DUBAİ – TUĞÇE POSTOĞLU GÖZÜNDEN

Uçsuz bucaksız bir çölün üzerine kurulmus olan sınırsız bir hayalgücü düşünün, işte bahsedeceğim yer tam da orası. Dubai bir çok eşsiz güzelliği bir arada barındırıyoru. Eşsiz diyor olmamın nedeni, göletinden kayak pistine kadar her şey insan elinden çıkma!

Türkiye’de özellikle sonbahar kış aylarında kaçılması en mantıklı adres Dubai. Buz gibi bir havada bindiginiz uçaktan kendinizi sıcacık güneşli bir havaya bırakıyorusunuz. Yaz aylarında gitmeyi cok tercih etmeyin çünkü sıcak çok boğucu olabilir. Dubai son dönemlerde dünya çapında moda ve alışveriş tutkunlarının da önemli bir adresi haline gelmiş durumda. Bunun tabii ki bir nedeni var: Dubai Mall. Uçsuz bucaksız bir arazi üzerinde kurulmuş olan Dubai Mall dünyadaki neredeyse tüm markaları bünyesinde bulunduruyor. Bu kadar ilgi görmesinin nedeni ise bulamadığınız bir çok “limited” ürüne rastlayabilmeniz. Mağazaların dışında çok güzel bir akvaryuma ev sahipliği yapıyor, mutlaka görmenizi öneririm. Akvaryumun üst katında ise mini bir hayvanat bahçesi var. İçerisindeki devasa timsahla göz göze gelmeden turunuzu bitirmeyin.

Dubai mall zoo (2)

Alışveriş merkezinin alt katında bir çok restoran bulunuyor. Bir çoğu New York, Boston gibi şehirlerden aşina olunan restoranlar. Cheesecake Factory, Red Lobster ve California Pizza Kitchen’ı yan yana görünce mutluluktan gözlerim doldu.

Dubai Mall’un dışında bulunan gölette her yarım saatte bir müzik eşliğinde muhteşem bir su şovu oluyor. Özellikle akşam ışıklar ve Sarah Brightman’ın muhtesem sesi eşliginde yapılan bu su şovları, tüylerinizi ürperterek ayakta alkışlanacak güzellikte. Havuzun tam karşısında bulunan 829 metre uzunluğundaki dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa’nın gözünüzden kaçması biraz imkansız.

su sovu

Dubai Mall’un içerisinden Burj Khalifa’ya geçebilirsiniz. Ben 126. katına çıktım, manzara muhteşem sakın kaçırmayın.

 

Dubai Mall’un yanı sıra Emirates Mall’da alışveriş için bir başa iyi alternatif. İçerisinde bir de kayak pisti barındırıyor. Çölde kayak yapma fikri kulağa hiç kötü gelmiyor doğrusu.

 

Dubai’nin The Palm kısmı denize girmek ve yaz tatili yapmak için ideal. Jumeirah Beach Hotel, Atlantis, Burj Al Arab, One & Only gibi bir çok lüks otel burada konumlanmış.

Atlantis Otelin içerisinde kocaman bir akvaryum bulunuyor. Binbir çeşit balık ve deniz hayvanını bir arada görme imkanı sunuyor; gerçekten büyüleyici bir deneyim.

Atlantis akvaryum

Atlantis Otelin içinde bir de Adventure bölümü var, ve keyifli bir su parkı yer alıyor, çocuklarınız ya da sevdikleriniz ile eğlenceli bir deneyim yaşamak icin ideal. Akşam ise otelin içinde bulunan Nobu’da güzel bir Uzakdogu yemeği yiyebilirsiniz, ancak rezervasyonları unutmayin.

 

Dubai gece hayatı ve restoranlar konusunda beni epey şaşırttı. Dünyadaki bir cok La Petite Maison ve Zuma’yı görmüş olmama ragmen özellikle Dubai Zuma muhteşemdi. Üst katindaki barında yemekten sonra keyifli içki içip geceye devam edebilirsiniz.

Gece çıkmak için Armani, Cavalli, VIP Room, White Dubai gibi bir çok kulüp seçeneği var. Armani’nin iç dekorasyonu gercekten cok şık ve görülmeye değer.
Col1

Dubai’ye gitmişken çölde safari yapmadan sakın dönmeyin. Benim hayatımın unutulmaz deneyimi oldu. Otellerden tur alabilirsiniz. Gün batımında başlayan tur, çölde özel jiplerle yapılıyor. Biraz daha adrenalin istiyorsaniz Atv kiralayıp direksiyonun başına geçebilirsiniz. Safari bittikten sonra çöldeki çadırlarda otantik yemekler yiyip, Hint kınası yaptırabilir; yerel Arap kıyafetleriyle resim çektirip develerle bir tur atabilirsiniz.
 

 

 
dubai marina

 

Dubai Marina da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Binaların mimarisi büyüleyici güzellikle. İsterseniz tekne kiralayıp muhtesem gün batımını seyredebilirsiniz.

 

Dubai’de aslında birçok deneyimi bir günde yaşamanız mümkün. Kendinizi aynı gün içerisinde hem Amerika’da hem Avrupa’da hem çölde hem dağda hem de plajda bulabileceğiniz başka bir yer daha görmedim.

 

İster bir sevdiğinizle, ister aileniz ister arkadaşlarınızla görülmeye değer bir yer Dubai, dönmek istemeyeceksiniz.

 

Tuğçe Postoğlu

 

Su havuzu gece