CARTAGENA ROTALARI

 

Cartagena’nın eski şehir bölgesi Calamari ve San Diego mahalleleri. Tüm sokaklarını, meydanlarını adım adım dolaşmanızı tavsiye ederim. Zaten ufak bir yarımada üzerinde yer alan eski şehrin dikey ve yatay sokaklarını bir günde keşfediyorsunuz. Ancak binalar ve balkonlar o kadar güzel manzaralar sunuyor ki defalarca aynı sokaktan geçmekten kendinizi alamıyorsunuz.

Surların biraz dışında yer alan (Torre del Reloj’dan çıkıp karşıya geçtiğinizde) Getsemani mahallesi ise yükselen gözde. Getsemani lokallarin yaşadığı renkli tek katlı kolonyal evleri, duvarlarında yer alan rengarenk yaratıcı grafitileri, yerel salaş restoranları, salsa bar ve kulüpleri ile eğlenceli bir mahalle. Şehrin gerçek sahiplerinin kalp atışlarını hissetmek istiyorsanız mutlaka uğramalısınız.

DSC_0825 (2)

Şehirde 3 kişinin izlerine çok sık rastlamak mümkün. Bir dönem Cartagena’da yaşamış ‘büyülü gerçeklik’ akımının ustası yazar Gabriel García Márquez, 3 dönem Kolombiya başkanlığı yapmış şair Rafael Niño, ve Kolombiya’nın bağımsızlık hareketinin öncüsü Simón Bolívar, her yerde bu üç kişinin heykel ve meydanına rastlıyorsunuz.

En keyifli meydanlar ve sokaklar: Kafeleri ve dev Bottero kadını heykeli ile Santo Domingo meydanı ve çevresindeki harika kolonyal binalar ile Plaza Bolivar meydanı her daim cıvıl cıvıl.

IMG_9441

San Pedro meydanı, Plaza de los Coches, Plaza San Diego ve Adolfo Mejia tiyatrosuna ev sahipliği yapan Plaza de la Merced meydanı da gezilmeye değer renkli meydanlar.

DSC_0685

Lokal üreticilerin kemerlerin altında yanyana şeker sattığı Portal de los Dulces, lokal el işi ürünlerin satıldığı Las Bovedas kemeraltı dükkanları, ve Torre del Reloj saat kulesi’de görülmeye değer yerler arasında.

IMG_9273 (2)

Görülmeye değer kilise ve manastırlar: Santo Domingo manastırı, St. Catherine of Alexandria Katedrali, Iglesia de la Trinidad ve San Pedro Claver Katedrali (Katalunya’lı cizvit peder San Pedro Cartagena’daki zenci kölelere yardım etmek için şehre gelmiş ve 1616’da rahip okulu ve manastırı kurdu. Şu anda hala 8 rahibin yaşadığı mekan şimdi bir müze. Özellikle avlusu görülmeye değer. ) Aziz veya kurucu rahiplerin ismini alan manastırların bir kısmı İspanyollar gittikten sonra üniversitelere ya da otellere dönüştürülmüş. Geniş avluları yağmur ormanlarını andıran yemyeşil bir bitki örtüsüne sahip. Santa Clara Sofitel’in avlusu özellikle görülmeye değer.

 DSC_0886

Müzeler: Museo de Arte Moderno – Çağdaş Sanat Müzesi (ufacık ancak Kolombiyalı sanatçıların 1950’lere ait çarpıcı eserlerini sunuyor), zaman zaman güncel fotoğraf sergileri sunan Casa Museo de Arte y Cultura, Altın Müzesi Museo del Oro Zenu, Rafael Nunez’in evi Casa Museo Rafael Nunez ve korsan müzesi Galeon Bucanero.

 DSC_0661

Manzara noktaları: San Felipe de Barajas Kalesi ve La Popa de la Galera manastırı (24 Ocak – 2 Şubat arası Cartagena’nın dini festivali. Festivalin son günü Cartagena’nın tepelerinde yer alan 17. Yüzyıl manastırı La Popa’da yer alan azize Candelaria heykeli seremoniler ile şehre indiriliyor.)

DSC_0648

GABO Rotası: Dilerseniz Cartagena’da Gabriel García Márquez’in ayak izlerinden yürüyebilirsiniz. Kolera Günlerinde Aşk, Labirentindeki General ve Aşk & Öbür Cinler kitaplarında anlatılan mekanları ve de Gabo’nun Cartagena’da yaaşdığı dönemde hayatının önemli bir parçası olmuş mekanları gezebilirsiniz. Sadece buna özel bir audi tur satın alıp, adım adım rotayı takip etmek: www.tierramagna.com/recorridos-gabriel-garcia-marquez-gabos-cartagena_13_en

DSC_0798

 

Getsemani Rotası: Getsemani lokallarin yaşadığı renkli tek katlı kolonyal evleri, duvarlarında yer alan rengarenk yaratıcı grafitileri, yerel salaş restoranları, salsa bar ve kulüpleri ile eğlenceli bir mahalle. Şehrin gerçek sahiplerinin kalp atışlarını hissetmek istiyorsanız mutlaka uğramalısınız. (Getsemani mahallesi hakkında daha detaylı bilgi, rotaları ve rehberi için: www.yolculukterapisi.com/getsemani-cartagena)

DSC_0898

Surlarda gün batımı: Akşamüzerleri herkes eski şehrin surları üzerinde buluşuyor. Surlar boyu dolaşıp, bir yanda uçsuz bucaksız okyanusu diğer tarafta rengarenk kolonyal evleri, ağaç ve çiçekleri izleyerek yürüyebilir, tam gün batımında surların üzerindeki eski topların üzerine veya bir kafede oturup gökyüzünün bitmeyen renk oyunlarını izleyebilirsiniz. Surların üzeri Küba puroları, biralar ve meyveler satan seyyar satıcılar ile dolu. biralar satıyor. Café Del Mar ve San Francisco kafe ise en iyi gün batımı izleme mekanları. Café Del Mar haftasonları DJ’e eşlik eden canlı akustik gitar performansları gün batımını taçlandırıyor.

DSC_0897 (2)

Plajlar ve Adalar: Cartagena’nın dört bir tarafı deniz ile çevrili. Havalimanından eski şehre gelirken yer alan sahil Marbella plajı, ancak epey dalgalı olduğu için denize girmek çok zor. Eski şehirden ileride ise Atlantik okyanusunda yer alan Bocagrande var. Bocagrande yanyana dizilmiş gökdelenler ile ruhunu kaybetmiş bir görünüme sahip. Sahil boyunca oteller, kasinolar, restoran ve kafeler, yazlık evler ve halk plajları yer alıyor (En ünlü oteller: Capeillo del mar, Carive, Hilton ve Almirante otel)

Ancak bu sahilde de dalgasız deniz yakalamak epey zor. Onun yerine Bocagrande limandan kalkan hızlı teknelere (lanchya) binip Baru Adasın’da yer alan Playa Blanca sahiline gidebilirsiniz. Bembeyaz kumsal, mangrov ağaçları ve küçük sazlık kulübe evleri ile çok sevimli bir plaj burası. Hatta Casa San Agustin otel’de bir gece konaklayabilirsiniz. Yolculuk 45 dakika sürüyor.

Ya da 55 dakikalık bir tekne yolculuğu ile doğal park olan Rosario adalarına ulaşıp, Isla Grande’de yer alan San Pedro de Majagua eko-otelinde bir gece konaklayabilirsiniz.

Daha kısa bir yolculuk yapmak isterseniz yine aynı yerden motorlara binip 10 dakikada Tierrabomba adasında yer alan Playa Punta Arena plajına gidebilirsiniz. Adalara gitmek için haftaiçini tercih edin, haftasonları tüm lokaller bu teknelere ve adalardaki plajlara hücum ediyor.

 

Totumo Mud Volkanı’da günü birlik geziler arasında yer alıyor, ancak gidenlerden aldığımız ‘turistik’ yorumları sonucu biz deneyimlemedik. Uzun kalacaklar araştırıp alternatif olarak değerlendirebilir.

 

Bir milyon ikiyüzbin kişilik nüfusuyla Cartagena çok kalabalık bir şehir değil, ancak yüksek sezonda turistlerin akınına uğradığı için epey kalabalık olabiliyor. Bu sebeple iyi otel, restoran ve tekne seferlerinde önceden yer ayırtmakta fayda var.

IMG_9440

NE ZAMAN GİDİLİR? Cartagena iki mevsim yaşıyor, yağışlı ve kuru sezon. Yağışlı sezon Temmuz – Kasım ayları yağışlı, Aralık – Haziran ise kuru sezon. Aralık – Ocak arası en kalabalık dönem. Kalabalıklardan kaçmak için Nisan-Mayıs en güzel zaman. Ancak yağışlı sezonda da aşırı yağışa denk gelmiyorsunuz genelde. Biz Ekim ayında gittik ve 4 gün boyunca gündüz sadece 1 saat yağmur yağdı.

 

NASIL GİDİLİR?

Cartagena’ya Bogota’dan ve Panama’dan uçuşlar var.

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ KOLOMBİYA YAZILARI

Cartagena izlenimleri için: www.yolculukterapisi.com/cartagena

Cartagena rotaları için: www.yolculukterapisi.com/cartagena-rotalar

Cartagena rehberi için: www.yolculukterapisi.com/cartagena-rehber

Getsemani -Cartagena rotaları için: www.yolculukterapisi.com/getsemani-cartagena

Bogota izlenim ve rotaları için: www.yolculukterapisi.com/bogota

Bogota rehberi için: www.yolculukterapisi.com/bogota-rehber

ÖNEMLİ NOTLAR

  • Tropik bir iklimi olduğu için güneş ve sıcak kavurabiliyor insanı. Mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi, şapka almalısınız yanınıza.
  • Ayrıca yağışlı sezonda birden bire yağmur indiriverebiliyor. Yanınızda minik bir şemsiye olmasında fayda var. Çok uzun sürmüyor yağmurlar, bir saat sonra tekrar güneş ve sıcak beliriveriyor.
  • Genelde Cartagena çok sıcak olduğu için tüm restoranlar, oteller, kafeler ve dükkanlar klimalı ve buz gibi. Sıcaklık farkından hasta olmamak için yemeğe giderken yanınıza bir şal almanızda fayda var.
  • Bir de yanınıza sivrisinek koruyucu ve sokmalarına karşı jel almanızda fayda var.

GÜVENLİK

Cartagena eski şehirde güvenlik sorunu varmış gibi durmuyor. Zaten adım başı bir polis görüyorsunuz. Şehrin turizm itibarına zarar gelmesin diye özen gösteriyorlar. Ancak şehir surlarının dışına çıkmayı ve de gece sabaha karşı sokaklarda olmayı tavsiye etmiyorlar. Rehberlerimizden öğrendiğimiz kadarı ile Kolombiya’da çatışma ve problemlerin olduğu kesimler daha çok kırsal kesimler. Gerillalar ve kartel ile devlet arasında sorunlar yaşanıyor.

 

Zeynep Atılgan BONEVAL

DSC_0888