TOKYO & KYOTO – MURAT BİRGÜL’ÜN ÖNERİLERİ İLE

MURAT BİRGÜL’ÜN FOTOĞRAF VE ÖNERİLERİ İLE TOKYO & KYOTO

Murat Birgül’ü instagramda takip etmek için: http://instagram.com/muratbirgul 

 

 

TOKYO

Eğer Japonya’da Tokyo ve Kyoto’yu görmek istiyorsanız size toplam 4 gün rahatlıkla yetecektir. (3 gün Tokyo – 1 Gün Kyoto) Japonya’ya tatile gitmenin en iyi zamanı 25 Mart – 15 Nisan Cherry Blossoms (Sakura) tarihleri arasıdır. Her yer bembeyaz açmış kiraz ağaçları ile doludur. Birçok Japon aileyi bu ağaçların altında piknik yaparken görebilirsiniz. Tokyo’da kiraz ağaçlarını görmenin en iyi üç adresi: Shinjuku Gyoen – Ueno Park – Meguro River

 

 

Tokyo’nun her yeri metro ağı ile örtülmüş durumda, her yere rahatlıkla metro ile gidebilirsiniz. Taksi ile karşılaştırınca metro tek seçenek diyebilirim. Taksilerde taksimetre başlangıç olarak $8 ile başlıyor ve en kısa yere $30’dan az ödemiyorsunuz. Eğer havalimanın Narita’dan taksi ile şehre gitmeyi planlıyorsanız (ortalama 1 saat) bunun size bedeli yaklaşık $290’dır. Ama bu kadar para harcamayı düşünmüyorsanız iki şekilde şehre ulaşabilirsiniz. Biri Narita Express http://www.jreast.co.jp/e/nex/ bir diğeri ise Airport Limousine Bus http://www.limousinebus.co.jp/ Her ikisinin de maliyeti kişi başı $4 civarındadır. Metroda yemek ve içmek kesinlikle yasak, caddelerde dolaşırken tek bir Japon’un yürürken kahve içtiğini ya da bir şeyler yediğini göremezsiniz.

 

Hızlı tren yani Shinkansen Nazomi treni mutlaka her turistin yaşaması gereken bir deneyim diyebilirim. Bu trenler saatte 300 km hızla ilerliyorlar, trenlerin içinde ekonomi ve business diye iki ayrı koltuk seçimi var ve bir kişi business Tokyo – Kyoto arası gidiş dönüş $400 civarında!!

 

Tokyo’da görülmesi gereken yerlerin başında Tsukiji Balık Pazarı gelir. Dünyanın en büyük balık pazarıdır ve bu kadar çeşitli balığı görme şansını her yerde yakalayamazsınız. Balık pazarının içinde saat 05.25 ve 05.40’da iki adet Tuna balığı açık arttırması yapılır. Toplam 120 kişinin özel biletlerle alındığı bir açık arttırmadır ve bu biletleri almak için sabah en geç saat 03.30’da burada sıraya girmeniz gereklidir. (Cherry Blossoms zamanı sabah saat 02.00!) Yok ben daha geç gitmek istiyorum diyorsanız balık pazarı sabah saat 09.00’da açılır ve herkes gezebilir. Balık pazarının hemen içinde 6 numaralı bölgede ünlü suşi restoranları olan Sushi Dai ve Daiwa-Zushi yer alır. Kişi başı ödeyeceğiniz $40 ile sabah kahvaltınızı en taze suşi ve sashimilerle yapabilirsiniz (Her iki mekânda da her saat sıra var ve en az 2 saat kuyrukta beklersiniz) Alternatif olarak hemen her iki restoranın ortasında bulunan Yamazaki’yi tavsiye edebilirim.

 

Tokyo’da tarihi mekân olarak İmparatorluk Sarayı müzesini görmek gerekiyor, beni müzenin içindekilerden çok müzenin bahçesi etkiledi.

 

Tokyo dünyada en fazla 3-Star Michelin restoranlarının bulunduğu şehirdir (toplam 15 adet) ve buna şehrin genel pahalılığını da ekleyince bu tür bir restorandan adam başı $300 – $600 arası bir ödeme yapmanız gerekir. (Burası bir kavunun $170, elmanın $30 ve bir sepet çileğin $120 satıldığı bir şehirdir) Yeri gelmişken söyleyelim 3- Star Michelin yıldızlı restoranlardan birisi de adına 2011 yılında “Jiro Dreams of Sushi” diye dokümanter film çekilen Jiro Ono’nun yeri “Sukiyabashi Jiro”.  Toplamda 10 kişilik yeri olan bu mekânda suşi yemek için rezervasyon şart ötesi hatta kendinizi garantiye almak istiyorsanız 3 ay öncesinden rezervasyon yaptırın derim.

 

Tokyo’yu gece yüksekten izlemenin en iyi yeri “Lost in Translation” filminin çekildiği yer olan Park Hyatt otelinin 52. Katında bulunan New York Bar ve New York Grill. Restoran için mutlaka rezervasyon şart ve bar içinde 20 dakika sıra beklemeyi göze alın. Bir başka yer Mandarin Oriental otelinin 38. Katında bulunan Oriental Lounge. Buranın kendine ait bir cigar barı var ve dilediğiniz puroyu buradan satın alıp içebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken de mutlaka club sandviç denemenizi tavsiye ederim.

Bir başka restoran ise “Kill Bill” filminin birçok sahnesinin çekildiği “Gonpachi”. İçeri girdiğiniz anda ben sanki buraya daha önce gelmiştim hissini veren bir yer, yemekleri güzel ve ucuz. Kişi başı $30 (Sake dâhil)

 

Benim gibi Tokyo’ya kadar gelmişken Tempura yemeden olmaz diye düşünüyorsanız tavsiye edeceğim tek yer, bir aile işletmesi olan ve 1-Michelin Star’a sahip “Tempura Fukamachi”. Toplam 8 kişilik oturma yerine sahip bu mekânda 3 adet menüden bir tanesini seçiyorsunuz, fiyatları $60 – $65 ve $85. Müthiş bir deneyim! Rezervasyon şart.

 

Alışveriş ve gezmek için en iyi yer Ginza bölgesi. Her türlü lüks markanın bulunduğu bu bölgeden alışveriş yapmak pek mantıklı değil çünkü her şey Türkiye’nin 1,5 katı!

 

 

KYOTO

 

Tokyo’dan Kyoto’ya günü birlik gitmek için Nazomi trenleri ideal. Mutlaka Görülmesi gereken üç yer var:

1) Kiyomizu Dera. Çok ilginç bir hikayesi var.

 

2) Kinkakuji Temple (The Gold Pavilion)

 

3) Kanal kıyısında yüzlerce kiraz ağacının bulunduğu yer olan Philosopher’s Path.

 

Tokyo’da yaşayanlar bile en iyi Cherry Blossoms’ın burada olduğunu söylüyorlar ki gerçekten de öyle!

 

 

İpuçları:

Ateşiniz varsa tatilinizi erteleyin Narita havaalanı girişinde herkesi termal kameralarla izliyorlar, ateşi olanları ayırıp, sağlık birimlerine havale ediyorlar.

Eğer tren bileti almak istiyorsanız, indiğinizde Narita (Nazomi özellikle) havaalanının içinde alt katta bilet satış ofislerini bulabilirsiniz.

Japonya’da bahşiş yok sakın bırakmayın sonra bozuluyorlar.

Neredeyse kimse İngilizce bilmiyor yanınıza mutlaka gideceğiniz adresin Japoncasını alın.

Yeni pasaportla Türklere 3 ay kapıda vize veriyorlar (Eskiler için vize almak gerekiyor)

Narita havalimanından dönüşte birçok free shopta farklı markalarda sake var.

En lüks otelde bile beyaz peynir bulmak zor.

Soyunma odalarında kıyafet denemeye girerken ayakkabılarınızı çıkarıp verilen terlikleri giymeniz gerekiyor.

Kyoto’da uzun bir cadde içindeki evlerde halen 200 Geyşa yaşamakta ve yaşları 21 ile 92 arasında değişmekte.

Söylenilene göre 2 yıl içinde Tsukiji Balık pazarı yeni yerine taşınacakmış, eski yerini görmek için çok zaman kalmadı.

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız
Murat Birgül