İTALYA ALPLERİ’NDE BİSİKLET – AHMET YETİŞ’İN ROTASI

Bisikletim ve Ben: İtalya Alplerinde 6 gün 711 KM, 16.100 Metre!

 

 

 

Bir yıl boyunca azimle antreman yapmış ve de merakla her detayı araştırıp okumuş olmama rağmen, yine de stres ile karışık tatlı bir heyecan sardı içimi bisiklet turuma bir kaç hafta kala.

FullSizeRender 2

Kafamdan geçen bir sürü soru:

Kondüsyonum yetecek mi?

Bisikletim hasar görmeden gidecek mi?

Beraber tur yapacağım insanlar nasıl?

Bir haftalık tek yaz tatilim yorgunluktan burnumdan gelir mi?

 

FullSizeRender

Turun ilk sabahı ve ilk kilometreleriyle bütün sorularım ve kuşkularım sabah rüzgarında asfaltın sesi ve bulutların arasından görünen soluk renkli Dolomiti Dağlarının nefes kesici manzarasıyla kayboldu gitti.

FullSizeRender 9

Yerini ilk bisikletine binen çocukların yaşadığı bir heyecan ve neşe aldı, ve turumun son gününe kadar bu güzel ruh halim hiç değişmedi.

FullSizeRender copy

Rapha’nın düzenlediği (http://pages.rapha.cc/travel) bisiklet turu, Venedik’in 90km kuzeyindeki küçük Cison Di Valmarino’da başladı.  Günde ortalama 120km yol kat edip, 2.700 metre tırmandık. İçinde Giro d’Italia Bisiklet Yarışının bazı ünlü parkurlarının da bulunduğu tur, 6 gün sonra Como Gölü’nde son buldu.

FullSizeRender 11

Her akşam kendimi yorgunluktan baygın bir şekilde attığım yataktan, her sabah yeni bir parkurun getireceği sürprizler ve yeni günün heyecanı ile kalktım.

FullSizeRender 6

Turun en güzel günü muhteşem Passo dello Stelvio’ya tırmandığım 4. gündü. Ortalama % 7.4 eğim ile, 25km’de 49 switch-back yaparak yaklaşık 2.000 metre tırmanarak zirvesine ulaşabildiğim Stelvio gerçekten muhteşem ve haşmetli bir dağ.

 

1953’de Giro’da ilk defa yer aldıktan sonra ünlü olup, dünyanın dört bir köşesinden gelen her bisikletçinin tırmanmak istediği Stelvio’yu kelimeler ile anlatmak mümkün değil.

FullSizeRender 5

Hayatımda daha önce hiç bedenimin bu kadar yoruldugu, ancak kafamın ve ruhumun bu kadar dinlendiği bir tatil yapmamıştım. Bu ilk oldu, ama son olmayacak. Gelecek yıl istikamet Pirene Dagları!!!

 

Ahmet Yetiş’e paylaşımı için teşekkür ederiz 🙂