DÜNYA PAZARLAMA TRENDLERİ

 

 

Herşeyin hızla tükendiği ortamda bireyler hayatlarını anlamlandıracak ideolojiler ve aidiyetlere eskisinden çok daha fazla ihtiyaç duyuyor. Din, Takım, kullanılan bir marka, takip edilen bir ünlüler, bireyler için tutunacak anlamlar olarak iyice önem kazanıyor.

 

Ancak bir yandan da artık herşey ‘geçici’ hale geldi. Uzun vadeli stratejiler, markalar, iz bırakacak projeler üretmek artık çok zorlaştı.

 

İnsanlar, firmalar ve markalar için kalıcılık, istikrar, tutarlılık, bütünlük hiç bu kadar tehdit altında olmamıştı.

 

Uzun yıllar piyasa hakimiyetini elinde bulunduran markalar, pazara yeni giren yeni yetme markalara bir anda pazar paylarını kaptırabiliyor, yıllarca uğraşarak geliştirdikleri marka imajları, tek bir yanlış hamle veya duyarsız bir hareket ile yerle bir olabiliyor.

 

Sosyal medya sayesinde bireysel tüketici sesini topluca duyurarak, beğenmediği ürün ve hizmetleri değiştirebilecek güçlü bir ‘söz sahibi’ konumuna geldi. Kamuoyu artık önemli bir paydaş.

 

Tüketicilerini anlamayan, dinlemeyen ve ‘gemiye almak’ istemeyen firmalar, veya hızlı strateji, manevra ve aksiyon yetisi ile, değişim yönetimi konusunda isteksiz veya yetersiz kalan markalar ve liderler başarısızlığa mahkum durumda.

 

Tüketicinin sürekli olarak nabzını tutmak, ihtiyacını ve motivasyonunu anlamak ve kilit trendlere kulak vermek, yeni dengeleri algılamak ve sürekli doğru pozisyon almak gerekiyor artık.

 

Pazarlama, iş dünyası ve ekonomi kuralları yeniden yazılırken, teknolojik uygulamalar müthiş hızlı tüketimi destekleyecek şekilde gelişe dururken, markalar tüm bu trendleri algılayıp nasıl fırsata çevirebilir? Kısa ömürlülüğe meydan okuyacak, Jake Dyson’ın 40 yıllık ampül projesi ve Google’ın Long Now Foundation örnekleri gibi büyük ve destansı projelere nasıl imza atabilir?

 

 

 

 

SANAL ORTAMDA KİTLENİN ARTAN GÜCÜ

Wikipedia, Twitter, İnstagram gibi uygulamalar sayesinde özellikle yeni nesil tüketici beğenisini, övgüsünü, tepkisini, yargısını, eleştirisini, önerilerini mobil cihazlar üzerinden anında online gösterebiliyor. Ve sanal alemdeki bazı twitter ve instagram fenomenlerinin yorumları kitleleri harekete geçirebiliyor.

 

Bir şirketin veya markanın yapamayacağı kadar PR ve iletişim sosyal medya ve internet üzerinden kitleler tarafından yapılabiliyor. Önemli olan bu kitleyi seferber edebilmek ve istediğiniz strateji doğrultusunda yönlendirebilmek. Markanızı rezil veya vezir etmek, kitlelerin algısını yönetmekten geçiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

YOLCULUKTERAPİSİ SEYAHAT DOSYALARI

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval