BUDAPEŞTE İZLENİM&ROTALAR

Doğu’nun Paris’i olarak anılan Budapeşte, lirik mimarisi ve muhteşem Tuna Nehri ile görenleri büyülüyor. Komünist yönetimden çıktığı 1990’dan beri Doğu Bloğu ülkesi imajından hızla sıyrılarak, modern ve lüks bir Avrupa şehri kimliğine bürünmeye başlayan Budapeşte’de, bir yandan uluslararası oteller, restoranlar ve mağazalar açılırken, diğer yandan yerel yeteneklerin yaratıcı mekanları kendini gösteriyor.

 

Ünlü düşünürlerin ve reformistlerin ülkesi olan Macaristan’ın başkenti Budapeşte, dünyanın dört bir köşesinden gelen ziyaretçileri ile dinamik ve ilham veren bir destinasyon. Tuna nehri Budapeşte’yi, muhafazakar Buda ve kozmopolit Peşte olmak üzere ikiye bölüyor. Büyülü Buda Tepesi ise, bu sofistike şehri doğu Avrupa’nın en güzel başkenti haline dönüştürüyor.

 

Budapeşte, müzeleri, operaları, galerileri ve otuzdan fazla tiyatrosu ile, Macaristan’ın kültür ve sanat merkezi olmasının yanısıra, ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatacak şiir gibi bir mimariye sahip.

 

Son yıllara damgasını vuran etkinlik ise Vörösmanty Meydanı’nda  gerçekleşen “Tuna Karnavalı”. Bu meydana ismini veren, romantik şiir akımının ünlü ozanı Mihaly Vörösmarty, aynı yerdeki mermer heykeli ile sanat severlerin tarihe tanıklık etmesini sağlıyor.

 

Budapeşte, 1300’e yakın kaplıcası ile sağlık ve güzellik meraklıları için de vazgeçilmez bir destinasyon.

 

Şehrin bir başka özelliği de Tuna Nehri tarafından Buda ve Peşte olarak ikiye bölünmesi. Buda tarafında bulunan “Kale Dağı”na çıktığınızda mükemmel bir manzara ile karşılaşıyorsunuz.

 

Budapeşte’yi keşfetmek için ilk tavsiye Tuna Nehri üzerinde yapılacak bir gemi turu. Tuna Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan sekiz köprüden en etkileyicisi ise Aslanlı Köprü.

 

 

 

 

BUDAPEŞTE ROTALARI 

KÜLTÜR, SANAT, MİMARİ VE PARKLAR

 • Hotel Gellért’te yer alan ünlü termal banyolarunutulmaz bir deneyim sunmasına rağmen çok kalabalık. Bu nedenle kişiye özel bakımları ile hizmet veren Széchenyi Spa’yı tercih edebiliriniz.
  • Devlet Opera Evi’ndeki bir etkinliğe mutlaka katılmalısınız.
  • Birçok yemek seçeneğinin yer aldığı Central Market Hall’u mutlaka gezin.
  • Andrássy üzerindeki House of Terror Museum, korkutucu ama bir o kadar da merak uyandırıcı. Bina 1940 yılında Nazi’ler tarafından baş karargah olarak kullanılmış.
  • Macaristan’ın en ünlü heykeltıraşı Imre Varga’nın soykırım anısına yaptığı, Ana Sinagog’un arka bahçesinde yer alan heykeli mutlak görün.
  • Aquincum Museum (III. Szentendrei ut 139): Yaklaşık 2000 yıl önce inşa edilmiş bu tarihi yapı kesinlikle görülmeye değer. Özellikle büyüleyici mozaiği ve taş oymaları ile sizi cezbedecek.
  • Vidampark (14.Varosliget): Bütün bir yıl boyunca açık olan Budapeşte’nin en büyük eğlence parkında keyifli dakikalar sizi bekliyor.
   Magyar Allami Operahaz (Andrassy ut 22): 1184 tarihinde inşa edilmiş bu gösterişli yapı, Avrupa’nın en güzel operalarından biri. Odaları ünlü Macar ressamları tarafından dekore edilen bina 1200 kişilik kapasitesiyle Budapeşte’nin gözbebeği.
  • Pesti Vigado (Vigado ter 5): 1865’de inşa edilen yapı, Budapeşte’nin ikinci önemli konser salonu olarak biliniyor ve yılın belirli zamanlarında dünyanın dört biryanından gelen birçok konser sanat severlerin beğenisine sunuluyor.
  • Allat-es Növenkert (Varosliget 14): Kurulalı 100 yıldan fazla olan bu hayvanat ve botanik bahçesi Avrupa’nın üst düzey hayvanat bahçelerinden biri. Mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
  • Varosliget: Budapeşte’nin tarihsel ve kültürel açıdan ikinci önemli parkı siz ziyaretçilerini bekliyor.
  • Parlemento Binası: 1884- 1904 yılları arasında inşa edilen 700 odalı bu ihtişamlı yapı, Budapeşte’nin simgesi sayılıyor, mutlaka gezmelisiniz.
  • Gellert Tepesi: Tuna Nehrini bütün görkemiyle izleyebileceğiniz en güzel tepelerden biri ve Özgürlük Anıtını da buradan izleme şansını yakalayabilirsiniz.
  • Museum Of Applied Arts (Ülloi út 33-37): Masallar diyarında gibi hissettiren Museum of Applied Arts, vitrayları, at nalı şeklindeki kemerleri, balkonları ve çatısı ile mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında yer alıyor.
  • Museum of Fine Arts (Hsök tere): Museum of Fine Arts’da, Macaristan’ın 1638 ve 1918 yılları arasında bağlı olduğu Habsburg Kraliyet bölgesinden gelen eşsiz sanat ürünlerinin yer alıyor. Müzede, görebileceğiniz eserler arasında Canaletto’nun Roma’nın arka sokaklarını resmeden sıra dışı tablosu, Rembrandt’ın çalışmaları ve iki Raphaels eseri yer alıyor.
  • Vasarely Museum (Szentlélek tér 6): 1908 yılında doğan popüler sanatın mucidi olarak adlandırılan Victor Vasarely’in eserlerinin yer aldığı müzeyi mutlaka gezin.

 

 

KAPLICA VE SPALAR

Kaplıcaları dünyaca ünlü Budapeşte’de kendinizi bir arınma ve rahatlama seansı ile ödüllendirmenizi tavsiye ediyoruz:

 • SZECHENYİ GYORGYFURDO ES STRANDFURDO,Restore edilmiş art nouveau sitili bir binada yer alan spa Szechenyi, açık ve kapalı yüzme havuzu, buhar odaları, saunası, güneşlenme bölümü, açık termal yüzme havuzu ile hizmet veriyor. Mayonuzu yanınıza almayı unutmayın. Allakerti út 11
 • THE RUDAS BATHS,Hamamı, Avrupa’nın en güzel Omsalı mimarisi örneği olan bina 16. yüzyılda inşa edilmiş. Rudas Hamamı’nın içinde iki tane buhar banyosu ve 3 sauna yer alıyor. Hamam, cumartesi ve pazar günleri geceleri de hizmet veriyor. Döbrentei tér 9 Rudas
 • GELLERT BATHS,Şehrin en ünlü hamamı olan Gellert, açık ve kapalı yüzme havuzu, sıcak ve soğuk banyolar, buhar odaları, saunalar ve masaj ve çamur terapileri sunuyor. Szent Gellért tér 1

 

 

 

 

BUDAPEŞTE YAKINLARINDA BAĞ ROTASI: TOKAJ (TOKAİ)

Budapeşte yakınlarında gurme bir rota izlemek isteyen şarap meraklıkları için ise, şehre 2.5 saat uzaklıkta Slovakya sınırına doğru yer alan Tokaj şarap vadisi harika bir destinasyon.

Tokaj Otelleri:

Andrássy Rezidencia Wine & Spa, Tarcal
Gróf Degenfeld Castle Hotel & Spa, Tarcal
Toldi Inn, 2 Hajdu koz, Tokaj

Tokaj Şarap Evleri:
Disznoko
Dobogo
Füleky
Royal Tokaj
Oremus
Kiralyudvar
Hétszölö
Royal Tokaji Wine Company
Istvan Szepsy

 

 

BUDAPŞETE TAKVİMİ
Budapeşte, yılın en sıcak aylarını temmuz ve ağustosta yaşıyor. Yılın en soğuk ayları ise ocak ve şubat. Macarların resmi tatilleri ise şöyle; 1 Ocak Yılbaşı, 15 Mart Ulusal Tatil, 20 Ağustos St.Stephen’s Day, 23 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 1 Kasım All Saint’s Day, 25 ve 26 Aralık ise Christmas. Tatil günlerinde, dükkanlar, müzeler ve bankalar kapalı oluyor.

Macaristan, Mart ayında gerçekleştirilen Budapeşte Bahar Festivali ile muhteşem etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Uluslararası performanslar, konferanslar ve sergiler ile şehir tam bir kültür cennetine dönüşüyor.

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

 

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir