yanınıza almanız kaçınılmaz.

trabzon6

Üzeri bol fındıklı Hamsiköy sütlacı‘nın ve şehir merkezinde trafiğe kapalı Uzun Sokak’ta 1953 yılından beri hizmet veren Beton Helva’da soluklanırken ayaküstü içebileceğiniz şıranın da hakkı verilmeli. Trabzon denilince akla ilk gelen meşhur Akçaabat köftesini 20 dakika mesafede bulunan ilçedeki deniz kenarında bulunan restoranlardan birinde ya da şehir merkezindeki restoranlarda yemeden dönmeyin. Trabzon pidesiyle de ünlü. Atatürk Meydanında yer alan Anıl Pide’de Trabzon peynirliyle yapılmış pideyi mutlaka deneyin.

trabzon5

Yerel lezzetleri tatmak için Cephanelik Restoran ideal bir adres. Yaklaşık 700 yaşındaki bu mekanda hamsi kuşu, kara lahana dolması, kuymak, kaygana ve turşu kavurması hem sunumları hem de lezzet olarak tadı damakta kalacak cinsten.

trabzon12

ALIŞVERİŞ

IMG_2586

Trabzon hareketli bir liman kenti. Burada gün boyu hızlı bir alışveriş hüküm sürüyor. Bakır ve gümüş işlerini sevenleri tatmin edecek kadar çok dükkan bulunuyor. Bakırdan yapılmış cezve, kahve takımı, sahan ve pek çok ev eşyası alabilirsiniz.

trabzon7

Yörenin motiflerini ve renklerini yansıtan Trabzon işi örtüler de otantik alternatifler arasında.

trabzon1

Trabzon kestane balı, çay, taze ve işlenmiş fındık tüketmesi ve eve taşıması keyifli yerel lezzetler arasında.

trabzon4

OTELLER

Trabzon yıl boyu yağış aldığı kadar çok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Dolayısıyla merkezde konaklama yapılabilecek otel seçeneği fazla. Şehirdeki otel kervanına yeni katılan Ramada Trabzon, şehir merkezindeki zincir otel ihtiyacı açığını kapatıyor. Deniz manzaralı ferah odaları, geniş spa alanı ve restoranları arasında bulunan Lübnan restoranı ile şehirde konaklanabilecek en iyi otellerden.

Şehir dışında konaklamak ta bir diğer alternatif. Uzungöl’de tertemiz hava ve yürüyüşle geçirilecek günler için sayısı oldukça fazla ancak Uzungöl’de otel beklentinizi çok yüksek tutmamakta fayda var. Pek çok motel ve pansiyon bulunana Uzungöl’de, Royal Uzungöl&Spa, konforlu alternatiflerden. http://www.royaluzungol.com/tr/

Seçil Sağlam