MODA GURME REHBERİ : İSTANBUL’UN KARAKTERLİ BOHEMİ

 

İSTANBUL’UN EN KARAKTERLİ BOHEM SEMTİ: MODA

 

Beklenmedik bir anda karşınıza dikilen güzelim köşklere, Manzara, Deniz, Rıhtım gibi iç açıcı isimleri olan, İstanbul’un en keyifli ve manzaralı apartmanlarına sahip, kedi severlerin, şahsına münhasır kişilerin, nostaljik tramvayın, çay bahçelerinin, tiyatro salonlarının, eski İstanbullu’ların semti Moda, huzurlu, sakin, yavaş ve nitelikli zaman geçirmeyi hatırlatan ve bağımlılık yaratan semtlerden.
IMG_1407

Tarihi M.Ö 7. yüzyıla dayanan semtin ilk sakinleri Fenike uygarlığı olmuş. Osmanlıların ise Moda ile tanışması 1300’lü yılların ortalarına denk geliyor. 1800’lü yılların sonunda ise Avrupa’dan gelen azınlıklar yerleşmek için Moda’yı tercih etmişler. Başta İngilizler olmak üzere İtalyan ve Fransız ailelerin de gözdesi olan ve zamanın en güzel mimarisine sahip evlerinin bulunduğu semt, yıllar içerisinde Türk asıllı yazarlar, ressamlar, sanatçılar ve entellektüellerin yaşamak için seçtiği mekan halini almış. Aslında modern, açık fikirli ve yaşadığı çağın ötesinde bir medeni görüşe sahip kitlenin yaşam alanı olarak seçtiği semt, adının popüler kültür olarak değil gerçek karakterini ve yaşam tarzını yansıtıyor. Ve kaç yıl geçerse geçsin, hala komşuların birbiri ile iyi ilişkilerinin devam ettiği, nostaljik berberleri  ve pastaneleri ile tam bir mahalle havası taşıyan, özel ve özenli kimliğini koruyan bir semt Moda.

Hem sakinleri hem de esnafı ve dükkan sahipleri orjinal ve özgün karakterlere sahip bu semte, yaşayanlarının ruhunu ve kimliği kazınmış. Sokaklarında dolaşırken ve kapısından girdiğiniz her mekanda yeni bir söylem, farklı bir iddiası veya hikaye kokusu alıyorsunuz. Sanki ticari kaygılar geri planda, ve asıl kimlikler duvarlara, menülere, objelere yansımış.

(El yapımı Moda haritamız yazının en altında yer almaktadır)

Bilge bir kişinin sözü olan ‘bir semtin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa, orada yaşayın, çünkü komşularınız güzel insanlardır.’ sanki Moda’yı tanımlıyor. Sokak köpekleri ve kedileri özenle bakılıyor, ve hepsi çok temiz ve kuzu gibi iyi huylu. Adım başı kedi evlerine, hayvan dostlarımız için ürünler satan dükkanlara ve veterinerlere rastlıyorsunuz.
IMG_1418

Moda Caddesi’ndeki hala güzel ve söyleyecek çok sözü var gibi duran konağı fark etmemek olanaksız. Mimar Constantin Pappa tarafından II. Abdülhamit döneminde Sarıca ailesi için tasarlanmış olan konak, Tanzimat Dönemi’nde batıya yakın ve yenilikçi yaşam biçimini benimsemiş bir aile yapısının konağı olarak ilk örneklerdendir. Tüm heybeti ve gururlu yüzü ile 1903 yılından beri Moda Caddesi’nde tarihe ve değişime tanıklık ediyor.

Moda denilince akla hemen Moda’yla özdeşleşmiş özel isimlerden Barış Manço geliyor.

Atatürk’ün talimatıyla kurulan Moda Deniz Klubü semtin ve İstanbul’un en güzel klüpleri arasında yer alıyor. Sanatın her dalında çalışmalar yapan atölyelerin, tiyatro salonlarının ve pek çok sahafın bulunduğu semt, entelektüel birikimi zengin bir nüfusa sahip.
IMG_1406

 

Bu rehberi de Moda’nın tasarım butiklerini, 3. dalga kahve dükkanlarını, kahvaltıcılarını, ‘waffle’cı, balıkçı, anne mutfağı tadında hamur işleri satan dükkanlarını, kısacası yüzümüzü güldüren mekanları paylaşalım isteğiyle hazırladık.

 

 Seçil Sağlam & Zeynep Boneval

*Bu yazıda Moda’nın kahve dükkanları, kahvaltı mekanları, kafeleri, meyhaneleri, bistroları, tatlı adresleri ve barları yer alıyor. Moda rotaları, tiyatrolar, tasarım butikleri, atölyeler, antikacılar ve kitapçıları gezip yazdığımız Moda Kültür & Sanat & Alışveriş Rehberi‘mize  https://www.yolculukterapisi.com/moda-kultur-alisveris-rehberi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

(El yapımı Moda haritamız yazının en altında yer almaktadır)

KAHVE MOLALARI

Çekirdek, Caferağa Mahallesi, Şair Latifi Sokak No.9A
Önünde daima ‘hipster’ bir kalabalığın olduğu, keyfine ve kahveye düşkün bünyelerin birkaç masaya sahip mekanı boş bırakmadığı Çekirdek’in kahveleri kadar tatlıları da konuşuluyor. Cheesecake’ini denemeden Moda turunuzu tamamlamayın, tabii bütün dilimler bitmediyse.

Nun Vintage Coffee, Atifet Sokak No:12/A
Mekanın sahibesi Deniz, çocukluğundan beri anneannesinin kıyafetlerine, çantalarına, takılarına hayran olan, büyüdükçe de bunları değerlendiren ve tarzını bunlardan oluşturan gerçek bir Vintage aşığı. Tüketmek yerine hikayesi olan objeleri ve kıyafetleri kullanmayı hayat felsefesi haline getirmiş ve tutkusunu bu dükkanda birleştirmiş. Evinize ya da gardrobunuza özel bir parça bulmanın keyfine bir de mekanın kahveleri ve muffinleri eşlik ederse daha ne istenir.

Mathilda Tattoo & Coffee, Caferağa Mah. Şair Latifi Sokak No:27/A Moda

Dövme tutkunlarına bir müjdemiz var! Hem dövme salonu hem de enfes kahveler sunan bir yeni adres var Moda’da. İstanbul’da ihtiyacımız olan orjinal ve özgün mekanlardan kendisi. Yapmacıksız, doğal, yaratıcı ve leziz.

Walter’s Coffee Roastery, Badem Altı Sokak 21/B, Moda

‘Breaking Bad’ dizisinden ilham alarak Karaköy’de açılacak Heisenberg kahvecisi projesi ile, geçen sene İstanbul Coffee Festival’de tanışmıştık. Projenin ismi ve mekanı değişti Walter’s ismi ile Moda’da açıldı. ekibiyle karşılaşmıştık. Geniş ve ferah, endüstriyel ruhlu, minimalist tasarımlı mekanda, rahat rahat yayılıp kitap okuyabilir, bilgisyarasınızı açıp çalışabilir, ya da arkadaşınız ile muhabbete dalabilirsiniz.  ‘Breaking Bad’ göndermeleri olan tip ve beherglas servisler, sarı tulumlar gözden kaçmıyor.

 

Rafine Espresso Bar, Caferağa Mh., Halis Efendi Sk 1-15
Ufacık tefecik içi dolu turşucuk bu ‘cool’ mekan gerçek bir kahve ustası.

 

Cherrybean Coffees, Caferağa Mah. Moda Cad. No:122/1
Butik kahvecisi Cherrybean’de kahveler gözünüzün önünde kavruluyorken içeri mis gibi kahve kokusu yayılıyor, mekanın kurabiyeleri ve kekleri de kahveleri kadar lezzetli.

IMG_1409
Mambocino Coffee
Dışarıdan bakınca kalabalık bir zincir kahveci gibi dursa da, muhteşem lezzetli kahvelerde usta baristaların maharetlerini konuşturduğu gerçek bir kahve cenneti burası.

Diğer Kahve Molası Adresleri
Mona
Starbucks
Cafe Nero

KAHVE & KAHVALTI & GÜN BOYU

moda pappa

Pappa, Caferağa Mah. Ruşen Ağa Sok. No 18/A
Moda’nın sakin sokaklarından Ruşen Ağa Sokak’ta konumlanan Pappa Cafe görür görmez insanın içini ısıtan mekanlardan. Kapısının önünde mekanın dış cephesinin tonlarıyla uyumlu ahşap sandalyeleri pötikare perdeleri, camın önünde yer alan çiçekleri ve objeleri ile tam bir şirinlik muskası. Kahve çeşitlerinin yanı sıra French Press’te sunulan bitki çayları ve cheesecake, kiş gibi kahve ya da çay keyfini taçlandıracak lezzetleri bulunuyor. Mekanın üst katı, kedisi Smoky, dergiler, retro koltuklar ve abajurları ile tam bir ev havasında. Mekan ismini binayı yapan Rum asıllı mimar Pappa’dan alıyor. İtalya’da eğitim Görmüş mimarin İstanbul’da 3 harika apartman binası var, ikisi Moda’da diğeri Elmadağ’da. 1903’de inşaa edilmiş bu binanın detaylarını incelediğinizde estetik zevkine ve muhteşem süslemelerine hayran kalıyorsunuz zaten.

 

moda naan
Naan Bakeshop, Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi No.113
Bisikletiyle giden misafirlerine yüzde 10 indirim uygulayan mekanın felsefesini ve tarzını anlamak pek zor değil. Kendi fırınlarından çıkan ekşi mayalı ekmekleri ile hazırladıkları Croque Naan ve kahvaltısında bulunan lavantalı zeytinyağı muhteşem. Ayrıca kahveleri de nefis.

 

Polka, Moda Cad. Zuhal sok.no:14/c
Rahat ve kendine ait lezzetler geliştirmiş alternatif bir kafe olan Polka’nın kahvaltıları Ege kahvaltısının lezzetlerine yer vermiş. Menüden bahsederken sadece kahvaltısından bahsetmek Polka Cafe’ye haksızlık olur. Mekanın günün yemeği denemeleri de oldukça başarılı. Günün her saati lezzetli yiyecekler sunan kafeyi ev yapımı kekler eşliğinde bir kahve içmek, kahvaltı etmek ya da yemeklerinden denemek için listeye almalı.

Mitte Kadıköy, İhlas Sok. 4A, Yoğurtçu Parkı yakını
Mitte özgün ve güzel tasarımları, özenli lezzetleri, nostaljiyi, gerçek samimiyeti ve sıcaklığı sevenlerin bayılacağı bir mekan. Üç zanaatkar ortak kendi ellerinden çıkma ahşap mobilyalar ile hafif retro ruhku ev gibi bir mekan yaratmış. Öyleki hemencecik koltuğa kurulup çekirdek çıtlatıp, kestane patlatıp film izlemek içinizden geliyor. İçinde mini bir vintage dükkan ve de alt katta da marangoz atölyesi var. Kahvaltıları ve kekleri şahane, öğlenleri hafif atıştırmalıkları da var, akşamları 9 gibi kapatıyor.

IMG_1417
Yer Kafe, Caferağa Mah. Ferit Tek Sok No:25/A
Menüsünde ısırgan otlu yoğurtlu baklagil çorbası, mücver, enginar salatası gibi alternatifler günlük olarak değişirken, kahvaltı, makarna, salata seçenekleri sabit. Menüde bulunan yemek seçenekleri lezzetli ve sağlıklı ev mutfağına yakın bir lezzet sunuyor. Lezzetli yemekleri, sıcak ortamıyla ‘Yer’ Moda’daki favori mekanlarımız arasında.

IMG_1416

Muaf, Caferağa Mah. Ferit Tek Sok No:60
Moda’nın gözde kafelerinden olan mekanın kahvaltı çeşitleri lezzetli. Kapının önünde uzun saatler oturmak için uygun mekan, denize inen sokakta yer alması sebebiyle hareketli bir konumda. Eklektik bir dekorasyona sahip mekan, kahvaltı haricinde yemek saatlerinde de mahallenin popüler adreslerinden.

 

 

IMG_1429

180 Bakery, Dr. Esat Işık Caddessi No. 36
Modern ve sıcak dekorasyonu ile hem içeride hem de kapı önündeki sandalyelerinde oturmak keyifli. Kahvenin yanına eşlik edecek alternatifleri lezzetli. Fırından o gün taze ne çıkıyorsa tezgahta yerini alıyor. Her ziyaretinizde farklı ve yeni bir lezzet ile karşılaşabilirsiniz. Cheesecake’leri ve cookie’leri ise daima tezgahta bekler vaziyette. Tatlılar haricinde sandviç çeşitleri ve kahvaltı alternatifleri de bulunuyor

 

 

İstisna Tatlar, Caferaga Mah. Moda Cad. Seren Apt No: 94A
Moda Caddesi’nin hareketli kalabalığını izlemek ve iyi bir kahve içmek için kapının önünde yer alan sandalyeleri genç müşteri kitlesi hiç boş bırakmıyor. Tatlılarını anlatmaktan keyif alan işletmecileri ilginç kahve çeşitleri de geliştirmiş. Mandalina ya da dağ çilekli kahve denemek isteyen damaklar İstisna Tatlar’da yeni keşiflere çıkacaklar.

 

Dört Kadıköy, Caferağa Mah. Ressam Seref Akdik Sok. No:19
Adından da anlaşılacağı üzere dört arkadaşın 2014’ün sonlarında açtığı ve Moda’nın 3. dalga kahve dükkanlarına eklenen mekanın Syphon, Aeropress, Cold Brew, Chemex gibi farklı kahve denemeleri bulunuyor. Kahvenizin yanında atıştırabileceğiniz kek ve kiş çeşitleri de lezzetli. Bu arada çay sevenler de unutulmamış. Uzakdoğu’dan gelen çay çeşitleri ve beyaz çay gibi son dönemlerde çay alışkanlıklarını değiştiren veya farklı tatları denemeyi sevenleri memnun edecek çeşitler de bulunuyor. Mekan bir iki masası olan ufak kahve dükkanlarının aksine daha geniş bir alana sahip.

 

OD46, Kağnı Sok 1/A
Moda’nın kahve dünyasına henüz katılan mekanın duvarını süsleyen Frida Kahlo çizimi ilk göze çarpan ve insanı içeriye davet eden etken. Ufacık bir alanda kocaman bir dünya vadeden bir havası var. Kahvelerinin yanında krep yemek adetten.

 

 moda iki kedi

İki Kedi, Dr. Esat Işık Caddesi, No 9/B
Sevimli ismini tamamlayan kapı önündeki sempatik ahşap sandalyelerine oturup tatlı & kahve keyfi yapmak için oldukça uygun bir adres.

IMG_1431

Fatoş’un Mutfağı, Esat Işık Cad, No:9
Sadece 2 masası olan bu ufacık mekan Fatoş Hanım’ın tadına doyum olmayan şahane ev lezzetlerini sunuyor.

 

 

Limoncu, Caferağa Mah. Osman Zeki Üngör Sok. 15/2
Denize hakim tepede yan yana dizili çay bahçelerine Moda’nın güzel pastanelerinin taze çıkmış ürünlerinden alıp gitmek ve yanına çay söylemek adettendir. Ancak deniz manzaralı bir kahvaltı mekanı olsun, yanında da taze meyveli sağlık dolu içecekler sipariş edeyim derseniz Limoncu’nun özenli servisi ve tatları kahvaltı mutluluğunuzu ikiye katlayacak. Tabii hafta içi sabah saatlerinin sakinliğinde mekanı denemenizde fayda var.

moda bubada

Bubada, Dr Esat Işık Cd No: 42
Kendisi küçük, menüsüne kocaman lezzetleri sığdırmış Bubada, mutfağından çıkan ekşi mayalı ekmek ve focaccia ekmek çeşitleri ile hazırlanan ‘croque madame’ ile günün her saati kahvaltı etme isteği uyandırıyor. Ayrıca vegan&vejetaryen dürümleri enfes, kullanılan malzemeler harika. Çaylarının aromatik kokusu ve kahvenin davetkar kokusuna kapılıp tatlı&kahve&çay keyfi de yapılabilir. Ancak sadece kahve&tatlı için giderseniz menüdeki diğer lezzetleri kaçırırsınız. Dışarıdan bakınca modern ve ruhsuz gibi dursa da, Bubada lezzetleri ile kalbimizi çaldı.
IMG_1424

Munchies Crep & Pancake, Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cad. No:62/A
Sıra beklemeyi göze alıyorsanız Munchies’in pancake’leri ile bir kahvaltı yapmayı da hak ettiniz demektir. Mekan oldukça küçük olduğundan özellikle haftasonları mekanın birkaç masasında kahvaltısını yapanların başında sırasını bekleyen bir kuyruk görmek olağan. Moda’ya son zamanlarda katılmış ve alternatif bir kahvaltı mekanı yaratmış Munchies’in ev yapımı reçelleri beğenilen tatları arasında.

 

Zapata Kafe, Sakız Sok. No:1
Vegan kahvaltı alternatifi de bulunan kafenin şirin atmosferi sizi yolunuzdan çevirebilir.
moda alamaison

A La Maison, Moda Cad. no:51
Dış cephesinin sevimli bir ev havasında olduğu mekan, içeri girme isteği uyandıran bir sempatikliğe sahip.Page, Moda Cad.
Avusturya markası Meinl Kaffee’nin kahvelerini kullanan mekan aynı zamanda sanat eserlerine de ev sahipliği yapan bir nevi art cafe. Güneşli günlerde kapısının önü, soğuk havalarda da içerisi keyifli.

Saklı Köşk, Caferağa Mah. Cem Sok No:6
Bahçesi oldukça keyifli olan ve Moda’da yaz aylarında ilk akla gelen mekanlardan olan Saklı Bahçe yemekleri ile de sevilen adreslerden. Moda’nın ruhuna uygun renove edilmiş tarihi bir köşkte yer alan mekanın kahvaltılarının yanı sıra, geleneksel Anadolu lezzetleri sunan öğle ve akşam yemeği menüsü var.
IMG_1440

Fahriye Cafe Moda, Moda caddesi, Leylek sokak, No: 3/A, Kadıköy
Yeşilçam’ın ünlü Fahriye Abla’sı Mahalle Moda’da hayat buluyor. Girişte sizlere Müjde Ar, yukardan bir selam veriyor. Nostaljik iki katlı mekanda ev yapımı kekler, demlikte çay ve kahveler eşliğinde raflardaki sayısız kitaptan birisini okuyabilirsiniz.
Semolina, Caferağa Mah. Ressam Şeref Akdik Sok. No:7/a
Sıcacık şirin İtalyan bistrosu, günlük taze ürünler ile hazırladığı geleneksel İtalyan lezzetleri ve ev yapımı çeşit çeşit makarnalar sunuyor.

 

Kırıntı, Ferit Tek Sokak 151
Kırıntı restoran zincirleri haline gelmeden, yani bundan 35 sene önce Moda’da ufacık bir hamburgerci idi. Ama ne hamburgerci!!! Özellikle Moda’lılar, Kadıköy Anadolu ve Saint Joseph’lerin gözdesi olan bu ufacık kafe, efsane hamburger ve sandviçleri sayesinde gece gündüz dolup taşardı. Herkes birbirini tanır, sahibi Fuat müdavimler ile uzun sohbetlere koyulurdu. Şimdi zincir Kırıntılar’da bu kişisel atmosferi yakalamak çok zor, ancak nostalji yapmak isteyenler için Kırıntı’nın ilk göz ağrısı amiral gemisi, Moda’nın denize inen Ferit Tek sokakta bulunuyor.

Moda Teras, Moda Mektebi Sokak No:1
Moda’nın klasikleşmiş adresleri arasında olan ve özellikle pazar brunch’ları ile popüler mekan, manzarası ve günün her saatine uygun Akdeniz lezzetleri menüsü ile kahvaltı dışında da tercih edilen adresler arasında geliyor. Özellikle yaz akşamlarında Adalar manzaralı kocaman terasında zaman geçirmek pek keyifli.

YÖRESEL KAHVALTILAR

ANADOLU KAHVALTILARI: Naga Putrika, Caferağa mah. Moda cad. 161/a (Moda İskelesi’ne inen yokuşun hemen başında, solda Koço ile Cibalikapı Balıçısı arasında)

Hintçe ‘Dağın Kızı’ anlamına geliyor. Yöresele tarım yöntemlerine, ürünlere ve lezzetlere sahip çıkmak ve yansıtmak felsefesi ile yola çıkan mekan sahipleri Anadolu’nun kadim topraklarında bereketini doğadan alan yaşamlara ve kadınlara saygı duruşu olarak bu ismi koymuşlar. Adil, nitelikli ve temiz üretim yapan yöresel üreticilerden aldıkları doğal ürünler ile 6 farklı yöresel kahvaltı menüsünde müthiş Anadolu lezzetleri sofraları yaratıyorlar.

Köyeceğiz, Zuğa, Söğütçük, Çiçekdağı, Velika, Hevsel menülerinin her biri denemeye değer. Biz Köyeceğiz kahvaltısı yaptık, tadına doyum olmadı. Damağımızdan geçen her bir ürünün sorumluluk sahibi olduğunu bilmek de içimizi ferahlattı.

KARADENİZ KAHVALTISI: Çay Tarlası, Dr. Esat Işık Cd. No:34D
Karadeniz lezzetleri sevenlerin yüzünü güldüren mekanın mıhlama ve menemeni çok seviliyor.

PİZZA & PİDE

IMG_1438

Pinsa Moda, Caferağa Mah. Moda Bostan Sok. No:32 E1
Kapıdan girer girmez taze pişmiş ekmeğin ve fırından yeni çıkmış pizzanın mis gibi kokusuna adım atıyorsunuz ve dünya tatlısı bu pizzacıda iştahınıza hakim olamıyorsunuz! Kerevizli sebzeli, dört peynirli, mozerella ve kurutulmuş domatesli, prosciutto’lu pizzaların her biri harika.

 

Pizza Moda, Leylek Sok. No:7/A
Sokak arasında dünya tatlısı sahibinin yarattığı huzurlu mekanında, tadına doyum olmayan Yamyam pizzası ve de Ananaslı pizzası.
Beppe Pizzeria, Ferit Tek Sokak, No: 42/3
‘Kırmızı etli, sebzeli, tavuklu, balıklı ve peynirli’ kategorilerinde sundukları pizzalar çok lezzetli.

 

Köyüm, Moda Cad. No:166/C Moda
Pide düşkünleri için müthiş lezzetli pideler

VEJETARYEN MUTFAKLAR
 moda pasaj

Pasaj Cook & Book, Bahariye Caddesi, No 81/23
Çekirdek kafenin hemen çaprazında göze çarpan kafeye girince içinin de dışı kadar sevimli olduğunu anlıyorsunuz. Ancak mekanın bu sıcak atmosferine kesinlikle çalışanları ve aşçıları Nurhan Bey’in hoşsohbeti, yemekten tutkuyla bahsetmesi ve Bedia Hanım’ın güleryüzlü, pozitif hali anlam katıyor.

Burası sadece bir kafe değil aynı zamanda yazarlarla söyleşilerin düzenlendiği, Ermeni, İtalyan ve vejetaryen mutfağı atölyeleri yapılan, şiir okuma etkinliklerinin düzenlendiği bir kitap kafe. Rafları dolduran kitaplarına yemek yerken göz atılabilir hatta beğendiğiniz kitabı satın alabilirsiniz. Sağlıklı ve lezzetli yemek sunmayı ilke edinmiş mekanın tebeşirle yazılmış ‘İyi bir yemek insana her şeyi affettirebilir hatta kendini bile’ gibi yemek üzerine sözleri çok güzel. Nurhan Bey’in özel balkabağı tatlısını yaptığı bir güne rastlarsanız şanslısınız.

 

Özel Humus Falafel’ci, Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi No159/B
Nohut, özel sebzeler ve çeşitli baharatların karışımdan oluşan Orta Doğu’ya özgü sebze köftesi ‘falafel’i, Moda’nın meşhur falafelcisinde tadabilirsiniz.
Zapata, Sakız Sok. No:1
Zapata Kafe’nin veganları mutlu edecek bir kahvaltısı var.

 

Rulo Ezberbozan Lezzetler, Nailbey Sokak 15-B
Son derece lezzetli bir bol kepçe lokantası olan Rulo’nun doyurucu vejetaryen yemekleri de çok lezzetli.

My Chef, Sakızgülü sok. No:24

Salatalar, noodle’lar, krepler

 

MEYHANELER

Sıdıka, Dr. Esat Işık Cad. No: 5/B
Mekanın kapıları akşama doğru açılıyor ve mezelerinin süslediği masanızda geç saatlere kadar takılabileceğiniz samimi bir ortama dönüşüyor. Köz patlıcan, zeytin dolması, pilaki, börülce gibi mezelerin yanı sıra çeşit çeşit otların olduğu soğuk ve sıcak ot tabakları ve çeşit çeşit salatalar, tereyağında karides, ızgara ahtapot kolu, kalamar ve istavrit tava gibi ara sıcaklar tavsiyelerimiz. Kendi yaptıkları mısır ekmekleri çok lezzetli. Belki her yerde yemeğe alıştığımız lezzetler, ancak hepsi tazecik ve son derece kıvamında.  Dışarıda da masaları olan Sıdıka özellikle haftasonları oldukça yoğun ve rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Spontane bir programla giderseniz ve yer bulamazsanız bile bar tabureleri de rahat ettiğiniz sürece bir alternatif. Oyun atölyesinde tiyatorya gitmeden once, 18:00-20:30 arası mekan kalabalıklaşmadan lezzetlerin tadına varmak en keyiflisi. Sıdıka’nın lezzetleri çok güzel, ancak mekanın çok fazla ruhu size sarmalayan bir atmosferi yok.

 

Şiraz Meyhane, Sarraf Ali Sokak No7/A
Kadıköy’e inen sokaklardan Sarraf Ali Sokak’a girdiğinizde hemen soldaki minik meyhaneyi kaçırmayın. Moda’daki en karakterili ve de en ruha sahip meyhanesi şüphesiz Şiraz. Burada birbirinden güzel İran ve Türk mutfağı lezzetleri mekanın kara tahtasına yazılıyor. Samimi bir atmosfere sahip mekanda zaman zaman Yunan müzikleri çalarken ardından Zeki Müren klasikleri de çalabiliyor.

 

 

 

Koço Meyhane, Damacı Sokak, No: 4
Moda’nın en eski meyhanelerinden neredeyse Cumhuriyet tarihi ile yaşıt Koço adını İstanbul meyhane geleneğini yaşatan Konstantinos Koço Kontoros’tan alıyor. 1928 yılında çay bahçesi olarak kurulan mekan daha sonra lokanta olarak hizmet veriyor ve en son olarak ta mekanı ilk kuran kişinin adını alarak Koço adını alarak meyhane oluyor. Yıllardır aynı çalışanların hizmet verdiği mezelerinin, deniz ürünlerinin lezzetinin değişmediği restoran Moda’daki en hatırı sayılır mekanlardan. Bir zamanlar Moda deyince akla ilk gelen yerdi Koço, ancak eski tadı ve cazibesi artık çok yok.

 

Cibalikapı Balıkçısı, Moda Cad. No:163/A
Koço’dan sonra Cibalikapı Balıkçısı çok moda olmuştu. Hala Moda’da rakı balık keyfi yapılacak mekanların başında gelen Cibalikapı Balıkçısı popülerliğini biraz yitirmiş olsa da,  lezzetleri hala çok güzel ve özellikle Girit ezmesi çok seviliyor.
Moda Meyhanesi, Moda Cad. 82/b
Moda Caddesi’nde yer alan meze restoranı keyifli bir gece geçirmek isteyenleri ağırlıyor.

ÇİKOLATA AŞKINA

Çikolata Dükkanı , Yeni Fikir Sokak No:1
Kapının önünde bekleyenlerin neyi beklediğine dair en ufak bir fikriniz olmayabilir. Başınızı kapıdan içeri uzatıp ufacık mekanın en fazla 8 kişinin oturabileceği uzun masasına baktığınızda herkesin önündeki cam kavanozu kaşıkladığını görecek, ‘bu tattan denemek lazım, herkesin bir bildiği var demek ki’ diyeceksiniz. Kapıda kuyruk yoksa şanslısınız. Mekanın spesiyali olan çilekli ve krem şantili, dibinde fındık parçaları olan erimiş çikolata dolu kavanozdan sipariş verin ama yanına mutlaka bir Türk kahvesi de ekleyin zira çikolatanın tadı ve kıvamı bir süre sonra çok yoğun gelmeye başlıyor.

moda cikolata
Rumeli Çikolatacısı , Bahariye Cad. No:81
Mekana girer girmez burnunuza dolan taze çikolata kokusu ve enfes fondüsü ile tatlı krizlerini sonlandıran, mutlu olmak için mutlaka uğranması gereken Moda adresleri arasında yer alıyor. Türk kahvesi sipariş verip yanına da krokanlı, frambuazlı, kahveli, hindistancevizli çikolatalardan ekledikten sonra, caddeye bakan iki kişilik mini masasına oturduğunuzda sizden keyiflisi yok.

Beylerbeyi Profiterol, Mehmet Ayvalıtaş Meydanı
Mehmet Ayvalıtaş Meydanın’da yer alan bu yeni açılmış profiterolcü, esnafın ve lokallerin favorisi.

EV YAPIMI TATLILAR ve HAMUR İŞLERİ

moda tatli kosem
Tatlı Köşem , Dr. Esat Işık Cad. 20/D
Mekan, ev yapımı pastalar, kek ve muffinlerini masalsı bir şirinlikte sunuyor.

IMG_1434

Kadish, Bizim Ev, Kordelio, Serger ise Moda’nın ev yapımı börek, kurabiye, kek ve çay&kahvenin yanına tatlı-tuzlu eşlik edecek tüm hamur işi lezzetlerin tepsi tepsi tüm albenisiyle vitrinlerinde yer aldığı diğer ‘anne eli’ mekanları. (Kadish, Moda Bostan Sok. 32 /C, Bizim Ev Moda Caddesi No:95, Kordelio Ruşen Ağa Sokak 3/C, Serger Moda Caddesi 100/A)

 

 

DONDURMA & WAFFLE ADRESLERİ

Kemal Usta Waffle , Moda Caddesi 176
Moda’nın merkezinde klasikleşmiş bir marka olan mekana yaklaşırken kokusu ve dolabındaki rengarenk meyveler ve meyve şekerleri kalori hesabını unutturacak kadar cazip.

 

Ali Usta Dondurma , Moda Caddesi 264/A
Moda’nın eskileri arasında olan dondurmacı Ali Usta, 1968 yılından beri kendine özgü dondurmalarıyla Moda’da bir klasik.

 

Ab’bas Waffle , Moda Caddesi 178
Şehrin pek çok yerinde bulunan waffle’cı Moda’da da yerini çoktan almış.

PASTANELER

Kadish, Moda-Bostan Sk. 32/C

İnci Pastanesi, Bahariye Cad. No: 45

Elif Pastanesi, Moda Cad. No:198

Eyfel Pastanesi, Moda Cad. No:249

Kordelio , Ruşen Ağa Sokak No:3C

Yeni Moda Fırını , Ressam Şerif Akdik Sokak 30/4

GURME DÜKKAN

Şark Çiftliği, Moda Caddesi Gürbüztürk Sokak No.1

1975’den beri kahvaltı sofralarının en taze ve lezziz ürünlerini sunan Şark Çiftliğinin karakovan balı, peynir ve sütleri meşhur.

 

BARLAR

Moda’nın barları da kendisi gibi şahsına münhasır.

ayi bar

Ayı Bar, Moda Cad No:60

Ahşap bir dağ şalesi atmosferi taşıyan Ayı Bar, dünyanın her yerinden gelen 100’e yakın çeşit birası ile özellikle bira severler için bir cennet.

Zeplin Pub, Moda Cad. No:11

Kapıdan içeri girince kendinizi Londra’da bir İngiliz Pub’da hissettiğiniz, çok yüksek sesler müzik çalmayan, keyifle güzel müzik dinlediğiniz ve de rahatlıkla sohbet edebildiğiniz, lezzetli Fish & Chips yiyebildiğiniz, ve harika biralar içebildiğiniz bir bar.

Karga, Kadife Sokak No: 16

Haydarpaşa Garı’nın mimarlarının, inşa süresince konaklayacakları lojman olarak tasarladıkları dördüz yapının bir binasında, orijinaline sadık kalınarak tüm iç dekorasyonu kullanılmış ve yaşamış objelerden oluşturulan mekan, 5 katlı binanın biri asma katla desteklenen ilk üç katı café-bar hizmeti verirken, dördüncü ve beşinci katı Mayıs 2001’de Kargaşa sergisiyle kapılarını açan çok amaçlı bir kültür sanat mekânı olan KargART olarak yoğun bir programla hizmet veriyor.

Viktor Levi, Moda Caddesi, Damacı Sokak, No: 4

İki katlı bir köşkte yer alan ünlü şarap evinin ağaçlar arasındaki bahçesinde oturabilirsiniz. Tek dezavantajı 200 kişi kadar alabildiği için biraz gürültülü olması. Kavaklıdere’nin özel üretim şarapları var. Menüsünde dünya mutfağından örnekler sunuluyor.

IMG_1430

Cuba, Dr Esat Işık Cad. 20/C

Belfast Irish Pub, Dr. Esat Işık Caddesi No. 28/A

Fil, Damacı Sokak

Zürih, Sakızgülü Sokak No:9/A

Buddha, Kadife Sokak No: 29

Arka Oda, Kadife Sokak No: 18

Hera, Kadife Sokak No: 10

Rock Pub, Dr. Esad Işık Caddesi No: 32

Thales, Hacı Şükrü Sk No:7

thales

 

 

 

 

OTEL

juliet

Juliet Rooms & Kitchen, Caferağa Mahallesi, Şifa Sokak No.31

 

donkisot  yeldegirmeni (2)

Hazır Kadıköy’de iken takibe almanız ve de uğramanızı tavsiye edeceğimiz başka bir mahalle var: Yeldeğirmeni (Rasim Paşa) Mahallesi. Aslında bu mahallenin radarımıza girmesi, Yeldeğirmeni dayanışmasının, dünyadaki Occupy hareketinin çok etkin bir örneği olan Don Kişot İşgal Evi ve Sosyal Merkezi‘ni hayata geçirmesi ile oldu.

Kadıköy’ün ortasında 25 senedir davalık olan harabe beton bina unutulmuş bir çöp gibi dururken, mahallenin ve şehrin sorunlarına çözümler üretmeye çalışan Yeldeğirmeni Dayanışma insiyatifi bu evi işgal ederek, harabe halini rengarenk grafittilerle restore edip, birçok çok etkinliğe, toplantıya, atölyeye ve hatta uluslararası pek çok konuğa ev sahipliği yapan bir yaşam alanına dönüştürdü. İlk başta mahallenin tepkisini çeken işgal evi, niyeti, özü ve aksiyonlarının insancıllığı anlaşılınca hem mahalleli hem de belediye tarafından desteklendi. İdeolojisi kendine yeten bir mekanlar ve insanlar olma yolunda adımlar atmak olduğu için atık malzeme ve şişelerden duvar yapma, suyu yağmurdan elde etme, ısı yalıtımı, horasan harcı, geri dönüşüm gibi ekolojik mimari ve enerji bilgilerinin paylaşıldığı atölyeler, “kafa açan cumartesiler” adı altında felsefe, müzik toplantıları yer alıyor. Samet Aksuoğlu’nun çabalarıyla kurulan bisiklet atölyesi sayesinde “engelsiz pedal” adıyla engelli çocuklara bisiklet sağlamaya çalışıyorlar. Bir takas odaları var, tüketime karşı bir alternatif olarak takas pazarı kurmaya çalışıyorlar. Takas yoluyla tohum alış verişinde bulundukları, ve mahalle ile paylaştıkları bir bostan fikirleri var. Komuşuluk ve dayanışma ilişkilerinin yeniden kazanıldığı, çevreye ve doğaya saygılı kendine yeterli ekolojik yönetemler ile yaşama platformu olan Don Kişot İşgal Evi, aslında hepimizin takip etmesi ve destek olması gereken örnek bir insiyatif.

mahatma

Yeldeğirmeni Mahallesinde iken kaçırılmayacak lezzet durakları ise: Mahatma Café’nin (Karakolhane Cd. Macit Erbudak Sk. No:50/A) kahvaltı ve mercimek köftesi, humus, kahu salamura gibi muhteşem vegan lezzetleri, Haydarpaşı Garı ruhu ve atmosferini yaşatan Garda Kafe‘nin (Rasimpaşa Mah. Karakolhane Cad. No: 51/1) menemen, omlet gibi yumurta çeşitleri,  arnavut böreği, etli ve vejeteryan mantısı, cheesecake ve çikolatalı ıslak kek gibi tatlıları, Café Mu‘nun (Rasimpasa Mah. Karakolhane Cad. No:46/a ) vegan tatlı ve tuzluları ve Tonton Efendi‘nin (Rasimpaşa Mahallesi, Karakolhane Caddesi, No 50/B) ev yemekleri ve müthiş falafeli.

Biraz sanat biraz kahve diyenler için ise adres, sergileri, atölyeleri ve sanat kafesi ile Art Here İstanbul (Rasimpasa Mh, Beydagi Sk, 3A – www.arthereistanbul.com)

Peki Kadıköy’de iken eve alışveriş nereden diye sorarsanız adresler şöyle: Sakatat için: Pak Ciğerci, turşu için Özcan Turşuları, et ve sucuk için Kalite Et Pazarı, şekerler Cafer Erol şeker dükkanından.

Altunizade’ye kadar uzanalım derseniz modern zaman kıraathanesi olan Kitaplı Kahve‘ye uğramadan dönmeyin. (Sırma Perde Sk. No:8)

hush hush2

Çok yoruldum, hadi azıcık dinleneyim, geceyi burada geçireyim derseniz dünya tatlısı ‘yeni nesil’ bir hostel olan Hush Hostel Lounge’ı (Rasimpaşa Mahallesi, Rıhtım Caddesi, İskele Sokak No.46) öneririz.
MODA HARITA YT
Seçil Sağlam & Zeynep Boneval