İSTANBUL ORGANİK PAZARLARI

 

Çocukluğumuzun sebze ve meyvelerindeki tada, kokya, renklere özlem duyanlardansanız, yapay dopingle üretilmiş gıdalar yerine, Anadolu’nun gerçek mis kokulu mahsüllerini arayanlardansanız, suni gübrelerin, zararlı ilaç ve kimyasallar değmediği, hormon ve antibiyotiğin kullanılmadığı organik lezzetlerini, tohumlarının üretiminden, mahsulün ekibim, biçimi, yetiştirilmesi, saklanması ve paketlenmesine kadar hiçbir kimyasal işleme uğramayan besin ve doğal temizlik ürünlerini bulabileceğiniz bazı adresler var Türkiye’de.

 

Sağlıklı ve doğal beslenme ve yaşama bilincimiz arttıkça, bağışıklık sistemimizi nasıl etkilediğini bilemediğimiz paketli ürünler ve seri üretim besinlerden uzak durup, besin değerlerini koruyan doğal organik gıdaları, evimizi koruyacak temizlik ürünleri, tenimizi koruyacak çamaşır ürünleri, kendimizi ve ailemizi koruyacak giysiler, kişisel bakım ürünleri tüketmek istiyoruz. Ve artık evimize yakın bir semtte ya da erişebileceğimiz mesafede mutlaka de bir organik Pazar veya dükkan bulabiliyoruz.

organicpazar2

Feriköy (Şişli) Organik Pazarı

2006’dan beri Cumartesi günleri açık olan bu Pazar’da 800’den fazla çiftlikten gelen 200’den fazla çeşit sertifikalı organik ürün bulmak mümkün. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Şişli Belediyesi işbirliğinde kurulan bu pazarda, sebze, meyve, zeytin, zeytinyağı, peynir, bal, pekmez’den, Malatya kayısısına, Hatay domatesine, Türkiye’nin dört bir yanından gelen her türlü mahsulü bulabilirsiniz. Konum olarak en merkezi Pazar. Metro ile ulaşım oldukça kolay, Osmanbey durağında inip Pangaltı çıkışından çıkınca 10 dakikalık yürüme mesafesiyle pazara varıyorsunuz. Pazar sonunda gözleme ve ayran keyifini unutmayın!

Adres: Cumhuriyet Mah. Gökkuşağı Sok. Feriköy, Şişli

 

Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı

2010 yılından beri her Çarşamba Özgürlük Parkı’nda kurulan Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı, Anadolu yakasında oturanların favorisi. Sertifikalı meyve ve sebzeler dışında kurutulmuş organik ürünleri yumurtalar, ballar, salçalar, organik sızma zeytinyağları, mısır-buğday unları gibi Ankara, Niğde, Nevşehir, İzmir, Çanakkale gibi Türkiye’nin dört bir yanından gelen ürünleri bulmak mümkün. Kadıköy pazarının en güzel yanı ise “Gel ablaa gelllll” diye bağırarak ürünleri tanıtmak yasak. Oldukça sakin, sessiz ve nezih bir alışveriş ortamı var.

Not: Türkiye’nin farklı illerinden sertifikalı organik ürün yetiştiricileri ürünleri en taze haliyle alabilmemiz için pazarın 1 gün öncesinde taptaze getiriyorlar.

Adres: Özgürlük Parkı, Selamiçeşme, Göztepe, Kadıköy

Sarıyer Organik Halk Pazarı

Sarıyer Belediyesinin desteği ile Sarıyer köylerinde tarla ve bahçelerinde çiftçilerin kendi üretimi olan organik ürünler, “Üreticiden Tüketiciye” anlayışıyla Sarıyer Merkez Mahallesindeki İlköğretim Okulu yanındaki alanda, her pazartesi günü kurulan Organik Halk Pazarı’nda satışa sunuluyor.

Şht. Mithat Yılmaz Cd. No:95, Sarıyer

Bakırköy Organik Halk Pazarı

Cuma günleri 10.00 ile 20.00 arası Airport Alışveriş Merkezinin arkasında bulunan açık otoparkta kurulan pazarda, hepsi ekolojik sertifikalı meyve sebzelerin yanı sıra, pamuk, makarna, ekmek, temizlik ve kozmetik malzemeleri yer alıyor. Terichen sabah erken gidin, Bakırköy Cuma öğlenden itibaren çok kalabalık oluyor.

Airport Outlet Center Otopark, Londra Asfalti Kuleli Mevkii E-5 Karayolu Üzeri, Bakırköy

Zeytinburnu Organik Halk Pazarı

Cumartesi günleri açık olan bu pazarda, portakal, elma gibi birçok meyveden tutun; pancara, doğal gübreye, filizlenen çay yapraklarına, buzdolabınızdan eksik olmayan sebzelere kadar her şeyi bulabilirsiniz. Zeytinburnu uzak gelebilir ancak toplu taşıma ile ulaşım oldukça kolay. Topkapı Metro ve Metrobüs duraklarına yalnızca 150 metre. Aynı zamanda özel araçla gidecek olanlar için kocaman bir otoparkı var ve ücretsiz.

Adres: Topkapı Merkez Efendi Camii yanı.

Maltepe Organik Halk Pazarı

Ekolojik Üreticiler Derneğin’nin işbirliği ile kurulan bu pazardaki ürünler uzman ziraat mühendisleri tarafından denetleniyor. Pazar günleri saat 08.00 ile 19.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Altayçeşme Mahallesi, Kışlalı Caddesi, No:18, Maltepe

Kartal Belediyesi Ekolojik Pazar

2012 yılında kurulan ve Pazar günleri açık olan bu pazarda organik sebze, meyve, gıdaların, bitkisel yağlar, bakım ürünleri ve oyuncak alışverişinizi yapmanın yanı sıra , ısıtma ve havalandırma sisteminin olduğu çadırda ekolojiyle ilgili sohbetler ve atölye çalışmalarına katılabiliyorsunuz.

Adres: Kartal Meydanı

Beylikdüzü Organik Pazarı

“Pazar Yeri” isimli alanda her Cumartesi kurulan bu pazarda sertifikalı organik yumurta, meyve ve sebzelerin yanı sıra bakliyat, süt ürünleri, kahvaltılıklar, makarna, pamuk, şampuan, temizlik malzemeleri bulabilirsiniz.  Evet biraz uzak ancak, kışın soğuk ve yağışlı günlerinde kapalı alanı sayesinde rahat alışveriş yapılabiliyor.

Adres: Anadolu Caddesi ve Osmanlı Caddesinin kesiştiği köşede “Beylikdüzü Çarşamba Pazarı” olarak bilinen alanda.

 

 

Küçükçekmece % 100 Ekolojik Pazarı

Yaklaşık 2 sene önce açılan, Pazar günleri kurulan, Küçükçekmece Ekolojik Pazarı oldukça geniş bir alanda yüksek tezgah sayısı ile sebze, meyve, et ürünleri, süt ürünleri, tahıl, bakliyat, zeytinyağı, bal, kuruyemiş ve kozmetik ürünleri gibi geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Adres: ArenaPark AVM, Atakent Mh., Çiçekli Vadi Cd. No:1, Küçükçekmece

 

 

Organik Değil Ama Yaşamaya Değer Pazar Deneyimler

Beşiktaş Semt Pazarı, her Cumartesi espirili esnafın atışmaları ile şenlenen Pazar’da, yiyeceklerin yanı sıra kıyafet, ayakkabı, takı, toka, ev tekstil ve dekorasyonu ürünleri bulabilirsiniz.

Beyoğlu Balık Pazarı: Tarihi 350 yıl öncesine uzanan bir kültürel miras olan bu Pazar, farklı balık ve mezelerini bulmak için ideal.

Fatih Cuma Pazarı: Cumaları kurulan pazarda sebze ve meyvenin envai çeşidini bulabilirsiniz. Ayrıca Fatih Parkının yanıbaşında kemerli caddenin üzerinde Büryan Kebabı ve Ocakbaşı restoranı arasında daimi tezgahlarda yer alan Fatih Kadınlar Pazarında yöresel peynir, bal, tütün ürünleri satılıyor. Sur Ocakbaşında bir kebap yemeden dönmeyin.

Yeşilköy Pazarı: Çarşamba günleri kurulan Pazarda, sebzenin yanı sıra Trakya, Akdeniz ve Ege’ye özgü çeşit çeşit taze otlar, yemiş ve meyveler bulabilirsiniz.