TOSKANA – NURGÜL MUMCUOĞLU İLE

Antika Fiat 500’ler ile Toskana yollarında
Floransa sürprizlerle dolu. Daha önce pek çok kez gitmiştik, ama şehrin neredeyse tam ortasında böyle bir etkinlik olduğu bizi pas geçmis. Bize çok eğlenceli bir deneyim ve sürpriz oldu. Piazza del Duomo’dan arabayla sadece 5dk uzaklıkta olan Villa le Piazzole içinde yer alan Fiat 500 Touring Club, her biri en az 40 yıllık antika Fiat 500’lerle Toskana’nın bu bölgesinde gezi turları düzenliyor. Buralara gelmişken mutlaka yapılması gereken bir etkinlik. Filolarındaki Fiat 500’lerin hepsine birer isim koymuşlar. Ella, Paola, Roberto, Olivia..
  TOSKANA2
Hepsi çok şirin, çok albenililer. O minik arabalarin, daha görür görmez verdigi heyecan, birazdan şahane bir tura çıkacağınıza dair yogun hisler bırakıyor içinizde. Ve gerçektenden de turun sonunda iyi ki yapmışız bu turu diyorsunuz. Seçenekler var. Internet sitesinde inceleyin. (www.500touringclub.com)
TOSKANA1
Biz 1,5 saatlik klasik turu yaptık. Fiat 500’leri kullanmak çok kolay değil, özellikle düz vites araca alışkın değilseniz. Vites değistirken debriyaja iki kere basarak uzun bir ara gazı vermek gerekiyor,marş el freninin yaninda,  kullanmadan önce 20 dk. kullanım talimatını dinlemek gerekiyor ama itiraf etmeli gerçekten çok eğlenceli, çocukluğunuzda size verilmiş yeni bir oyuncağı keşfetmek gibi.
TOSKANA
Tur, yemyeşil vadilerden, sıra sıra Chianti  şarap bağlarına, civardaki küçük Toskana köylerinden, lüks mansiyonların olduğu bölgerelere kadar enfes manzaraları olan yollardan dolanıp başladığı yerde bitiyor. Tur rehberi yolda bir kaç kez durup, bu yörenin özelliklerini, şaraplarını, insanlarını anlatıyor. Bol bol resim çekecek vakit oluyor. Biz öylesine eğlendik ki; yolumuz bir daha Floransa’ya düşerse, yine bir tur almak istiyoruz.
Adres: 500 Touring Club
Via Gherardo Silvani 149/A
Firenze, 50125
ITALIA
IMG_4550
 
Nurgül Mumcuoğlu Bozkır