BÜYÜKADA REHBERİ

ADA’NIN EN GÖZDE ADRESLERİ

Bahçede Sinek Kafe

Nilgün & Nilay kızkardeşler 1999 yılında Büyükada’da klasik müzik, kitap, kahveyi buluşturan sıcacık bir kafe açmıştı. 2005 senesinde mekanı sokaklardan kaçırarak, ona doğanın içinde hayat verdiler. Adanın az uğranılan köşelerinden birisi olan Maden bölgesinde yer alan ‘Bahçede Sinek’ hem tasarımı, hem lezzetleri, hem de atmosferi ve ruhu ile sizi yakalayıp sarmalıyor. Merkezden fayton veya bisiklete atlayıp, isterseniz de yürüyerek (25-30 dakika) gidebileceğiniz kafeye vardığınızı, yolda çınlayan klasik müzikten anlıyorsunuz.

bahcedesinek

Tüm özenli detayları ve dokunuşları tek tek incelediğinizde, burayı yaratan kardeşlerin, görmüş geçirmiş, entellektüel ancak son derece doğal insanlar olduğunu anlıyorsunuz hemen.

Minimal beton yapıda insanı yoran veya abartılı hiçbir detay yok, huzur ve dinginlik ön planda.

bahcedesinek1

Kafenin arkasındaki bahçede çeşitli baharat, sebzeler, ön bahçede ise fesleğen, adaçayı gibi leziz bitkiler sofranızın bir parçası oluyor.  Sahanda yumurtası, çıtır sucuğu ile mükellef kahvaltılar, taze leziz salatalar, ev yapımı makarnalar ile öğle yemeği, akşamüstü nefis mozaik pasta ve tiramisu gibi tatlılar, ev yapımı limonata veya peynir eşliğinde şarabıp keyfi için ideal. Adanın en keyifli, en rafine kaçış noktası.

bahcedesinek2

Kafenin arkasında yer alan cam, çelik ve betonun nefis uyumunu yansıtan harika mimarideki eve de hayran kalmamak mümkün değil.  (Yılmaztürk Caddesi No.106, Maden Sonu,  (0216) 382 35 78)

 

 

Café Spitz

Splendid Hotel’in alt bahçesinde muhteşem bir kafe açıldı. Otelin kırmızı panjurları ile son derece uyumlu olarak kırmızı logosu, kırmızıya boyalı üst bahçe merdivenleri ile Café Spitz otelin nostaljik havasının tamamlayısı retro bir kafe. Bahçeye serpiştirilmiş mermer masaları, ahşap sandalyeleri, koltuk ve bankları, bahçeyi bekleyen dünya tatlısı golden retriever köpeği, kendi harmanları olan enfes kahveleri, harika kek ve kurabiye gibi tatlıları, fırından çıkan tuzluları, lezzetli atıştırmalıkları, ferahlatıcı kokteyleri, ahşap evlerin üzerinden Marmara  ve Bostancıya nazır manzarası ile adanın en harika duraklarından. Splendid Palace Otel, 23 Nisan Caddesi, No 53.

IMG_5789

 

YaDa Beach Club

Mori ve Yada Sushi’den tanıdığımız Ari Duek ve Mest’in bayıldığımız lezzet ustası Can Ünsal’ın ortak girişimi Yada Beach Club 2015 yılında adanın parlayan yıldızı oldu.

Eskibağ Plajı yerinde açılan Yada Beach Club, deniz & güneş & kumsal üçgenine  lezzet ve eğlencede ekliyor. İster Mest’inin enfes lezzetlerini, ister Yada’nın harika sushilerini, isterseniz de Bistro’nun mezelerini yiyebiliyorsunuz. Akşamüstü müzik yükseliyor ve parti başlıyor, frozen kokteyllerde iddialılar. Akşamüstü DJ partilerinin yanı sıra, geceleri akustik müzik, unplugged caz, sirtaki geceleri gibi farklı eğlenceler var.

Büyükada, Kartal ve Bostancı Şehir Hatları iskeleleri yakınlarından, Burgaz ve Heybeli adalarından ve de Büyükada merkezden Yada Beach’e ulaşım tekneleri kalkıyor. Büyüktür Yolu No:40 Viranbağ koyu Eskibağ Plajı / 0532 173 37 52

yada-beach-club

 

           

 

ADADA DENİZ KEYFİ

 • Adanın arkasında bulunan Halki Koyu ve Değirmen Plajı yüzmek için en güzel plajlar. Eskibağ’a adanın merkezinden takalar ile ulaşabilirsiniz. Diğerlerine bisiklet veya fayton ile gidebilirsiniz.
 • Diğer yürüyerek ya da faytonla ulaşılabilir plajlar ise Maden bölgesindeki Nakibey Plajı ve Kumsal bölgesinde Kumsal Plajı. Dalgakıranın yanından motorlar ile ulaşılabilen plajlar ise Yörükali ve Prenses Plajları.
 • Son yıllarda çok ünlenen Sedef Adası’nda iki adet plaj kulübü & restoran var: Elio ve Club Ada Sedef. Adadan kalkan tekneler ile ulaşabiliyorsnuz.

elio

 • Yazları adada geçirenler, genelde merkeze ve evlerine yakın hem havuz hem de denizde sahili olan bir kulübe üye ve oradan denize giriyorlar. Anadolu Kulübü’ne üye olmayanlar da günlük ücret karşılığı girebiliyorlar.
 • Eğer 4-6 kişilik bir arkadaş grubuysanız tekne kiralayıp, Büyükada’danın arkasındaki harika bakir koylara denize girmeye gidebilirsiniz.
 • Büyükada Su Sporları Derneği: Büyükada Deniz Kulübü olarak da bilinen dernek, adanın çocuklarına ve gençlerini su sporlarını sevmeye ve yapmaya teşvik etmek amacı ile, 1985’te onbir Büyükadalı tarafından kurulmuş. 1995’te yüzme aktiviteleri başlamış, 1999’da kapalı havuz yapılınca yaz-kış devam etmiş. Adada yaşayan ve okula giden bütün çocuklar kulübün tesislerini ücretsiz olarak kullanabiliyor. Büyükada Deniz Kulübü çok iyi yüzücü ve su topçuları yetiştiren bir spor kulübü.

 

 

 

 

 

ADANIN EN TATLI ADRESLERİ 

Ada şekerli böreği ile meşhur. Sade böreğin üzerine bol bol pudra şekeri dökülen tazecik sıcacık şekerli börekler bal gibi talı. En güzeli Büyükada Fırını’nda (Büyükada Merkezdeki büyük saatten sola girince Büyükada Çarşı’da yer alıyor) Ayrıca Büyükada Fırını’ndan lokumlu, sakızlı, tarçınlı kurabiyeler de alabilirsiniz. . Peki börekleri kurabiyeleri nerede mi yiyeceksiniz? Vapur iskelesi çıkışında hemen soldaki Belediye çay bahçelerine oturun, demli çayınız ile denize nazır tatlılarınızın keyfine varın.

 

Adanın efsanevi seyyar dondurmacısı Dondurmacı Yunus, dükkanı olmayan mobil bir dondurmacı. Anadolu Kulübü önünde ve madende iki dondurma arabası var. Ancak dondurmalarının tadına bakınca anlıyorsunuz neden bu kadar meşhur olduğunu. Üç kuşaktır devam eden lezzet geleneğinin ürünü olan çikolata, vişne ve şeftalili dondurması ve gül şeklindeki nefis sorbeleri özellikle güzel.

 

Merkez’deki Roma Dondurmacısı ve Büyükada Çarşı’sının girişindeki Sarıyer Dondurmacısı da güzel alternatifler.

 

Her yeri enerji dolu şirin mi şirin kafe Dolci Café’nin muhteşem profiterollerini unutmamak lazım.

 

Splendid Palace Hotel Bahçesinde yer alan Choco White‘ın, Belçika çukulatası ile ekler ve profiterolleri çok meşhur.

 

 

Yunus Dondurma ev yapımı dondurma

 

ADADA BALIK KEYFİ

Büyükada sahilde yanyana dizili çok turistik görünümlü birçok balıkçı var. Adalılar ve müdavimleri, meze, balık ve deniz mahsüllerinin tazeliği ve kalitesi sebebi ile Milto ve Lido’yu öneriyor. Bir de By Şükrü’de Cumartesi akşamları Rumca, İbranice, Türkçe şarkıların birbirine karıştığı, peçetelerin havalarda uçuştuğu, rakıların kadeh tokuşturulduğu canlı müzikli çok canlı akşamlar oluyormuş. Lezzetleri için değil de eğlencesi için önerilen bir deneyim.

 

yucetepe

MANZARALI LEZZETLER

 • Yüce Tepe Kır Restoranı, aşağıda Sedef Adası, karşıda Bostancı sahili, ufukta Marmaya’ya uzanan 360 derece enfes manzaralara nazır bir restoran. Aya Yorgi Kilisesini ziyaret ettikten sonra burada bir ister çay, kahve, tatlı molası verebilir, isterseniz de harika mezeleri, salataları, mangalda pişen etleri ve özel şarapları ile öğle yemeği veya erken akşam yemeği yiyebilirsiniz.
 • Eskibağ Paradiso ise harika bir koy olan Eskibağ’da nefis gün batımı manzaralarına nazır Yunan tavernası tadında balıkçıda deniz mahsülleri sunuyor.
 • Maden’in sonunda denizin kıyısında yer alan Loc’Ada ise hem kahvaltısı hem de mezeleri ile meşhur harika bir restoran
 • Halik Koyu’nun kusursuz manzarasının keyfini Teras Restaurant’ta aşçı Herman’ın lezzetli mutfağından çıkan deniz ürünleriyle çıkarabilirsiniz.

 

 

 

 

BAŞKA NE YİYEBİLİRİZ?

Eğer rakı & balık sizin işiniz değilse:

 • bira eşliğinde köfte-kokoreç-kızarmış kalamar gibi yemekleri ile Altın Fıçı gözde bir adres.
 • Ada Döner’de dürüm yiyebilirsiniz.
 • Yalovalı ise patates köftesi ile meşhur.

 

 

 

 

   ada (3)

OTELLER

 • Splendid Otel:Kırmızı panjurları, gümüşi kubbeleri ile üç katlı bembeyaz görkemli bir yapı Splendid. Marmara denizi ve İstanbul’a nazır otel Büyükada ile özdeşleşmiş nostaljik bir ikon. Şehrin stresinden uzak, adanın benzersiz, huzurlu ve dinlendirici havasını yaşamak isteyenlere, en şık konaklama deneyimini sunuyor. Arazisi üzerinde daha önce bir yangın sonucu yıkılan Giacomo Oteli’nin bulunduğu biliniyor. Oteli’nin lobi bölümünde yer alan Grek kadın heykeli, Giacomo Oteli’nden kalmaymış. Art Nouveau esinli, ancak doğu & batı sentezi mimaride tasarlanmış, oturma salonunun duvarını F. Dubreuil, giriş salonunun duvarlarını J. Saville ve Ratzkowski, yemek salonunun duvarlarını ise yine Ratzkowski ve H. Mocel gibi Batılı ressamların tabloları süslüyor.

IMG_5778

 • Yüksek tavanlı ihtişamlı süslemeler ile bezenmiş girişi, sütunlar ile çevrili aydınlık iç avlusu ve tipik bir centilmenler kulbünü andıran deniz manzaralı bar ve lounge bölümü ile gerçekten tarihte yolculuk yaptıran ve buram buram nostalji kokan bir otel. 74 oda ve süiti ile yaz kış açık olan otelin en güzel manzaralı odaları 24, 29, 54 ve 59numaraları odaları.

 

 ayanikola (22)

 • Aya Nikola Butik Otel: Aziz Nikola koyunda denize sıfır bir noktada yer alan otel, adanın geleneksel ahşap mimarili köşklerinden birisinin renovasyonu sonucu çok zevkli bir butik otele dönüştürülmüş. Harika ev sahibesi Aysel Hanım Kırmızı, turkuaz, çivit mavisi gibi cesur renkleri duvarlarda kullanmaktan çekinmemiş, renkli ve canlı bir fantezi dünyasını deniz kokusu ve ruhu ile birleşecek şekilde tasarlamış. Otelin her köşesini Anadolu’nun farklı yörelerinden topladığı kilim, halı, ibrik, yastık, vitray, sandık gibi el zanaatları, antika mobilyalar ile özen ve titizlikle döşemiş. Yine Anadolu’dan getirilen antika oda kapılarının her birini açtığınızda ayrı dekoru ve atmosferi olan huzurlu ve romantik dünyalara adım atıyorsunuz. Sakin, huzurlu, inziva stili bir ada deneyimi için ideal.

  IMG_5831

 • Çankaya Caddesi Aya Yorgi yolu üzerinde yer alan orjinal haşap mimarisi korunmuş şirin iki butik otel var: Gala Otel ve Çankaya Otel

 IMG_5832

 • İskelenin hemen karşısında sahilde yer alan Terrace Lido otel retro stilde restore edilerek hayata döndürülmüş.

 IMG_5945

 

Alışveriş için ise Narlı Köşk’te Fikret Parlak‘ın atölyesine bir uğrayıp,  el yapımı seramik çanak, kase ve tabaklara mutlaka göz atın.

 

 

Büyükada izlenim ve rotaları için: https://www.yolculukterapisi.com/buyukadarehberi/

Büyükada’daki İstanbul Bienal’i rotaları için: www.yolculukterapisi.com/istanbulbienal

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval