GETSEMANİ – CARTAGENA İZLENİM & REHBERİ

CARTAGENA’NIN YÜKSELEN SEMTİ: GETSEMANİ

 

Getsemani lokallarin yaşadığı renkli tek katlı kolonyal evleri, duvarlarında yer alan rengarenk yaratıcı grafitileri, yerel salaş restoranları, salsa bar ve kulüpleri ile eğlenceli bir mahalle. Şehrin gerçek sahiplerinin kalp atışlarını hissetmek istiyorsanız mutlaka uğramalısınız.

 

DSC_0798

 

Quiebro Canto salsa kulübü, Bazurto Social Club ise champeta ve reggae kulübü. Media Luna pansiyonun terasında funk partileri gerçekleşirlen, Havana Club en güzel Küba müziklerini çalıyor. El Sitio ve Calle de la Media Luna üzerinde barlar ve gece kulüpleri yer alıyor.

 

 DSC_0787

 

Plaza de la Trinidad, Getsemani’nin buluşma noktası. Calle de la Sierpe boyunca tüm duvarlarda inanılmaz yaratıcı ve renkli duvar resimleri göreceksiniz. Yol boyunca renkli arabalarda taco, pizza, hamburger, hot dog tezgahları karşınıza çıkacak. Acıkırsanız Peninsula’da deniz mahülleri yiyebilir, ya da Demente’de ızgara sardalye gibi tapaslar eşliğinde caz, rock ve elektronik müzikleri dinleyebilirsiniz.
DSC_0799

 

Mahallenin gerçek geleneksel gecelerine şahit olmak için ise Calle del Pozo boyunca yürümek gerekiyor, lokaller sallanan sandalyelerini sokağa çıkartıp bir yandan muhabbet ediyor, bir yandan da gelen geçen dans eden seyri ile gecenin nabzını tutuyor. Callejon Ancho ve Callejon Angosta geçitleri ise haftasonları sokak partilerine sahne oluyor.

 

DSC_0792

Daha görkemli ve süslü binalar ile donanmış Calamari eski şehir bölgesine göre biraz daha fakir ve salaş burası belki, ancak Cartagena’nın gerçek ruhunu hissetmek ve deneyimlemek için mutlaka gelmek lazım. Yavaş yavaş mahalleliler evlerini turistlere satmaya başlamış, belki 10 sene sonra Getsemani, Calamari ve San Diego gibi turistik bir çehreye bürünüp, el değmemiş lokal dokusunu kaybedebilir.

 

IMG_9737

GETSEMANİ REHBER

Öğle yemeği: La Cocina de Pepina

Şarap Barı: Gaucha Resto Winehouse

Tapas Bar: Demente

Akşam Yemeği: Peninsula veya Di Silvio Trattoria

Salsa Bar: Quiebra Canto

Canlı Küba müziği: Havana Club

Champeta: Bazurto Social Club

Pansiyon: Mamalenna

B&B Otel: Casa Relax B&B

Butik Otel: Casa Blanca

 

IMG_9738

NE ZAMAN GİDİLİR? Cartagena iki mevsim yaşıyor, yağışlı ve kuru sezon. Yağışlı sezon Temmuz – Kasım ayları yağışlı, Aralık – Haziran ise kuru sezon. Aralık – Ocak arası en kalabalık dönem. Kalabalıklardan kaçmak için Nisan-Mayıs en güzel zaman. Ancak yağışlı sezonda da aşırı yağışa denk gelmiyorsunuz genelde. Biz Ekim ayında gittik ve 4 gün boyunca gündüz sadece 1 saat yağmur yağdı.

 

NASIL GİDİLİR?

Cartagena’ya Bogota’dan ve Panama’dan uçuşlar var.

 

YOLCULUK TERAPİSİ KOLOMBİYA YAZILARI

Cartagena izlenimleri için: www.yolculukterapisi.com/cartagena

Cartagena rotaları için: www.yolculukterapisi.com/cartagena-rotalar

Cartagena rehberi için: www.yolculukterapisi.com/cartagena-rehber

Getsemani -Cartagena rotaları için: www.yolculukterapisi.com/getsemani-cartagena

Bogota izlenim ve rotaları için: www.yolculukterapisi.com/bogota

Bogota rehberi için: www.yolculukterapisi.com/bogota-rehber
DSC_0788 (2)

ÖNEMLİ NOTLAR

  • Tropik bir iklimi olduğu için güneş ve sıcak kavurabiliyor insanı. Mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi, şapka almalısınız yanınıza.
  • Ayrıca yağışlı sezonda birden bire yağmur indiriverebiliyor. Yanınızda minik bir şemsiye olmasında fayda var. Çok uzun sürmüyor yağmurlar, bir saat sonra tekrar güneş ve sıcak beliriveriyor.
  • Genelde Cartagena çok sıcak olduğu için tüm restoranlar, oteller, kafeler ve dükkanlar klimalı ve buz gibi. Sıcaklık farkından hasta olmamak için yemeğe giderken yanınıza bir şal almanızda fayda var.
  • Bir de yanınıza sivrisinek koruyucu ve sokmalarına karşı jel almanızda fayda var.

 

GÜVENLİK

Cartagena eski şehirde güvenlik sorunu varmış gibi durmuyor. Zaten adım başı bir polis görüyorsunuz. Şehrin turizm itibarına zarar gelmesin diye özen gösteriyorlar. Ancak şehir surlarının dışına çıkmayı ve de gece sabaha karşı sokaklarda olmayı tavsiye etmiyorlar. Rehberlerimizden öğrendiğimiz kadarı ile Kolombiya’da çatışma ve problemlerin olduğu kesimler daha çok kırsal kesimler. Gerillalar ve kartel ile devlet arasında sorunlar yaşanıyor.

 

Zeynep Atılgan BONEVAL

 

DSC_0807