ROMA – CANDAN KUTAY ÖNERİLERİ İLE

HEPSİ HİKAYE SANAT DANIŞMANI CANDAN KUTAY’IN ROMA ÖNERİLERİ

 

YEMEKLER:
(Pizza) Pizzeria da Baffetto, önünde sıra olan salaş bir pizzacı ve pizzaları çok lezzetli, sıraya girildiğine değiyor. Ancak genel de akşam 8.30 sonrası sıra oluyor. Adres: Via del Governo Vecchio 114

(İtalyan Lezzetleri)Antica Taverna: Tavşan eti, ızgara taze enginar gibi İtalyan lezzetleri için önerebileceğim bir yer. Via Monte Giordano, 12. Salı günleri kapalı.

(İtalyan Lezzetleri)Lilli : Nehir tarafında çıkmaz bir sokakta, eski bir futbolcunun rest.ı. Geleneksel Roma yemeklerinden tadabilirsiniz. Via Tor di Nona, 23.

Öğleden sonra şarap-peynir için Cul de Sac: Roma’nın en eski şarap barlarından biri. Peynir ve şarküteri tabağının yanında seçebileceğiniz bir çok şarap var. Piazza Paquino 73, Piazza Navona’nın üst tarafında kalıyor.

 

KAHVE:

Taza d’Oro: Eski Roma kahvecilerinden, ginsengli kahvesini tavsiye ederim. (Adres:Via degli Orfani, 84) Pantheon’un olduğu piazza della rotonda’ya çıkan yollardan sağda kalanında, Pantheon’a gitmek için muhtemelen önünden geçersiniz.

Cafe Sant’ Eustachio: Espressosu harika, hemen kendinize geliyorsunuz. Kahvenin yapıldığı suyun eski Roma su kanallarından geldiği söyleniyor. Eviniz içinde hazır alabileceğiniz paketler var. (Adres: Piazza Sant’Eustachio 82) Burası da Pantheon’un arka tarafındaki sokaktan çıkarsanız ulaşabileceğiniz meydan da.

 

DONDURMA:

Gelateria Della Palma: Burası dondurma cenneti, en az 100 çeşit dondurmanın yanı sıra tatlılar, dondurulmuş yoğurtlar, jelibon ve şekerlemeler var. Nutellalı dondurması da çok güzel peynirlisi de! (Adres: Via della Maddalena 20-23. Taza d’oro Pantheon’un olduğu meydanın bir girişinde demiştim ya burası da diğer girişinde. o tarafa yöneldiğinizde elinde dondurmaya gelen çok kişiyi görürsünüz zaten)

 

Campe di Fiori: Çiçek Meydanı demek, ortaçağdan geliyor ismi. Şimdiler de gündüz öğlene kadar pazar kuruluyor, çiçekçiler, makarnacılar, baharatçılar var. Tazgehlarda hazırlanmış taze meyvelerin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca çeşitli baharatlar ve domates kuruları satılıyor. Karışık baharatlardan ve sicilya domateslerinden alabilirsiniz. tartuff mantarını ise kavanozlarda alabilirsiniz.