KARAKÖY REHBERİ

İSTANBUL’UN YILDIZI KARAKÖY – YENİ AÇILIŞLARI İLE

İlk Karaköy rehberimizi ‘parlayan bir yıldız: Karaköy’ başlığı ile 2012’de yayınlamıştık. Bu geçen sürede Karaköy’de arka arkaya açılan restoran, kafe, galeri ve dükkanların hızına yetişmek mümkün değil. Karaköy Tünel, Asmalımescit, Galata, Şişhane’yi çoktan geride bıraktı ve İstanbul’un en bohem cazibe merkezi haline geldi.

 

Eskiden Karaköy…

Karaköy aslında yeni bir uğrak yeri değil, Haliç’in girişinde Boğazın akıntı ve dalgalarından korunaklı konumu sayesinde Bizanslılar döneminden beri önemli bir liman kasabası ve Yunan, Ceneviz, Musevi ve Ermeni tacirlerin ticaret merkeziymiş. Osmanlı döneminde Avrupa ile diplomatik ilişkilerin yönetildiği elçiliklerin yan yana sıralandığı Karaköy adeta oryantal atmosferde küçük bir Manhattan gibiymiş. İmparatorluk başşehrinin surları dışında kaldığı için, yabancı cemaatlerin yerleşmesi, işlerini kurması, okullarını, Rus Ortodoks kilisesi gibi ibadethanelerini inşaa etmsei için ideal bir lokasyonmuş. Öyleki diplomatik elçilere ve imtiyazlı azınlıklara toprak ve bina sahihibi olma hakkı tanınıyormuş.

 

Endüstri devrimi sonrası Karaköy, Avrupa’daki tüm yeniliklerin İstanbul ile ilk tanışma noktasıymış. Şüphesiz, Fransız mühendis Eugene Gavard tarafından tasarlanan ve İngilizler tarafından işletilen Galata ve Pera arasındaki yeraltı metrosu Tünel, Avrupa’dan ithal edilen ‘know-how’ların en parlak örneği. Sigaralar, şaraplar, şapkalar, kıyafetler de ilk Karaköy’e ayak basarmış. Limanlarda duraklayan ve de Karaköy’e girip çıkan yabancı denizcilerin ve tüccarların geceleri eğlenmeleri için müzikli ve içkili eğlence kafeleri ‘Café Chantants’ ve de genel evler de o dönemde açılmış.

19.yüzyılın ikinci yarısında ise Karaköy finans ve bankacılık merkezi haline gelmiş. Müslümanlıkta haram sayıldığı için bankacılık yabancıların elindeymiş. Galata Kulesine uzanan cadde yanyana uzanan bankalara ev sahipliği yapmış. Bunun en görkemli örneği İngiliz-Fransız ortaklığı Osmanlı Bankası’nın yer aldığı Levanten mimar Alexandre Vallaury’nin tasarladığı muhteşem bina (bugün binada Salt Galata yeralıyor).

1.Dünya Savaşı en çok Karaköy’deki liman trafiğini ve ticareti vurmuş. Semt demir çelik, hırdavatçı, hurda, boya gib endüstriyel malzemelerin üretim ve depolandığı bir sanayi bölgesi haline gelmiş. 1970’lerde bu üretim tesisleri ve atölyeler şehrin dışına taşınınca çoğu depo ve atrepo terkedilmiş.
IMG_6055

Karaköy’de Rönesans…

Karaköy’de son 20 yıldır öğle vakitlerinde vakitlerinde civarda çalışan esnaf ve ticaret erbabına hizmet veren Türk restoranları dolup taşıyordu. Karaköy Liman lokantasının farklı işletmeler tarafından hayata döndürülmesi sayesinde, Karaköy dönem dönem uğrak noktası haline geliyordu, ancak genelde -özellikle de geceleri- terk edilmiş, gitmeye çekinilen ve de gizemli bir mahalle idi.

 

2004’de İstanbul Modern’in açılışı, Bienal ve özel sergiler zamanı antrepoların sergi alanı olarak kullanılması sanat ve tasarım camiasının ilgisini bu bölgeye de çekti. Haftaiçi ve haftasonu sergilere gelenlerin civar sokaklarda dolaşmaya başlaması ile gündüz vakti ve haftasonu açık olan kafe ve restoranlar açılmaya başladı. Geleneksel Türk lezzetleri ve mezelerini öğle vakti sunan Karaköy Lokantası, renovasyondan geçip akşamları da açık olmaya başlayınca, müdavimlerini Karaköy’e geceleri de çekmeyi başardı. Ardından Karaköy Lokantasının yanıbaşında açılan yeni nesil balıkçı & meyhane Lokanta Maya’nın, gece ziyaretçileri Karaköy’e teşrif etmeye başladı.
IMG_6063

Son 3 yıldır ise Karaköy’de büyük bir dönüşüm yaşanıyor.  Karaköy’ün ara sokaklarında yer alan tarihi binaları restore ederek, hem geçmişin değerlerine sahip çıkan, hem de modern yorumlar ve dokunuşlar getiren restoranlar, kafeler, sanat galerileri, atölyeler, butikler beliriveriyor. Karaköy Lokantası, Lokanta Maya, Karabatak, Ops, Unter bu kader değişimindeki en büyük öncüler oldu. Mimar Sinan eseri olan Kılıç Ali Paşa Hamamı, titizlikle sürdürülen çalışmanın sonunda 2013 yılında restore edilerek tekrar ziyaretçilerine kapılarını açtı. Sanat galerileri, sergi ve performans alanları, fotoğraf, tasarım, moda atölye ve butikleri ile Boğazkesen’de başlayan sanat hareketi yavaş yavaş aşağı Karaköy’e doğru iniyor. Artık restoran ve kafeler akşamları da dolup taşıyor.

Açılan kafe ve restoranların hepsi ‘mahalle mekanı’ havası taşıyor: kaygısız, telaşsız, ve rahat. Zorlama ve yapmacık yerlere prim vermiyor Karaköy ziyaretçileri.

 

Tarifi zor ancak çok teatral bir duyguya kapladı içimi Karaköy’ü dolaşırken. İşletmelerin çoğu içlerinde yer aldıkları 100-150 yıllık binalar ile etkileşime girerek binanın mimarisini bir sahne gibi kullanmış, ve de özgün dokunuşlar ile mekanları kişileştirmiş, adeta birer oyuncu haline getirmiş.

Yani oturduğunuz mekanda sanki mekan ruhu, arzu ve istekleri, tutkuları olan bir ev sahibi ve hem sizi ağırlıyor hem de size kendini anlatıyor gibi hissediyorsunuz.

 

İşte Karaköy’de özgür, cesur, yaratıcı ve oyuncu bir enerji yakaladığımız ve beğendiğimiz adresler:

 

 dandin

FIRIN & PASTANE & KAHVE ADRESLERİ

 • Dandin Bakery, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak No.17A / (0212) 245 33 69 / Karaköy’ün en sevdiğimiz yenisi. Bembeyaz tuğla duvarları, bakır lambaları, su yeşili ve toprak renklerinde vintage mobilyaları, yüksek tavanından süzülen ışıkları ile içinizi aydınlatan ferah mı ferah bir mekan Dandin. Girip çıkmak istemediğiniz türden bir sıcaklığı ve rahatlığı var. Ancak fırından çıkan lezzetleri biraz tehlikeli muzlu çukulatalı kurabiyeleri, İngiliz klasiği shortbread kurabiyeleri, tatlı İskoç çöreği Scone’ları, Charlotte pastası, Madeleine keki, Religieuse tatlısı ve Sacher Tortesi enfes. Sadece bir tatlı cenneti değil Dandin, fırınlarından hergün taze çıkan ekmekler, çörekler, pizza ve ev yapımı makarnalar, mutfaklarında her gün taze pişen mevsimlik yemekler, hafif salatalar da gerçekten leziz ve özenli. Kahvaltıları da bir harika.
 • Pim, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sok. 18-22, Nazlı Heray’ın eski bir araba tamir atölyesini, zevkli bir renovasyondan geçirdikten sonra hayata geçirdiği yanyana pastane ve bistrosu. Beyaz tuğla duvarları, cam tavanları ile ferah bir atmosferi, rengarenk duvar illustrasyonları, sandalyeleri, tavandan sarkan bitkileri ve orjinal lambaları ile oyuncu bir karakteri var mekanın. Girince çıkmak istemiyorsunuz. Favori lezzertlerimiz: falafel pita, humus dipi quinoa salatası, hatay usulü içli köfte, vanilyali ve kahveli macaron, tiramisu, pim pasta, satsumali dondurma.
 • Coffee Sapiens, Kemankes Mh, Kilic Alipasa Mescidi S. No:10/C Karakyöy’ün yeni kahve dükkanlarından birisi olan Coffe Sapiens, taş duvarları, yüksek tavanları, asma katı, kırmızı kahve aksesuarları, loş atmosferi, kavrulmuş kahve kokusu, ekipmanları ile tüm duyulara hitap eden, samimi ve huzurlu bir mekan. İsmi Homo Sapiens’den esinlenerek “kahve adamı” anlamına gelen Coffe Sapiens olmuş. Coffee Sapiens’in farkı kendi kahve çekirdeklerini kendileri kavurmaları; SanRemo Verona, Belgium Royal Coffee Maker, Hario Siphon, Aeropress ve Hario V60, Bunn gibi espresso, capuccino ve filtre kahve ekipmanları ve makineleri kullanıyorlar. Dolayısı ile handmade kahveleri nefis. Brezilya Santos, Ethiopia Sidamo, Guatemala Antigua, Costa Rica Tarazzu, Mocca Ismaili, Kenya AA, Jamaica Blue Mountain çekirdekleri mekanın sahibi Burak Göğüş tarafından bizzat harmanlanıp kavruluyor. Mekanın Evolution ve Mutation Blendler gibi kendine has harmanları da var. Dilerseniz beğendiğiniz hazır kahveyi kavrulmuş olarak paket alıp eve de götürebiliyorsunuz. Kahvelerin sunumu da çok hoş: içine bir gül goncası atılmış su bardağı ve leziz bir kurabiye. Ayrıca karışık bitki çayları, nar çiçeği, papatya, narenciye, beyaz çay ve yeşil çay gibi çay karışımları da mevcut.
 • Short Black Mumhane Cad. Fransız Geçidi Sok /Fransız Geçidi’nin Mums’dan sonra yeni kahveci & tatlıcısı olan Short Black, duvardaki kahve koklayan kızı, tepeden asılmış kupaları, Avusturalya’dan gelen kahveleri, çeşit çeşit tatlıları ile buram buram kahve ve lezzet kokan karakterli bir mekan. Australian Cappicino favorimiz.
 • DOF COFFEE, Kemankeş Mah. Necatibey Cad. No:86 / Kalabalıklardan uzak sessiz sakin bir mekan istiyorsanız sizin mekanınız burası. İlk girişte ufacık üç masalı bir yer gibi gözüken mekan, üst kata çıkınca şaşırtıyor sizi. Ahşap dev bir masa, el yapımı bir avize, kitap dolu bir kütüphane ile keyifli ve rahat bir evdeymişsiniz gibi hissettiriyor size. İki fotoğrafçıya ait mekan fotoğraf literatüründe derinlik anlamına gelen Dof teriminden alıyor. Hani ön netlik ayarı yapınca, arka plan flu görünür ya. Mekan hem ismi, hem atmosferi hem de lezzetli Ipanema Espresso kahveleri ile kalbimizi kazanıverdi. Türk kahvesi meraklılarına ‘kumda türk kahvesi’ acıkanlara da leziz tostlar ve atıştırmalıklar var.
 • Mahalo, Sögüt Sokak Eski Posta Han 1/ Üçüncü dalga kahve akımının yeni temsilcilerinden Mahalo SALT Galata’nın bir alt sokağında yer alıyor. İsmini Hawaii yerli lisanında ‘şükran’ kelimesinden alan Mahalo, yüksek tavanları, renkli dekoru, keyifli ambiyansı, kitaplar ile dolu kütüphanesi ve Kardelen Hanım’ın ev sahipliği ile adının hakkını veren geniş gönüllü çok sevimli bir mekan. Kahveyi Petra ve MOC’tan alan Mahalo’fa favorilerimiz lattesi ve V60 Colombia kahvesi. Günlük hazırlanan tatlılarından balkabaklı cheesecake, bademli unsuz Kokoleka keki ve kahvaltı seçeneklerinden şekersiz granola favorilerimiz. Ayrıca günlük çorbalar, hafif salatalar ve 7 çeşit çay da sunuyor mekan.
 • Sahi istanbul Kılıç Ali Paşa Mescit Sok. No:2 / Aynı anda konsept bir butik ve pastane olan Sahi, Kılıç Ali Paşa camiine nazır konumunda, Türk tasarımı malzemeler ve aksesuarlar almak ve de tatlı & kahve molası vermek için harika bir seçenek.
 • Nano, Müeyyedzade Mahallesi Arapoğlan Sokak Serçe Çıkışı No.2 / ufacık şirin mekan samimi bir kahve ve tatlı durağı
 • Tophane Kahvesi: Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak No:12 / Yine bir asmanın altında yer alan Tophane Kahvesi, tatlı / tuzlu atıştırmalıkların yanında kahve keyfi yapılabilecek cennet gibi bir huzur köşesi.
 • Karabatak: Kemankeş Mahallesi, Kara Ali Kaptan Sokak No: 7/ Avusturyalı kahveci Julius Meinl’in çeşit çeşit kahveler ve atıştırmalık ufak lezzetlerin yer aldığı kahve & sohbet mekanı. Karaköy’ü radara sokan ilk işletmeler arasında, ancak garsonların ukala tavırları gerçekten çekilmez olabiliyor zaman zaman.

IMG_6067

 

KAHVALTI & GÜN BOYU BEĞENDİKLERİMİZ

 • Cafe Ops, Mumhane Caddesi 45/B / Yasin ve Esin Sözer Kalender çiftinin muhteşem kafe ve sergi alanı. Karaköy’ün ilklerinden, daha kimsecikler yokken Ops yerini almıştı. Sıcacık, yapmacıksız ve rahat atmosferi, karakterli duruşu, muhteşem kahvaltıları ve gün boyu sunulan lezzetleri ile kalbimizde kurduğu tahttan o günden beri hiç inmedi. Türk Kahvaltı tabağını, Ayvalık tostunu ve böreklerini özellikle tavsiye ediyoruz.
 • Dandin Bakery, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak No.17A / (0212) 245 33 69 / Karaköy’ün en sevdiğimiz yenisi. Bembeyaz tuğla duvarları, bakır lambaları, su yeşili ve toprak renklerinde vintage mobilyaları, yüksek tavanından süzülen ışıkları ile içinizi aydınlatan ferah mı ferah bir mekan Dandin. Girip çıkmak istemediğiniz türden bir sıcaklığı ve rahatlığı var. Ancak fırından çıkan lezzetleri biraz tehlikeli muzlu çukulatalı kurabiyeleri, İngiliz klasiği shortbread kurabiyeleri, tatlı İskoç çöreği Scone’ları, Charlotte pastası, Madeleine keki, Religieuse tatlısı ve Sacher Tortesi enfes. Sadece bir tatlı cenneti değil Dandin, fırınlarından hergün taze çıkan ekmekler, çörekler, pizza ve ev yapımı makarnalar, mutfaklarında her gün taze pişen mevsimlik yemekler, hafif salatalar da gerçekten leziz ve özenli. Kahvaltıları da bir harika.
 • Unter, Kemankeş Mahallesi, Karaali Kaptan Sok.  no:4A / Tarihi bir binanın modern dönüşümüne sahne olan bu Karaköy mekanı hem bohem hem yerel olmayı becerebilen bir mekan. Zevkli, gösterişten uzak sıcacık ve rahat ortamı, taze ekmeklerin mis gibi kokuları, sürekli değişen menüsünde her biri harika olan modern lezzetlerin yanı sıra esnaf lezzetleri ve de Cuma & Cumartesi geceleri DJ performansları ile meşhur Unter Partileri ile tüm duyularınıza hitap ediyor Unter. Üç katlı mekanın orta katı lounge, en süt katı ise partiler için kiralanıyor.
 • Pim, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sok. 18-22, Nazlı Heray’ın eski bir araba tamir atölyesini, zevkli bir renovasyondan geçirdikten sonra hayata geçirdiği yanyana pastane ve bistrosu. Beyaz tuğla duvarları, cam tavanları ile ferah bir atmosferi, rengarenk duvar illustrasyonları, sandalyeleri, tavandan sarkan bitkileri ve orjinal lambaları ile oyuncu bir karakteri var mekanın. Girince çıkmak istemiyorsunuz. Favori lezzertlerimiz: falafel pita, humus dipi quinoa salatası, hatay usulü içli köfte, vanilyali ve kahveli macaron, tiramisu, pim pasta, satsumali dondurma. Kahvaltıları da çok iyi diye duyduk.
 • Bi’Nevi, Necatibey Caddesi, Karanlık Fırın Sokak No:5/A / İstanbul’da organik ve taze günlük malzemelerden hazırlanan vejeteryan, vegan, paleo veya glutensiz en güzel lezzetleri bulabileceğiniz bu harika kafenin Pazar kahvaltıları dillere destan.
  Ayrıca Raw pad Thai salatasi, Fas usulu Tajini ve matcha çayı hafif öğle ve akşam yemeklerinde mükemmel lezzetler.
 • Dem, Kemankeş Mahallesi Hoca Tahsin Sokak No:17 / (212) 293 97 92 / Bu kadar kahveciden sonra artık bir çay evine ihtiyacımız vardı. Ne de olsa kültürümüzün özünde çay yer alıyor. Dem’de dünyanın farklı bölgelerinden gelen siyay, beyaz, yeşil çeşit çeşit çayların yanı sıra, farklı Türk çaylarını da kapsayan  yaklaşık 60 çeşit çay bir arada. Cam önündeki sedirde kahvaltı keyfi ise başka bir keyif.
 • Mums, Kemankeş Mah. Fransız Geçidi Sok. No: 1/16 /212 245 98 48 / Karaköy’ün en yenilerinden Mums Cafe, en samimi, sevimli ve leziz kafesi olmaya aday. Ufacık mekan, ahşap ağırlıklı dekorasyonu ile sıcacık bir atmosfere sahip. Ancak Mums lezzetleri ile kalpleri fethediyor. Quinoa Tabule Salata, Keçi Peynirli Poğaçaları ile harika bir açık büfe kahvaltısı, çeşit çeşit kiş, muffin, salata, sandviç, kurabiye, tart ve harika tatlıları, ve de gerçekten lezzetli kahvesi ile bizden tam not aldı.
 • Gakkı, Kılıç Ali Paşa Mescidi sk. 10B / Ufacık bir mekan olan Gakkı Türk kahvaltısı severler için adeta bir cennet. Kahvaltıya dair tuzlu tatlı herşeyi bulabileceğiniz mekanda mutlaka reçellerin, peynirlerin ve patetesli peynirli ‘hırçın’ böreğin tadına bakın.

onoff

 • On / Off, Kemankeş Mah. Yuva Sk. No: 3/B,  Yüksek tavanlı, geniş cepheli bu harika bina, sıva duvarları, uzun barı ile endüstriyel bir loft görünümü taşıyor. Brunch ve uzun öğle sonu sohbetleri, küçük kutlamalar, akşam üstü iş çıkışı içkisi veya rahat bir akşam yemeği gibi gün boyu çok farklı amaçlar için çok uygun yeni bir mekan. Farklı ve orjinal kokteyllerinden en beğendiğimiz  kızılcıkla tatlandırılmış elma votka Signature. Kinoalı diyet salata, mantar ve çam fıstıklarıyla zenginleşmiş tavuk ve cheesecake tadıp beğendiklerimiz.
 • Wom Karaköy & Bi Krep / Kemankeş Mahallesi Rıhtım Caddesi Yuva Sokak No: 4 / (0212) 706 07 00 / Kahvaltı için yaratıcı ve orjinal bir mekan arayanlar için Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak’ta Wom Karaköy ideal. Wom’u zaten bir süredir sabah kahvaltıları, öğle ve akşam salata, hamburger, pasta, et ve tatlı lezzetlerinin yanı sıra Karadeniz mıhlama, çıtır mantı gibi geleneksel Türk mutfağı örnekleri, sıcacık, renkli ve canlı dekorasyonu, ferah ve samimi atmosferi ile zaten biliyor ve seviyorduk. Ancak bahçesine koyduğu 70′lerden kalma uçuk yeşil renkli şirin mi krep arabası ile kalbimizi çaldı. Adeta bir ‘food truck’ misyonu üstlenmiş araçtan enfes tatlı ve tuzlu pancake ve krepler çıkıyor. Nutella, fıstık ezmesi, taze reçel ve meyveler ile servis edilen tatlı pancake tepsisi favorimiz.

IMG_6048

 • Muhit, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak / Tuğla, metal ve çinin karışımı olan bir içmekan,  asmaların altında eski berjer koltuklar, ferforje sandalyeler ile buluşunca çok keyifli bir mekan ortaya çıkmış. Bizden tavsiye…
 • Tükkan, Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi Mumhane Caddesi No: 34 /0212 245 3131/ Tuğla duvarları, eklektik dekorasyonu ile çok keyifli bir mekan olan Tükkan, gün boyu brasserie lezzetleri ile Karaköy’ün yeni gözdesi.

 

 naif

ÖĞLE YEMEĞİ İÇİN BEĞENDİKLERİMİZ

 • Naif,  Mumhane Cad. No.52 / 0212 251 53 35 / Mavi beyaz renklerdeki ferah dekorasyonu ve de özenli menüsü ile tam bir Egeli olan Naif, Karaköy’ün gözde yenilerinden. Yerli üreticilerden alınan günlük taze lezzetler sunan  Naif’in her gün değişen spesiyalleri olsa da, en güzel lezzetleri ızgara ahtapot ve enginarlı pilav, mücver ve de keçi peynirli salatası.
 • Karaköy Lokantası:  Kemankeş Caddesi 37 / Karaköy’ün gündüz & gece İstanbul’luların radarına girmesinde en büyük rolü oynamış lokanta, şüphesiz Aylin Okutan ve Oral Kurt çiftinin vizyoner girişimi olan Karaköy Lokantası. Gündüzleri esnaf lokantası geceleri meyhane & Türk lokantası olarak hizmet veren restoranda, öğle yemeği favorilerimiz Hünkar Beğendi ve Izgara süt Kuzu pirzola.
 • Ma’Na,Kemankeş Mahallesi, Rıhtım Caddesi, Fransiz Geçidi No.53/8 / (0212) 293 09 93  /Öğle vakti Türk mutfağı sunan bir esnaf lokantası havasında olan MaNa, akşamları ise enginar, ciğer, yaprak sarma, mücver gibi çeşit çeşit mezeler sunan modern bir meyhaneye dönüşüyor.
 • Bi’Nevi, Necatibey Caddesi, Karanlık Fırın Sokak No:5/A / İstanbul’da organik ve taze günlük malzemelerden hazırlanan vejeteryan, vegan, paleo veya glutensiz en güzel lezzetleri, bulabileceğiniz adresin Pazar kahvaltıları dillere destan.
 • İstikamet Karaköy, Mumhane Caddesi, / (0212) 244 11 81 /Mevsimlik ve taze ürünler ile günlük değişen sebze ve salata menüsü, harika kahvesi ve ev yapımı tatlıları, ferah ve zevkli dekoru ile iç açıcı ve şirin bir mekan İstikamet. Ağır ateşte pişen et şaşırtıcı derecede lezzetli.
 • Komodor, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sok, No. 11/A / (0212) 293 53 00 / Pizza işini epey ciddiye alan Komodor, adeta bir zanaatkar gibi pizzalar yapıyor. İncecik hamura ev yapımı sucuk, ege otları, keçi peyniri gibi tazecik bol malzemeli pizzaları ile ünlü bu ufacık mekanın en güzel lezzeti Milas pizzası.
 • BurgerLab, Kemankeş Mahallesi Necatibey Cad. Dericiler Sok. No.10 / rahat bir ‘diner’ atmosferi taşıyan BurgerLab, labratuar titizliğinde hazırlanan leziz hamburgerler sunuyor
 • Baltazar Burger Steak House, Karaköy Halitpaşa Cad. Medrese Sok. 12/A / (0212) 243 64 42 / Steakhouse ve Hamburgerci furyası İstanbul’u kasıp kavururken Karaköy’de nasibini alıyor. Rahat ve samimi bir ortam sunan Baltazar Lüleburgaz’dan özel olarak gelen etlerinden Teksas burger, Baltazar burger, Füme burger, kasap köfte, kaşarlı köfte, özel house sosis, beef salata ve füme salata gibi lezzetler ortaya çıkıyor.
 • Hasan, Bereketzade Mah. Voyvoda Cad. Banker Sok. No:7 Karaköy / Bankalar Caddesi’nde Kamondo Merdivenleri’nin yanıbaşında yeni bir soluk Hasan. İsmini içinde bulunduğu Has Han’dan alan mekan eklektik bir dokuya sahip. Bordo renkli duvarlarda dünyanın farklı yerlerinden renkli resimler, bir duvarda dev bir kitaplık, kulağa çalınan Bueno Vista Social Club ezgileri, bistro tarzı geniş bar alanı ile yapmacıksız son derece keyifli bir mekan. Has Han Galata küçük bir butik otel. Otelin restaurantı olan Hasan ise hem öğlen hem de akşam farklı menüler ile yemek servisi yapıyor. Pazar brunchları veya gün içinde uzun saatler keyifle oturup kitabınızı okumak için de son derece rahat ve sıcak bir mekan.

IMG_6044

GELENEKSELLER / ESNAF LOKANTALARI / SPESİYALLER

 • Bedo’nun Yeri / Kebap & Türk mutfağı /Rıhtım Cad. Yuva Sok. NO:4/F
 • Fasuli  / Kurufasulye / Kemankeş Mah. İskele Cd. No: 10
 • Mahmut Usta Osmanlı Mutfağı /Nefis geleneksel Türk lezzetleri sunan harika bir esnaf lokantası / Mumhane Cad. 8/a
 • Mutfak Dili Ev Yemekleri/ Enfes Salçalı Köfte, Patlıcan Oturtma gibi Türk yemekleri, topik gibi Ermeni spesiyalleri, ve de Sakızlı Muhallebi, Cevizli Bülbül Yuvası Türk tatlıları / Tersane Caddesi, Ziyalı Sokak No. 10 Perşembe Paza
 • Akın Balık / Balık /Fermeneciler Caddesi,  Ali Yazıcı Sokak, Gümrük Han 10
 • İstridye Balık Lokantası / Balık çorbası / Mumhane Cad. No:24
 • Ali Ocakbaşı / Köşebaşı imzalı ocakbaşı restoranı / Tersane Cad. Kardeşim Sok. No:45, Griffin Han’ın 4. Katı
 • Karaköyüm /Köfte / Kemeraltı Caddesi Bankalar Hanı No:8  Kat: 6 (Teras Kat)
 • Köfteci Sami Usta / Köfte / Mumhane Cad. No: 19 D: 1
 • Köfte Or/ Köfte / Necatibey Cad, No.75
 • Beşaltı Kirvem/ Tantuni / Mumhane Cad. No:35/B
 • Namlı Gurme: Kahvaltı ve şarküteri öğle atıştırmalıkları sunan gurme mağaza / Rıhtım Caddesi Kat Otoparkı Altı NO: 1/1
 • Köşkeroğlu Baklava & Lokanta / Baklava ve Antep kebap & tatlıları / Mumhane Caddesi, Kat Otoparkı Altı No:2/2,
 • Güllüoğlu / Baklava / Mumhane Cad., No171
 • Künefecizade/ Künefe / Mumhane Cad., No14
 • Galata Simitçisi /Simit /Mumhane Cad. No: 83-85

 

 

 

 gumruk

AKŞAM YEMEĞİ İÇİN BEĞENDİKLERİMİZ

 • Gümrük  Karaköy: Karaköy’deki İstanbul’un uzun zamandır beklediği bir lezzet durağı: Karakterli ve tam kıvamında lezzetli. Hergün değişen menüde, Bodrum’dan gelen taze meyve ve otlar, Feriköy organik pazarından malzemeler ile hazırlanan Türk mutfağından enfes lezzetlere doyum olmuyor. Müthiş bir neo-klasik eser olan eski Gümrük Müdürlüğü binası o kadar güzel renove ve dekore edilmiş ki, sizi Karaköy’ün 100 yıl önce ticaret merkezi olduğu ihtişamlı döneme geri götürüyor. Buram buram nostalji, karakter ve ruh kokan bir yerde olduğunuzu hissediyorsunuz Tüm notaljik öğelere rağmen kesinlikle baygın bir atmosfer yok mekanda, aksine dinamik, enerji dolu bir ‘yeni nesil’ Türk restoranı Gümrük. Dört kişilik akşam yemeğimizde yediğimiz tüm lezzetler tam kıvamında ve müthiş lezzetliydi: Bazlama üstü karides, kişnişli havuç çorbası, mandalinalı beyaz kırmızı lahana salatası, Şarköy karideski bebek ıspanak salatası, portakal soslu dülger, fırında lağos, çömlekte pişmiş kuzu gerdan, şevketibostan musakka, kakuleli sütlaç ve portakallı kazandibi ile tam not aldı bizden Gümrük Tabii bizim gittiğimiz akşamın menüsünde bu lezzetler vardı, değişen menüleri ile sizi hangi sürprizlerin beklediğini bilemezsiniz, ancak şef Stavriani Zervakakou’nun hünerlerine ve ustalığına teslim olmaya değer. Her sezonun en taze mahsüllerine odaklanan maharetli lezzet kombinasyonları sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Ara Cafe sahibi Yaşar Kartoğlu’nun Karaköy’e kazandırdığı bu değerli mekanı en kısa zamanda bir öğle ya da akşam vakti mutlaka ziyaret etmenizi, marifetli yemeklerinin tadına bakmanızı, gitmişken üst katlaraçıkıp eski İstanbul resimlerini seyretmenizi tavsiye ediyoruz. Günlük menünün ne olduğunu merak ediyorsunuz her gün websitelerinde günün lezzerleri ekliyorlar. Tabii gitmeden önce yer ayırtmanızda fayda var, malum kulaktan kulağa yayılıyor Gümrük’ün tadına doyulmayan lezzetlerinin ünü. Kemankeş Kara Mustafa Paşa Mahallesi Gümrük Sokak No:4 / Tel: 212 244 22 52 karakoygumruk.com.tr/

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Processed with VSCOcam with hb1 preset

 • OPS PASSAGE, Çok sevdiğimiz yeni bir restoran! Karaköy Fransız Geçidi’nde kapılarını açan mekan, pasajın hemen karşısında bulunan ve yıllardır Karaköy’de en çok bayılarak gittiğimiz  Ops Cafe’nin yeni mekanı. Yasin ve Esin Sözer Kalender’in girişimi olan Ops Passage, kız kardeşine göre biraz daha ağırbaşlı, şık ve zarif. OPS rahat ve samimi atmosferde kafe menüsü sunarken, OPS Passage deniz mahsülü ve et lezzetlerinden oluşan bistro menüsü sunuyor. Mermer ve pirinç ağırlıklı, gri ve bakır tonlarda çok hoş ve rafine bir dekorasyona sahip ışıl ışıl bu mekan aslında gün boyu içinizi açıyor. Mozza & Avakado salatası, Izgara Karidesli Tabule, Parmesanlı Enginar confit, Antipasti Tabağı, Yaprak Ciğerli Burger, Acılı karides, Somonlu Wasabili Ravioli, Ördek Burger, Kestaneli Sufle, Karamel soslu fırında Kadayıf özellikle beğendiğimiz lezzetler. Keyifli bir akşam yemeği ya da akşamüzeri kokteyli için mutlaka uğranmasını tavsiye ettiğimiz bu yeni mekan, haftasonu akşamları çaldıkları müzikle beraber pasaja yeni bir renk ve ses getirdi. Brunch başlığı altındaki kalemlere bakınca Pazar brunchlarının efsanevi olduğunu anlıyorsunuz. Kemankeş K. Mustafa Paşa Mah. Fransız Geçidi Sok. No: 2, A Blok No: 1-2 Karaköy

IMG_6102

 • Karaköy Lokantası:  Kemankeş Caddesi 37 / Karaköy’ün gündüz & gece İstanbul’luların radarına girmesi ve bugünkü şöhretine kavuşmasında en büyük rolü oynamış lokanta, şüphesiz Aylin Okutan ve Oral Kurt çiftinin vizyoner girişimi olan Karaköy Lokantası. Eskiden sadece öğlenleri hizmet veren nefis bir esnaf lokantası iken, Autoban’ın sihirli dokunuşu sonrası Türk çinileri ile bezenmiş zevkli bir mekana dönüştü, ve bundan 5 sene önce akşamları da dolup taşmaya başladı. Gündüzleri esnaf lokantası geceleri meyhane & Türk lokantası olarak hizmet veren restoranda, akşam yemeği favorilerimiz pastırmalı humus, fava, ızgara ahtapot, kuzu ciğer ve kendi yapımı yoğurtları. Tatlıların hepsinin tadına bakmalısınız, hepsi harika. Tabii gitmeden yer ayırtmayı unutmayın. Yemekleri haricinde en sevdiğimiz diğer özelliği yer aldığı tarihi semt & bina ile uyumlu tasarım ve atmosferi. Modern bir dekor yerine, geleneksel Türk motiflerinden ilham alan orjinal ve cesur bir tasarım ile dekore edildiği için, çok daha karakterli ve güçlü bir duruş sergiliyor. Yeni nesil takipçilerine örnek olması dileklerimiz ile.

IMG_6104

 • Lokanta Maya: Kemankeş Caddesi 35A / Daha Karaköy’de -yan komuşusu Karaköy Lokanta haricinde – kimsecikler yokken, hatta geceleri in cin top oynarken, şef Didem Şenol, açtığı Lokanta Maya’da sunduğu modern mezeleri ve enfes deniz mahsülü lezzetleri ile kalbimizi kazandı. ‘Daima taze ve mevsiminde’ felsefesi ve prensibi ile hareket eden Didem Şenol, Lokanta Maya’da her gün günlük menü ile Türkiye’de ‘yeni nesil balıkçı’ kavramının öncüsü oldu.
 • Ma’Na, Kemankeş Mahallesi, Rıhtım Caddesi, Fransiz Geçidi No.53/8 / (0212) 293 09 93  /Öğle vakti Türk mutfağı sunan bir esnaf lokantası havasında olan MaNa, akşamları ise enginar, ciğer, yaprak sarma, mücver gibi çeşit çeşit mezeler sunan modern bir meyhaneye dönüşüyor. Rakı menüsü ise Türkiye’deki en geniş ve kapsamlı menü.
 • Rudolf, Kemeraltı Sokak No.10 / 10 Karaköy otelin içinde açılan Rudolf restoran, ‘Sanatsal formlarda lezzetler’ mottosuna sahip. Sanatsal dokunuşları daha kapıdan girer girmez duvarları süsleyen tabolardan hissediyorsunuz. Kullandığı tüm kadehler, tabaklar, kaseler, çatal bıçakların her biri özenle seçilmiş ve son derece şık. Yemeklerin her birinin sunumları ise ayrı birer sanat eseri gibi. Yemeğe kıyamıyorsunuz, yediğinizde ise damağınızda deneysel bir performans sanatı yaşamışsınız gibi epey memnun oluyorsunuz. Rudolf’un hem lezzetlerine, hem dokusuna hem de ruhunda sanat & asalet işlenmiş gibi. Ancak bölümlere ayrılmış mekan tasarımı yerine daha geniş bir yemek salonu bizim daha çok hoşumuza giderdi. ‘Slow food’ akımının uygulayıcısı Şef Rudolf van Nunen’in yaratıcı menüsünden en çok beğendiklerimiz, Jiro Ono balıkçı çorbası, baharatlı Veloute soslu Burrata domates sorbesi ve avokado püresi, Ege midyeli fettuccine, fasulye yatağında çıtır kadayıflı ördek bacağı confit pavé ve türk kahveli kayısı ve bademli brüle.
 • Paps Italian, Mumhane Cad. Fransız Geçidi Sok. No:16/17 / Mums’ın sahipleri anne-kız Yıldız ve İlkin Hanım’ın açtığı Paps Italian atmosferi ve de lezzetleri ile kalbimizi kazandı. Menü Papermoon’un İtalyan şefi Pino’nun danışmanlığında hazırlanmış, yemeklerde Napoli’li şef Luigi’ye emanet edilmiş. Kızkardeşi Mums gibi şirin, zevkli ve sıcacık bir mekan olan Paps’ta beğendiğimiz lezzetler saymakla bitmez. Öncelikle birbirinden lezzetli Burrata Kars Graveyeri veya trüflü Formaggi al Tartufo peynirlerini, Napoli, Milano ve Picante salamları, proscuitto, coppa, sopressata, bresaola ve füme antrikot gibi şarküterilerini ister porsiyon olarak ister peynir & şarküteri tabağı olarak Şato Kalpak şarabı eşliğinde tadabilirsiniz. Başka bir gelişinizde bir İtalyan klasiği olan Permigiana di Melenzane (parmesan ve scamorza peynirli fırında patlıcan), ızgara kuşkonmaz veya bresaola’lı salata gibi bir başlangıç, Rigatoni Norma, ev yapımı ıspanaklı fettuci veya lazanya ya da dolgun kenarlı incecik hamurlu Napoli usulü pizzalardan birisini yiyebilirsiniz. Altın vuruş için ise önerilerimiz: kahve ve çikolata soslu Panna Cotta, Tiramisu ve Sicilyalı Cannolo.
 • Tarihi Karaköy Balıkçısı: Tersane Caddesi Kardeşim Sokak No: 40, Grifin Han en üst kat / İstanbul’un en eski balıkçı lokantalarından olan Karaköy Balıkçısı sadece manzarası için gitmeyi hak ediyor. Menüsü çok kısıtlı olan restoranda salata, birkaç meze ve günlük balıklar yer alıyor, dekorasyon ve servis anlayışı biraz eski usül ancak gayet yeterli. Ayrıca zaten ışıl ışıl Haliç ve eski İstanbul manzarasının tadına doyum olmuyor. Restoranın fiyat kalite oranı da çok iyi.
 • NeoLokal, Bankalar Caddesi 11 / Şef Maksut Aşkar’ın SALT Galata’nın en üst katında açtığı yeni nesil Türk restoranına açılır açılmaz koşa koşa gittik. Ancak epey hayal kırıklığına uğradık. Aksayan servis sebebi ile uzun bir süre sadece ekmek yediğimiz, garsonların ter kokusuna maruz kaldığımız, sürekli kırılan bardak sesleri ile rahatsız olduğumuz bir ‘fine dining’ restoranını pek aklımız almadı. Lezzetleri de ayaklarımızı yerden kesmedi ancak humus, keşkek, ayran aşı, içli köfte, borani ve pepeçura tatlısından memnun kaldık. Belki yeniydi ve daha oturmamıştı, tekrar bir şans vermek gerekiyor, ancak yeni bir deneyim edinene kadar bizim hafızamızda kalan ne yazık ki budur.
 • Forneria, Necatibey Caddesi No:38 (The Haze Hotel) / 02122524848 / Arda Türkmen imzalı menüde taş fırın pizzaları ve ev yapımı makarnalar var.
 • Frenk by Chef G, Söğüt Sokak No.1 , Eski Posta Han / 02122439569 / Menüsü ve dekorasyonu Neslihan Gülçe Kılıç imzalı restoran her gün değişen menüsünda mevsimlik taze ürünlere yer veriyor.

 

 

 

HEM YİYELİM HEM EĞLENELİM DİYENLER İÇİN ÖNERİLERİMİZ

 • Mitte, Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Necatibey Caddesi, Baş Cerrah Sokak, No 1 (Gaspar’ın tam karşısında, solda) / Lucca’dan tanıdığımız Turgay Yıldız’ın merakla beklenen yeni mekanı Karaköy’de kapılarını açtı. İstanbul’un en eski tiyatrolarından birinin olduğu tarihi binada açılan mekan adını Berlin’in gözde ve trendy semti Mitte’den alıyor. Ufak bir mekanda ‘iyi müzik, iyi yemek’ konseptiyle açılan Mitte, sushi, istiridye ve birçok atıştırmalıkların menüde yer aldığı de havalı bir kulüp/gastro bar atmosferinde. İstanbul gece hayatı bir süre daha Karaköy’e akacak belli ki.
 • Mükellef, Kemankeş Karamustafa Paşa / Karaköy’de Haze Otel’in (girişinde Forneria’nın bulunduğu) terasında şefi ve televizyon programcısı Arda Türkmen’in yeni açtığı meyhane Mükellef, mükellef sofralar da sizi ağırlama iddiasında. Tava ciğer, kabak çiçeği, fava, sarma gibi 35 çeşit meze ve ara sıcak var, ve de 70-80’e çıkartmayı planlıyorlar. Yemek sonrası eğlenceli meyhane konsepti ile şimdiden dolup taşıyor Mükellef.
 • Goya, Kemankeş Karamustafapaşa Mah. Kemankeş Cad. No:77/A /Müziklerine bayıldığımız DJ Murat Tokuz’un ortağı olduğu Goya’nın konsepti iyi yemeği kaliteli eğlence ile bir araya getiren ‘fun dining’. Türk mezeleri, çorbalar ve çeşitli ana yemekler için gelin, sonra ortam için kalın. Neden? Çünkü mekân henüz Eylül’de açılmış olmasına rağmen ses getiren önemli sayıda DJ’i perşembe, cuma ve cumartesi geceleri hali hazırda ağırlamış ve ağırlıyor durumda. İyi ortama ne iyi eşlik eder peki? İyi kokteyl. Rom ve incirin büyüsüyle ortaya çıkan Ya-Man’dan şaşmayın deriz. Colonie’ye komşu olan mekan şimdiden çok gözde.
 • Colonie, Kemankeş Cad. 87 / 2015’e damgasını vurmayı başardı Colony, Geniş mekanında beton duvarları, upuzun mermer barı, açık mutfağı ile endüstriyel bir loft havası taşıyan ferah ve zevkli mekan, öğle ve akşam yemeklerinde geleneksel brasserie lezzetleri sunuyor. Ancak asıl zamanı gece 22:00’den sonra başlıyor Colonie’nin. Barına akın eden kalabalıklar özellikle haftasonları DJ performansları ile 2-3’e kadar dans ediyor.
 • Unter, Kemankeş Mahallesi, Karaali Kaptan Sok.  no:4A / Tarihi bir binanın modern dönüşümüne sahne olan bu Karaköy mekanı hem bohem hem yerel olmayı becerebilen bir mekan. Zevkli, gösterişten uzak sıcacık ve rahat ortamı, taze ekmeklerin mis gibi kokuları, sürekli değişen menüsünde her biri harika olan modern lezzetlerin yanı sıra esnaf lezzetleri ve de Cuma & Cumartesi geceleri DJ performansları ile meşhur Unter Partileri ile tüm duyularınıza hitap ediyor Unter. Üç katlı mekanın orta katı lounge, en süt katı ise partiler için kiralanıyor.
 • Gaspar:Müeyyeyzade Mahallesi, Necatibey Caddesi, Arapoğlan Sokak No.6 / 02122936660 / Münferit’in yaratıcısı Ferit Sarper’in yönetmen Gaspar Noe’den ilham alarak isimlendirdiği mekan Mayıs 2013’te açılmış ve hemen gözdeler arasına girmişti. Dekorasyonu, atmosferi, lezzetleri ile dört dörtlük bir mekan olan Gaspar, ilerleyen saatlerde de sokağa taşan kalabalığı ile trendy bir bar haline geliyor.
 • Ferahfeza: Kemankeş cad. no:31 Mimarlar Odası Binası 5. Kat, Karaköy / 0212 243 51 54 / Mimarlar Odası’nın teras katında Leb-i Derya ekibi tarafından yeni açılan Ferahfeza, gerçekten manzarası, yüksek tavanı ve dekorasyonu ile ferah ötesi. Ön terasında Galata Kulesi, arka terasında ise Karaköy Limanı ve tarihi yarımada manzarası restoranın en etkileyici tarafı. Sunduğu hem geleneksel hem de modern Türk mutfağına ait lezzerler ise gerçekten tam kıvamında. Akşamları canlı caz veya DJ performansları ile çok keyifli bir atmosfere bürünen Ferahfeza’da mutlaka önceden yer ayırtmak lazım. Bizim en sevdiğimiz saati ise gün batımında pembe gökyüzüne ve tarihi yarımadaya nazır demlenme zamanı.
 • Bej: Kemankeş Caddesi, Fransız Geçidi 11/A  / Lal Dedeoğlu imzalı restoran & lounge & bar 2012’ye Cumartesi akşamüstü partileri ile damgasını vurmuştu ve de Karaköy’ün radara girmesinde öncü olmuştu. Eski popülerliği kalmasa da hala Cuma-Cumartesi geceleri DJ performansları ile güzel müzik var, bistro lezzetleri de hiç fena değil. Keyifli bir gece geçirmek istiyorsanız, ve kalabalıklara boğulmak istemiyorsanız tercih edebilirsiniz.
 • Fosil Lounge,  Kemankeş Mah. Kemankeş cad. No:34/C K:3 /0507 812 85 31/ ‘Boğaza nazır Rock’n Roll’ konsepti ile manzaralı mekanında akşamları hamburger ve atıştırmalıklar sunarken, ilerleyen saatlerde müzik performansları lounge & bara dönüşüyor. Kokteylleri bir harika!

 

 

 

 

 

BAR VE KULÜPLER

 • Raw, Minimalist ve underground tasarımlı mekanda Çarşamba, Cuma ve Cumartesi DJ performansları yer alıyor
 • Tamirci: Gündüz hırdavat mağazası ve Gece yarısı parti mekanı & gece kulübü  /Kemeraltı Cad No: 32
 • Zelda Zonk: İstanbul’un gözde mekanları arasına yerleşen bar & gece kulübü /Bereketzade Mh. Bankalar Cd. Voyvoda Sok. No:2
 • Klüp Külah, Murakıp sok 12/ Karaköy’ün performans, konser, sergi ve pop-up pazar gibi alternatif etkinliklerine ev sahipliği yapan mekan. 1970’lerde dondurma külahı fabrikası olarak kullanılmış bir binayı mesken edinmiş Külah, Karaköy’ün bohem kimliğiyle gerçekten çok iyi örtüşüyor. Steffi, Franz&Shape, The Micronaouts, Larry Tee ve Munk’I ağırladı, Leyla Gediz, Komet,Bora Akıncıtürk’ün eserlerini sergiledi, zaman zaman özenle seçilmiş tasarım ürünlerinin satıldığı Yaprak Aras’ın geliştirdiği pop-up pazar Souq’a dönüşüyor, tasarımcı ve ünlü markaların katılımıyla gerçekleşen çeşitli workshoplara da ev sahipliği yapıyor.

 

 

KARAKÖY SANAT VE ALIŞVERİŞ ROTALARI & OTELLER

Aslında Karaköy, Beşiktaş, İstiklal, Galata gibi şehrin en hareketli noktalarına yürüme mesafesinde, Anadolu yakasına sadece 20 dakikalık bir vapur seferi uzaklığında, toplu taşıma ile her yerden ulaşım kolaylığına sahip olduğu ve de tamamen düz ayak olduğu için ideal bir gezinti destinasyonu. Boğazın, Haliç’in ve şehrin en canlı balık pazarı olan Perşembe Pazarı’nın dibinde oluşu itibarı ile çok sık vapur trafiğine sahip.
IMG_6092

Otantik ve ham dokusu gerçekten Karaköy’ü benzersiz kılıyor. Daracık labirent gibi sokaklarında ne gibi sürprizler ile karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz. 50 -60 yıldır kuşaktan kuşağa aktarılan mahalle bakkalları, berberleri, fırınları, matbaalar gibi aile işletmeleri hala ayakta.
IMG_6100

Tarihi dokusu, denize açılan sokakları, yer yer keşmekeşi ve kalabalığı,ayakkabı boyacıları, nalburları, elektirikçileri, hanları, hamamları, kiliseleri, camileri, esnaf lokantaları, kafe ve barları ile eksantrik bir dünya Karaköy.  Sadece binaları için tüm gün sokaklarını arşınlamaya değer. 19.yy’ın sonlarına ait Osmanlı mimarisi etkisinde ihtişamlı Art Nouveau binaları Osmanlı Bankası, Karaköy Sarayı veya Türk Denizcilik İşletmeleri binaları, Kurşunlu Han gibi birçok güzel Han, Kılıç Ali Paşa Hamamı, birçok sinagog ve Türkiye’nin tek Ortodoks kilisesini burada bulacaksınız.

Bölgenin en ticari noktası olan Bankalar Caddesi – eski ismi ile Voyvoda Caddesi- 1850’lerde Galata’nın ana caddesi ve Karaköy’e açılan kapısı imiş. Avram Komando’nun yaptırdığı merdivenlerin eşi benzeri yok.  Caddenin en önemli binaları ise Salt Galata, Vault Karaköy, The House Hotel.

 

SANAT GALERİLERİ VE MÜZELER

 • artSümer: Aslı Sümer’in kurduğu, resim, fotoğraf, çizim, heykel, video gibi farklı alanlarda eserlere ve disiplinlerarası çalışan sanatçılara ev sahipliği yapan sanat galerisi / Kemankeş Mahallesi, Mumhane Caddesi Laroz Han 67
 • Elipsis Galeri: Sinem Yörük ve Kerem Yörük’e ait fotoğraf sanat galerisi ve Chroma Copy baskı merkezi / Hoca Tahsin Sokak, Akçe Sokak, Akçe Han, No: 10
 • Galeri Manâ:  Mehveş Arıburnu ile Suzanne Egeran’ın birlikte kurduğu bir sanat galerisi / Kemankeş Mahallesi, Ali Paşa Değirmeni Sokak, 16-18
 • İstanbul’74: Demet Müftüoğlu Eşeli ve Alphan Eşeli’nin açtığı sanat ve kültür platformu ve sanat galerisi/ Kemankeş Caddesi, Galata Sarap İskelesi Sokak, Süha Fazlı Han 8/3
 • Space Debris, Hoca Tahsin Sok. 15 / New York’lu genç bir sanatçı tasarından işletilen çok fonksiyonlu sanat merkezi, özellikle interaktif multimedya eserlere ve işlerine odaklanıyor.
 • İlmisimya: Hasan Emre Dipşar ve Enif Yavuz’un fotoğraf stüdyosu ve sergi alanı/ Akçe Sokak 6/A
 • BAS: Sanatçıların basılı hale getirmek istedikleri çalışmaları basan ayrıca dünyadan ve Türkiye’den sanat yapıtı olarak üretilmiş basılı işler koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor / Necati Bey Caddesi, 32/2
 • Dükkan:Bir Sanat Mekanı / Kemankeş Caddesi, Fransız Pasajı 59/16 C Blok
 • Kasa Galeri:  Sabancı Üniversitesi, Karaköy İletişim Merkezi Bankalar Cad. No:2
 • Galeri İlayda: Kemankeş Mahallesi, Ali Paşa Değirmeni Sokak No.12
 • Schneidertempel Sanat Merkezi: Bankalar Cad. Felek Sk. No:1
 • Axa Oyak Sanat Galerisi: Karaköy Meydanı Nordstern Han
 • SumaHan Voyvoda: ‘fresh art beats!’ sloganıyla açılan sergi ve performans mekanı SumaHan, farklı disiplinden yabancı sanatçılara ev sahipliği yapan sanat merkezi. Ayrıca kısa dönem kiralanan mobilyalı loftlardan oluşuyor / Bankalar Caddesi Yanıkkapı Sokak No:7-9
 • İstanbul Modern Sanat Müzesi ve Antrepolar:  İstanbul Modern’de 2 farklı sergi alanı yer alıyor. Üst katta, Türkiye modern ve çağdaş sanatını, başlangıcından günümüze kronolojik bir anlatımla sunan müzenin sabit koleksiyonu yer alıyor, alt katta ise Süreli Sergiler Salonu, Fotoğraf Galerisi ve Pop-up alanlarında değişken sergiler yer alıyor. Ayrıca Liman sahasında yer alan diğer antrepolar bienal gibi organizasyonlara veya Van Gogh gibi farklı sergilere ev sahipliği yapıyor / Meclis-i Mebusan Cad. Liman Sahası
 • SALT Galata: 1892’de Fransız asıllı Levanten mimar Alexandre Vallaury tarafından Bank-ı Osmanî Şahane için tasarlanıp inşaa edilmiş bina, detaylı bir restorasyon projesi sonucu, sergi ve performans alanları, müze, oditoryum ve arşiv olarak hizmet veriyor / Bankalar Caddesi 11
 • Musevi Müzesi, Karaköy Meydanı, Perçemli Sk / Eski bir sinagog’da yer alan müze Türkiye’de asırlardır yaşayan Musevilerin hikayelerini aktarıyor.

 

 

 

TASARIM / MODA ATÖLYE VE MAĞAZALARI

 • Mae Zae, Hoca Tahsin Sokak No.16A / (0212) 288 77 68 / Sevgili Münire Alabaz’ın açtığı ismi Sümerce ‘Ben-Sen’ anlamına gelen mekan sokaktan bakınca sadece bir lamba bir tablo’dan ibaret ufak bir yer gibi görünüyor. Ancak merdivenlerden aşağı indiğinizde yeni bir dünya açılıyor önünüze, yüksek tavanlı ferah ve hoş mekanda el yapımı seramikler, bitkiler, Triwa güneş gözlükleri, saatler, obje ve kıyafetler, takılar, fincanlar, retro mobilyalar ve daha pek çok şey satılıyor. Sanki çok cool bir loft eve alışverişe gitmişsiniz gibi.
 • Kağıthane: Emine Tusavul’un kağıttan yapılan tasarımlarının sergilenip satıldığı dükkan / Kemankeş Caddesi, Fransız Geçidi 11
 • Fashion @ Eye Pop Up Store:  Türkiye’nin vintage gözlük ustası Mehmet San’ın 1960lar’dan itibaren oluşturduğu güneş gözlüğü koleksiyonu Labistanbul designshop’un içinde pop up store olarak yer alıyor / Kemankeş Caddesi, Fransız Geçidi C Blok 9
 • Junk: retro ve punk vintage ev eşyaları satan orjinal ve keyifli butik / Kılış Ali Paşa Mescidi Sok.
 • Labistanbul designshop: Esra Sönmez İşlek ve Bediha Güngör’ün aksesuar, ayakkabı, obje ve tasarım dükkanı ve mimarlık ofisi / Kemankeş Caddesi, Fransız Geçidi C Blok 9
 • 333 KM: İç mimar ve tasarımcı Deniz Duru’nun tasarım ve mobilya mağazası / Kemankeş Caddesi, Fransız Geçidi 53/C4

IMG_6080

 • Selda Okutan: Adeta hikayeler anlatan enstelasyonlar olan, ağırlıklı insan figürlü takıların yaratıcısı Selda Okutan’un takı atölye ve mağazası / Kemankeş Mahallesi, Ali Paşa Değirmeni Sokak 10/A
 • Atölye 11: Burcu ve Levent Çipiloğlu’n ait ev tekstil, akseusar ve tasarım dükkanında, ipek yastıklar ve yastıkların yanı sıra, Deniz Barlas’a ait takılar yer alıyor. / Mumhane Cad. No:47
 • Bey Karaköy: Mumhane Caddesi No.5 / (0533) 564 68 96 / Sadece beylere özel bu hip butikteki tshirtler ve dar kotlar bizi biraz zorlasa da, Envanter Heritage deri çantalar, cüzdanlar, ipod kapları, anahtarlıklar, kalemlikler harika.
 • Souq, her ay Kulüp Külah’ta kurulan pop-up pazar müstesna Türk ve yabancı tasarımlarına ev sahipliği yapıyor. 3.dalga kahvenizi içerken, kıyafet, aksesuar, çanta, gözlük, hatta motorsiklet bile alabileceğiniz yeni nesil Pazar konsepti Yaprak Aras’ın buluşu.
 • Sahi istanbul Kılıç Ali Paşa Mescit Sok. No:2 / Aynı anda konsept bir butik ve pastane olan Sahi, Kılıç Ali Paşa camiine nazır konumunda, Türk tasarımı malzemeler ve aksesuarlar almak ve de tatlı & kahve molası vermek için harika bir seçenek.
 • Fil books, Ali Paşa Değirmeni Sok 1/1  / Kafe, sergi alanı & kitapçı
 • Hiç, Lüleci Hendek Cad. 35 Galata / Geleneksel ve moderni harmanlayan yastık ve kilim tasarımlarının yanı sıra modern objeler, aksesuarlar ve tasarımları ile son derece rafine ve zevkli bir ev dekorasyon & tasarım mağazası
 • Magnolia Lüleci Hendek Cad. 49/b Galata / Kendinizi raflarda kaybedeceğiniz bu küçücük kitapci adeta bir harikalar diyari

 

Alışveriş için Galata’ya uzanalım derseniz:

 • Hiç Crafts: Mobilya tasarım ve aksesuarları mağazası / Hacı Mimi Mahallesi Lüleci Hendek Sokak No.35
 • Uttu: Mimar ve tasarımcı Gökçe Çıbık’ın moda tasarımları / Rıhtım Cad. Fransız Geçidi B Blok No: 57
 • Lastik Pabuç: Kemankeş Mahallesi, Mumhane Caddesi, Murakıp Sokak NO: 18A
 • Magnolia Kültür,Lüleci Hendek Cad. No:49B, Galata
 • Arşiv, Serdar-ı Ekrem Caddesi No:19 Galata, Beyoğlu, Galata
 • Lunapark, Serdar-ı Ekrem Caddesi No: 17 / B, Galata
 • Puerta Galata, Serdar-ı Ekrem Caddesi. Hoca Ali Sok. No:17A-B, Galata

 

 

OTELLER

 • Karaköy Rooms, Kemankeş Caddesi. Galata Şarap İskelesi Sokak No:10 / Karaköy Lokantası’nın üzerinde yer alan ve sahipleri tarafından hayata geçirilen Karaköy Rooms bizce modern gezginler için semtin en cazip oteli. Apart otel mantığı ile çalışan işletmenin, zevkli dekore edilmiş geniş odalarında banyo ve mutfak yer alıyor. Ufacık bir resepsiyonu var, ve de lobi, lounge gibi ortak alanları olmaması sebebi ile sadece yatmadan kalkmaya otelde vakit geçirmek isteyenler için ideal.
 • 10 Karaköy, Kemeraltı Sokak No.10 / Karaköy’ün en güzel binalarından birisi olan tarihi Balıklı Han’ın titiz renovasyonu sonrası açılan 10 Karaköy otel, Karaköy’ün yeni havalı yakışıklısı. Şu aralar altındaki Rudolf restoran ve özel partileri ile çok gözde. Bizce asıl yazın terası enteresan olabilir.
 • The House Hotel, Bankalar Cad. /Karaköy’ün bohem ruhuna mükemmel bir uyum sağlayan Vault Karaköy The House Hotel 2014’te açıldı. 1863 yapımı neo-rönesans mimarideki tarihi Cemaat Han binası, mimar Han Tümertekin tarafından, orjinal mermer merdivenleri, şömineleri, 5 metre yüksekliğinde, desenli tavanları, seramik yer karoları ve kartonpiyerleri muhafaza edilerek restore edilmiş, modern iç dekorasyon ise Sinan Kafadar tarafından gerçekleştirilmiş. Zaman zaman sanatsal etkinlik ve sergilere ev sahipliği yapan 63 odalı otelin üst katlarında muhteşem Haliç, Sultanahmet, Topkapı Sarayı ve Mısır Çarşısı manzaraları var.
 • Haze Otel, Necatibey Caddesi No:38
 • Karaköy Port Otel / Kemankes Karamustafa Pasa Mah., Tophane Iskele Cad., No:10
 • Sub Hotel / Necatibey Cad. No:91
 • Gradiva Hotel / Bereketzade Mh. Bankalar Cd. Voyvoda Sok. No2
 • Romans Culture Hotel / Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak No:2
 • Novotel Karaköy / Rıhtım Caddesi üzerine Vakıflar bölge müdürlüğünün bulunduğu Karaköy Binası ve Kozluca Han alanına inşaa edilen Novotel 2016’da hizmete girecek.
 • Ayrıca Bankalar Caddesi ve Tophane’de yer alan General Sigorta ve Türkbankbinaları otel projeleri olarak hayata geçecek

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir