MODA KÜLTÜR & SANAT VE ALIŞVERİŞ REHBERİ

 

Beklenmedik bir anda karşınıza dikilen güzelim köşklere, Manzara, Deniz, Rıhtım gibi iç açıcı isimleri olan, İstanbul’un en keyifli ve manzaralı apartmanlarına sahip, kedi severlerin, şahsına münhasır kişilerin, nostaljik tramvayın, çay bahçelerinin, tiyatro salonlarının, eski İstanbullu’ların semti Moda, huzurlu, sakin, yavaş ve nitelikli zaman geçirmeyi hatırlatan ve bağımlılık yaratan semtlerden.

Tarihi M.Ö 7. yüzyıla dayanan semtin ilk sakinleri Fenike uygarlığı olmuş. Osmanlıların ise Moda ile tanışması 1300’lü yılların ortalarına denk geliyor. 1800’lü yılların sonunda ise Avrupa’dan gelen azınlıklar yerleşmek için Moda’yı tercih etmişler. Başta İngilizler olmak üzere İtalyan ve Fransız ailelerin de gözdesi olan ve zamanın en güzel mimarisine sahip evlerinin bulunduğu semt, yıllar içerisinde Türk asıllı yazarlar, ressamlar, sanatçılar ve entellektüellerin yaşamak için seçtiği mekan halini almış. Aslında modern, açık fikirli ve yaşadığı çağın ötesinde bir medeni görüşe sahip kitlenin yaşam alanı olarak seçtiği semt, adının popüler kültür olarak değil gerçek karakterini ve yaşam tarzını yansıtıyor. Ve kaç yıl geçerse geçsin, hala komşuların birbiri ile iyi ilişkilerinin devam ettiği, nostaljik berberleri  ve pastaneleri ile tam bir mahalle havası taşıyan, özel ve özenli kimliğini koruyan bir semt Moda.

Hem sakinleri hem de esnafı ve dükkan sahipleri orjinal ve özgün karakterlere sahip bu semte, yaşayanlarının ruhunu ve kimliği kazınmış. Sokaklarında dolaşırken ve kapısından girdiğiniz her mekanda yeni bir söylem, farklı bir iddiası veya hikaye kokusu alıyorsunuz. Sanki ticari kaygılar geri planda, ve asıl kimlikler duvarlara, menülere, objelere yansımış.

(El yapımı Moda haritamız yazının en altında yer almaktadır)

Bilge bir kişinin sözü olan ‘bir semtin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa, orada yaşayın, çünkü komşularınız güzel insanlardır.’ sanki Moda’yı tanımlıyor. Sokak köpekleri ve kedileri özenle bakılıyor, ve hepsi çok temiz ve kuzu gibi iyi huylu. Adım başı kedi evlerine, hayvan dostlarımız için ürünler satan dükkanlara ve veterinerlere rastlıyorsunuz.

IMG_1419

Moda Caddesi’ndeki hala güzel ve söyleyecek çok sözü var gibi duran konağı fark etmemek olanaksız. Mimar Constantin Pappa tarafından II. Abdülhamit döneminde Sarıca ailesi için tasarlanmış olan konak, Tanzimat Dönemi’nde batıya yakın ve yenilikçi yaşam biçimini benimsemiş bir aile yapısının konağı olarak ilk örneklerdendir. Tüm heybeti ve gururlu yüzü ile 1903 yılından beri Moda Caddesi’nde tarihe ve değişime tanıklık ediyor.

Moda denilince akla hemen Moda’yla özdeşleşmiş özel isimlerden Barış Manço geliyor.

Atatürk’ün talimatıyla kurulan Moda Deniz Klubü semtin ve İstanbul’un en güzel klüpleri arasında yer alıyor. Sanatın her dalında çalışmalar yapan atölyelerin, tiyatro salonlarının ve pek çok sahafın bulunduğu semt, entelektüel birikimi zengin bir nüfusa sahip.

Bu rehberi de Moda’nın tiyatrolarını, rotalarını, tasarım butiklerini, 3. dalga kahve dükkanlarını, kahvaltıcılarını, ‘waffle’cı, balıkçı, anne mutfağı tadında hamur işleri satan dükkanlarını, kısacası yüzümüzü güldüren mekanları paylaşalım isteğiyle hazırladık.

Seçil Sağlam & Zeynep Boneval

*Bu yazıda Moda rotaları, tiyatrolar, tasarım butikleri, atölyeler, antikacılar ve kitapçılar yer alıyor. Moda’nın kahve dükkanları, kahvaltı mekanları, kafeleri, meyhaneleri, bistroları, tatlı adresleri ve barlarını gezip yazdığımız Moda Gurme Rehberi‘mize  https://www.yolculukterapisi.com/moda-rehberi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

MODA’NIN GÖRÜLMEYE DEĞER ADRESLERİ

IMG_1407

Tarihi Moda İskelesi: Moda’dan Pendik’e kadar kıyı boyunca sıralanan iskelelere Köprü’den kalkıp Adalar-Anadolu-Plaj Seferleri hattında çalışan vapurlar uğrardı. Bu hattaki vapurların ilk iskelesi Moda idi. Moda iskelesi de Haydarpaşa İskelesi gibi dönemin ünlü mimarlarından Vedat Bey’in eseridir. 1916-1917 yıllarında inşası sona eren iskeleye orta yerinde sağa doğru bir dirsek yapan taş bir yoldan geçerek varılır. Zarif Kütahya çinileriyle süslü olan iskele 1937 yılındaki çok şiddetli bir lodos fırtınasında ciddi hasar görünce, üst katı yıktırılarak ortadan kaldırıldı. 2000 yılında TDİ ile Türkiye Deniz Ticaret Odası Başkanlığı’nın ortaklaşa çalışarak restore ettirdiği Tarihi Moda İskelesi, 1 Temmuz 2001 yılında Kabotaj Bayramı günü yeniden hizmete açıldı. Haftasonları kahvaltı yapabilir ya da akşam esintisi eşliğinde dalga seslerini dinleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

moda baris manco

Barış Manço Evi: Moda denilince ilk akla gelen isimlerden olan Barış Manço’nun yaşadığı ve akıllarda ‘81300 Moda’ adresiyle kalan ev, ünlü sanatçının ölümünden sonra sanatçının eşyaları ve anılarının sergilendiği bir müze ev haline getirilmesiyle, Barış Manço’yu sevenleriyle buluşturuyor. (Yusuf Kamil Paşa Sokak No:5)

moda yeni_moda_eczanesi

Moda’ya gidip görmeden dönülmemesi gereken adreslerden birisi de 100 yıllık Yeni Moda Eczanesi. İsminin ‘Yeni’ olmasına bakmayın, kuruluş tarihi 1902’ye dayanan çok nostaljik bir eczane burası. (Moda Caddesi 89/B)
photo 4

Moda’da görülmeye değer diğer tarihi yerler arasında ise Aya Ekaterini Ayazması, Presbiteryen All Saint Kilisesi ve Asompsiyon Kilisesi yer alıyor.

 donkisot yeldegirmeni (2)

Hazır Kadıköy’de iken takibe almanız ve de uğramanızı tavsiye edeceğimiz başka bir mahalle var: Yeldeğirmeni (Rasim Paşa) Mahallesi. Aslında bu mahallenin radarımıza girmesi, Yeldeğirmeni dayanışmasının, dünyadaki Occupy hareketinin çok etkin bir örneği olan Don Kişot İşgal Evi ve Sosyal Merkezi‘ni hayata geçirmesi ile oldu.

Kadıköy’ün ortasında 25 senedir davalık olan harabe beton bina unutulmuş bir çöp gibi dururken, mahallenin ve şehrin sorunlarına çözümler üretmeye çalışan Yeldeğirmeni Dayanışma insiyatifi bu evi işgal ederek, harabe halini rengarenk grafittilerle restore edip, birçok çok etkinliğe, toplantıya, atölyeye ve hatta uluslararası pek çok konuğa ev sahipliği yapan bir yaşam alanına dönüştürdü. İlk başta mahallenin tepkisini çeken işgal evi, niyeti, özü ve aksiyonlarının insancıllığı anlaşılınca hem mahalleli hem de belediye tarafından desteklendi. İdeolojisi kendine yeten bir mekanlar ve insanlar olma yolunda adımlar atmak olduğu için atık malzeme ve şişelerden duvar yapma, suyu yağmurdan elde etme, ısı yalıtımı, horasan harcı, geri dönüşüm gibi ekolojik mimari ve enerji bilgilerinin paylaşıldığı atölyeler, “kafa açan cumartesiler” adı altında felsefe, müzik toplantıları yer alıyor. Samet Aksuoğlu’nun çabalarıyla kurulan bisiklet atölyesi sayesinde “engelsiz pedal” adıyla engelli çocuklara bisiklet sağlamaya çalışıyorlar. Bir takas odaları var, tüketime karşı bir alternatif olarak takas pazarı kurmaya çalışıyorlar. Takas yoluyla tohum alış verişinde bulundukları, ve mahalle ile paylaştıkları bir bostan fikirleri var. Komuşuluk ve dayanışma ilişkilerinin yeniden kazanıldığı, çevreye ve doğaya saygılı kendine yeterli ekolojik yönetemler ile yaşama platformu olan Don Kişot İşgal Evi, aslında hepimizin takip etmesi ve destek olması gereken örnek bir insiyatif.

(Yeldeğirmeni mahallesinde keşfettiğimiz birbirinden lezzetli durakları Moda Gurme rehberimizin sonunda yazdık :https://www.yolculukterapisi.com/moda-rehberi/ )

(El yapımı Moda haritamız yazının en altında yer almaktadır)

 

TİYATROLAR
 moda oyun atolye

Oyun Atölyesi,  Dr. Esat Işık Caddesi No. 15

1999’da Zuhal Olcay ve Haluk Bilginer tarafından kurulan tiyatro, 2002’den beri farklı oyunları kendi binasında sahneye koyuyor. www.oyunatolyesi.com

Duru Tiyatro, Dr. Esat Işık Cad. No:68, www.durutiyatro.com

 

ATÖLYELER

moda kabine nadire

Sanat & Tasarım Galerisi, Atölyesi ve Dükkanı: Halka Art Project &  Kabine Nadire, Caferağa Mah. Bademaltı Sok No:24  http://halkaartproject.net/ http://kabinenadire.tumblr.com/

Halka sanat projesi çağdaş sanat ve kültürün üretim, söylem ve sunumunda çalışan, kar amacı gütmeyen ve kurumsal sponsorluğa dayanmayan bağımsız bir sanat insiyatifi. 3 katlı tarihi bina hem bir sanat sergi alanı, hem sanat ve el işi atölyesi, hem de tasarımcıların işlerini satan bir dükkan. Dönem dönem yurtdışından sanatçılara ‘residency’ programları açarak sanat projelerine destek veren Halka Art, bu projelerin sonucu olan işleri de sergiliyor.  Dönem meraklılarına defter, deri çanta, takı, elişi, vegan yemek, sinema gibi atölye çalışmaları da organize ediyor. Kendisini ‘Çağdaş Merak Dolabı’ olarak tanımlayan mekanda, tasarımcıların bir kutu veya valiz içerisinde sunduğu el işleri, geri dönüşüm malzemelerinden yapılmış tasarımlar, çizimler, özel dikim kıyafetler gibi işleri de satılıyor.

 

moda zelazo

Zelazo, Caferağa Mah. Leylek Sok No:20 http://zelazolab.tumblr.com/program

Tam bir meraklı yolcu durağı olan bu iki katlı dükkan, rengarenk ve orjinal elbiseler, seyaaht için sırt ve el çantaları, şapkalar, atkılar, montlar, aksesuarlar ve objeler ile dolu. Ve tüm bu ürünler dükkanda gördüğünüz dikişi makinalarından çıkıyor. El işi orijinal eşyalar sunmanın yanı sıra, dönem dönem meraklılarına geri dönüşüm malzemeleri, mum, keçe, defter, çanta tasarım & elişi gibi atölye çalışmaları yapıp maharet kazandırıyor. Karşıklıklı dayanışma kültürüne de destek olan Zelazo’da dönem dönem tasarımcılar kendi koleksiyonlarını sunuyor ya da Garage Sale’lar gerçekleşiyor.  (zelazolab.com/)

 

 

Engin Yontunç, Bademaltı Sokak No:10

Heykeltraş Engin Yontunç’u hem atölye olarak kullandığı hem kurs verdiği mekanında sanatçının yapmış olduğu bronz, tunç ve ahşap heykelleri bulunuyor. İstanbul’un çeşitli meydanlarında eserleri yer alan sanatçıyı çalışmalarına Moda’daki atölyesinde devam ederken görebilirsiniz.

TASARIM & ALIŞVERİŞ ADRESLERİ
IMG_1442

Bizon Studio, Cemal Süreyya Sok. No:30

Porselen ve seramik tasarımlar, sadece kağıttan yapılmış mobilyalar, doğadan ilham alan takılar, harika insan ve hayvan heykellerinin yer aldığı bu çağdaş harikalar diyarının vitrininde her gün farklı ve orjinal bir tasrıma rastlaaybilirsiniz. Bir yandan sanatçı Seçil Abdişler ve Murat Gökçe Yılmaz’ın atölyesi olan bu stüdyo, diğer yandan farklı tasarımcıların işlerine de yer veren özel bir dükkan.

moda zelazo1

Tasarım & Giyim Dükkanı & Elişi Atölyesi: Zelazo, Caferağa Mah. Leylek Sok No:20

Tam bir meraklı yolcu durağı olan bu iki katlı dükkan, rengarenk ve orjinal elbiseler, seyahat için sırt ve el çantaları, şapkalar, atkılar, montlar, aksesuarlar ve objeler ile dolu. Ve tüm bu ürünler dükkanda gördüğünüz dikişi makinalarından çıkıyor. El işi orijinal eşyalar sunmanın yanı sıra, dönem dönem meraklılarına atölye çalışmaları yapıp maharet kazandırıyor. Karşıklıklı dayanışma kültürüne de destek olan Zelazo’da dönem dönem tasarımcılar kendi koleksiyonlarını sunuyor ya da Garage Sale’lar gerçekleşiyor.  (zelazolab.com/)

Giyim: Monochrom, Caferağa Mah. Sarraf Ali Sok. No: 5

Alt katta Mimar Sinan Güzel Sanatlar mezunu Esra Kurtçu’nun orijinal kumaş ve malzemeler kullanarak yarattığı giyilebilir tasarımların satıldığı dükkan, üst kat ise kendisinin tasarım atölyesi. Bu sayede Esra Hanım. hem size tavsiyelerde bulunabiliyor, hem de beğendiğiniz elbise, etek, bluz ve gece elbiseleri üzerinde tam size uyacak şekilde ufak tadilatları da gerçekleştirebiliyor.

Sanat Galerisi: Torna, Caferağa Mah. Moda Cad. Kefeli Pasajı No: 81/14

Kefeli Pasajında birkaç basamak inince kendi içinde bir dünya olan Torna’ya adım atıyorsunuz: bağımsız bir yayınevi, uluslararası sanatçıların işlerini sergileyen bir galeri, sahibesi Merve Kaptan’ın baskı stüdyosu, sanatçı atölyesi, bağımsız sanat dergisi Folio’nun doğum yeri ve ofisi, az bulunur İngilizce kitapların satıldığı bir kitapçı… Torna ufacık bir çağdaş baskı & sanat buluşma noktası.

Bugga Design, Dr Esat Işık Cad. 14A

Müge Uzunismail’in ‘el altındaki malzemeleri modaya uygun aksesuarlara dönüştürme’ projesi. Uzun yıllar tekstil sektöründe çalışan Müge, ‘artan’ parçaları içgüdüyle ‘bir gün bir yerde , bir şeye dönüşür’ diyerek arşivledi. Arşivi genişledi ve ürün ‘yap-boz‘ları başladı. Çanta ve stilletto’lar bu dönemin ilk ürünleriydi. Bunlara Bugga tasarımı olan tozluklar, kemerler, yaka iğneleri, taçlar, ayakkabılar ve kolyeler eklendi. Bils Store mağalarında satılan Bugga’nın artık Moda’da kendi atölye ve dükkanı de var.

 

İrma Boutique, Sarraf Ali Sokak

Süsen Filiz’in butiği zaman tünelinde bir yolculuk yaşatarak sizi 1950’lere götürüyor. Butiğinin vitrinini ve raflarını süsleyen elbiseler, etekler, gömlekler bluzlar, kabanlar, el yapımı deri çanta ve ayakkabılar dönem temalı ve tamamen kendi tasarımları. Yüksek bel pantolonlar, kalem etekler, puantiyeli ve grafik desenli elbiseler, geçmişin retro çizgilerini taşıyan özellikle beli vurgulayan kalıplar, dönemi yansıtan kumaşlar eşliğinde tasarlanmış. Kendi tasarımlarının yanı sıra genç Türk tasarımcıların da parçalarına yer veren Süsen Hanım’ın dükkanında, Vintage tasarım gözlükler ise bir harika. İrma’nın Galatasaray ve Nişantaşı’nda iki şubesi var.
IMG_1400

Atölye Yeti & Kaft, Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:3/A

Kumaş ve seramikten son derece tatlı yastık, bez çanta, tişört, takı ve obje tasarımları burada emrinize amade. Ayrıca kendi marifetini konuşturmak istiyorsanız burası biçilmiş kaftan, Atölye Yeti ziyaretçilerine kendi tasarladıkları renkli defterler, sevimli yastıklar, ve t-shirtler yapma fırsatı sunuyor.
moda kok handmade

Kök Handmade Designs, Zuhal Sokak (Polka Kafe’nin yanı)

Elde boyanmış mumluk, farklı illüstrasyon çizimlere sahip el yapımı defterler, takvimler bulunan dükkan yaratıcı ve farklı hediyeler bulmak ya da kendine hediye almak isteyenlere göre.
IMG_1399

Tasarım Dükkanı: Naif Design, Caferağa Mahallesi Dalga Sokak No.19

 

Tasarım Mutfak Eşyaları: Soy, Caferağa Mah. Leylek Sok No:20

Bakır nasıl moda oluyor farkında mısınız? Önümüzdeki 5 yıl süresince dekorasyondan mutfak eşyalarına birçok farklı tasarımda bakırı çok daha sık göreceğiz. Aslında Soy, geleneksel mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan bakırı, Kapalı Çarşıdaki atölyelerinde el yapımı işleyerek tencere ve mutfak eşyalarına dönüştüyüro ve Moda’daki dükkanında satıyor.

 

 

Mummu, Şair Latifi Sokak No:4B  

Levent Özkendirci’nin ağırlıklı olarak metal kullanarak tasarladığı kolye yüzük bileklik küpe gibi takılar çok zevkli.

 

Danke, Şair Latifi Sokak

Herkeste olmayan kişiye özel tasarlanan tişörtler giymek isteyenlerin adresi belli. Her tişörtten sadece bir adet yapan tasarımcı birbirinin aynısı kıyafetler giymeyi reddedenler için iyi bir alternatif.

 

Tuhaf Bi Yer, Ressam Şerif Akdik Sokak 1/A

Kemal Sunal, Adile Naşit’li kitap ayraçları bez çantalar keten espadriller ile kendine has enteresan bir dükkan.

 

Aya Atölye, Sakız Gülü SokaK 3/A

Anadolu motiflerinin kullanıldığı tasarımlar, seramik kaseler, takılar gibi otantik parçalar bulabilirsiniz.

Masura Butik,  Dr. Esat Işık Cad. 21/C

Keyifli ve sevimli butik kendine ait tarzı ile hemen fark ediliyor. Farklı desenlerde elbiseler, modern takılar yapan butiğin zevkli ürünleri bulunuyor.

 

VİNTAGE VE ANTİKA ADRESLERİ

prokopi

Prokopi’nin Eskici Dükkanı, Bademalti Caddesi No26A

Moda sokaklarında gezerken, Prokopi’nin Eskici Dükkanı’nı farketmemek mümkün değil. Kapının önünde ve içeride pek çok obje, abajur, vazo, eski model ev telefonu, tablo, heykelcik, biblo, şamdan ve aklınıza gelmeyecek kadar çok enteresan detayı görünce hangisine bakıp ta hikayesini tahmin etmeye çalışacağınızı şaşırıyorsunuz. Arada sırada nostalji yapmak ve yaşanmışlıkları hissedilen eşyalara dokunmak iyidir. Prinkipo’nun kapısından içeri bir girin, dükkanın sahibi Alex, hikayeleri paylaşmaktan zevk alacaktır.

 

Zeynep Yenge Vintage, Ressam Şeref Akdik Sk. No : 14

Vintage Kıyafetler

 

IMG_1432

 Vintage Records, Dr. Esat Işık Caddesi No.20

Eski plaklar & Eşyalar

IMG_1413

Artdepo, Moda Cad. No:182/A

Vintage retro mobilya, aydınlatma, obje ve aksesuarlar

Bilge Antik, Dr. Esat Işık Cad. 7/D 

Osmanlı Madalya ve nişanları, Cumhuriyet ve Osmanlı Dönemi kağıt paraları, antika objeler, kartpostallar, madalyalar, plaklar arasında kaybolacağınız dükkanda Bahadır Bey size severek tüm bunlar hakkında bilgi verebilir.

Eskici Dükkanı, Ruşenağa Sok 8

Antikacı 

 

 

 
KİTAPÇILAR & SAHAFLAR
moda sahaf

Sahaf: Babil Sahaf, Ressam Şeref Akdik Sokak No:38

Sahaf & Kitapçı: Tarihçi Kitabevi, Moda Caddesi 104/A 

IMG_1428

Kitapçı: 6:45 Dükkan, Dr. Esat Işık Cad. No:40

Sahaf: Nigar Sahaf, Dr. Esat Işık Cad. 18/A 

Sahaf: Efruz Bey, Dr. Esat Işık Cad. 22/B

MODA HARITA YT

Seçil Sağlam & Zeynep Boneval