EN GÜZEL GÜNDOĞUMLARI- DERYA BAKSI’NIN GÖZÜNDEN

EN GÜZEL GÜNDOĞUMLARI

Çocukluğumdan beri doğa aşığıyım. Ağaçlara sarılmak en büyük tutkum. Bir süre yeşillik görmezsem kaşınmaya başlıyorum 🙂 Ve yine eskilerden beri en sevdiğim doğa olaylarından biridir gün doğum ve batımları. Gün doğumlarını yakalamak daha meşakkatli olduğundan mıdır bilmem, yüreğimde yeri ayrı. Çok şükür ki dünyanın bence ayrıcalıklı yerlerinden ikisinde gün doğumunu seyretmek bana kısmet oldu.

  1. Mısır Abu Simbel  Önce biraz tarihçe :

Abu Simbel, Mısır’ın güneyinde Sudan sınırına yakın bir konumda yer alan antik bir tapınak. M.Ö. 13. yy’da Firavun 2. Ramses tarafından Kadeş savaşındaki başarısını daimi kılmak için kendisi ve kraliçe Nefertari adına 20 senede inşa edilmiş. Bu devasa tapınağın yapılmasının bir amacı da civar ülkeleri etkilemek, Mısır’ın güç ve görkemini vurgulamak ve Mısır dinini bölgede hâkim kılmak.

Tarihçilere göre Abu Simbel anıtı, 2. Ramses’in ego ve gururunun bileşkesidir özünde. Zira tapınağın girişinde 4 adet 20’şer metre boyunda Ramses heykeli bulunuyor.

Resim 1

Asvan Barajı yapılırken tapınak, sular altında kalmaması için, şimdiki yerine taşınmış ve adeta yeniden yapılmış. Bu taşınma işlemi için yekpare kayalar kesilip, sonra tekrar bir araya getirilmiş. Kayaların kesilmesinin, heykellerin görünüşlerine zarar vermemesi için estetik cerrahlarından bilgi alınmış, yüzlerde iz kalmaması için kesilecek yerler hassasiyetle belirlenmiş.  Tapınak yollarında: 
Hava zifiri karanlık ve gecenin göbeğindeyiz.. Daha gün ağarmasına çok var ancak yatarken kurduğumuz telefonların alarmı çalmaya başladı bile. Bugün çok özel bir gün çünkü Abu Simbel’de gün doğumunu izlemeye gidiyoruz 🙂

Abu Simbel’e vardığımızda hala karanlıktayız. O zifiri karanlıkta niye sıcacık yataklarımızı bırakıp buraya geldiğimizi sorguluyoruz. Körebe oynar gibi, belirli bir yöne doğru bakacak şekilde sıralanmamızı söylüyorlar. Ama hala göz gözü görmüyor, göreceğimiz şeyin ihtişamını tahmin bile edemeyen bizler için bu hummalı hazırlık biraz abartılı görünmüyor değil aslında…

Ve.. Yavaş yavaş gün ağarmaya başladı.. Belli belirsiz siluet görüyoruz artık. Devasa, kocaman birşeyler görmeye başlıyoruz. Aman allahımmm..  Hayatımda gördüğüm en muhteşem şeye tanık oluyorum.. Devasa heykellerle yüzyüzeyiz. Ben hayatımda böylesi bir ihtişam görmedim. Ben hayatımda kendimi bu kadar minik hissetmedim. Ben hayatımda gördüğüm birşeyden bu kadar etkilenmedim. Karşımızda yeni doğan güneş ışınları nedeniyle kıpkırmızı olmuş tanrı-firavunlar duruyor. Güneşin yükselmesiyle birlikte her saniye renkleri değişen bu dev heykeller an geçtikçe daha da saygı uyandırıyor. Korku, saygı, dil tutulması, ihtişam, her türlü karışık duyguyu yaşıyorum…

Hipnotize olmuş gibi tapınağın içerisine doğru ilerliyoruz. İçeride, en dipte yine tanrı heykelleri var.. Eski Mısırlıların matematikte çok ileri oldukları bilinen bir gerçek. Hatta anlatılanlara göre, bu tapınağı ilk yerine yaparken öyle hesaplamalar yapmışlar ki, yılda iki kere, yani 21 Mart ve 23 Eylül ekinoks tarihlerinde güneş ışınlarının açısını hesaplayarak direkt tapınağın içindeki Amon-Ra (Güneş Tanrısı)’nın üzerine güneş ışığı vurmasını sağlamışlar..

Uykusuzluğa değdi bu gündoğumu.. Hayatta bir kere yaşamak lazım..

  1. Nepal PokharaNepal’in güzel mi güzel, miss gibi bir kasabası burası.. Pokhara…

Resim 3 Resim 4 Resim 5

Yine karanlık ve ayaz bir sabah.. Bu sefer Himalayalar’da güneşi doğurmaya gidiyoruz.. Gecenin kör vakti olduğu halde, koşuya çıkmış Nepalliler var.. Hiç beklemiyordum, şaşırdım.. Yollar tahminimizden çok daha kalabalık..

Otobüslerle güneşi doğuracağımız Sarangkot tepesine geldik. Burası da kalabalık.. Dünyanın pek çok yerinden insan gelmiş bu olağanüstü güzelliği görmeye.. Hava buz gibi.. Aylardan Mart…

Ve güneş, yavaş yavaş Himayalar’ı aydınlatmaya başladı.. Renkler kızıllaşıyor, Himayalar’ın görkemi görünmeye başlıyor.. Olağanüstü..

Resim 7

Öyle büyülü bir an ki herkes derin bir sessizliğe bürünüyor.. Sanki konuşursak güneş doğmaktan vazgeçecek ve bu muazzam görüntü bitecek.. Güneş doğuyor, Himalayalar aydınlanıyor ve bizler büyüleniyoruz..

Resim 8 Resim 9

Doğanın üstünlüğüne bir kez daha saygıyla eğilerek, doğumuna tanık olduğumuz bu eşsiz günü daha bir keyifle, daha bir hissederek yaşamaya başlıyoruz…

Derya Baksı