OAHU – HAWAİ İZLENİM VE REHBERİ

ALOHA HAWAİ

Açık havada yaşamayı sevenler için bir cennet olan Hawai, altın sarısı kumsallardan, volkanik siyah çakıltaşı plajlara, yağmur ormanlarından şelalelere, sörften tırmanışa, yelkenden balina izlemeye, aktif ‘outdoor’cular için sonsuz seçenekler sunan bir takımadalar zinciri. Hem sıcak iklimin hem de dünyanın gerisinden uzak olmanın getirdiği rahatlık, adalarda geçirdiğiniz her an keyif odaklı olmanıza imkan tanıyor.

Gün doğumunda, gün batımında, yürüyüşlerde, tırmanışlarda, sürekli muhteşem manzaralar sunarak rutin hayatın tüm sıkışıklığından ve dertlerinden sıyrılmanı sağlıyor.

 

Hawai eyaletinin başkenti Honolulu’nun bulunduğu Oahu en fazla nüfusa sahip ada. Hawaii’nin en çok ziyaret edilen ve en popüler şehri Honolulu, özellikle Ekim ve Mart arasında hem Amerika’dan hem de tüm dünyadan gelen eğlence ve spor meraklıları için gerçek bir çekim merkezi. Adanın kalbinin attığı plaj olan Waikiki eğlencenin de merkezi. Gösterişli gökdelen otellerin sıralandığı bu sahil şeridi adanın en hareketli ve canlı plajı. Fakat Oahu sadece Waikiki’den ibaret değil tabi ki, dağlar, yağmur ormanları ile kuşatılmış ada, yemyeşil palmiyeler ve ananas tarlaları, renk cümbüşü yaratan binbir çiçek ile kutsanmış durumda.

 

 

Oahu Hawai’nin en gelişmiş adası olmasına rağmen antik Polonez geleneklerini ve Pasifik Okyanusu mirasını kaybetmemiş. Zaten adaya adım atar atmaz ilk karşılaştığınız ritüel, başınızdan geçirilerek boynunuza asılan ‘lei’ çiçek kolyesi. Güleryüzlü sıcacık yerlileri ile vakit geçirdiğinizde yavaş yavaş geleneksel Hula dansının adımlarını öğrenmeye başlıyorsunuz. Adaların geleneksel dans gösterisini izlemek için ise akşamüzeri Waikiki Beach Walk’da yer alan Ku Ha’aheo doğru adres. Hawai’nin yerli geleneklerini ve de sanat eserlerini görmek için doğru adres, müze gurusu Ralph Applebaum tarafından tasarlanmış Bishop Müzesi. Özellikle Polonez mitolojisinde ilk insanı imgeleyen Tiki isimli büyük ağaç ve taş yontma heykelleri görülmeye değer.

 

 

II. Dünya savaşında bombalanarak tüm dünyaya ismini duyuran Pearl Harbor Oahu’da yer alıyor. Pearl Harbor aslında bir nehir. Hawaiililer bu nehre, zengin istiridye yatakları nedeniyle Wai Momi yani ‘inci nehri’ adını vermişler. Bugün ise Hawaii’nin en geniş limanı olarak faaliyet gösteriyor. Pearl Harbor. Buradaki USS Arizona Memorial, Pearl Harbor saldırısı sırasında ölen 1100 Amerikan askerini anmak için yapılmış bir anıt. Savaş gemilerini görebileceğiniz, yaşayan bir müze olan Battleship Missouri Memorial ile 2.Dünya Savaşı’ndan kalma bir denizaltı ve minik bir Japon denizaltısına ev sahipliği yapan USS Bowfin Müzesi de burada.

 

 

Yakın bir zamana kadar Polonez krallığı olan Hawai’de kraliyetin izlerini görmek için Iolani Sarayı’nı gezmek gerekiyor. 1882’de kral Kalākaua tarafından yaptırılan saray, ardından kardeşi ve halefi kraliçe Lili‘uokalani’nin ikametgahı olmuş. Ancak 1895’de son kraliçe Amerikalılar tarafından bu sarayda hapsedilmiş. 1935’de restore edilmiş Iolani Sarayı Hawai’nin monarşi dönemini yansıtan kraliyet mobilyaları ve kıyafetleri barındırıyor. Hawai 1898’de resmi olarak Amerika himayesi altına girdikten sonra krallık tamamen yok olmuş. 1959’da gerçekleşen bir referandumla Hawai, Amerika Birleşik Devletleri’nin 50. ve sonuncu eyâleti olmuş. Ayrıca Hawaii Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olup Birleşik Krallık’ın bayrağını taşıyan tek eyâlet.

 

Neredeyse adanın nirengi noktası haline gelmiş Elmas Başı (Diamond Head) Oahu’nun güneydoğu kıyısında yer alan ve artık aktif olmayan bir volkanik kaya parçası. 1800’lerde İngiliz gemiciler tarafından görülen ve üzerindeki kristal parçaları elmas zannedilen kayaya, bu sebeple bugünkü adı verilmiş. Volkanının sarp kraterine, birbuçuk saat süren tırmanışın ardından, Pasifik Okyanusu ve Honolulu’nun panaromik manzaraları sizi karşılıyor ve tüm zahmetinize değiyor. Günbatımında ise Tantalus Dağında Puu Ualakaa Parkında yer alan manzara noktası hayatınızda karşılaşabileceğiniz en güzel renk cümbüşünü sunuyor.

 

 

Honolulu’nun kalabalığından sıyrılmak için adanın kuzey sahillerinde yer alan küçük sörf kasabası Haleiwa harika bir alternatif. Zamanın iyice durduğu bu kasabada sörf dükkanları, çok güzel lokal el işi ürünler satan mağazalar, harika deniz mahsülleri sunan lokantlar ve yemek tezgahları, sanat galerileri ve de yöreye özgü rengarenk bir serinletici içecek olan Shave Ice standları yer alıyor.

 

Piknik ve yürüyüş için en güzel adres ise Waimea Vadisi. Ekolojik bir cennet olan park, doğayla baş başa zaman geçirmek, hiking veya piknik yapmak için ideal bir adres. Botanik tutkunlarından kuşseverlere, otantik Hawaii doğasını tecrübe etmek isteyenlerden fen gözlemleri yapan okul öğrencilerine ve yerel bilim adamlarına kadar çeşitlilik gösteren bir ziyaretçi kitlesine sahip.

 

 

125’ten fazla plaja sahip Oahu’da, en kalabalık ve popüler adres Waikiki. Waikiki’nin en güzel sahili Diamond Head yakınlarındaki Kaimana. Yapay bir yarımada olan Magic Island ise lokallerin favorisi. Kuzey sahilleri sörf için, bembeyaz kumsalları ile doğu sahilleri ise deniz sporları için uygun. Özellikle harika kumsalı ve masmavi suları ile Kailua Beach yüzmek için ideal. Sakin ve durgun havası, incecik kumları ve tertemiz suları ile Lanikai çocuklu ailelerin tercihi. Kış sezonunda 9 metreye ulaşan dalgaları ile kuzey sahilleri dalga sörfçüleri ile dolup taşıyor, Waimea Koyu dünya şampiyonasına ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında sahil nispeten sakin oluyor ve geride şnorkelle yüzenler, sörfçüler ve sakin sahilin tadını çıkaran keyifçiler kalıyor.

 

Alışveriş meraklıları için ise Waikiki’nin ana caddesi Kalakaua Bulvarı tasarımcı butikleri ve hediyelik eşya dükkanları ile dolu. Ala Moana Alışveriş merkezi şehrin en büyük alışveriş merkezi. Adanın başka bir çekim merkezi ise Chinatown. En eski bölgelerden birisi olan Chinatown enteresan galerilere, butiklere ve orjinal mimarideki binalara, aile işletmesi restoranlara, taze yiyecek içecek pazarlarına ev sahipliği yapıyor.

 

 

 

NE ZAMAN GİDİLİR?

Oahu’yu ziyaret için en doğru aylar Ekim ve Mart arası. Nisan ayında Waikiki Spam Jam yiyecek festivali yer alıyor. Mayıs ayında Memorial Day’de Ala Moana Parkında gerçekleşen Lantern Floating Hawaii festivalinde 2,000den fazla yüzer fener denize bırakılıyor. Temmuzda Moanalua bahçelerinde Prince Lot Hula Dans Festivali gerçekleşiyor. Ağustos’ta Duke’s Ocean Spor Festivali yer alıyor. Ekim’de Hawaii Uluslarası Film Festivali gerçekleşiyor. Kasım ve Aralık aylarında ise dünyanın en önemli dalga sörfü şampiyonası yer alıyor.

 

 

MÜZELER, GALERİLER, PARKLAR
The Arts at Marks Garage, 1159 Nuuanu Ave
The Contemporary Museum, 2411 Makiki Heights Dr
Hawaii State Art Museum, 250 S. Hotel St
Honolulu Academy of Arts, 900 S. Beretania St
Lyon Arboretum, 3860 Manoa Rd
Shangri La, 4055 Papu Circle
Thirtyninehotel, 39 N. Hotel St.,
Mauna Kea Galleries, 2005 S. King St
Honolulu Zoo
Waikiki Aquarium
Sea Life Park Hawaii

 

RESTORANLAR
Öğle Yemeği
Nico’s, Nico’s Pier 38, 1133 North Nimitz Highway, Honolulu
People’s Cafe, 1310 Pali Highway, Honolulu / Otantik Hawai mutfağı
Town, Hawaii State Art Museum, 250 Hotel Street, Honolulu
Diamond Head Cove Health Bar, 3045 Monsaratt Avenue, Honolulu
Rock Island Café, King’s Village, 131 Kaiulani Ave, Honolulu
Andy’s Sandwiches & Smoothies, 2904 East Manoa Rd

 

 

Gurme Restoranlar
Chef Mavro, 1969 South King Street, Honolulu /Şef mutfağı
Alan Wong’s, 1857 South King Street, Honolulu / Deniz mahsülleri şef mutfağı
Morimoto Waikiki at Edition, 1775 Ala Moana Boulevard, Honolulu /Japon füzyon şef restoranı
La Mer, 2199 Kalia Rd / Fransız mutfağı
Nobu Waikiki, 2233 Helumoa Road / Japon mutfağı
La Mariana Sailing Club 50, Sand Island Access Road, Honolulu / Otantik deniz mahsülleri restoranı
Mariposa, 1450 Ala Moana Boulevard, Honolulu / Deniz mahsülleri
Jameson’s by the Sea, 62 – 540 Kamehameha Highway, Haleiwa / Otantik Deniz Mahsülleri

 

Rahat ve Samimi Restoranlar
Town, 3435 Waialae Avenue, Kaimiki, Honolulu / Taze lokal lezzetler
Sushi Sasabune, 1417 S. King St, Honolulu / Sushi
Little Village, 1113 Smith Street, Honolulu / Çin ve Hawai mutfakları
Matsugen, 255 Beach Walk/ Çin mutfağı
Side Street Inn, 1225 Hopaka St / Hawai mutfağı
Lei Lei’s Bar & Grill, 57-049 Kuilima Dr., Kahuku / Otantik Deniz Mahsülleri
Opal Thai Truck, 66-460 Kamehameha Highway, North Shore, Honolulu / Thai lezzetleri

 

BARLAR
Bar 35, 35 North Hotel Street, Honolulu
The Manifest, 32 North Hotel Street, Honolulu
Thirtyninehotel, 39 North Hotel Street, Honolulu 96817

 

OTELLER
Edition Waikiki, 1775 Ala Moana Boulevard, Waikiki / Otel gurusu Ian Schrager’in 353 odalı oteli
Halekulani, 2199 Kalia Road, Waikiki / Hollywood’un gözdesi olan otel ayrıca bir spa merkezi. Halekulani’nin standart odalarının yanı sıra okyanus ve havuz süitleri bulunuyor, ve de bir kısmı Vera Wang tarafından tasarlanmış.
Turtle Bay Resort, 57-091 Kamehameha Highway, Kahuku / Kuzey sahilindeki tek resort
The Kahala Hotel and Resort, 5000 Kahala Avenue / Lüks Kahala mahallesinde yer alan bu otel daha sakin ve gizlilik arayanların tercihi.
The Royal Hawaiian, 2259 Kalakaua Avenue / Hawai’nin en eski ve ünlü oteli
Ke Iki Beach Bungalows, Ke Iki Road, Sunset Beach; 1 / 11 bungalov’dan oluşan otel otantik bir deneyim sunuyor.
Kiralık Evler: Otel yerine plaj evlerinde konaklama da tercih edebilir. Adanın sörf noktaları Rocky Point ve Ehukai Beach’teki sahil evlerini günlük veya haftalık olarak www.vrbo.com’dan kiralanıyor.

 

 

ALIŞVERİŞ
Giyim: Aloha Rag, 1221 Kapiolani Blvd
Tshirt: Bailey’s Antiques and Aloha Shirts, 517 Kapahulu Ave
Mayo: Etown,1164 Smith St
Tasarım: Fishcake, 307C Kamani St
Gurme: Kapiolani Community College’s Farmers’ Market, 4303 Diamond Head Rd
Hediyelik Eşya: Leilow Hawaii, 1532 Makaloa St
Ev tasarım: Place, 40 S. School St
Ev tekstil: So’mace, 1115 Young St
Hediyelik Eşya: Tin Can Mailman, 1026 Nuuanu Ave
Lei Çiçek Kolyeleri: Lin’s Lei Shop, 1017-A Maunakea St
Lei Çiçek Kolyeleri:Cindy’s Lei Shoppe, 1034 Maunakea St

 Zeynep Atılgan Boneval

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir