FRANKFURT İZLENİM & ROTALAR & REHBER

 

Almanya’nın iş dünyasının kalbinin attığı Frankfurt, aynı zamanda tarihi, mimari ve sanatsal zenginlikleri, trendleri takip eden tasarım ve moda durakları, ve yeni nesil konaklama, yeme içme ve eğlence adresleri ile ilham verici bir metropol ve cazip bir çekim merkezi.

Main Nehri kıyısında yer alan Frankfurt hem Avrupa’nın finans başkenti, hem de Almanya’nın endüstri, kültür, sanat ve üniversite şehri.

Almanya’nın iş dünyasının kalbinin attığı şehir diye belirtmiştik, bunun en güzel örneği Frankfurt’un lakabı: “Bankfurt”. Bu isim Avrupa’nın finans başkenti olan şehirde yer alan 228 bankadan geliyor.

Tabii bu bankalar ve iş merkezlerinin şehre modern mimari katkıları da olmuş. Almanya’da gökdelenleri görebileceğiniz tek şehir olan Frankfurt’ta, Manhattan’ı aratmayacak gökdelenler arasında; Norman Foster imzalı 259 mt yüksekliğindeki Commerzbank binası, aliminyum kaplı Dresdner Bank Silver Tower ve 205 mt yüksekliğindeki Helaba Tower yer alıyor.

Avrupa’nın en işlek ve kalabalık havalimanı olan Frankfurt Uluslararası Havalimanı adeta bir kesişim noktası. Yılda 54.2 milyon yolcu 300’ün üzerinde destinasyona buradan uçuyor. Belki birçok ziyaretçi Frankfurt’u bir bağlantı noktası olarak görüyor, ancak şehrin yeni yaratıcı kimliğini göz ardı etmeyip, keşfe vakit ayırdığınızda size nefis cevherler sunuyor.

Frankfurt Noel Pazarı

Frankfurt’u ziyaret edenler için en güzel dönemlerden birisi, Noel Pazarları ile ışıl ışıl bir rüya alemine dönüştüğü Aralık ayı. Renk renk oyuncaklar ve ışıklar ile süslenen şehir meydanları, sokakları ve ağaçları, Noel Pazar’larında yan yana dizilmiş tezgahlarda satılan yüzlerce farklı el işi, hediye ve süsleme, lezzet kulübelerinden yayılan nostaljik kokular ve sokaklarda çınlayan Noel şarkıları ile, Frankfurt sizi büyülü bir masal dünyasına taşıyor. 1393’den beri kurulan Frankfurt Noel Pazarı, hem büyüklüğü, hem ziyaretçi sayısı, hem de etkinlikleri ile Almanya’nın ve Avrupa’nın en büyük Noel Pazar’larından birisi. Römerberg ve St Paul Meydanlarında kurulan dev pazarlardan ve Yılbaşı Ağacından yayılan ışıl ışıl ve renkli neşe, coşku  ve sıcaklık, Frankfurt’ta Aralık ayında rengarenk bir festival havası estiriyor.

 

FRANKFURT KEŞİF ROTALARI

 • 1980’lerden itibaren, şehrin imajını iş merkezinden kültür merkezine dönüştürme çabaları meyvelerini vermiş durumda. Bu dönüşüm projesi kapsamında Main nehri kıyısında Schaumankai boyunca rıhtımda inşaa edilen Museumsufer, şehrin 40 müzesinin 8’ine ev sahipliği yapıyor. Artık dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarının önemli bir kısmını barındıran Frankfurt, çok canlı kültürel yaşamı ile nüfuzlu sanat koleksiyonerlerinin ve sanat meraklılarının odak noktası haline geldi.
 • 795’den beri yaşayan bir şehir olan Frankfurt’un tarihi şehri 2. Dünya Savaşı sırasında bombalar ile yok olduğu için Eski Şehir bölgesinde tarihi binalara çok rastlamak mümkün değil. 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar Roma İmparatorları’nın taç giyme törenlerinin yapıldığı Kaiserdom Katedrali en eski tarihi bina. Önemli başka bir tarihi bina ise bir zamanlar Avrupa’nın en büyük hükümet binası olan IG Farben-Haus. Dünyaca ünlü Alman yazar Goethe’nin doğduğu ev bombalardan kurtulamadığı için yeniden renove edilerek yeniden yapılmış. Goethe’nin el yazmaları ve kişisel eşyalarını görmek için edebiyat meraklılarının uğrak noktası. Römerberg Meydanı ise müzeler diyarı. Tabi ki asıl müze cenneti Schaumainkai’da yer alan Museumsufer.
 • Sosyal hayatın adresi ise Fressgasse (Grosse Bockenheimer Strasse). Bu trafiğe kapalı yaya caddesi, kafeleri, restoranlari ve şarap butikleriyle ile Frankfurt’luların gözde haftasonu mekanı. Alışveriş için ise Zeil caddesi şık butikleri, Goethestrasse Armani, Zegna, Prada ve Yves Saint Laurent gibi markaların mağazaları ve Bruckenstrasse ise lokal tasarımcıların orjinal ve bohem butikleri ile haftasonlarında şık Frankfurt’luların uğrak yeri.
 • Dom Katedralinden biraz ileride, eski kentin sınırında, Modern Sanat Müzesi MMK’nın bir arka sokağı olan Fahrgasse ise yeni nesil kafeleri, galerileri, restoran ve biraevleri ile kentin sanat, gastronomi ve cazibe merkezi olarak yeni yükselen yıldızı. II. Dünya Savaşı sonrası yeni şehir planlamacılığı ve kalkınma projesi olarak yanyana inşaa edilen binalar ile çok çekici bir görüntüsü olmasa da, bu upuzun sokak şehrin hip bölgesi.
 • Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçelerinden birisi olan Zoologischer Garten ve Palmengarten Botanik Bahçeleri şehrin yeşil alanları. Tropikal iklimden kutup iklimine kadar her çeşit bitkiyi doğal ortamında sergileyen botanik bahçelerinde özellikle çeşitleri göz kamaştırıcı.
 • Sene boyunca dünya çapında çok önemli kurumsal etkinliklere ev sahipliği yapan Frankfurt, Aralık ayında kurulan Noel Pazar‘larının yanı sıra, özellikle Kitap Fuarı ve Motor Show zamanında da tüm dünyanın ilgisini üstüne çekiyor.
 • Frankfurt’a gitmişken bölgeye özel bir elmadan yapılan Apfelwein’ı tatmadan dönmemek gerek.

 

Frankfurt ayrıca etrafında yer alan cezbedici keşifler için mükemmel bir üs:

 • Şehre 35 km uzaklıkta yer alan Darmstadt, Almanya’nın Art Nouveau akımı olan Jugendstill (Genç Üslup) akımının yarattığı Mathildenhöhe Sanat Kolonisi’ne ev sahipliği yapıyor. Ernest Ludwig tarafından yaşam ve atölye olarak tasarlanan Mathildenhöhe, 1901’e ilk sergisini açan binalar Darmstadt stilini yaratmış.
 • Frankfurt’tan bir saat uzaklıkta yer alan Heidelberg, bir masal dünyası kasabası. 2. Dünya Savaşı bombalarından kurtulmayı başarmış tarihi binaları ile Heidelberg, adeta bir yağlıboya tabloyu andıran büyüleyici ve romantik bir kasaba. 1386’da inşa edilmiş Almanya’nın en eski üniversitesine ev sahipliği yapıyor.
 • Frankfurt’a iki saat uzaklıkta yer alan Pfalzerwald ise bir yandan 50’nin üzerinde ortaçağ şatosuna diğer yandan Almanya’nın en ünlü bağlarına ev sahipliği yapıyor. Riesling şarapları ile ünlü Rhine bölgesi ise yine Frankfurt’a yakın. Bu bölgede şarap yapımının geçmişi 12’yy yüzyıla dayanıyor, hatta rahipler tarafından şarap yapılan Eberbach Manastırı, Umberto Eco’s Gülün Adı kitabının sinema uyarlamasına esin kaynağı olmuş ve filme setlik yapmış. Rheingau Riesling Rotası Ren nehri boyunca Lorch’dan Hochheim’e kadar uzanıyor. Bingen’den başlayarak nehir kıyısı boyunca Koblenz’a günübirlik bir gezi yaparak 40’dan fazla ortaçağ şatosu ve kalesi görebilirsiniz.

 

 

 

 • Nasıl Gidilir?

Lufthansa Hava Yolları ile 119 USD’den başlayan fiyatlar ile İstanbul-Frankfurt uçuşları hakkında bilgi almak için: www.lufthansa.com/fly/ucuz_ucuslar-istanbul-frankfurt

 

 

 

FRANKFURT REHBERİ

KÜLTÜR & SANAT ADRESLERİ

Städel Museum, Schaumainkai (Museumsufer) 63
Museum of Applied Arts(MAK), Schaumainkai (Museumsufer) 17
Deutsches Film Museum, Schaumainkai (Museumsufer) 41
Deutsches Architekturmuseum, Schaumainkai (Museumsufer) 43
Museum Giersch, Schaumainkai (Museumsufer) 83
Liebieg Museum of Sculpture, Schaumainkai (Museumsufer) 71
Regional Art Museum, Schaumainkai (Museumsufer) 83
Museum of World Cultures / Gallery 37, Schaumainkai (Museumsufer) 29-37
Museum of Modern Art (MMK), Domstrasse 10
Frankfurt Art Association, Steinernes Haus, Markt 44
Portikus, Alte Brücke
Schirn Kunsthalle Art Gallery, Römerberg 6
EXPLORA Museum + Science + Technology, Bunker Glauburgplatz 1
Goethe Museum, Großer Hirschgraben 23-25
Stoltze-Museum, Töngesgasse 34 – 36
Frankfurt Museum of History, Saalgasse 19
Senckenberg Museum of Natural History, Senckenberganlage 25
Archaeological Museum, Karmelitergasse 1
Icon Museum, Brückenstraße 3-7, Sachsenhausen
Höchster Porzellan Museum, Bolongarostraße 152
Money Museum of the Deutsche Bundesbank, Wilhelm-Epstein-Straße 14

 

 

OTELLER

Butik&Tasarım Oteller

The Pure, Otel girer girmez ferahlık hissi veren, beyazın hakim olduğu dekorasyonu, evde hissettiren sıcak havası ile Frankfurt’ta modern ve hafif bir konaklama yapmak için ideal. Otel sahibinin aynı zamanda işletmecisi olduğu bu tasarım otel, aynı zamanda bir ‘Tasarım Oteller’ üyesi. Abartıdan uzak, sade ve konforlu odaları, 24 saat misafirlerin kullanımına açık sauna ve buhar banyosu ile keyifli bir adres. Niddastrasse 86

Roomers, Sofistike bir atmosfere sahip otel, rahatlatıcı ve şık aydınlatmaları, ödüllü barı, romantik restoranı ile oldukça davetkar. Terasında Frankfurt şehir manzarasına karşı restoranının nefis yemeklerini tadabilirsiniz. Otelin geneline hakim olan elegan detaylar, lüksü ve modern tasarımı aynı çatı altında birleştirmiş otellerden hoşlananlar için ideal. Gutleutstrasse 85

25hours Hotel Frankfurt by Levi, Yatağınızın başucunda kağıttan yapılmış bir gemi, restorandaki koltuklarda bohem çizgilere sahip yastıklar ya da odanızda bir jukebox görürseniz şaşırmayın. Uygun fiyatlı, renkli ve değişik konseptli otel, benzersiz bir tarza sahip. Chez IMA restoranı ise samimi ve keyifli bir atmosfere sahip. Niddastrasse 58

Goldman 25hours, 25 Hours otel zincirinin ‘Gerçek insanlar gerçek mekanlar’ mottosu, felsefelerine ve otelin tamamında hissedilen havaya yansımış. Otelin batı tarafında bulunan 49 odası yerel sanatçıların eserleri ile dekor edilirken doğu tarafındaki 48 odasında da mimari ve felsefe olarak New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler Binası’ndan esinlenilmiş. Otel, şehri bisikletle keşfetmek isteyen misafirlerine ücretsiz bisiklet kiralama hizmeti de sunuyor. Hanauer Landstrasse 127

 

 

Lüks Oteller

Rocco Forte Villa Kennedy, 1904 senesinde yapılan bina ilk başta dönemin ünlü ailelerinden birine ev sahipliği yapıyordu. Ardından otel olarak kullanılmaya başlandı ve 1963 yılında John F. Kennedy’nin ziyareti üzerine ismi Villa Kennedy olarak değiştirildi. Avrupa standartlarındaki otellerle  ile kıyaslandığında daha geniş metrekareye sahip odaları, bahçesi, ünlü şef Fulvio Pierangelini’nin başında olduğu İtalyan mutfağı ‘Gusto’ ile şık ve karakter sahibi bir binada konaklamayı isteyenler için iyi bir alternatif. Kennedyallee 70

Steigenberger Frankfurter Hof, Şehrin kalbinde yer alan konumu ile 1876 yılından beri hizmet veren otel, imparatorun taç giyme törenine ev sahipliği yapmış. Lüks odalara sahip otelin klasik ve modern odaları arasında tercih yapılabiliyor. Şehrin en iyi kahvaltısını sunduklarını ifade eden otel işletmecileri, aynı zamanda 5 çaylarında sundukları hizmeti de vurguluyorlar.  Otelin Michelin yıldızına sahip Français restoranı şehrin gözde gurme adresleri arasında yer alıyor. Spa’sının da şehrin en büyük alana sahip spa’sı olduğunu belirtmekte fayda var. Am Kaiserplatz

Jumeirah Frankfurt, Popüler alışveriş caddesi Zeil’e sadece birkaç adım mesafede yer alan otelin dekorasyonunda yerel sanatçı Hartwig Ebersbach’ın orijinal eserlerine yer verilmiş. Muhteşem Max on One restoran ve dinlendirici Talise Spa otelin ön plana çıkan özellikleri. Thurn und Taxis Platz 2

Villa Rothschild Kempinski, Frankfurt merkeze yaklaşık 25 km. mesafede yer alan otel, Kempinski zincirine ait dünya üzerindeki en küçük otel geçiyor. Muhteşem bahçesi ve manzarası özellikle kutlamalar için çok tercih ediliyor. Bazı odalarında şömine bulunan otel, zarif dekorasyonu ile şık bir konaklama alternatifi. Spa’sı ve klasik Fransız yemekleri sunan 2 Michelin yıldızlı restoranı ile sofistike bir konaklama deneyimi. Im Rothschildpark, Königstein im Taunus

Diğer Lüks Alternatifler

Hessischer Hof, Friedrich Ebert Anlage, 40

Lindner Main Plaza, Walther-von-Cronberg Platz 1 Sachsenhausen

Fleming’s Deluxe Hotel Frankfurt Main Riverside, Lange Strasse, 5

Fleming’s Deluxe Hotel Frankfurt City, Eschenheimer Tor 2

 

 

Büyük Oteller

Le Meridien Parkhotel, Tarihi bir binada hizmet veren otelin yaz aylarında bahçesi oldukça keyifli. Eski kent bölgesine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan otelin Casablanca isimli barında piyano eşliğinde nefis kokteyllerini deneyebilirsiniz. Ortamın oldukça sigara dumanlı ve bir film sahnesi havasında olduğunu belirtelim. Wiesenhuettenplatz 28-38

Marriott, Frankfurt’un fuar merkezine direk bağlanan konumu ile ağırlıklı olarak iş seyahatlerinde olanlar tarafından tercih ediliyor. Hamburger Allee 2

Intercontinental Frankfurt, Wilhelm-Leuschner Strasse 43

Radisson Blu, Franklinstrasse 65

Hilton Frankfurt Airport, The Squaire Am Flughafen

Sheraton Frankfurt Airport, Hugo-Eckener-Ring 15

Falkenstein Grand Kempinski, Debusweg 6-18 Königstein im Taunus

Kempinski Hotel Gravenbruch, Graf zu Ysenburg und Büdingen Platz 1

Metropolitan Steigenberger, Poststrasse 6

The Westin, Konrad-Adenauer Strasse 7

 

 

 

Uygun Fiyatlı Oteller

Europa Style&Europa Life, Şehrin merkezinde bir noktada konumlanan her 2 otel de konforlu, stil sahibi ve renkli bir konaklama sunuyor. 4 yıldızlı Hotel Europa Style, farklı tasarımlardaki odalarıyla konforlu bir konaklama vadederken, 3 yıldızlı otel Europa Life ise konumunun avantajını kullanırken konfor ve pratikliği ön planda tutan bir otel. Baseler Strasse 17-19

Townhouse Hotel, Merkezi konuma sahip otel rahat ve modern çizgilere sahip bir şehir oteli. Münchener Strasse 42

Bristol Hotel, Ludwigstrasse 15

NH Frankfurt City Hotel, Vilbeler Strasse 2

Adina Apartment Hotel Neue Oper, Wilhelm-Leuschner Strasse 6

Wyndham Grand Frankfurt, Wilhelm-Leuschner Strasse 32

Hamburger Hof, Poststrasse 10-12

Turm Hotel, Eschersheimer Landstrasse 20

Welcome Hotel, Leonardo-da-Vinci-Allee 2

Best Western Hotel Scala, Schafergasse 31

Hotel Bliss, Mainzer Landstrasse 97

Ramada Frankfurt, Oeser Strasse 180

 

 

RESTORANLAR

 

Kahve Molası

The Holy Cross Brewing Society, Küçücük bir 3. Dalga Kahve Evi olan mekan, kahvaltıları ve öğle yemeğinde nane, hellim ve bezelyeli mücver gibi orjinal lezzetleri ile son zamanalrın en gözde sabah ve öğle durağı. Fahrgasse 7

Limori Konditorei Patisserie, Antik dekora sahip, barok duvar kağıtları ile kaplı kafenin enfes keklerinden ve kahvelerinden denemeden Frankurt’tan dönmemek gerek. Özellikle yeşil çaylı keki tercih edilen mekan, aynı zamanda mutfağında pastane konseptine ilginç bir ekleme olarak Japon mutfağına da yer veriyor. Braubachstrasse 24

Kafe Kante, İyi bir kahve ve lokal bir adres arayanlar için doğru mekan. Uzun ve lezzetli kahvaltılar için de oldukça iyi bir alternatif olan mekanda haftasonları biraz kuyruk beklemeyi göze almak gerekiyor. Gerçek bir mahalle kafesi olan Kante, ekmeklerini ve kurabiyelerini kendi fırınında pişiriyor. Kantstrasse 13

Kaffeewerk Espressionist, Europa Allee 29

Kaffee Wackers, Kornmarkt 9

Kleine Anna, Mainzer Landstrasse 111

Hoppenworth&Ploch, Siolistrasse 7

 

Brunch & Öğle Yemeği Adresleri

Schopenhauer, Şehrin en gözde ya da trendy adresleri arasında olmayabilir ancak burası tam bir tipik ‘Kneipe’, yani Almanların mahalle barlarından. Samimi ve iddiasız dekorasyonu evdeymiş hissi uyandırıyor. Frankfurt’ta doğmuş ve yaşamış olan ünlü filozof Schopenhauer’in takıldığı bir mekan olan bu adresin havasını solumak felsefe meraklılarının ilgisini çekebilir. Pazar günleri açık büfe brunch’ı olduğunu da ekleyelim. Schopenhauer Strasse 7

Café Sugar Mama, Şehrin yükselen yıldızı Fahrgasse’nin Kurt Schumacher Strasse ile kesiştiği köşede yer alan bu kafe, şehrin en hip adreslerinden. Açık renklerde ahşap ve toprak renklerinde ferah dekorasyonu, muhteşem lezzetleri ve her biri birbirinden güzel tasarım objeleri ile lokallerin gözdesi. Kurt Schumacher Strasse 2

Max on One Jumeirah, Jumeirah Frankfurt’un içinde yer alan restoran rahat ve aynı zamanda şık atmosferi ile kahvaltı ve brunch için olduğu kadar akşam yemeği için de tercih edilebilir. Thurn und Taxis Platz 2

Die Kuh die Lacht, ‘Gülen İnek’ anlamına gelen ‘burger evi’nin şehirde 2 şubesi bulunuyor. İsminin anlamı ise burgerlerinde sadece kesim amaçlı olarak üretilmeyen ve doğal ortamda yetişen inek etlerinin kullanılmasından geliyor. Ketçaplarını da kendileri yapan mekanın avokadolu ve Dijon mayonezli hamburgerleri çok seviliyor. Schillerstrasse 28

Mikuni, Otantik Japon lezzetleri sunan sushi barı ve Japon restoranı 70’lerin nostaljik günlerini hatırlatan dekorasyonu, ve şehrin en iyi Japon lezzetleri ile lokallerin favori öğle yemeği adresi. Fahrgasse 91

Thai Lao, Başka bir uzakdoğulu olan Thai Lao mütevazi bir esnaf lokantası atmosferinde enfes lezzette Tayland spesiyalleri ile lokallerin gözdesi. Fahrgasse 89

Atschel, Tipik Alman yemekleri sunan restoran, geleneksel ve oldukça lokal bir mahalle lokantası. Merkezi lokasyonuna rağmen turistik adreslerden değil. Wallstrasse 7

Café im Liebieghaus, Tarihi Liebieg Villa’nın içinde saklı olan Cafe im Liebieghaus’da kahvaltı ederek güne başlamak oldukça dinlendirici. Ev yapımı kekleri ve nefis kahveleri tattıktan sonra villanın romantik bahçesinin ve müzenin tadını çıkardıktın.  Schaumainkai 71

Zum Gemalten Haus, Frankfurt’un geleneksel mutfağını merak ediyorsanız öğle yemeğini klasik bir tavernada yemeye ne dersiniz? Frankfurt’a özgü elma şarabını, zeytinyağı ve sirkeyle marine edilmiş soğanlı peyniri mutlaka deneyin. Schweizer Strasse 67

Emma Metzler, Uygulamalı Sanatlar Müzesi’nin parkında yer alan Emma Metzler hem huzur veren lokasyonu hem de lezzetli yemekleri ile Frankfurt’un en özel adreslerinden biri. Mekanın Fransız mutfağı ağırlıklı bir menüsü bulunmakta. Museum für Angewandte Kunst, Schaumainkai 17

Maincafé, Schaumainkai 50

Dialog Cafe, Dialogmuseum, Hanauer Landstrasse 137-145

Familienbetrieb, Egenolffstrasse 17

La Maison du Pain, Oederweg 30

Walden, Kleiner Hirschgraben 5

Heimat, Berliner Strasse 70

Limori Patisserie, Braubachstrasse 24

Zarges, Kalbaecher Gassse 10

Dauth Schneider, Nauer Wall 5-7

 

 

 

 

 

 

Vejetaryen Restoranlar

Natur-Bar, Yaratıcı lezzetli yemekleri ile sadece vejetaryenler için değil aynı zamanda veganlar için de alternatifler sunan restoran şehirdeki iyi yemek yenilebilecek alternatifler arasında. Oeder Weg 26

Rag Bar, Lezzetli ve sağlıklı alternatifler sunan bir başka adres daha. Rag Bar aynı zamanda aklınıza gelebilecek hemen her çeşit meyve ile taze smoothie’ler hazırlayan bir mekan. Zeil 112-114

Chimichurri, Prufling 63

 

 

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ 

Trendy&Modern Restoranlar

Seven Swans, Şehrin yükselen yıldızı Fahrgasse’nin güney ucundan nehir kıyısına indiğinizde Frankfurt’un en dar binası karşınıza çıkıyor.  4 metre genişliği 10 metre uzunluğundaki bu bina, şehrin bir Michelin yıldızlı gastronomi mabedine ev sahipliği yapıyor. Doğa ve ekoloji bilinci ile mevsimlik mahsüller ile hazırlanan tabaklar Frankfurt’un en rağbet gören lezzetleri. Mainkai 4

Lohninger, Mekanın Avusturyalı şefi Mario Lohninger, dünyanın farklı noktalarındaki Michelin yıldızlı restoranlarında çalışmış oldukça iyi bir şef. Mutfağından çıkan deneysel lezzetleri tatmadan Frankfurt’tan ayrılmayın. Schweizer Strasse 1

Emma Metzler, Uygulamalı Sanatlar Müzesi’nin parkında yer alan Emma Metzler öğle yemeklerinde gündüz saatlerinin huzurlu yeşilliğini vaat ederken akşam yemeği için de lokallerin tercih ettiği oldukça güzel bir mekana dönüşüyor. Schaumainkai 17

Moriki,  (Japon&Kore mutfağı) Taunusanlage 12

Maxie Eisen, (Uluslarası Mutfak) Munchener Strasse 18

Higematsu, (Japon mutfağı) Meisengasse 11

Zenzakan, (Uzakdoğu Mutfağı) Taunusanlage 15

Echt, (Barbekü, Tapas) Berger Strasse 319

King Kamehameha Suite, (Uluslarası Mutfak) Taunusanlage 20

Ivory Club, (Hint Mutfağı) Taunusanlage 15

 

 

 

Gurme Restoranlar

Oosten, Şehrin son zamanlarda trend olmaya başlayan endüstriyel Ostend semtinde konumlanan mekanın dışarıdan görüntüsü de oldukça soğuk ve endüstriyel. Ancak çimento cam ahşap ve metal kullanılarak dekorasyonu tamamlanan restoran eşsiz bir atmosfere sahip. Güneşli günlerde Main nehrine bakan terası oldukça keyifli. Mekanda yaz ayları boyunca pazar günleri ‘Social Sundays’ adında partiler düzenleniyor. Mayfarthstrasse 4

Francais, Gault Millau’dan 17 puan almış restoran şef Patrick Bittner’e emanet. 7 aşamalı tadım menüsünden denemek isterseniz 2 5 saati gözden çıkarmalısınız ama buna değiyor. 400’den fazla şarap çeşidinin enfes lezzetlere eşlik ettiği restoranda şarap seçimi ise someliyer Franck Mouzaon’a emanet. Am Keiserplatz

Weinsinn, Menüsünde 250’den fazla şarap çeşidinin bulunduğu restoranın 3 4 ve 5 aşamalı tadım menüleri bulunuyor. Fürstenbergerstrasse 179

Ristorante Carmelo Greco, (İtalyan mutfağı)

Holbein’s, (Uluslarası Mutfak) Holbeinstrasse 1

Tigerpalast, (Fransız&Akdeniz Mutfağı) 16-20 Heiligkreuzgasse

Fuchstanz, (Alman Mutfağı) Taunus National Park

Gusto, (İtalyan mutfağı) Kennedyallee 70

 

 

Rahat ve Samimi Restoranlar

Mantis Bar Grill, Kokteylleri beğenilen ve keyifli bir mekan olan Mantis Bar Grill hamburgerleri ile şehrin efsaneleri arasında. Rahat ve lokallerin sevdiği adres şehrin eğlenceli adreslerinden. Yerel üretim şaraplardan denemeyi unutmayın. Katharinenpforte 6

Schöneberger Gasthaus, Mekanın genç hareketli ve modern bir müşteri kitlesine sahip olmasına bakmayın. Burası aslında tipik ve geleneksel bir Alman pub’ı. Semtin mahalle pub’ı tadındaki mekanın geleneksel Alman yemeklerinden 7 farklı baharatla hazırlanan Grune Sosse denemeye değer. Berger Strasse 237

Bella Donna, Küçük bir menüye sahip restoranlar bazı istisnalar dışında genelde iyi lezzete sahip yemekler sunarlar. Bela Donna da bu istisnayı bozmamış. Lezzetli pizzaları dışında et ve balık yemekleri de başarılı olan bu ufak restoran bir arkadaşınızın evinde yemeğe davet edilmişsiniz hissi uyandıran bir havaya sahip. Diesterweg Strasse 10

Der Grieche, Romantik bir yemek mekanı aramadığınız sürece burası doğru adres. Yunan müzikleri gecenin sonuna doğru hızlanıyor ve herkes dans etmeye başladığı mekan yunan mezeleri ve yemekleri ile eğlenceli bir adres. Kaiserhof Strasse 12

Romer Pils Brunnen, Rahat bir ortamda gerçek Alman lezzetlerine iyi bir biranın eşlik etmesini istiyorsanız lokallerin gözdesi Romer Pils Brunnen doğru adres. Tongesgasse 19

Biancalani Cucina, (İtalyan mutfağı) Walther von Cronberg Platz 7

Apfelwein Wagner, (Avusturya Mutfağı) Schweizer Strasse 71

Frankfurter Botschaft, (Uluslarası Mutfak) Westhafenplatz 6-8

Nizza am Main, (Akdeniz Mutfağı) Untermainkai 17

Chez IMA, (Hint, Ortadoğu, Avusturya füzyon mutfağı)

 

 

 

 

 

 

 

BARLAR

Louisiana, Hareketli mekan, bira eşliğinde bir şeyler atıştırmak için ideal. Turistik olmayan bu barda kısa bir mola verip farklı bir mekana geçilebilir. Eschenheimer Anlage 40

Whisky for Life, Fahrgasse 6

Naiv, Fahrgasse 4

Hafenbar, Alte Brücke

Bar FiftyFour, Grosse Bockenheimerstrasse

Frankfurter Botschaft, Westhafenplatz 6-8

Süden, Berger Strasse 239

Ohne Name, Eschenheimer Tor 3

Jimmy’s Bar, Friedrich-Ebert-Anlage 40

Club Voltaire, Kleine Hochstrasse 5

Luna Bar, Stifstrasse 6

22nd Lounge&Bar, Neue Mainzer Strasse 66-68

 

 

 

KULÜPLER

Balalaika, Schifferstrasse 3

Sansibar Japan Centre, Taunustor 2

King Kamehamera Beach Club, Hafeninsel 2

Kane Abel, Goethestrasse 31-33

The Cave, Brönnerstrasse 11

Cooky’s, Am Salzhaus 4

The Odeon, Seilerstrasse 34

Robert Johnson, Nordring 131

 

SANAT GALERİLERİ

 • Galerie Rothamel Frankfurt, Fahrgasse 17
 • Galerie am Dom in Frankfurt, Fahrgasse 22
 • Christel Wagner Galeria, Fahrgasse 22
 • Galerie Exler, Fahrgasse 6
 • Galerie Leuenroth, Fahrgasse 15
 • Galerie Maurer, Fahrgasse 5
 • 1822 Forum, Fahrgasse 9

 

 

ALIŞVERİŞ

 

Konsept Dükkan

Ich war ein Dirndl, Brückenstrasse 52

Expose de Deluxe, Schillerstrasse 27-29

Uebervart, Kleiner Hirschgraben 14

designe, kleine!, KleineWallstrasse 26

 

Giyim

Pulse& Vogue, 2 Kirchnerstrabe

Naili Moden, Große Bockenheimer Strasse 35

Organicc, Berger Str. 19

Dressing Room, Kirchnerstrasse 6-8

Hayashi, Börsenplatz 13-15

Abaci, Junghofstrasse 14

Hugo Boss Baldessarini, Opernplatz 2

 

Vintage

Kleidermarkt/geschlossen, Allerheiligenstr. 25

 

Ayakkabı

Escape Futura, Sandgasse 4

Red Wing Shoes, Kornmarkt 6

Tower Shoes, Kornmarkt 6

Blümmerling, Baumweg 20

 

Aksesuar & Güzellik

Gate 05, Berger Strasse 46

 

Aksesuar

Swarovski, Große Bockenheimer Straße 8

 

Ev tasarım

Westsektor, Brückenstrasse 54

PurPur, Hanauer Landstrasse 186

 

Çikolata

Bitter & Zart, Domstrasse 4

 

Takı

Ria Leslau, Hochstrasse 53

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir