BALİ ADASI ROTALARI 

Bali’de Neler Sizi Bekliyor?

Tanrılarına ve atalarına gün boyu şükran ve saygı sunmak üzerine kurulu bir yaşam biçiminin hakim olduğu Bali adasının doğal olarak enerjisi huzur ve sakinlik dolu. Renkler ise halkın Tanrılara şükran duygularını yansıtmak, sevgilerinin büyüklüğünü göstermek üzere birer sembol olarak görüldüğü için, her köşede sürekli canlı ve parlak renklerde çiçekli sunular, kumaşlar, saronglar göreceksiniz.

jati luwih 4

Zaten Bali demek renk, canlılık, yaşam demek…

banyan agaci

Masmavi gökyüzü, bembeyaz pamuk bulutlar, her yerden fışkıran tropik ağaç ve bitkiler, fıstık yeşili pirinç tarlaları, göz alıcı renklerde binbir çeşit çiçekler, baharat ve meyveler, hiç kaybolmayan kelebekler, çekirgeler, hiç susmayan kurbağalar, kuşlar, yanan tütsü ve pirinç koçanlarının buğuları, müzik, dans, heykel, resim, antika, ahşap, batik, yastık, örtü, saronglar, bembeyaz kumsallar, renkli süslü balıkçı kayıkları…

bali bratan ve agung

 

Doğanın en cömerti, ağaçların en uluları, çiçeklerin en göz alıcıları, meyvelerin en şaşırtıcıları, el sanatlarının en ustaları, tapınakların en ihtişamlıları, misafirperverliğin doruk noktası Bali’de.

selale2

Adeta cennet bahçesi olan Bali’de, frangipani, orkide, begonvil, sardunya, kayıp cennet kuşu çiçekleri,

IMG_9683

muz, hindistan cevizi, papaya, lime, mango, mangostan, ekmek ağacı, rambutan, sapodilla, çarkıfelek, yılan ve jack meyveleri, zerdeçal, zencefil, kaliasem baharatları, chili biberleri, pirinç, manyok, tatlı patates sebzeleri, akasya, palmiye, banyan, ağaçları, sarmaşıklar her yerde…

tapinak ubud

25.000 tapınak ve 3 milyon sunağa ev sahipliği yapan Bali’de her köşe başında bir tapınak, türbe veya sunak var. Her evin bahçesinde bir aile tapınağı, her köyde köy ve klan tapınakları, tarlalarda çiftçi tapınaklar… Adım başı başı kutsal bir taş, heykel veya tapınağa rastlıyorsunuz. Tapınaklarda, sunaklarda, sokaklarda kaldırımlarda, evlerin önünde, dükkanların girişinde, arabaların içinde çiçekler, meyveler, pirinçler ile bezenmiş sunular ruhunuzu şenlendiriyor. Yollar boyu geçtiğiniz köyler, her kıvrımı dağları temsil eden Penjor bambu çubukları ile gök yüzüne uzanan ejderhaların festivalini kutluyor.

antik koy

 

Renkli sarong etek ve sasha bluzları ile kadınlar, kafalarında bezler sarılı alınlarında pirinçler ile erkekler, tapınak girişlerinde bellerine saronglar bağlanmış taş heykeller ve ulu banyan ağaçları… Herkesin ve herşeyin üzerinde bir renk ve canlılık var Bali’de…

IMG_9800

 

 

 

Rotalar

6 günlük Bali programımızı bir gün otelde dinlenmek, civar köylerde ve doğada sakin keşifler yapmak, diğer gün ise rehberimiz ile ada keşifleri yapmak üzere dönüşümlü planlamıştık. Genelde de sahiller yerine, adanın iç kesimlerinde doğal güzelliklerini ve tarihi tapınaklarını ziyaret etmeyi tercih ettik.

tapinak

Kanatsız bir kuşu andıran şekli ile Bali epey büyük bir ada. Adayı ikiye bölen orta kısmdaki volkanik sıra dağlar, kalabalık ve turistik güney kesimi ile, sakin ve bakir kuzey kesimini birbirinden ayırıyor. Kuzey’de dağların etekleri sarp kayalıklar ile Bali denizine inerken, Güney’deki verimli pirinç terasları usulca Hint Okyanusuna uzanıyor. Adanın Batı ucu Java adasına sadece 2 kilomtere uzaklıkta, Doğu’da ise bin kilometre uzaklıkta Timor adası ufukta gözüküyor.

IMG_0494

400 kilometre sahili olan Bali’nin %8’i beyaz kumsal, geriye kalan sahiller volkanik siyah kum, çakıl veya kayalıklardan oluşuyor.

 

Adanın farklı bölgelerini keşfetmek isteyenlerin uzun saatler yollarda ve trafikte gitmeyi göze almaları gerekiyor. Çünkü yollar epey dar ve sürekli motorsikletler, arabalar, otobüsler ve kamyonlar ile dolu. Araba veya motor kiralamanızı tavsiye etmeyiz. Keza ters yönden akan trafikte epey boğuşmak gerekiyor, ve ardı arkası kesilmeyen motorsiklet ve araba kafilelerine hazırlıklı olmak lazım. Trafikli ve kalabalık ana caddelerde de bisiklete binmek yerine, trafiğe kapalı rotalarda özel turlara katılmanızı tavsiye ederiz.

Ancak iyi bir rehberiniz ve şöförünüz varsa, sakin köyler arasından bağlantı yollarını kullanarak, daha güzel manzaralar eşliğinde seyahat edebiliyorsunuz. Bali’de aceleye yer yok, yollarda geçirdiğiniz vakti de keşfinizin bir parçası sayarak, çevreyi seyrederek keyif almaya bakmakta fayda var. Eğer yağmur yağarsa rotalarınızı kısaltmanızı tavsiye ederiz, zira yolları sel götürebiliyor.

IMG_0224

Adada yerleşim ve yaşam, ağırlıklı olarak güney kesimde yoğunlaşmış. Güney ucunda en zengin ve refah yerleşim bölgesi Jimbaran, kayalıklar arasında harika manzaralı sörf plajları ve otellere ev sahipliği yapan Uluwatu ve dev resortlara ev sahipliği yapan Nusa Dua yer alıyor.

IMG_0491

Güneydoğu’da nispeten bakir ve sessiz kalmış Sanur bölgesi, adaya yerleşen yabancıların özel villalarına ev sahipliği yapıyor.

Güneybatıda ise Canggu, Seminyak, Legian, Kuta sahilleri boyunca uzanan beyaz kumsallı plajları ise adanın en kalabalık ve turistik bölgesi.

IMG_0423

İç kesimde yer alan Ubud kasabası ve civarındaki doğal güzellikler ise adanın ikinci önemli çekim merkezi. Sahiller turist akınları ile kimliksizleşirken, Ubud ve civarındaki köyler, geleneksel Bali kültürünün korunarak yaşadığı bölge.

Ubud civarında, Ayung nehrine dökülen yemyeşil ormanlık teraslarda, muhteşem manzaralara nazır, şiir gibi tasarımlara ve sonsuzluk havuzlarına sahip, gurme lezzetler, mükemmel masaj ve spa kürleri, kusursuz ev sahipliği sunan birbirinden güzel butik oteller yer alıyor. Ancak ‘Eat Pray Love’ filmi ile iyice ünlenen Ubud, Bali’ye gelen tüm turistlerin ziyaret etmek istediği bir kasaba olduğu için, gün boyu hiç bitmeyen bir trafik ve gürültü hüküm sürüyor.

IMG_0508

Sessiz sakin kendi halinde bir kasaba hayaliniz varsa, beklentinizi değiştirin. Ancak Ubud’un ana caddesinden uzak durup, ara sokaklara dalarsanız, daha sakin ve özgün keşifler yapabiliyorsunuz.

Ayrıca kasabanın hemen yanıbaşındaki nehir boyunca sadece yürüyerek ulaşılabilen pirinç tarlaları, organik lezzet durakları ve enfes gün batımı manzaraları ile Ubud’un gizli cevheri.

 

Bali’de Ubud haricindeki keşif rotalarımız ise şöyleydi:

jati luwih

 

 • Adanın en geniş pirinç terasları olan Jati Luwih tarlalarında yürüyüş ile başlayan sabahın ardından, Bratan gölü üzerindeki adanın en huzurlu ve güzel tapınağı olan Ulun Danu Bratan Tapınağını ziyaret ettik, ardından Tegenungang şelalelerine girip, ahşap oymacılığı ile ünlü Mas köyünü ziyaret ettik. Tüm gün süren bu rotanın her anı yaşamaya değer deneyimlerle doluydu.

ulan bratan

 • Başka bir gün Batur ve Agung volkanları Batur gölü manzaralı Kintemani dağ köyündeki Ulun Danu Batur Tapınağı’nı ziyaret ile güne başladık. Ardından Bali’nin en kutsal tapınağı sayılan Pura Besakih yani Ana Tapınağı gezdik,

IMG_0338

 • ardından yine muhteşem manzaralar sunan Sidemen pirinç tarlalarında dolaştıktan sonra Bali’nin en otantik köyü olan tarihi Penglipuran köyünü ziyaret ettik.  Bu program da, her dakikasına değecek keşifler sundu bize.

IMG_0380

 • Son gün ise adanın güney ucunda sörfçüler arasında popüler olan kayalık Blue Point Plajı ve kayalar arasına sıkışmış ufacık beyaz kumsalı ile adanın en güzel plajı olan Padang Padang’da vakit geçirdik ve okyanusa inen sarp kayalar üzerine inşaa edilmiş Uluwatu Tapınağını ziyaret ettik.

uluwatu

Diğer boş günlerimizde Ubud ve civarındaki köyleri, Maymun Ormanını, pirinç tarlalarını, nehir kenarlarındaki patikaları yürüyerek keşfettik. Otelimizde dinlenip, masajlar ile rahatlayıp, havuzdan doğa manzaraların keyfine vardık.

 

bali

Bali’ye gitmişken diğer yapılabilecekler ise:

 • Canlı ve kalabalık plaj hayatı severler: Sanur Bali BeachBatu Bolong Beach Canggu, Echo Beach Canggu, Seminyak gibi plajlarda denize girebilir. Padang Padang ve Echo Beach’de dalga sörfü deneyebilir.
 • Bali Plaj Kulüpleri
  • Adanın en Hip Plajı: Potato Head Beach Club: Jl Petitenget, Seminyak
  • Adanın trendy plajı: Sundays Beach Club, The Ungasan Clifftop Resort, Jalan Pantai Selatan Gau, Banjar Wijaya Kusuma, Ungasan, Badung
  • Adanın vazgeçilmez klasiği:  Ku Dé Ta, Jl Kayu Aya 9, Seminyak
  • Adanın en Bohem Plajı: La Laguna, Jl Pantai Kayu Putih,  Berawa Badung
  • Adanın rustik sörfçü plajı: Old Man’s, Batu Bolong Beach
  • Adanın yeni nesil sörfçü plajı: Finn’s Beach Club, Jalan Pantai Berawa, Canggu
  • Adanın aile plajı: Canggu Club, Jalan Canggu Club, Canggu

 

 • Tapınaklara doymak isteyenler: Tanah Lot Tapınağını ziyaret edip gün batımını oradan izleyebilir. Bali’deki diğer en önemli ve kutsal tapınaklar ise: batıda Puncak, kuzeybatıda Batu Karu, doğuda  1 saat tırmanılarak ulaşılan Lempuyang, güneydoğuda ise Bat Cave tapınağı.

IMG_9800

 • Bisiklet severler için orta seviyede güzel bir bisiklet rotası, Kintamani bölgesinde Tegalalang pirinç terasları ve ardından Keliki köyü ve pirinç tarlaları arasında 3 saatlik rehberli bisiklet turu. Ayrıca Bali’de adrenalin seven deneyimli dağ bisikletçileri için çok keyifli rotalar mevcut. Keliki köyünde lokal bir aile ziyareti, dönüşünde Bunutan’da Pura Dalem Gade Tapınağı ziyaretini kapsatan 4 saat süren yokuşlu ve engebeli bisiklet rotası, Bali’nin el değmemiş manzaralarını sunuyor.

bali1

 • Sportif gezginler için gün doğumunu izlemek üzere volkan tırmanışları, doğa ile bütünleşmek ve manzaraların keyfine varmak için zorlu ancak ödülü büyük deneyimler sunuyor. Sabah 2-3 gibi otelinizden alınarak başlayan maceralardan Batur volkanına ulaşım + tırmanış + geri ulaşım 6 saat, Agung ise toplam 10 saat sürüyor.

IMG_9918

 • Şelale severler: Tegenungang haricinde kuzeydeki Jit Jit şelalelerine hiking yapabilir.
 • Pirinç tarları ve terasları manzaraları severler Jati Luwih, Sidemen ve Tegalalang bölgelerinde yürüyüş & bisiklet yapmak isteyenler.

IMG_0378

 • Daha çok otantik köyler görmek isteyenler: Penglipuran’ın yanı sıra Tenganan ve Pura Bauan tarihi köylerini ziyaret edebilir.
 • Yogaseverler: Ubud’da Yoga Barn ve Ubud Yoga House gibi birçok farklı yoga merkezinde yoga ve meditasyon çalışmalarına katılabilir.
 • Alışveriş severler: Denpasar’da adanın en büyük pazarı olan Badung Pazarını ziyaret edebilir.
 • Sakin deniz & plaj tatili ve dalış keyfi isteyenler Bali’nin hemen altında 4 saat feribot uzaklığında Lombok ve civarındaki Gili Adalarını tercih edebilir. Bali adasının Kuzeybatı ucunda en bakir bölgesi olan Puri Ganesha’dan, ufacık Pulau Menjangan adasına dalış turlarına da katılabilirsiniz. Ya da Bali adasının doğusunda Lambongan adasına katamaran ile snorkel ve dalış turuna katılabilirsiniz.

banyan agaci ubud

UBUD KASABASI

Bali’nin en sevdiğimiz kasaba ve bölgesi olan Ubud izlenimlerimizi, rota önerilerimizi, konaklama, yeme içme ve alışveriş adresi önerilerimizi www.yolculukterapisi.com/ubud yazımızdan okuyabilirsiniz.

 besakih1   

PURA BESAKİH TAPINAĞI

Birçok kez volkan patlamaları ile yanıp kül olan Bali’de dağlar ve volkanlar, ruha sahip canlı varlıklar olarak görülüyor.  Ölülerin ruhlarının yükselerek dağlarınki ile buluştuğuna inanan Bali’liler, adanın 3142 metre yüksekliğindeki en yüksek Agong dağını adanın merkezi, kuvveti ve eril gücü olarak kabul ediyor. Hala aktif bir volkan olan ikinci yüksek dağ Batur ise, onun eşi olarak dişil gücü temsil ediyor.

besakih3

Adanın ruhani merkezi sayılan Agung volkanın eteklerinde, 8.yüzyılda inşaa edilen Besakih tapınağı ise adanın en eski tapınağı. 8.yüzyılda Bali’de Hinduizmi yaymak ve güçlendirmek için Javadan gelen rahibin yanındaki 800 mürdin çoğunun çeşitli hastalıklardan ölmesi üzerine rahip, adaya izinsiz girdiği için cezalandırıldıklarına inanarak, adanın merkezinde Tanrıların rızasını almak için bir tapınak yapılmasına karar verir. Adı ‘Güvenlik’ anlamına gelen Besakih tapınağı inşaa edilir.

IMG_0264

Bugün adanın en eski ve en büyük tapınağı olan Besakih, 18 farklı tapınak kompleksine ev sahipliği yapıyor. Tanrı Şiva’ya adanmış tapınak, Ana Tapınak olarak da anılıyor. Besakih Tapınağında her 10 yılda bir gerçekleşen Panja Bali Krama festivali, adanın en kutsal festivali. Adanın dört bir köşesindeki farklı milli, köy ve klan tapınaklarına mensup binlerce mürit, kendi tapınaklarını sembolize eden tanrı heykelcikleri ve Pajang şemsiyelerini taşıyarak, Besakih tapınağına yürüyor. Kilometrelerce uzaklıktan yürüyerek gelenler mürid alayları ile tapınağın yolları ve içi rengarenk bir cümbüş alanına dönüşüyor.

 bali1 

JATİ LUWİH PİRİNÇ TERASLARI

Bali adasının 27.000 hektarlık alanı pirinç tarlaları ile kaplı. Bali’de gittiğiniz her yerde yol kenarlarında gördüğünüz pirinç tarlaları görüyorsunuz. Çünkü Bali’de, Çin’deki gibi sadece eğimli alanlarda değil, dümdüz ovalarda, evlerin arka bahçelerinde, köy ve kasaba civarlarında da yetişiyor pirinç. Ancak Jati Luwih, Sidemen ve Tegalalang gibi muhteşem manzaralı pirinç terasları da mevcut.

IMG_9825

1300 metre yüksekliğinde Jati Luwih Bali’nin en büyük pirinç teraslarına ev sahipliği yapıyor. İsterseniz 3 saatlik isterseniz de yarım saatlik yürüyüş rotalarını takip edip, rüzgarla salınan pirinç başaklarının fıstık yeşili denizinde kaybolabiliyorsunuz. Insan gibi kıyafetler, şapkalar ve eşarplar giydirilmiş, tarlalara bekçilik yapan korkuluklar, her an canlanıp koşmaya başlayacakmış gibi hissediyorsunuz.

jati luwih1

Yeni ekilmiş ise teraslar su dolu oluyor, yavaş yavaş büyüyen başaklar hasat öncesi gökyüzüne uzanarak fıstık yeşili bir deniz görünümü alıyor. Bu döneme denk getirebilirseniz enfes manzaralar sizi bekliyor. 120-140 cm yüksekliğine kadar uzanan ‘Eski pirinç’ ekili tarlalar 6 ayda hasat ediliyor, geriye kalan 6 ay toprak dinlendiriliyor. 60 cm yükseklğine uzanan ‘Yeni pirinç’ ise 3 ayda bir hasat ediliyor, 3 ay da toprak dinlendiriliyor.

IMG_9882

ULUN DANU BRATAN TAPINAĞI

Bratan gölü kıyısında gölün içine 17.yyda inşaa edilmiş Ulun Danu Bratan, bizim için Bali’nin en güzel tapınağı oldu.

KİNTEMANİ BÖLGESİ VE LUWAK KAHVESİ

Bali adasının en yüksek dağları olan Agung ve Batur volkanları ve muhteşem Batur gölü manzaları Kintemani köyü ve civarı, 1200-1300 metrede konumlandığı için tropik floranın yanı sıra çamlar, selviler ile yeşilin ger tonunu sunan bir bölge. Ayrıca Luwak kahvesi yetiştiriciliği ile ünlü. Kahve meyvesini yiyen Luwak kedileri, kahvenin acı ve sert olan dış kabuğunu yedikten sonra çekirdeklerini dışkılıyor, ve doğal fermentasyondan çıkan kahve çekirdekleri, temizlenip sunulduğunda, daha yumuşak ve az kafeinli Luwak kahvesi ortaya çıkıyor.

IMG_0369

PENGLİPURAN ANTİK KÖYÜ

Ismi mutluluk veren köy olan Penglipuran, 6.yüzyıldan kalma bambudan inşaa edilen tipik Bali mimarisindeki orjinal evleri, geleneksel yaşayış biçimi, manzaraları, yemyeşil doğası ve yanıbaşındaki Bambu ormanı ile Bali’nin en otantik köyü. 250 ailenin yaşadığı köyde 76 adet geleneksel ev var. Trafiğe kapalı cadde üzerinde zamanda geriye yolculuk yapıyorsunuz.

IMG_0470

ULUWATU TAPINAĞI

Bali’nin güney ucunda Uluwatu’da, okyanustan dimdik yükselen sarp kayalıklarının tepesine inşaa edilmiş, 11.yy’dan kalma Şiva tanrısına adanmış tapınak, özellikle gün batımında muhteşem manzaralar sunuyor.

 

IMG_9820

BALİ’DE REHBER VE ŞÖFÖRLÜK HİZMETİ

Bali’de rehber & şöföre ihtiyacınız olursa, rehberimiz Pari’yi tavsiye edebilirim. Adasını ve insanlarını çok seven ve tarihini, kültürünü çok iyi anlatan bir rehber. Havalimanı transferinden, tüm gün tapınak, pirinç terasları, şelale ve köy turlarınıza her türlü organizasyonunuzu ve rehberliğinizi aracı ile gerçekleştirir. Kendisine istediğiniz rotaları verebilir, ya da ondan sizin için rota çıkarmasını rica edebilirsiniz. Telefonuna whats up mesajı göndererek haberleşip önceden fiyat teklifi alıp günlerinizi organize edebilirsiniz. Tel: +62 818 354970

Bali’de çoğu tapınağı ziyaret etmek için hem bayanların hem de beylerin sarong ve sarongu bağlayan bel kuşağı bağlaması gerekiyor. Tapınak girişlerinde yüksek fiyatlara kiralanıyor, ancak tüm seyahatiniz boyunca size eşlik edecek ve dönüşte de plaj pareosu olarak kullanabileceğiniz birer sarong almanızda fayda var. Sarong nedir diye soranlara: Sarong, Malay Takımadaları, Pasifik Adaları, Güney ve Güneydoğu Asya, Arap Yarımadası ve Afrika Boynuzu halklarının giydiği etek biçiminde sarılan kumaş parçası. Sarong, üstünde canlı renklerle basılmış büyük desenler bulunan ipek, keten ya da sentetik kumaş parçası. Yaklaşık 4.5 metre uzunluğunda olur; bedenin alt kısmını örtecek biçimde sarılıp belde ya da göğüs üstünde bağlanır, dize ya da bileğe kadar iner. En değerli saronglar, Batu Bara ve Sumatra’da altın iplikle dokunanlardır. Sarongu hem erkekler, hem de kadınlar kullanır. Güney Pasifik Adaları’ndan Tahiti ve Hawaii’de Pareo, Güneydoğu Asya ülkeleri Endonezya, Tayland, Malezya ve Filipinler’de Sarong, Hindistan’da Sri, Afrika’da Kanga olarak adlandırılır. Antik çağda Roma ve Yunanistan’da ise Toga olarak adlandırılmıştır. Arap Yarımadası’nda ve Yemen’de de sarong kullanılmaktadır.

 

 

NE ZAMAN GİDİLİR?

Tropik iklime sahip Bali’de havanın yağmursuz ve rutubetsiz olduğu en güzel aylar. Haziran, Temmuz, Ağustos ayları. Mayıs ve Eylül ayları zaman zaman yağmurlara denk gelseniz de yaz yağmuru gibi gelip geçiyor, çoğunlukla hava açık ancak rutubetli. Ekim – Nisan arası ile sürekli yağışlı.

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ BALİ YAZILARI

Bali izlenimleri www.yolculukterapisi.com/bali

Bali rotaları www.yolculukterapisi.com/balirotalari

Ubud izlenim, rota ve konaklama, yeme-içme, alışveriş rehberi www.yolculukterapisi.com/ubud

Bali’de Hinduizm inancı, tapınaklar, ritüeller, tarih www.yolculukterapisi.com/balihinduizm

Bali adası konaklama, yeme-içme, alışveriş rehberi www.yolculukterapisi.com/balirehberi

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval