IGUAZU İZLENİM VE ROTALAR

 

RENGARENK VE COŞKULU IGUAZU

 

Arjantin’in kuzeydoğusunda; Arjantin, Brezilya ve Paraguay sınırları arasında yer alan Iguazu etkileyici ve gür şelaleleri, tropik yağmur ormanları, papağanları, kelebekleri, zengin fauna ve florası ile adeta bir cennet bahçesi. Sıcak hava, aşırı nem, devasa tropik ağaçlardan yansıyan yeşilin binbir tonu ile tam bir yağmur ormanı Iguazu.

 

Guarani kültüründe Iguazu’nun bir aşk hikayesi sonucu oluştuğuna inanılıyor. Efsaneye göre Iguazu nehrinde Mboi adında dev bir yılan yaşarmış. Her yıl köylüler Mboi’ye törenle genç bir kız kurban ederler, bu töreni izlemeye bütün kabileler katılırmış. Yine böyle bir seremoni öncesi çevre kabilelerden genç bir delikanlı olan Taroba o yıl kurban olarak seçilen Naipi’ye aşık olmuş ve kurban edilmesini önlemek için onu kaçırmış.

 

Bunu öğrenen Mboi çok öfkelenmiş ve genç aşıkları engellemek için nehrin altında kıvrılarak etraftaki kayaları çatırdatmış, kayaların kırılmasıyla Iguzau şelaleleri oluşmuş. Genç aşıkları cezalandırmak için de onları bir ağaca dönüştürmüş. Şimdi bu ağaçlar nehrin iki yakasında karşılıklı duruyorlar. Buna göre akan şelale suları Naipi’nin uzun saçlarını temsil eder. Mboi de Şeytanın Boğazı adı verilen en büyük şelalenin altında saklanmaktadır. Ancak gökkuşağı çıktığında bir köprü oluşturur ve bu sayede iki sevgili birbirine kavuşur. Gökkuşağının renkleri bize aşkın güzelliğini gösterir.

 

Iguazu da aşkın kendisi gibi; coşkulu, rengarenk ve heyecan dolu.

 

Iguazu Milli Parkı, 275 adet şelaleyi ve 2000’den fazla bitki türünü barındıran, yaklaşık 550 çeşit kuş ve memelinin yaşadığı, 70.000 hektara yayılmış bir doğa harikası. Şelaleler bundan 200.000 yıl önce Parana ve Iguazu nehirlerinin birleştiği yerde oluşmuş. Guarani dilinde büyük su anlamına gelen Iguazu, 1542’de İspanyollar tarafından keşfedilmiş, o zamana kadar burada Güney Amerika yerlileri Guaraniler yaşıyormuş. 1934’de milli park, 1984’de Unesco Dünya Mirası olarak kabul edilen Iguazu, çok iyi korunan doğal bir hazine.

 

Iguazu Şelaleleri 3 kilometreyi bulan uzunluğuyla dünyanın en genişi. Iguazu Milli Parkı’nın yarısı Brezilya diğer yarısı Arjantin tarafında yer alıyor. Şelalelerin çoğu Arjantin tarafında yer alıyor, Arjantin tarafında şelaleleri yakından görebiliyor, Brezilya tarafında ise birbiri ardına dizilen şelalerin muhteşem manzarasını seyredebiliyorsunuz.

 

Arjantin’de yer alan Puerto de Iguazu kasabası şelalere 11 km uzaklıkta. Bu küçük kasabanın tek geçim kaynağı şelalelerden elde edilen turizm geliri. Burada Guarani kültürünün izlerine hala rastlamak mümkün. Yerliler genelde yaptıkları el işlerini satarak geçimlerini sağlıyor ve kasabanın yakınındaki “aldeada” adı verilen koruma altındaki bölgede yaşıyorlar.

 

Arjantin kısmı ekoloji tren ile dolaşılabiliyor. Ardından metal köprülerin üzerinden şelalelere yürünüyor. ”Garganta del Diablo” (Şeytanın Boğazı) Iguazu’nun en görkemli şelalesi; 80 metre yüksekliğindeki Garganta del Diablo’yu göğe doğru yükselen yoğun sis bulutundan hemen fark etmek mükün. Yaklaştıkça artan gürültüsü ve dev köpükleri ile sizi ürküten bu şelalede, doğanın gücüne bu kadar yakından tanıklık etmek muhteşem bir duygu. Baktıkça sizi adeta hipnotize ediyor.

 

Ayrıca ormanın içinde birkaç kilometrelik bir yürüyüş rotası ile irili ufaklı birçok şelaleyi ziyaret ederken Tukan papağanlarında ve binbir renkte kelebeğe rastlamak mümkün.

 

Milli parkın Brezilya’daki kısmı ülkenin Foz do Iguaçu şehrinin yakınlarında. Foz do Iguaçu, 30 yıl öncesine kadar küçük bir kasaba iken, günümüzde 300.000’i aşan nüfusuyla önemli bir turizm ve ticaret merkezi. Bu hızlı gelişimin sebebi dünyanın en büyük hidro-elektik santrali olan Itaipu Barajı’nın bu bölgeye inşa edilmesi. 1977 yılında faaliyete geçen santral, Brezilya ve Paraguay arasındaki Parana nehri üzerinde bulunuyor. Modern dünyanın harikalarından biri olarak kabul edilen Itaipu tek başına Paraguay’ın elektrik ihtiyacının tümünü, Brezilya’nın ihtiyacının ise dörtte birini karşılıyor.

 

Iguazu milli parkının Brezilya yakası muhteşem manzaralar sunuyor; kızıl ve yeşil yüksek kayalardan dökülen sayısız şelale ve onları çevreleyen uçsuz bucaksız bir yağmur ormanı. Brezilya kısmında büyük gagalı tukanlardan, rakun benzeri sevimli koatilere kadar birçok tropik canlıyı doğal ortamlarında görme fırsatı buluyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OTELLER
Sheraton
Hotel Cataratas
Tropical Cataratas
Yacutinga Lodge, Iguazú River
Estancia Rincon del Socorro, Esteros del Ibera
Posada de la Laguna, Esteros del Ibera

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir