HAVANA OTELLERİ

Ispanyol Kolonyal mimarisinin Latin Amerika’daki en güzel örneklerini sahneleyen Havana’da, modern gezginin alışkın olduğu lüks, konforlu ve tasarım oteller yerine, sizi zamanda geriye taşıyan atmosferik tarihi oteller ağırlıkta.

 

TRENDY OTEL

 • Hotel Saratoga, Paseo del Prado Ave. 603 / Şehrin en yenisi olan Saratoga, Havana’nın en lüks ve konforlu oteli. La Habana Vieja meydanının köşesinde, El Capitolio binasının çaprazında, Partagas Tütün Fabrikasının karşısında, yani eski Havana’nın kalbinde yer alan, tarihi 1870’lere uzanan efsanevi Saratoga binasının renovasyonu ile hayata geçirilen otel, çağdaş ve neo-klasik stilin sentezi olan zevkli bir dekorasyona sahip. Ahşap, mermer, demir gibi geleneksel dokular modern dokular ve tasarımlar ile uyum içinde harmanlanmış. Otelin teras katında yer alan Mirador Restoran & Bar, Fraternity Parkının palmiyeleri üzerinden nefis eski Havana, Havana körfezi ve okyanus manzarası ile şık bir öğle yemeği veya akşamüstü içkisi için mükemmel bir adres.

 

 

 

LÜKS KLASİKLER

 • Hotel Santa Isabel, Calle Calle Baratillo 9, Vieja Habana / Enfes kolonyal mimarisi ile eski Havana bölgesinin kalbindeki en güzel meydan Plaza de Armas’a bakan, 18.yydan kalma etkileyici bir konakta yer alan otel, Havana’nın en eski ve köklü otellerinden birisi. Dünyaca ünlü birçok politikacı, sanatçı ve medyacıyı ağırlayan otel, antika mobilyaları ve dekorasyonu, ağırbaşlı atmosferi ile klasik bir zarafet simgesi.
 • Hotel Inglaterra, 416 Paseo de Martí, La Habana / Şehrin en eski 2. oteli olan Inglaterra,  eşsiz mimarisi ile şehrin vazgeçilmez bir klasiği. Orjinal renkli camları, mozaikleri, İspanyol hanedanlık amblem ve semoblleri, resimler ve süslemeler ile bezenmiş tavanları ile kolonyal atmosferi yaşatan, Küba tarihine tanıklık etmiş bina ulusal bir abide ve kültür mirasi olarak ilan edilmiş. Aralık 1875’de açılmış otel 2015’de 140. yıldönümünü kutluyor.
 • Mercure Hotel Sevilla Havana, Calle Trocadero 55 / 1908 yılında kolonyal mimaride inşaa edilmiş enfes bir bina. Graham Green’in ‘Havana’da İki Adamımız’ filminin çekildiği otel Al Capone, Josephine Baker, Caruso gibi ünlü isimleri ağırlamış. Otelin tam ortasında harika bir avlusu, yüksek tavanlı antikalar ile bezenmiş adeta geçmişte yaşayan iç mekanlarında da lobisi, restoranı, barı, müzesi, pasajı var. 9. katta yer alan panaromik eski şehir manzaralı restorandan eski şehrin binalarını, sokaklarını, limanı, okyanusu, gökyüzüne uzanan Moro kalesini seyredebiliyorsunuz.
 • Hotel Nacional de Cuba, Calle 21 y O, Vedado/ Churchill, Rita Hayworth, Hemingway, Gary Cooper, Nat King Cole, Frank Sinatra, Ava Gardner, Marlon Brando, John Wayne, Jean Paul Sartre ve Simone de Beauvoir, Che Guevara, Marquez, Robert de Niro, Ford Coppolla, Hugo Chave gibi dünyaca ünlü politikacı ve sanatçı ünlüleri ağırlamış Hotel Nacional, Havana’nın en şık, en köklü ve en seçkin otellerinden birisi. Vedado mahallesinde, Malecon’un sonunda körfeze ve okyanusa tepeden bakan kayaların üzerinde, 1930’larda Art Deco stilinde inşaa edilmiş bu göz alıcı bina, efsanevi avlusu, bahçesi, 457 odası, geniş koridorları, kabare odası, ve iki havuzuyla Havana’nın en soylu otellerinden. Eski Havana bölgesine biraz uzak olduğu için burada konaklamayı tercih etmezseniz bile, mutlaka bir avlusunda akşamüstü kokteyli keyfi yapın. Şehre gelen tüm ünlüler mutlaka burada oluyor. Bizim şansımıza Pierce Brosnan ile karşılıklı kadeh kaldırmak düşmüştü.
 • Hotel Florida, Calle Obispo, Ciudad de La Habana / Havana’nın en ünlü caddesi olan Obispo üzerinde sanat galerileri ve müzeler arasında yer alan kolonyal mimarideki Florida, 1885’den beri misafirlerini ağırlayan bir klasik. Tropik yeşillikleri, egzotik kuşları, yeşil-beyaz zeminleri ve demir balkonları ile avlusu çok keyifli. Konaklamanız sırasında bu avluda taze papaya suyu ve piyano resitali eşliğinde kahvaltı yapabilir, akşam yemeğinde Küba lezzetlerini tadabilirsiniz. Otelde konaklamıyorsanız bile, bu avluyu görmek için dilerseniz bir kahve molası verebilirsiniz.
 • Hotel Telegrafo Havana, Calle Prado 408 / 1860’dan beri ziyaretçileri ağırlayan Telegrafo 1888’de bugünkü konumuna taşınmış ve Küba’nın ilk telegraf istasyonu binasında kapılarını misafirlerine açmış. Yüksek tavanları, kemerli kolonları ve kapıları ile dönemine göre daha çağdaş bir dekorasyon stilinde inşaa edilmiş otel, o dönemin modern sanat galerisi gibi. El Capitolio’nun yanıbaşındaki 63 odalı otel, kolonyal şehir merkezine yürüme mesafesinde.
 • Hotel Ambos Mundos, Calle Obispo 153, Viejo Havana / Ambos Mundos, Küba tarihine tanıklık etmiş başka bir otel. Bir dönem Ernest Hemingway otelin 511 numaralı odasında yaşamış ve ‘Çanlar Kimin İçin Çalıyor’ romanını burada yazmış. Bu oda bugün bir Hemingway Müzesi olarak ziyaretçilerer açık. 1930’lardan kalma antika asansörü, eski Havana manzaralarına nazır enfes teras bar & restoranı ile görülmeye değer tarihi bir miras. Eski Havana’nın kalbinde Plaza de Armas’a 2 dakika mesafede yer alıyor.
 • Hotel Parque Central, Neptune e Prado / Dünyanın en büyük bale okuluna ev sahipliği yapan Havana’da, bu yetenkli balerin ve baletlerin enfes şovların ev sahipliği yapan Gran Teatro’nun yanında yer alan kolonyal stildeki şık otel. 50 ve 60’ların en gözde otellerinden birisi. Otel eski Havana’da Katedrale, Malecon sahiline, Plaza de Armas’a birkaç dakika uzaklıkta yer alıyor.
 • Hotel Palacio del Marques de San Felipe y Santiago de Bejucal, Calle de los Oficios No. 152 esquina a Mercaderes / St. Francis of Assisi meydanında yer alan görkemli kolonyal binada yer olan otel, gösterişli bir barok ön cephe ile sizi karşıladıktan sonra, içeri girdiğinizde karşınıza çıkan minimalist iç dekorasyon estetik bir tezat oluştuyur. San Felipe’nin terasında oturup, tarihi meydanı ve İtalyan sanatçı Giuseppe Gaggini’nin Carrara mermerinden eseri olan Fuente de los Leones çeşmesini izleyerek içkinizi yudumlayabilirsiniz.

 

 

 

BUTİK EV OTELLER

 • Casa Vitrales, Calle Habana 106 / Osmani Hernández, son yıllarda Havana’daki eski kolonyal evleri renove ederek butik otele dönüştürme akımının öncülerinden. Casa Vitrales’te enfes yer seramikleri, 19. yüzyıldan kalma kepenkleri ve duvar süslemelerini orjinal şekli ile korunurken, rahat ve konforlu yataklar, modern aydınlatmalar ve banyolar ile çağdaş dokunuşlar içeren çok zevkli bir renovasyon ortya çıkmış. 9 odalı butik otel eski Havana’nın merkezinde.
 • Casa Pedro-María, Calle Chacón 209 / Pedro ve María, Museo de la Revolucion’un hemen karşı köşesinde yer alan tek katlı kolonyal bir evi, renove ederek, samimi ve zevkli bir butik otel olarak hayata geçirmiş. Orjinal taş duvarları, ahşap tavanları, nefis avlusu, ve çatı terası ile sıcacık bir atmosfere sahip otel, eski Havana’nın Morro kalesine yakın bir bölgesinde yer alıyor.
 • Casa Armandro, Centro Habana / Eski Havana’nın göbeğinde, 1900’lardan kalma bir kolonyal konata yer alan Casa Armando, iki suit odası ile daha ufak daha kişisel bir deneyim arayanlar için ideal. Denize yakın bina, şehrin tüm tarihi noktaların yürüme mesafesinde.
 • Tropicana Penthouse, Calle Galiano, Centro Habana / Eski Havana’nın kalbinde, 1950’lerden kalma art deco bir binada yer alan penthouse, Kübalı ve İngiliz bir çift tarafından retro stilde renove edilmiş. Okyanus, liman, El Morro ve Cabana kaleleri manzaralı geniş terası ile özellikle romantik çiftlerin tercih edebileceği bir ev otel.

 

 

MODERN OTELLER

 • NH Capri La Habana, Calle 21 between N and O, Vedado / Nacional otele yakın bir konumda yer alan Capri, 50’lerde şehri yöneten mafyanın gökdelen oteli olarak inşaa edilmiş. Teras havuzu, Mikhail Kalatozov’un 1964 tarihli efsanevi belgeseli Soy Cuba’nın açılış sahnesinde yer alan otel, devrim sonrası şaşası ve cazibesini yitirmiş, ve devlet tarafıından 2003’te kapatılmış. 2014’de NH Otel zincirinin bir üyesi olarak yeniden açıldı. Nefis Florida boğazı manzaralarına nazır odaları, çağdaş ve sade bir dekorasyona sahip. Duvarları 1950’lerden kalma siyah beyaz orjinal Havana fotoğrafları süslüyor. Bronz dolgulu orjinal granit zeminleri, lobideki avizeleri ve teras havuzu, otelin tarihi mirasını günümüze taşıyor.
 • Hotel Terral, Malecón ve Lealtad köşesi, Centro Habana / Havana’nın efsanevi sahil boyu Malecón’da 2012’de açılan Hotel Terral, avant-garde stilde bir binada yer alıyor. Otelin girişindeki ahşaplar, tropik ağaçlar ve bitkiler, nehirler, balıkçı fenerleri ile  doğayı temsil edecek şekilde Kübalı artizanlar tarafından işlenmiş. Hepsi deniz manzaralı 14 geniş  ve ferah odasından en çok beğendiğimiz çatı teraslı iki junior suit odası.

Havana ve Küba’nın farklı yerlerinde daha fazla otel, ev otel  ve kiralık evler için www.cuba-junky.com ve havanacasaparticular.com/ websitelerine bakabilirsiniz

Yolculuk Terapisi Havana ve Küba Yazıları

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval