ÇILDIR GÖLÜ VE CİVARI – KARS ROTALARI

Kars’a 70 km mesafede yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alan Çıldır Gölü’nün güney kıyıları Kars ili, batı – kuzey kıyıları Ardahan ili sınırlarında. Doğu Anadolu’daki en büyük ikinci göl olan Çıldır Gölü, kışın üzerinde yürüyüp, atlı kızaklar ile gezebileceğiniz bir buz kütlesine dönüşüyor. 120 kilometrekare büyüklüğündeki Çıldır Gölü, Türkiye’de kışları tamamen donan tek gölümüz imiş.

IMG_6684

Balıkçılar suya ulaşana kadar gölün buzlarını kırıp açtıkları deliklerden balık avlıyorlar. Bu delikler bir gecede donuyor ve her gün yenisini açıyor balıkçılar.

IMG_6807

Aslında kışları buz pateni ve kar motorsikleti pistleri yapılsa çok daha fazla turistin ilgisini çekebilecek bir göl.

Bahar ve yaz aylarında ise mavi – yeşil renkteki gölü çevreleyen tepeler ve çayırlar sarı – kahverengi – yeşil renklerle bürünerek harika manzaralar sunuyormuş. Göl öyle temizmiş ki, bahar ve yaz aylarında yüzerken suyu içilebiliyormuş.

IMG_6714

Göl kenarında yer alan restoranlarda balıkçıların tuttuğu tazecik sazan balığını, buzda rakı eşliğinde yiyebilirsiniz. Bu gölün sazanı, eti koyu renkli, epey yağlı ve çok lezzetli bir balık.

IMG_6797

Kışın giderseniz buz tutan Çıldır Gölü üzerinde, Kars ve Ardahan yöre ahalisinin yanı sıra, Gürcistan, Azarbeycan, Kırgızıstan, Türkmenistan gibi ülkelerden gelenlerin de katılımı ile gerçekleşen Çıldır Göl Festivalinde atlı-kızaklar ile yapılan yarışları izleme ve Aşık Şenliğine katılma şansınız olabilir.

 

IMG_6800

ÇILDIR – ARDAHAN YÖNÜNDE DİĞER ROTALAR

 

  • Kars – Çıldır yolu üzerinde Şaman köklerini koruyan Müslüman Türk boyu Terekemeler’in köyü olan Doğruyol’da ağıtların yazılı olduğu mezar taşlarını göreceksiniz. Çıldır Gölüne bakan bir tepede yanyana dizilmiş mezarların taşlarındaki motiflerden birisinden hilal görüyoruz, ve Ali Canip anlatıyor ‘Ay motifi kadını temsil edermiş. Hilal evlenmeden ve hamile kalmadan ölen genç bir kızı, dolunay ise hamile kadını sembolize edermiş.

IMG_6599

IMG_6595

  • Çıldır Gölü’nden doğuya doğru ilerlerseniz yarım saatte Yıldırımtepe Köyü’nde, oradanda tarihi Şeytan Kalesi’ne ulaşabilirsiniz. Kura Nehri ve Kura Vadisi’nin kenarında bulunan Yıldırımtepe Köyü’nde aracınızdan inip, vadiye paralel giden patika yoldan 2 km ilerideki Şeytan Kalesi’ne 20 dakikada yürüyorsunuz. Kalenin bulunduğu vadi çok dik ve kalenin üzerine yapıldığı kaya bloğu sarp olduğu için Şeytan Kalesi ismini aldığı düşünülüyor. Kaleyi kimin, ne zaman, neden yaptırdığı bilinmiyor. Kale yamaçtan ayrı duran bir tepenin, kaya çıkıntısının üzerinde ve manzaraları müthiş güzel. Kalenin etkileyici boyutları, sağlam olması, “ben burada duracağım” mesajı veren yapısı, kale olarak yapılmasına karşılık estetik duruşu, siyah-beyaz-kırmızı-kahverengi taşlardan örülü duvarları, bulunduğu vadinin içindeki kayalık çıkıntı üzerinde tek başına durması gibi özellikleri nedeniyle Türkiye’deki sayılı kalelerden biri Şeytan Kalesi.
  • Çıldır-Ardahan yönünde devam etmek isterseniz yarım saat mesafede geleneksel Damal bebekleri ile ünlü Damal kasabası yer alıyor. Sarı, kırmızı ve yeşil renklerde geleneksel kıyafetlere bürünmüş elyapımı Damal Bebekleri, 2000’de Japonya’da el yapımı bebek yarışmasında şampiyonluk kazanmış. Eğer meraklısıysanız Damal bebeklerinin yaratıcısı Fidan Atmaca’nın ev atölyesini ziyaret edebilirsiniz.
  • Yine Çıldır-Ardahan yönünde1 saat mesafede Kuyucuk Kuş Cenneti yer alıyor. Aralarından nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya türleri de barındıran 207 türde onbinlerce kuşa ev sahipliği yapıyor. Sonbaharda göç eden su kuşlarının ve yırtıcı kuşların izlenebildiği koruma altındaki göl, Kars’ın gizli kalmış doğa cennetlerinden.

 

 

 IMG_6795

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ KARS VE YÖRESİ YAZILARI

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval