LONDRA’DA ÇAĞDAŞ SANAT– FRIEZE FUARI

Dünyanın en önemli çağdaş sanat fuarlarından birisi olarak görülen Frieze Çağdaş Sanat Festivali, 14-17 Ekim 2015’de 13. Yılını kutluyor. Londra’da Regent’s Park’ta dünyanın her yerinden yükselen ve seçkin sanatçıların sergilendiği fuarda bu sene 30 ülkeden 160 sanat galerisi yer alacak.  Bu sene en güncel ve heyecanlı sanat işlerini sergileyecek fuar sırasında Fireze Film, Sculpture Park, Frieze Talks ve Frieze Projects gibi uydu etkinlikler de yer alacak.

 

Ana bölümde Cheim & Read (New York), Galerie Kamel Mennour (Paris) ve Simon Lee Gallery (Londra), Dépendance (Brüksel) ve Supportico Lopez (Berlin) gibi köklü galeriler yerini alırken, Antenna Space (Shanghai), Hopkinson Mossman (Auckland) gibi genç ve azimli galeriler ve Harold Ancart (Clearing, New York), Stano Filko (Galerie Emanuel Layr, Viyana),  Samara Scott (The Sunday Painter, Londra) ve Amie Siegel (Simon Preston Gallery, New York) gibi yükselen sanatçıların solo sergileri ‘Focus’ bölümünde yerini alacak.

frieze4

Performans sanatına adanmış ‘Live’ bölümünde ise Rancourt/Yatsuk (Kate Werble, New York), Tunga (Galeria Franco Noero, Turin & Luhring Augustine, New York) Amalia Ulman (Arcadia Missa, Londra) gibi isimler ile deneysel karşılaşmalar gerçekleşecek.

MoMA PS1 Korakrit Arunanonchai

Regent’s Park’taki İngiliz Bahçelerinde yerini alacak ‘The Sculpture Park’, küratör Clare Lilley tarafından seçilen eski ve yeni heykelleri sergileyecek.

‘Frieze Talks’ güncel sanat spekturumunu kapsayacak heyecan verici sohbetler sunuyor. Mayıs 2015’te 2. Frieze Sanatçı Ödülüne layık görülen Rachel Rose bir sanat eserini canlı olarak yaratacak.

frieze2

 

Frieze Fuarı ile eş zamanlı gerçekleşen (14-18 Ekim) Frieze Masters sanat tarihine ve ustalara çağdaş bir mercekten bakış sağlayan bir kardeş fuar. 2015’de 4. yılına girecek olan Frieze Masters, antikalar, Asya el sanat işleri, el yazmaları, Ortaçağ ve Modern dönem eserleri, eski ustlalar, 19. Yüzyıl fotoğraf, heykel ve resimleri gibi dünyanın farklı yerlerinden binlerce yıllık sanat eserlerini keşfetmek ve satın almak için önemli bir fırsat sunuyor. Frieze Masters bir yandan Sir Norman Rosenthal’ın özel koleksiyonunu sergilerken, ‘Collections’ bölümünde sanat dünyasına çok yeni olan 8 sanat takipçisinin, koleksiyonlarını nasıl oluşturduklarını keşfetme imkanı sunacak.

frieze_masters_2

Frieze Zamanı Londra’da Sanat Kokan Semtler

Regent’s Park

Frieze, Frieze Masters ve Sculpture Park’ ev sahipliği yapan Regents Park’a en az bir tam gününüzü ayırmanız gerekiyor. Kuzey köşesindeki Frieze Masters ile başlayıp antikalardan klasiklere ve ararlara serpiştirilmiş çağdaş şaheserlere bir göz atın, ve tabii ki Collections bölümünü kaçırmayın. Parkın güneyine doğru ilerleyip İngiliz Bahçelerinde açık havada yer alan Sculpture Park’ı gezip, ardından ilham almak için Frieze çadırına atın kendinizi.

frieze5

Mayfair & Soho

Kuzey Londra’da Frieze rüzgarı eserken, Mayfair soylu ve zarif bir sanat sahnesine dönüşüyor. Frieze ile aynı tarihlerde önemli koleksiyonerlerin ilgi gösterdiği PAD London sanat & tasarım fuarı Berkeley Meydanında gerçekleşiyor. Milano’dan Nilufar, Stockholm’den Modernity, Londra’dan Carpenters Workshop Gallery, Paris’ten Kreo gibi köklü sanat galerilerinin standları çadırın içinde yer alırken dışarıda David Zwirner galerisi 29 yaşındaki Brezilyalı dahi sanatçı Oscar Murillo’nun sanat şovunu sunacak.Yakınlarda yer alan Gagosian galeri ise Cy Twombly’nin işlerini sergileyecek.

Soho mahallesinde yer alan Marian Goodman galeri ise Güney Afrikali sanatçı William Kentridge’in yeni işlerini sunacak. Günü Royal Academy’de bitirmenizi tavsiye ederiz. Çinli sanatçı Ai Weiwei’nin 1993’den günümüze politik sanat eserlerini görebilirsiniz. Bu mahallelerde iken yemek & kahve molalarınız için rotalarınız üzerinde yer alan Gymkhana ve Café Murano’yu tercih edebilirsiniz.

pad-london-img2

Güney Londra

Güney Londra geniş bir alana yayılmış bir sanat üssü. Lisa Yuskavage, Roe Etheridge ve Tomma Abts gibi yeni, genç ve daha duyulmamış sanatçıları keşfedip desteklemesi ile ünlü, Kennington’ın gizli bir köşesinde yer alan Greengrassi galerisinde Moyra Davey’in sergisini gezebilirsiniz. Bir taksiye atlayıp Clapham’daki Studio Voltaire’e gidin. Hem sanat galerisi  hem de 45’e yakın sanatçının atölyesi olan bu stüdyo yine genç sanatçılar konusunda iddialı. Son durak ise Peckham. Bölgedeki Hannah Barry, The Sunday Painter gibi saant galerileri uluslararası yükselen sanatçıları bulup sunmakta usta galeriler. Gezinizi Frank’s Café’nin çatısında bir akşamüstü kokteyli ile bitirebilirsiniz.

 Greengrassi

 

YOLCULUK TERAPİSİ LONDRA YAZILARI

 

Zeynep Atılgan Boneval